שבת 17 בנובמבר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 31.08.2017
  ההורבורד, הטיסה והמעצר של הילדים
  תקרית מביכה בין משפחה ישראלית לשלטונות שדה התעופה בפרנקפורט ונציגי חברת התעופה "לופטהנזה", התפתחה לחילופי דברים קשים — שהסתיימו במעצר של כל המשפחה, כולל הילדים • במרכז הסערה: הוברבורד שלא הרשו למטיילים מישראל להעלות למטוס
  יורם ירקוני

  מצד אחד: שלטונות שדה התעופה הגרמניים שאסרו על משפחה מישראל להעלות לטיסה הוברבורד חשמלי, מטעמי ביטחון. מצד שני: המשפחה מישראל, הטוענת שקיבלה אישור מחברת התעופה. התוצאה, על פי כתב התביעה שהגישה המשפחה נגד "לופטהנזה": האם הואשמה כי הצדיעה במועל יד במהלך הוויכוחים, ובכך עברה על חוק גרמני — מה שהוביל את המשפחה לתא מעצר בשדה התעופה.

   

  המשפחה תובעת מלופטהנזה פיצוי כספי של 140 אלף שקלים על ההשפלה והנזקים שנגרמו לה. בתביעה שהוגשה לבית המשפט לפני שמונה חודשים טוענת המשפחה, באמצעות עו"ד ערן וילנר, כי לפני כשנה, ביום בו היו אמורים לשוב מטיול בגרמניה חזרה לישראל, הם הגיעו לדלפק של חברת לופטהנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. שם ביקש אב המשפחה להעלות למטוס את ההוברבורד שקנה לבנו בעלות של 650 אירו, וחשש שיינזק בבטן המטוס. לטענת האב, נציגת לופטהנזה הסכימה להעלות את המוצר למטוס.

   

  אולם כאשר הגיעה המשפחה לעמדת השיקוף של תיקי היד, המנוהלת על ידי רשויות שדה התעופה הגרמניים, הודיע להם האחראי כי מטעמי ביטחון אסור להם לעלות עם ההוברבורד למטוס. למקום הוזמנו נציגי חברת התעופה, שתמכו בעמדת הבודקים — ובנקודה זו החלו הטונים במקום לעלות, עד לעימות חריף של צעקות. בנוסף, נטען בתביעה כי נציגת חברת לופטהנזה צעקה על המשפחה וביישה אותה בפני קהל רב שנכח במקום. וכן, כי היא הודיעה למשפחה שהם לא יוכלו לעלות לטיסה — וזאת למרות הניסיונות של ההורים להסביר כי ארבעת ילדיהם צריכים למחרת היום להתחיל שנת לימודים.

   

  לטענת שלטונות שדה התעופה הגרמנים, במהלך העימות הצדיעה אם המשפחה במועל יד — מה שנחשב לפעולה בלתי חוקית בגרמניה, בטענה אותה מכחישה האם מכל וכל. לטענת הורי המשפחה, השוטרים הגרמנים ליוו את האם לתא מעצר בנשקים שלופים, תוך שילדיהם בוכים, והדרכונים נלקחו מהם בכוח. וכך, המשפחה על ארבעת ילדיהם, בני 17,12,10 ושנה וחצי, הוכנסה לתא מעצר. המשפחה שוחררה לאחר שעברה משפט מהיר ושילמה קנס של 200 אירו. בנוסף, החברה הודיעה למשפחה כי היא הוכנסה ל"רשימה השחורה" שלהם וכי לא יוכלו עוד לטוס במטוסי החברה. הישראלים בילו את הלילה במלון “הילטון” בפרנקפורט, וחזרו ארצה למחרת בטיסת אל־על.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  בדיון האחרון שנערך בתיק לפני חודשיים וחצי הציעה השופטת יסכה רוטנברג שהצדדים יגיעו להסדר פשרה, אך שני הצדדים סירבו ולכן התיק נקבע להמשך דיון.

   

  נציגת לופטהנזה בישראל אמרה בתגובה כי "כתב התביעה נלמד". עו"ד ערן וילנר, המייצג את המשפחה, אמר אתמול: "מרשי מכחיש את הטענות לעניין הצדעה במועל יד, שככול הנראה הינה ניסיון הנתבעים להצדיק מחדליהם והתנהלותם החמורה, כפי שתוארה בכתב התביעה".