שלישי 20 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
צילום : ידיעות אחרונות
חדשות • 11.09.2017
היומן לילדים: מה עושים עם שבוייה גויה
קומיקס שהופיע ביומן המיועד לילדי בית־הספר היסודי בחינוך הממלכתי־דתי מציג המחזה מצוירת של הלכת "אשת יפת תואר" – שמסבירה באילו תנאים יכול לקחת חייל יהודי גויה שנפלה בשבי - ולשאת אותה לאישה • הורים זעמו - וממשרד החינוך נמסר כי השימוש ביומן יוקפא בשל "אי־התאמת התכנים לגיל"
תמר טרבלסי חדד | כתבתנו לענייני חינוך

הורים לתלמידים הלומדים בבתי־ספר ממלכתיים דתיים נדהמו למצוא בין דפי יומן שחולק לתלמידי היסודי קומיקס של פרקים מהתנ"ך בעלי תכנים הלכתיים שלבטח אינם מתאימים לילדים בגילאים צעירים אלו – ובמרכזם פרק העוסק בדין "אשת יפת תואר", שבו מוצגת שבוית מלחמה כאישה מפתה וכרכוש.

 

מדובר ביומן ששמו "חמד של יומן" שחולק במחיר סמלי לתלמידי בתי־הספר היסודיים הממלכתיים דתיים. היומן מורכב מקומיקס המתאר התמודדות עם ההלכה, וסדרת הציורים שעוררו סערה עסקו בשאלה – שכלל לא ברור מה מקומה ביומן לילדים – של חייל אשר לוקח בשבי גויה לה. בציורים מוצגת הילדה הקטנה כ"גויה יפה", והחייל מונה בפניה את הנסיבות שבהן יותר לו להינשא לה גם אם לא תתגייר – לפי דין "אשת יפת תואר".

 

סוגיית "אשת יפת תואר" דנה במקרה בו בזמן מלחמה, נתקל לוחם יהודי נתקל באישה שבויה ומעוניין להינשא לה. המקרא – הלקוח מפרשת "כי תצא" – מקבל את המצב הנתון כלגיטימי, שכן כך היה מקובל במלחמות בתקופת זו, ומחייב רק תקופת צינון של חודש שבו מאפשרים לאישה להתאבל על בית הוריה ולהסתגל למצבה החדש.

 

הקטע המדובר עורר סערה בקרב הורים רבים בחינוך הממלכתי־דתי, שהודיעו כי יחזירו את היומנים לבתי הספר. "אין לי מושג מי אישר את הבושה הזו, אבל מדובר במקבץ עילג, גזעני, שוביניסטי ולא רלוונטי לתלמידי בית־ספר יסודי או לאזרחי מדינה מערבית", כתבה אחת האמהות בפייסבוק. "בראש ובראשונה, זה לא חינוכי בשום אמת מידה הגיונית. חבל שלא מתמקדים בערכי מוסר כמו 'והדרת פני זקן'".

 

גם ד"ר אילן פרז מרעננה, אב לילדים בכיתות ד' ו־ו', נדהם לקרוא את התכנים ביומן הקומיקס, והודיע כי יחד עם הורים נוספים יחזיר אותו. "התכנים הללו בעייתיים וקשים, ואינם מתאימים לילדים בגילאי בית־ספר יסודי", הוא אמר. "ישנן סוגיות שהתאימו לעבר ונועדו לתת פתרונות לסוגיות מורכבות, ואינן מתאימות לתקופתינו".

 

חבר מועצת גבעת שמואל עדי גרוס אמר כי קיבל פניות נזעמות מהורים, ובכוונתו לדרוש להסיר את היומנים: "דרך ארץ קדמה לתורה".

 

סוגיית "אשת יפת תואר" עלתה לכותרות לפני כשנה, לקראת מינויו של אלוף־משנה אייל קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי. קרים נשאל שנים רבות קודם לכן במסגרת אתר האינטרנט הדתי "כיפה" שורה של שאלות. אחת מהן הייתה "האם מותר בימינו לחייל צה"ל לאנוס בחורות בזמן מלחמה". הרב השיב: "במצב מלחמה משתנים התנאים והתורה מתחשבת בקשיי הלוחמים". פרסום השאלה והתשובה עורר סערה – שנבעה גם מהתבטאויות נוספות של הרב קרים נגד גיוס נשים לצבא - ונשמעו קריאות למנוע את מינויו. קרים מיהר להבהיר כי התורה אינה מתירה לאנוס אישה. לאחר שהתנצל, מינויו לרב הצבאי הראשי הושלם.

 

ממשרד החינוך נמסר כי בעקבות פניית ההורים, הורה מנהל החינוך הדתי אברהם ליפשיץ להקפיא את השימוש ביומן בשל "אי התאמת התכנים לגיל".