ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  AP
  חדשות • 31.08.2017
  טילים רוסיים מגינים על חיזבאללה
  הגנה קרקעית מפוטין: מפעל הטילים שמקימה איראן בסוריה ובו ייוצרו רקטות ארוכות טווח נגד ישראל, זוכה לתגבורת משמעותית — טילים רוסיים מתקדמים מדגם 400־S שיקשו את ביצוע פעולות חיל האוויר הישראלי באזור
  יוסי יהושוע

  בעיניים מודאגות לגבול הצפון: על פי פרסומים בסוריה, הציב הצבא הרוסי את מערכת ההגנה המתקדמת שלו מדגם 400־S בסמוך למפעל הטילים האיראני החדש שנועד לייצר את הרקטות ארוכות הטווח המדויקות כנגד ישראל.

   

  בתחילת השבוע נחשפה ב"ידיעות אחרונות" הכוונה של האיראנים להעתיק את מפעל הטילים הלבנוני לסוריה, וביום שני אישר רה"מ נתניהו בשיחתו עם מזכ"ל האו"ם גוטרש כי האיראנים בונים מפעל כזה בסוריה ובלבנון.

   

  חיזבאללה הצטייד בלמעלה מ־100 אלף רקטות, אולם לא הצליח להשיג רקטות מדויקות ברדיוס פגיעה מצומצם של מטרים בודדים. זאת על פי פרסומים, בשל פעילות הסיכול של חיל האוויר נגד ההברחות מסוריה ללבנון, שאילצו את האיראנים לבסוף להקים את המפעלים עבורם עם פיתוח יכולת אסטרטגית נגד ישראל.

   

  ראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, קצין אחראי וזהיר מאוד, התבטא בתחילת השבוע במהלך שיחתו עם מזכ״ל האו״ם, באופן חריג שצריך להדהד הרבה יותר, כשהדגיש כי השאיפה האיראנית לייצור של נשק מדויק עבור חיזבאללה על אדמת לבנון, ובתעשייה הצבאית הסורית, היא התפתחות חמורה שישראל לא תוכל להיות אדישה לה.

   

  תמונות לוויין ישראליות תיעדו מתקן בפרברי עיר החוף טרטוס שבמערב סוריה, שעל פי החשד מייצר בו המשטר הסורי, בהכוונה איראנית, טילים בליסטיים ארוכי טווח.

   

  תחקירן המודיעין מהבלוג "אינטלי טיימס", רונן סולומון, התחקה בימים האחרונים אחר תמונות לוויין חדשות שהתפרסמו, שמתעדות כביכול בסיס רוסי שנבנה בשנה האחרונה בפרבר המערבי של העיר חמה ומכיל, כך על פי גורמי אופוזיציה, סוללות של טילי נ"מ 400־S - מערכת ההגנה האווירית החדישה ביותר של רוסיה.

   

  על פי הפרסומים, אותו בסיס, שנקרא "דהר ראמה אחמד", מרוחק כ־15 ק"מ בלבד מהמתקן שנחשף בצילומי הלוויין. מערכות ההגנה אמורות לספק למתקנים מעין מטרייה אווירית שמקשה לתקוף אותו. בנוסף לסוללות נטען כי בבסיס המדובר גם מאוחסנים טילי קרקע־קרקע מתקדמים מסוג "איסקנדר" וטילי חוף ים מסוג "יאחונט".