שלישי 20 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
יובל חן
חדשות • 10.09.2017
חיבוק ניאו־נאצי
הקריקטורה האנטישמית שפירסם בנו של ראש הממשלה בפייסבוק התקבלה בשמחה גדולה באתר הניאו־נאצי "דיילי סטרומר": "יאיר נתניהו הוא גבר אמיתי", כתבו, "בשלב הבא הוא יתמוך בתאי גזים" • פרסום הקריקטורה, שלועגת בין השאר גם למני נפתלי, עשוי להיחשב להטרדת עד
ציפי שמילוביץ, תלם יהב ויעל פרידסון

יומיים שלמים כיכבה הקריקטורה האנטישמית בעמוד הפייסבוק של יאיר נתניהו, חרף הזעזוע שעוררה והביקורת שגררה. רק אמש הוא הסיר אותה סוף־סוף.

 

 

הקריקטורה, שבה נראים מוטיבים אנטישמיים ולצידם המיליארדר ג'ורג' סורוס, אהוד ברק, אלדד יניב ומני נפתלי המוצגים כמי שפועלים להפיל את ראש הממשלה, התקבלה עם פרסומה בשמחה גדולה על ידי מנהיג הקו־קלוקס־קלאן (KKK) לשעבר, דיוויד דיוק, ואתמול זכתה לחיבוק חם גם מצד האתר הניאו־נאצי האמריקאי "דיילי סטרומר", שחגג עליה בעמודו הראשי.

 

"בנו של נתניהו פירסם מם אדיר שמאשים את היהודים בהפלת אביו היהודי", נאמר בכותרת הראשית של האתר, ואחד הכתבים הבכירים שלו, אנדרו אנגלין, כתב: "זה אחד מאותם דברים שגורמים לך להיות אסיר תודה על כך שנולדת. יאיר נתניהו הוא גבר אמיתי. בשלב הבא הוא יתמוך בתאי גזים. זו הייתה תמיד הבעיה הבסיסית עם ישראל: כשאתה גורם ליהודים לחיות רק בינם לבין עצמם הם מתחילים לאכול אחד את השני. יהודים הם מטבעם טפילים. הם מלוכדים כשהם זרים, אבל אם אתה שם את כולם יחד, הטבע האכזרי שלהם הוא למצוץ דם של מישהו, אז הם מתחילים למצוץ אחד את הדם של השני".

 

כותרת ה"דיילי סטרומר" מאתמול
כותרת ה"דיילי סטרומר" מאתמול

 

התקשורת העולמית התייחסה בהרחבה לסיפור: ה"וושינגטון פוסט" הדגיש את הזעזוע בישראל ובקהילות יהודיות בארה"ב, ה"ניו יורק דיילי ניוז" ציין כי הקריקטורה קיבלה עידוד מגזענים לבנים, ובאיטליה כתב ה"לה רפובליקה" כי "הפוסט האנטישמי של יאיר נתניהו עורר בוז בישראל". לגל התגובות המזועזעות מהמעשה הצטרפה אתמול גם הליגה נגד השמצה, שצייצה בטוויטר כי "הקריקטורה שהעלה יאיר נתניהו כוללת אלמנטים אנטישמיים בוטים. אין להקל ראש בסכנה הטמונה בשיח אנטישמי".

 

ערוץ 2 דיווח אמש כי ראשי ארגונים יהודיים בארה"ב המקורבים לנתניהו גינו אף הם את הפוסט האנטישמי של בנו ואמרו: "אנחנו המומים ונדהמים מהמחשבה שהבן של ראש הממשלה משתף קריקטורה בעלת אופי אנטישמי. לראש הממשלה יש אחריות לוודא שבנו ייקח אחריות ויתנצל".

 

אלא שראש הממשלה לא מיהר לקרוא את בנו לסדר, ולאורך כל סוף השבוע שמר על שתיקה. אתמול, בפתח ישיבת הממשלה השבועית, ניסתה אחת העיתונאיות לשאול אותו על הקריקטורה, אך הוא התחמק מלהשיב. "תודה על השאלה", אמר, "אבל זו לא מסיבת עיתונאים".

 

כעת מתברר שהמעשה של נתניהו הבן הוא לא רק דוחה אלא גם עשוי להיות פלילי. זאת משום שבקריקטורה שפירסם נראה מני נפתלי, שהוא אחד העדים המרכזיים בפרשיות הנחקרות נגד אמו של יאיר, שרה נתניהו, ומי שזכה למעמד של עד מדינה בתיק. הקריקטורה המעליבה עשויה לעלות לכדי עבירה של הטרדת עד — עבירה שהעונש עליה הוא עד שלוש שנות מאסר.

 


פרסום ראשון: 10.09.17 , 23:42