yed300250
הכי מטוקבקות
  גבריאל בהרליה
  24 שעות • 06.09.2017
  להיות שחקן
  מיקי לאון הוא לא כוכב בהגדרה ולא תמצאו את שמו במדורי רכילות. תנו לו להתעסק בעיקר במה שהוא עושה הכי טוב: לשחק. ויש ביקוש גדול לדמות המחוספסת אך רגישה שלו. עם תפקידים בולטים בלהיטי טלוויזיה כמו "תאג"ד", "כפולים" ו"חטופים", קשה להתווכח עם ההצלחה השקטה שלו. עכשיו הוא מככב ב"מטומטמת" ומדבר על העבודה לצד בת חן סבג, מסביר למה עולם הזוהר בישראל הוא אשליה ומספר על הגעגועים לאביו שמת לפני שנה במהלך חופשה באילת
  סמדר שיר | צילום: דבריאל בהריליה

  למיקי לאון יצא לעבוד צמוד לצד שתיים מהשחקניות הכי לוהטות של הזמן האחרון: עם מגי אזרזר בסדרה "כפולים" ובת חן סבג ב"מטומטמת". אבל כשמבקשים ממנו לגלות אם מי נהנה יותר לשחק — הוא לוקח אוויר ומסרב לשחרר אבחנה חד־משמעית. "שתיהן תענוג", הוא מנסה בדיפלומטיות לא להדליק אש, "שתיהן פרטנריות מדהימות. כיף לעבוד עם שחקניות טובות. עם בת חן נפגשתי על בסיס יומיומי בגלל שצילמנו את שתי העונות של 'מטומטמת' ברצף, במשך ארבעה חודשים. ידענו שבמהלך הצילומים לא יהיה לנו רגע לנשום, אז נפגשנו הרבה קודם כדי ללמוד את הטקסט, ליצור את הדינמיקה שבין הדמויות ולהתחבר אליהן. אבל מגי, כפרה עליה, היא חיים שלי. אין מקום להשוואות".

   

  חששת להיכנס להרפתקה עם בת חן סבג ש"מטומטמת" היא היצירה הראשונה שלה?

   

  "ממש לא. אני מכיר אותה הרבה שנים, יצאנו ביחד לבילויים, וברגע שקראתי את התסריטים ידעתי שיש כאן משהו מיוחד, אותנטי ובוער. האמנתי בה, הייתה לי תחושה טובה, עד כמה שאפשר להתנבא. שי קפון הוא במאי גדול, שמעבר לטביעת עין נכונה לסצינות יודע לשלהב את הסט. לצד הלחץ היו המון צחוקים".

   

  אתה מכיר בחורות כמו הדמות שסבג מגלמת: שחקנית מתוסכלות בת 30 עם לוק של בת 17 שממסטלת את עצמה לדעת?

   

  "ברור. תל־אביב מלאה באנשים אבודים, במיוחד בתעשייה שלי. אבל לא כל בחורה שמגיעה למקום הנמוך הזה הופכת לסוכנת סמויה שמאתרת סוחרי סמים".

   

  במפגש הראשון שלך עם סבג בסדרה אתם מנסים לקיים יחסי מין, אבל זה לא כל כך מצליח לך.

   

  "את באמת שואלת אותי אם קרה לי פעם דבר כזה?"

   

  חלילה, אבל מה תייעץ לגבר שנתקל במצב כזה?

   

  "לקחת אוויר ולנסות להירגע".

   

  אבל בסדרה אתה מייחס גם לשירי, הדמות שסבג מגלמת, חלק מהאשמה וטוען שמפגן האימפוטנציה שלך נובע מהאגרסיביות שלה.

   

  "נכון, גם הסצינה הזו מוכרת לי. נשים מצפות מהגבר להראות איזה מין גבר הוא. 'תשלם עליי, תיקח אותי, תעשה לי ובנוסף לכל תהיה גם רגיש ומכיל'. אני לא בא בטענות לאף אחת, זה העולם שבו אנחנו חיים, אבל יצא לי להיפגש עם נשים שהיה בהן משהו מאוד דורסני. זה מסרס וגם מעליב".

   

  אי–אפשר בלי השאלה הזו: במהלך העבודה הצפופה, היה משהו שרמז לך שבת חן סבג תהפוך לבת זוגה של אורנה בנאי?

   

  "עבורי זו הייתה הפתעה, אבל הפתעה נעימה. שמחתי בשמחתה. בת חן היא אוהבת אדם, אוהבת יופי, וכל ההגדרות האחרות שוליות ולא נחוצות".

   

  "האשכים שלי רעדו"

  מיקי לאון, 44, הוא אחד השחקנים העסוקים והמוערכים בישראל. רק לאחרונה שיחק בכמה מהסדרות הכי חמות על המסכים כמו "תאג"ד", "חטופים" ו"מטומטמת", אבל למרות זאת הוא לא זוכה למעמד הכוכב שמגיע לו, בטח בהשוואה לשחקנים אחרים, ובלי להזכיר שמות, עם רזומה פחות עשיר משלו. גם לא תמצאו את השם שלו במדורי רכילות או בהשקות נוצצות. "כל מה שמכונה 'עולם הזוהר' הוא אשליה בישראל", אומר לאון.

   

  למשחק הוא הגיע מאוחר, בגיל 26. עד אז הספיק לשרת בשייטת וביחידת מסתערבים, היה ברמן, מתקין כבלים וקב"ט במלון באילת. "פתאום הבנתי שאני לא יכול להתחמק ממה שאני צריך לעשות והלכתי לסטודיו של ניסן נתיב. הוא אמר לי 'אתה מבוגר מדי, אני מקבל עד גיל 25', אז ביקשתי ממנו שיראה אותי. זו הייתה הפעם הראשונה בחיים שלי על במה. האשכים שלי רעדו. הם פרצו במחיאות כפיים עוד לפני שעלה המסך. ניסן אהב את מה שעשיתי ושאל 'למה באת כל כך מאוחר?' אני לא יודע מה חירטטתי לו, אבל התקבלתי ללימודים ופתאום מצאתי משהו שאני ממש, ממש אוהב לעשות. ברגע שאתה מוצא דבר כזה אתה אדם מאושר".

   

  אתה מצטער על ההתחלה המאוחרת?

   

  "להפך, אני שמח שלא באתי ישר מתיכון לאמנויות או מתיאטרון צה"ל. בשנת הלימודים הראשונה ניסן היה עסוק בריסוק כל מה שהסטודנטים חשבו שהם יודעים על תיאטרון ואני, לעומתם, לא ידעתי כלום. הייתי טאבולה ראסה. עם הזמן הבנתי איזה יתרון יש בעובדה שעסקתי במגוון של דברים לפני שנכנסתי למשחק. על הגב שלי היה תיק שממנו יכולתי לשלוף חומרים".

   

  מאז סיום לימודיו, במקביל לקריירה המצליחה בטלוויזיה ובקולנוע, הוא משחק בתיאטרון גשר. "זה התיאטרון הכי טוב בארץ מבחינת הרפרטואר, הכנות האמנותית, חוסר ההתפשרות וחרדת הקודש של העבודה, את רוב מה שאני יודע למדתי מיבגני אריה וההזדמנויות שקיבלתי הן יקרות מפז. כשאני מסתכל על השחקנים הצעירים לידי אני אומר לעצמי בלב: 'וואי, וואי. אין לכם מושג כמה הולך להיות לכם קשה. אתם צפויים לדחיות, למאבקי אגו, לפקפוקים עצמיים וגם לקשיים כלכליים עד שתגיעו למקום שאליו הגעתי, למזלי'. כדי להגיע למקום הזה חייבים לקרוע את התחת, אתה חייב לסיים יום צילום מהר מהר כדי להגיע בזמן להצגה בנצרת־עלית או ביקנעם. תתכוננו לחיים ברכב הסעות. תראי", הוא מוסיף מיד, "אני לא מתלונן. זה לא מובן מאליו שאדם עובד במה שהוא אוהב לעשות וקם בבוקר עם חדווה".

   

  "אני רגיש. דפנטלי רגיש"

  "מטומטמת" (ראשון־שלישי, 22:15 ב־HOT3ׂ) היא אחת הסדרות המרעננות, הטובות והמקוריות על המסכים. בעונה השנייה שעלתה השבוע, לאון שמגלם שוטר ממחלקת הסמים, מקבל הזדמנות להראות את הצד הרגיש שלו. הדמויות שלאון מגלם בדרך כלל מחוספסות ומאוד גבריות, אבל הוא מצליח ליצוק בהן גם פגיעות מסוימת מתחת למעטה הקשוח. זה גם כנראה מה שהופך אותו לשחקן מבוקש כל כך.

   

  ומי אתה באמת: גבר מחוספס או רגיש?

   

  "רגיש. דפנטלי רגיש. וזה רע בגלל שלפעמים דברים לא עוברים לידי, אלא נכנסים פנימה. כמעט איחרתי לפגישה שלנו כיוון שהייתי חייב לקפוץ הביתה, לגבעתיים, להוריד את בובה, הכלבה שלי. מהבוקר אני בחזרות ואין מצב שאני אשאיר אותה כל היום לבד".

   

  אז איך נולד הדימוי שלך כגבר מחוספס?

   

  "אולי זה קשור ללוק שלי, לזקן, לתווי הפנים, עברתי די הרבה בחיים ויכול להיות שזה מה שאני מקרין. ואולי הוא נובע מהתפקידים שעשיתי ב'בני ערובה', 'אלנבי' ו'תאג"ד', דמויות קצת מוטרפות, למרות שיצא לי לשחק כוריאוגרף גיי ב'חיים אחרים' ובסדרה 'חטופים' הייתי חננה, אחיו של ישי גולן. בסרט 'אנטנה' שמוקרן בימים אלה אני איש צבא שלא יודע להיות אבא. כל הדמויות שאני עושה הן דרמטיות, מורכבות, לא קלילות ולא פשוטות וזה מה שמושך אותי אליהן".

   

  לאחרונה שהה לאון שלושה שבועות בבולגריה (יחד עם אורי פפר וששון גבאי) לצילומי הסרט "המרדף" על מרואן אשרף, הבכיר המצרי שהעביר למוסד ידיעות מודיעיניות חשובות לפני מלחמת יום כיפור. "שיחקתי בתפקיד אחד מהמפעילים שלו, ובשעות הפנויות טיילתי ברחובות וחיפשתי מרק שקמבה וקבב. הוריי בולגריים וזה מה שאמי אהבה לבשל לאבי, מוני, שנפטר לפני שנה וחצי באופן פתאומי. בן 74 בסך הכל. בפעם האחרונה שראיתי אותו ישבנו במסעדה, זה היה תחילת החורף והוא ראה שאני נוהג על האופנוע בלי כפפות ומיד קם והלך וקנה לי. הייתה לי תחושה שהוא אומר לי 'שמור על הידיים שלך חמות, בן'. ידעתי שהוריי נוסעים לסופשבוע באילת ולא העליתי בדעתי שהוא לא יחזור משם בגלל דום לב. בבולגריה ניהלתי איתו הרבה דיאלוגים. אבא התגאה מאוד כשבא לפרמיירות שלי והוא ממשיך לחיות בתוכי".

   

  הוא לא חלם לראות ממך נכדים?

   

  "אחי, שצעיר ממני, חזר בתשובה, גידל כובע, קנה זקן וכבר יש לו שבעה ילדים. אני עדיין רווק".

   

  מבחירה?

   

  "לא יודע. אולי אני לא מספיק משקיע בלחפש. איזה מזל שגברים יכולים להתחיל משפחה גם בגיל חמישים. רק עכשיו אני מתחיל להבשיל לתפקיד הזה". •

   

   

  הסדרה "מטומטמת" זמינה בסופ"ש ב־HOT VOD

   


  פרסום ראשון: 06.09.17 , 21:08
  yed660100