שישי 19 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ממון • 29.08.2017
  דרעי, מה עם השקופים באמת?
  תלם יהב

  מעניין מה היו אומרים "השקופים" של אריה דרעי אם שמעו שהוא למעשה מעקר לחלוטין את כל מהפכת הנגישות.

   

  שר הפנים הוביל בבחירות האחרונות קמפיין רגשני ויצרי שעיקרו עסק בשקופים - אלה שלא שומעים אותם ולא רואים אותם. יותר מ־1.6 מיליון אנשים עם מוגבלויות חיים בישראל, חלקם הגדול שקופים לסביבתם.

   

  הם שקופים גם לשר דרעי, לראשי הרשויות המקומיות, למשרד האוצר ולכל בכירי הממשלה. הם שקופים כי בתוך המאבק הזה על תקציבים ואכיפה נופלים מאות אלפי בני אדם בין הכיסאות. תארו לעצמכם איך מרגיש אדם עם מוגבלות שלא מצליח לאסוף את הילד שלו מהגן כי הוא לא נגיש או לא מצליח לבוא לספרייה העירונית ולהחליף ספר כי אין בה מעלון.

   

  תארו לעצמכם את חייהם של מאות אלפי בני אדם בישראל שאין להם נגישות למוסדות הציבוריים האלמנטריים ביותר. ולא מדובר רק בנכים. מה עם קשישים שמתקשים לעמוד על הרגליים לאורך זמן? והורים עם עגלות תינוק? איך זה שכל רשויות המדינה מתעלמות מהבעיה הזו כבר שנים ומחכות לרגע האחרון כדי לטפל בה?

   

  הרשויות המקומיות טוענות שאין להן כסף. משרד האוצר טוען כי הקציב 80 מיליון שקל להנגשה ברשויות מקומיות חלשות, ורק 8 מיליון שקלים מהתקציב נוצל בשנה שעברה. אגב, את העתירה לבג"ץ לא הגישו ראשי העיריות של נתיבות, אופקים, ירוחם או בית־שמש - עיריות שמצבן הכלכלי לא מהמשופרים - אלא עיריות כמו תל־אביב וראשון־לציון, שתקציביהן לא מועטים.

   

  מה יקרה אם לא יאכפו את החוק? הרי כולנו יודעים מה קורה כאשר יש חוק שלא נאכף. הוא פשוט הופך להיות אות מתה בספר החוקים. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים לא מנצלת את הכוח שניתן לה לחקור ראשי ערים. עד כה ביצעה כמה עשרות חקירות כאלה אך מעולם לא הוגש כתב אישום נגד רשות מקומית או נגד מי שעומד בראשה. אז ממה ראשי הערים חוששים?

   

  לראשי הרשויות המקומיות יש עוד ארבע שנים לסיים להשלים את מהפכת הנגישות. אם לא יהיה גוף עם שיניים שיראה להם שמישהו בודק אותם - שום דבר לא יקרה.

   

  ליבי עם ראשי הרשויות. חייהם כנבחרי ציבור אינם פשוטים, והם צריכים לתמרן בין אינטרסים שונים כדי להצליח. אבל האם יש משהו חשוב יותר מלהנגיש את העיר לנכים, הורים וקשישים? איך אמר לי פעם מישהו - קודם תשלם, אחר כך תדאג לתבוע את הכסף בחזרה.

   

  ואתה, כבוד השר דרעי, דיברת גבוהה על השקופים. ראשי הרשויות הם לא שקופים. דאג לגבות את הבטחת הבחירות שלך ודאג לשקופים באמת. אלה שזועקים כבר שנים כי הם בסך הכל רוצים לצאת מהבית ולשוב אליו בשלום.

   


  פרסום ראשון: 29.08.17 , 21:23