yed300250
הכי מטוקבקות
  חשמלית באד שנדאו | צילום: Torsten Maue/flickr
  מסלול • 10.09.2017
  חופשה בסקסוניה
  כמו היער השחור, רק עם פחות יחסי ציבור והרבה פחות ישראלים: טיול משפחתי לסקסוניה השווייצרית, חבל ארץ גרמני שבירתו דרזדן וכולו כפרים פוטוגניים ולונה פארקים לילדים. הטריק: כרטיסי טיסה זולים לפראג שנקנו הרבה זמן מראש | תהל בלומנפלד
  תהל בלומנפלד

  הטיול הזה התחיל ממפגש של שני רצונות. האחד: לנסוע לטיול משפחתי בחו"ל בכמה שפחות כסף. והשני, ולא פחות חשוב: לנסוע למקום שאינו הומה ישראלים ושלא ירגיש בסוף אוגוסט כמו חוף מציצים בתל–אביב. הסעיף הראשון נפתר חיש קל עם כרטיסי טיסה זולים במיוחד לפראג, שנקנו שמונה חודשים מראש. ואת הסעיף השני פתרה עמיתה לעבודה של בעלי, שגילתה לנו סוד כמוס: בכלל לא חייבים לטייל בפראג כשטסים לפראג. כלומר אפשר, נניח יום או יומיים, אבל זהו. מתברר שבמרחק שעה וחצי נסיעה מהבירה הצ'כית מסתתר חבל ארץ גרמני יפהפה בשם סקסוניה השווייצרית, שכולו כפרים פוטוגניים, כמויות בלתי חוקיות של ירוק בעיניים, לונה פארקים לילדים, מסלולי הליכה מעניינים ואתרים היסטוריים. כן, בדיוק כמו "היער השחור" רק עם פחות יחסי ציבור. וכן, גם עם הרבה פחות ישראלים. הלכנו על זה. כלומר טסנו. ועכשיו, אחרי שהיינו, כבר לא אכפת לנו שכולם יידעו.

   

  תצפית משפחתית על עמק האלבה | צילום: תהל בלומנפלד
  תצפית משפחתית על עמק האלבה | צילום: תהל בלומנפלד

  נקודת המוצא: באד שאנדאו

   

  בכל טיול כוכב יש מקום אחד שבו מתמקמים, וממנו יוצאים לנסיעות קצרות אל יעדי הטיול מסביב. לאחר שגנבנו בלי בושה את הטיול של אותה עמיתה עם משפחתה, החלטנו ללכת עד הסוף ולהתמקם באותה העיירה ואף באותו המלון. המיקום הנבחר הוא באד שאנדאו (Bad Schandau), עיירה סימפטית ויפהפייה על גדות נהר האלבה (Elbe), שממוקם בסמיכות לכל האתרים החשובים באזור. כמה מהאטרקציות אף נמצאות ממש בה. יש בעיירה רחוב ראשי נחמד, מסעדות, סופרים להצטיידות וגם לשכת תיירות קטנה וידידותית בה אפשר להצטייד במפות האזור.

   

  לשכת התיירות באד שאנדאו: Tourism 

  office at the Haus des GastesMarkt

   

  1201814 Bad Schandau

   

  פתוח כל יום בין השעות 21:00־09:00,

   

  חשמלית: Kirnitzschtalbahn

   

  נוף מקוניגשטיין | צילום: תהל בלומנפל
  נוף מקוניגשטיין | צילום: תהל בלומנפל

   

   

  אם ערים גדולות אפשר להכיר באמצעות סיור באוטובוס דו־קומתי עמוס תיירים על מצלמותיהם, הדרך לעשות זאת בעיירה קטנה כמו באד שאנדאו היא סיבוב בחשמלית העונה לשם Kirnitzschtalbahn. החשמלית הזו, שנוסעת כבר משנת 1898 (ועל כך יעידו הקרונות המקרקשים עם ספסלי העץ), כמעט ואינה מסיעה את המקומיים. היא השיגה ביושר את התואר אטרקציה תיירותית משום שהיא מתפתלת בתוך יער סבוך ומסיימת את מסלולה בתוך חצי שעה מול מפל קטן וחמוד בשם Lichtenhainer Wasserfall, ובעצם מספקת הצצה לכל היופי שמציע חבל הארץ המכונה סקסוניה השווייצרית. מהתחנה האחרונה של החשמלית יוצאים מספר מסלולי הליכה באורכים משתנים בהרי האזור, ובסיום המסלול חוזרים למרכז באד שאנדאו בנסיעה נוספת מקרקשת וזריזה.

   

  החשמלית יוצאת כל חצי שעה מתחנת Kurpark. כרטיס משפחתי עולה עשרה יורו ומאפשר לעלות ולרדת בכל תחנה.

   

   

  פארק שעשועים | צילום: תהל בלומנפלד
  פארק שעשועים | צילום: תהל בלומנפלד

   

   

  המעלית ההיסטורית

   

  היא נראית כמו פיגום מט ליפול, אבל פועלת כבר עשרות שנים: המעלית ההיסטורית של באד שאנדאו. מדובר במעלית חיצונית שנראית כמו מגדל או פיגום המתנשא לגובה 50 מטר, ומחברת בין העיירה שלמטה לבין הכפר אוסטראו (Ostrau) שלמעלה. כולם עולים בה כדי להגיע למרפסת תצפית מרשימה, המספקת מבט שכולו ירוק על האזור, אבל אם כבר עולים, שווה גם לעבור בגשר לתוך אוסטראו, שהוא כפר עם בתים גרמניים כפריים טיפוסיים, כלומר עצומים, עתירי עץ וכמויות בלתי הגיוניות של פרחים.

   

  כמקובל באזור, מיד ביציאה מהמעלית יש שלטים שמובילים למסלולי הליכה בדרגות קושי שונות, ותהיו בטוחים שגם המסלול הקל ביותר לא יהיה כך כלל וכלל, ומה שיוגדר כעלייה מתונה ירגיש לכם כמו תחרות טיפוס הרים. כשתתייאשו, תהיו עוד יותר מתוסכלים למראה המטיילים המבוגרים הגודשים את האזור, לרגליהם נעלי הליכה מקצועיות ולידיהם מקלות הליכה נורדיים, ומטפסים בלי חשש כשלכם כבר נגמר האוויר.

   

  המעלית נמצאת ברחוב Rudolf Sendig.

  כרטיס משפחתי הלוך־חזור: 7.20 יורו. כיוון

   

  אחד: 4 יורו. פתוח כל יום 19:00־09:00

   

  מבצר קוניגשטיין (königstein fortress)

   

  גשר בסטאי | צילום: תהל בלומנפלד
  גשר בסטאי | צילום: תהל בלומנפלד

   

   

  המבצר העצום הזה, מעין עיר מוקפת חומה, הוא אחת האטרקציות הידועות והמתוירות באזור. מדובר במבצר שמשקיף כבר מהמאה ה־13 על נהר האלבה, כשבמהלך השנים שלטו דרכו על האזור מבחר שליטים ובתי מלוכה - את המידע הזה תקבלו בסרטון קצר בתחילת הביקור. המבצר יושב על מה שמכונה "הר שולחן", תצורה גיאולוגית מקובלת באזור, כלומר פסגה שטוחה וענקית על ראש הר. הדרך המתפתלת אל המצודה אינה עבירה לכלי רכב פרטיים, ולאחר שמחנים את הרכב בחניון ענק ויעיל, כפי שיש רק בגרמניה, מעפילים לראש ההר בעזרת רכבת תיירים מקרטעת. אפשר גם ללכת ברגל אבל חבל, אתם תזדקקו לרגליים שלכם אחר כך.

   

  כנסיית הגבירה | צילום: Tim Bartel/flickr
  כנסיית הגבירה | צילום: Tim Bartel/flickr

   

   

  לפני הכל, העניין במצודה הוא התצפית, והיא מרהיבה ומנוקדת כפרים קטנים ויפים בתוך ירוק אינסופי, פסגות הרים ועמקים, ובתוך כל אלה, כמו נחש עצום, מתפתל האלבה, מהגדולים בנהרות גרמניה. המבצר משופע במבנים מעניינים ובמוזיאונים המשחזרים את חיי האבירים והלוחמים שחיו בו לאורך השנים, ואפשר בקלות להעביר בו חצי יום. למטה יש פארק חבלים ושעשועים כמקובל בגרמניה, להנאת המטיילים הצעירים.

   

  Festung Königstein, כניסה משפחתית:

   

  25 יורו, פתוח כל השבוע 18:00־09:00.

   

  שמורת בסטאי (Bastei)

   

  נתחיל באזהרה: הטיול בשמורת בסטאי אינו מיועד לבעלי לב חלש או לסובלים מפחד גבהים. מדובר בטיול בין מצוקים, שביניהם מחבר גשר שנראה מדהים בתמונות ומפחיד כשאתם עומדים עליו. למטה: תהום. וגם הרבה נופים יפים לאמיצים שמביטים. אחרי שממצים את הגשר המרכזי, אפשר להמשיך הלאה אל עוד מערכת גשרים. מי שפחד עד עכשיו, מוטב לו שיידע - מכאן והלאה זה רק יחמיר. הגשרים נראים לא הכי יציבים בעולם, וברגעים מסוימים תחושו כאילו אתם תלויים על בלימה בין שמים וארץ, אבל היי, מה לא עושים בשביל צילום יפה לאינסטגרם. הסיבוב על הגשרים פחות או יותר ממצה את מה שיש לשמורה להציע, ולאחריו אפשר להצטרף אל גדודי התיירים שעושים את דרכם לרכבים.

   

  כיוון שמדובר במקום מתויר להחריד, הדרך המומלצת להגיע אליו היא להשאיר את הרכב בחניון מרוחק ולהיעזר בשירותי שאטל. האמיצים יותר מוזמנים להתקרב לחניון הקרוב ולהסתכן בכך שלא תהיה חניה.

  Bastei Bridge (ככה בווייז, ויש גם המון שילוט בדרך). הכניסה חופשית, החניה בתשלום.

  פארק שעשועים וחבלים קוניגשטיין (Elbe-Freizeitland Königstein)

   

  כשנוסעים בהרכב משפחתי, חייבים לתבל את המסלול בפארקי שעשועים שיעזרו לדור הצעיר להוציא קצת אנרגיות. והפארק הזה ממלא את ייעודו היטב. שני חלקים יש בו. האחד, לגדולים שבחבורה, מתמקד בשעשועים אתגריים כמו אומגה, קירות טיפוס ומבוך שיודעים איך נכנסים אליו אבל לא איך יוצאים. השני, לצעירים יותר, עמוס מתקנים חביבים כמו מעין הר געש שמטפסים עליו ובסופו גולשים במגלשת ענק, רכבת, כדורים מתנפחים שנכנסים אליהם וצפים בתוך אגם, מכוניות מתנגשות וגם מיני גולף שכולו מחווה לאתרי הטבע שבאזור.

   

  Schandauer Straße 51 - 01824

   

  Königstein, פתוח כל השבוע בין השעות 10:00־18:00, כניסה משפחתית: 38 יורו.

   

  דרזדן

   

  העיר הגדולה של סקסוניה השווייצרית היא דרזדן, אותה עיר גרמנית ידוע שהוחרבה כמעט עד היסוד בהפגזות במלחמת העולם השנייה, ומאז שוחזרה באופן מעורר השתאות. כנראה שהחניה הנוחה ביותר בדרזדן היא בקניון הענק Centrum־Galerie (כיתבו כך בווייז, ואפשר גם לעקוב אחר השילוט מהכניסה לעיר). הקניון גם קרוב במיוחד לאתרים ההיסטוריים בעיר, שאותם תכסו בהליכה נינוחה של שעות אחדות, ובסיומו של יום תוכלו לקנח בקניות בסניף פריימרק, הרשת שכל כך אהובה עלינו, הישראלים. עלות חניה יומית תסתכם ביורו בודדים.

   

  יש הרבה מה לראות בדרזדן. מתחילים באתר המפורסם ביותר, כנסיית הגבירה (Frauenkirche) גדולת הממדים. אפשר לטפס לראשה בתשלום, ואפשר גם לסייר רק בחלק התחתון, ולהתרשם מיופייה של הכיפה הכפולה שלה. גם הכנסייה הזו לא שרדה את ההפצצות ב־1945, ורק בשנים האחרונות שוחזרה מחדש.

   

  ארמון צווינגר (Zwinger Palace) היה בעבר ארמון, והיום הוא ביתם של אוספים שונים, מחפצי אמנות ועד כלי נשק. החצר המרכזית שלו, המעוטרת במזרקה נאה ומבוך דשא, מזמינה שיטוט ניחוח.

   

  מרפסת ברוהל הוא שמה של נקודת תצפית הממוקמת על נהר האלבה, החולשת על מראה יפה במיוחד של הנהר המרשים, ומאחוריה גן נאה ומעוטר פסלים.

   

  תהלוכת הנסיכים (Fürstenzug) הוא שמו של ציור קיר עצום, שנמנה גם הוא עם תחנות החובה של המבקרים בעיר. הציור מתעד את השליטים ששלטו בעיר לאורך מאות בשנים, וגם הוא עבר שיחזור לאחר שהחל לדהות עם השנים, מה שלא פגע ביופיו.

   

  אם יישאר לכם כוח אחרי הסיור בין האתרים ההיסטוריים, לכו אל מדרחוב פרגר היוצא מהקניון, בו תמצאו מבחר אינסופי של חנויות נעליים, וחנויות בכלל.

   

  מפעל פולקסווגן

   

  בפאתי דרזדן נמצאת אטרקציה שלא פוגשים כל יום - מפעל לייצור מכוניות פולקסווגן, המאפשר סיור ממש בקו הייצור. הבניין עצמו, עמוס הזכוכית, עטור פרסים בתחום האדריכלות, ולא מזכיר שום מפעל שראיתם אי פעם. גם בפנים, תשכחו מכל מה שידעתם או דמיינתם על פס ייצור. בטח של מכוניות. הפועלים לבושים סרבלים לבנים והכל מתנהל בדיוק מופתי עד לרמת השניות. איך הם נשארים לבנים וצחורים בעיצומו של יום עבודה? שאלה טובה מאוד. יש חלקי מכונית שמורכבים בידי רובוטים - חוויה שתלהיב קטנים וגדולים כאחד.

   

  Lennéstraße 1, Dresden. יש חניה צמודה (חינם) למבקרים. סיור מודרך של שעה וחצי באנגלית עולה 15 יורו. כדאי להזמין מראש באתר: www.glaesernemanufaktur.de/en

   

  מסעדות מומלצות באזור

   

  • Eiscafe Mario Gelato Bad Schandau‬: פיצות, פסטות, סלטים, קרפים ובעיקר המון המון גלידות במבחר מסחרר של טעמים ותצורות.

   

  Kirchstr. 7‬, 01814 ‪Bad Schandau ‬, כל יום 22:00־11:00, חוץ מיום שני.

   

  • Hocksteinschaenke: היכל אוכל גרמני מסורתי, עם מנות עצומות עמוסות רטבים. יש גם מנות ילדים. מול המסעדה יש מגרש משחקים ענק עם אומגה.

   

  Am Hockstein 1, 01848 Hohnstein, בהצטלבות הכבישים S163-S165, פתוח בימי רביעי עד ראשון מ־8:00 עד הלקוח האחרון, שני מ־15:00, שלישי סגור.

   

  • Brauhaus Pirna Zum Giesser: מבשלת בירה עם מנות וקינוחים מסורתיים. יש מנות ילדים. מומלץ לנסות את הקינוח המקומי - לביבות גבינה מתוקות מוגשות על רסק תפוחים עם כדור גלידת וניל.

   

  Basteistraße 60, 01796 Pirna. כל השבוע 23:30־11:30.

   

  חו"ל עם ילדים, 20 הערות

  • כל המשפחות האומללות אומללות כל אחת על פי דרכה, אבל רוב הסיכויים שהן נמצאות בטיול משפחתי בהרכב מלא בחו"ל.

  • עוד לא נולד המבוגר שאוהב אוכל של מטוסים, ובטח לא הילד.

  • נתב"ג בהלוך מרגיש לכם כמו סיוט? אל דאגה: בחזור יהיה יותר גרוע.

  • תצפו לגרוע ביותר מהטיול המשפחתי שלכם. ככה בטוח תופתעו לטובה. יודעים מה, בעצם לא בטוח.

  • הילד שלכם מעצבן בארץ? בחו"ל הוא יהיה יותר.

  • אל תאשימו את הילד בחיוב על המיני בר ועל סרטים למבוגרים בלבד בטלוויזיה. זה לא יפה.

  • בטיסה יש אובר־בוקינג והציעו לכם לדחות ביום את החזרה תמורת סכום אסטרונומי? זכרו שהצעות מעין אלה אינן מיועדות לאנשים כמוכם. אתם תתחרטו על זה ברגע שהילדים שלכם יתחילו ללכת מכות ברחוב.

  • כשהילדים שלכם הולכים מכות ברחוב, אל תאיימו עליהם שתכף יבוא שוטר. הוא לא יבוא, ואתם תצאו סתם טמבלים.

  • קניתם משהו לילד? זה תקף רק לחנות אחת. בחנות הבאה תצטרכו לקנות לו משהו חדש.

  • בכל פעם שהילדים שלכם יצחקו וירכלו על משפחה מעפנה שפגשתם, יתברר שהמשפחה הזאת דוברת עברית.

  • אל תרגישו לא נעים. גם הילדים של המשפחה המעפנה עשו את זה לאחרים.

  • התקפי זעם של פעוטות זה דבר אוניברסלי, אבל פעוטות זועמים בהולנדית תמיד ייראו יותר חמודים מהפעוט שלכם בפעולה.

  • הזולת הוא הגיהינום. במיוחד כשהוא יושב לפניך בטיסת לואו־קוסט ולוקח את המושב אחורה. תקף לחו"ל עם ובלי ילדים.

  • הדרך היחידה שלכם לאכול במסעדה היא להכניס את הילדים למצב זן, כלומר לשים להם בטאבלט את הסרט האהוב עליהם ולקוות לטוב.

  • אל תתרגשו אם המלצרים יצחקו עליכם. עוד אין להם ילדים והם לא מבינים כלום.

  • אל תבנו על קניות לעצמכם, מוזיאון לעצמכם או שיטוט נינוח לעצמכם. לא באתם ליהנות.

  • מהסיבה הזו בדיוק, הקפידו לבחור את היעד הזול ביותר לטיסות עם ילדים. חבל על הכסף.

  • כשתנחתו בחזרה בנתב"ג, לפחות ילד אחד שלכם ישאל: אז איפה בעצם היינו?

  • יש סיכוי טוב שלא תזכרו.

  • אבל היי, שרפתם שבוע מהחופש, ובארץ הייתם מתבאסים לא פחות, ועם 70% לחות יותר.

   


  פרסום ראשון: 10.09.17 , 13:33
  yed660100