שבת 20 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  EPA
  חדשות • 23.08.2017
  "לא נשלים עם הנוכחות האיראנית בסוריה"
  האווירה הפסטורלית בעיירת הנופש סוצ'י לא הצליחה להפיג את הדאגה בפגישת נתניהו־פוטין • ראש הממשלה, שהביע חשש מהסכם הפסקת האש שמנציח את השליטה האיראנית בסוריה, הזהיר כי "ישראל לא תישאר אדישה" להתבססות האיראנים בקרבת רמת הגולן והבהיר: "נדע להגן על עצמנו נגד כל איום"
  איתמר אייכנר ויאיר נבות | כתבנו במוסקבה

  במשך שלוש שעות ישבו ושוחחו ראש הממשלה נתניהו והנשיא פוטין בעיירת הנופש סוצ'י, על חופי הים השחור. ראש המוסד, שנכח בישיבה, הציג לפוטין מידע מודיעיני על עוצמת ההתבססות האיראנית בסוריה — שכנראה הפתיע גם אותו. אבל בצל ניסיונות ההרגעה של הרוסים, שהבטיחו להמשיך בשיתוף הפעולה עם ישראל, נתניהו הבהיר: כדי למנוע מלחמה עתידית באזור — אסור לאפשר לאיראן להשתלט על סוריה.

   

  על רקע הסכם הפסקת האש בדרום סוריה שמחזק את ההשפעה של איראן וחיזבאללה במדינה השסועה — הסכם עליו חתום גם ממשל טראמפ — ניסה נתניהו להציג את האינטרס הביטחוני של ישראל, המתנגדת בתוקף למהלך. לשם כך, הזהיר את פוטין כי איראן, באמצעות חיזבאללה והמיליציות השיעיות, פועלת ליצור רצף טריטוריאלי מאיראן דרך עיראק וסוריה ועד ללבנון ולים התיכון. התוכנית האיראנית, הסביר, היא להעביר עשרות אלפי חיילים לבסיסי קבע שטהרן מקימה בסוריה: ימיים, אוויריים ויבשתיים (על הפריסה האיראנית במדינה, שכוללת תוכנית לבסיס ימי בלטקיה ובסיס מל"טים בא־טנף )

   

  נתניהו, שלווה בידי ראש המוסד יוסי כהן וראש המל"ל מאיר בן שבת, הדגיש כי בניית הכוח האיראני מאיימת על ישראל. "הבענו את חומרת העניין בפני פוטין. גם להכנסת שיעים למרחב סוני תהיה משמעות בפליטים ובפעולות טרור. זה מכוון נגדנו ולכן לא נהיה אדישים", אמר. "הניצחון על דאעש זה דבר מבורך, הכניסה של איראן זה דבר לא מבורך, שמסכן אותנו ולדעתי את האזור והעולם. הבעתי בפני הנשיא פוטין דברים ברורים לגבי עמדותינו בעניין והעובדה שזה לא קביל עלינו. אני יכול לומר לגבי הפגישות בעבר עם פוטין שכל שיחה כזאת שירתה את ביטחון ישראל, ועל סמך השיחה היום אני חושב שאני יכול לומר את אותם דברים גם עליה".

   

  בפגישה, השישית בין נתניהו לפוטין מאז החלה המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה לפני שנתיים, הציג נתניהו את הקווים האדומים שלו. "ישראל מתנגדת להמשך התבססותה של איראן בסוריה ואנחנו נדאג להגן על עצמנו בכל אמצעי נגד האיום הזה ובכלל אנו לא שוכחים שאיראן מוסיפה לאיים בהשמדת ישראל. היא מחמשת ארגוני טרור ומחוללת טרור. היא מפתחת טילים בין־יבשתיים בכוונה לחמש אותם בנשק גרעיני", אמר נתניהו. "זה לא יוסיף ליציבות ולשלום. אנו רוצים למנוע מלחמה ולכן יפה שעה אחת קודם למנוע דברים שידרדרו את המצב".

   

  רה"מ טען כי איראן מאיימת על כל העולם: "המצב במזרח התיכון משתנה במהירות. איראן עושה מאמץ מואץ להתבסס צבאית בסוריה - זו סכנה לישראל, למזרח התיכון ולעולם כולו. איראן בתהליכי השתלטות מתקדמים על עיראק ותימן, ולמעשה כבר שולטת בלבנון". למרות החיוכים שהפגינו נתניהו ופוטין — ששיבח את נתניהו על הידוק היחסים בין המדינות — נותרו פערים רבים בין ירושלים ומוסקבה: לא רק שרוסיה לא רואה בחיזבאללה ארגון טרור, אלא שהיא מחשיבה את איראן גורם מייצב בסוריה ותומכת באסד. ולכן, ההערכה היא שפוטין לא ישנה את המדיניות או יפעל לסלק את האיראנים מסוריה.

   


  פרסום ראשון: 23.08.17 , 23:37