ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  רפי דלויה
  24 שעות • 21.08.2017
  מהאולפנה בנהריה לקמפיין של דיור
  כשיעל שלביה־כהן קיבלה הצעה לדגמן לחברת ההלבשה התחתונה FIX, התכנסה כל המשפחה ושירטטה את גבולות הגִזרה: בלי בגדים שקופים, בלי בגדי ים, בלי פוזות מוגזמות. ככה זה כשאת תלמידת אולפנה ממשפחה דתית. "הופתעתי כשקיבלו את התנאים שלי. כנראה ממש רצו אותי. זאת עבודה קשה, אבל אני מרוויחה ביום צילום מה שאמא שלי מרוויחה בחודש", היא אומרת ומגלה שקיבלה הזמנה למיונים לקמפיין העולמי של דיור בפריז
  שיר־לי גולן

  כמו כל נערה בת 16, את הימים האחרונים של החופש הגדול מקדישה יעל שלביה־כהן לבילויים עם חברות ולרכישת ספרי לימוד ומחברות לקראת פתיחת שנת הלימודים. אבל בשונה מחברותיה לאולפנה, בה היא לומדת, שלביה גם מלהטטת בין כל אלה לבין הצילומים לקמפיין הסתיו־חורף של חברת FIX. כי שלביה־כהן אמנם באה ממשפחה דתית וחיה חיים מסורתיים, אבל היא גם דוגמנית שתוך פחות משנה כבר חתומה בארבע סוכנויות בגרמניה, פריז, לונדון ומילאנו, צילמה כבר קמפיינים ושער אחד, ובאופק הזמנה למיונים לקמפיין עולמי של דיור בפריז. החזיקו אצבעות!

   

  כבר שנים היא שומעת שהיא יפה, ובכל זאת הופתעה כשפתחה חשבון אינסטגרם ("לכל החברות הדתיות שלי יש, זה לא יוצא דופן") וקיבלה פנייה מצלמת שהציעה לה להשתתף בצילומי איפור מקצועיים. הוריה נתנו את הסכמתם, ושלביה (אז עדיין יעל כהן, השם שלביה הוא שמה השני ושם סבתה, שהפך לשם הבמה שלה כדי לעורר עניין) לקחה רכבת מנהריה והגיעה נפעמת לעיר הגדולה.

   

  "לא חשבנו בכלל שזה יתפתח מעבר", היא מספרת, "אבל מרינה, הצלמת, מיד אמרה לי שברור שזה לא ייגמר בצילומים האלה. ובאמת, שבוע אחר כך התקשרו מסוכנות ITM וביקשו לראות אותי. נסעתי עם אמא שלי, הבהרנו את העובדה שאני נערה מסורתית ושיש לי גבולות, ותוך שבועיים חתמתי על חוזה".

   

  כששלביה אומרת גבולות, היא מתכוונת להחלטה שהתקבלה פה אחד בפורום המשפחתי, לפיה, נאמנה לעצמה ולערכים עליהם גדלה, היא לא תצטלם בהלבשה תחתונה ובבגדי ים וגם לא בבגדים שקופים.

   

  לא חששת להציב תנאים כאלה, כשאת עוד לפני הכניסה לתעשייה?

   

  "כשדיברנו בינינו בבית הגדרנו את הגבול. אני רואה בעצמי אדם מסורתי ושומרת שבת, אבל כן לובשת ביומיום שלי מכנסיים וגופיות, והיה לי חשוב להודיע על זה מראש. זה מצחיק, יש כל כך הרבה דוגמניות שלא יציבו תנאים כאלה, והייתי בטוחה שהם יעדיפו אותן, אבל הם הסכימו לתנאים שלי, ממש קיבלו אותם. זאת הייתה הפתעה משמחת".

   

  במסגרת הניסיון לשמור על עצמה, שלביה, השלישית בין חמישה ילדים בבית, מקפידה לבקש מלווה מהסוכנות, לצילומים עם אנשי מקצוע שהיא לא מכירה. כשהיא טסה למילאנו לאחרונה, להפקה שכללה צילומים בשמלות כלה, חלקה חדר עם המאפרת הישראלית, "וככה הרגשתי בטוחה".

   

  ומה אומרים באולפנה על הקריירה שלך?

   

  "באולפנה לא אוהבים בכלל את העובדה שאני מדגמנת, ופוסלים את העניין. מבחינתם זה לא צנוע".

   

  והחברות?

   

  "יש כאלה שמפרגנות לי ומתלהבות, ויש אחרות שהתרחקו ממני, כי אני כאילו פחות 'טובה' עכשיו. חלק גם אמרו שזה הכל פוטושופ, מה שממש לא נכון".

   

  אולי זו הסיבה שהיא יותר ויותר מוצאת את עצמה בחודשים האחרונים על קו נהריה תל־אביב: "תל־אביב עיר כיפית, אפשר להסתובב בה ואף אחד לא שואל שאלות. אני גם מכירה המון חברות חדשות. אני עובדת ועושה כסף שאני חוסכת כדי לקנות אוטו מתישהו, והעבודה מהנה. זאת אמנם עבודה קשה, אבל אני מרוויחה ביום מה שאמא שלי מרוויחה בחודש, אז אין לי על מה להתלונן".

   

  אחד האתגרים בפניהם היא עומדת הוא השילוב בין הקריירה המתפתחת והתובענית לבין לימודיה באולפנה, במגמת תיאטרון. היא משתדלת לא להחסיר יותר מיום לימודים אחד בשבוע, ולא בימים בהם המערכת כוללת שיעורי מתמטיקה והיסטוריה, "כי אותם קשה לי יותר להשלים", מסבירה שלביה. בשאר המקצועות, היא מעידה בחיוך, השלמת החומר קלה וחברותיה המפרגנות מעבירות לה בשמחה סיכומי שיעור.

   

  בשבועות האחרונים השתתפה שלביה בצילומי קמפיין החורף של FIX, מותג ההלבשה התחתונה והלבשת הפנאי, שהתקיימו בפארק גלית בתל־אביב. בצילומים, בהשראת עולם הסקייטינג, השתתפו לצד שלביה דוגמנים סקייטרים וכן כוכבת הנוער אנה זק, שמתחזקת 835 אלף עוקבים באינסטגרם. לשלביה עצמה יש, נכון לעכשיו, מעל 34 אלף עוקבים, הספק לא רע בהתחשב בכך שהיא שיתפה רק 73 פוסטים עד כה, ובהיותה חדשה יחסית בתעשייה.

   

  איך דוגמנית שלא עושה הלבשה תחתונה, משתלבת בצילומים למותג שזאת מהותו?

   

  "הם רצו אותי, הסברתי שזה המצב והצטלמתי עם בגדי לילה צנועים. האווירה הייתה כיפית, עם גרפיטי וסקייטרים מסביב, ומדי פעם נכנסנו לוואן להתאוורר קצת, כי באוגוסט חם גם בלי הפיג'מות".

   

  כשהייתה עוד יותר צעירה, תיכננה שלביה לעסוק בנדל"ן, כמו אמה. גם היום היא מעריכה שהיא לא תהיה דוגמנית לנצח, אבל בהחלט מרשה לעצמה לחלום בגדול. למשל, על קמפיין לוויקטוריה'ס סיקרט.

   

  שלביה: "החלום שלי הוא לעבוד בחו"ל כל עוד אעסוק בדוגמנות, כלומר עד גיל עשרים ומשהו, בטח. המודלים שלי הם שלומית מלכה ואדריאנה לימה, שתיהן יפהפיות בעיניי, וכמו לימה, הייתי רוצה לעשות ויקטוריה'ס סיקרט. זאת הפסגה, זה הכי גבוה שיש".

   

  אבל זאת חברה להלבשה תחתונה.

   

  "ולכן אני משתדלת לא לחשוב על זה. אם יגיעו הצעות כאלה גדולות, נראה. בינתיים יצא לי להגיד לא לחברת הלבשה תחתונה בחו"ל שרצתה אותי. אם יתקשרו מוויקטוריה'ס סיקרט – נראה. אני לא יודעת מה אגיד ולא מתחייבת לשום כיוון".

   

  עד שזה יקרה, היא מנתקת מיד קשרים עם בנים שמנסים להתחיל איתה באינסטגרם ("אם זה בקטע ידידותי בכיף, אם הוא רוצה יותר – אני מנתקת. לא מעניין אותי כרגע. האהבה תבוא כשהיא תבוא"), מצפה לשירות הצבאי ("אחותי הגדולה דתייה מאוד ועשתה שירות לאומי, אבל אני מרגישה שחשוב לי לעשות צבא, ושאני יכולה לתרום ולהתמודד עם הקושי להיות מסורתית בחברה חילונית ומעורבת"), שומרת בתיקייה מיוחדת כל פרסום שלה ומשתדלת ליהנות מהחיים. "אני לא בן אדם של מסיבות, וכשאני יוצאת עם חברות זה לרוב כדי לאכול משהו", מספרת שלביה. "יש ימי צילום שנגמרים מאוחר ואז אני מגיעה הביתה ממש בלילה, והולכת מהר לישון כדי שאוכל לקום למחרת לבית הספר. לא פעם אני מכינה שיעורי בית ברכבת, ועכשיו, בחופש, כשנסעתי לאילת עם חברות הרשיתי לעצמי לבזבז קצת מהכסף שחסכתי מאז שהתחלתי לעבוד. כיף לי".

   


  פרסום ראשון: 21.08.17 , 20:50