שלישי 20 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
אלכס קולומויסקי
חדשות • 11.09.2017
הוחרמו הכיפות מעור נחש וקרוקודיל ברובע היהודי
פקח שהגיע למקום גילה כי הפריטים הובאו לארץ ללא היתר • החוק בישראל אוסר על ייבוא ומסחר בפריטים שמקורם בחיות בר ללא בדיקה ואישור מהרשויות
עמיר בן־דוד ויעל פרידסון

אחרי הפרסום ב"ידיעות אחרונות" על כיפות היוקרה מעור נחש ומעור קרוקודיל שמוצעות למכירה בירושלים, החרימו אותן פקחי רשות הטבע והגנים בחשד שיובאו לארץ בניגוד לחוק וללא היתר כנדרש.

 

החוק בישראל, שמעוגן באמנות בינלאומיות, אוסר על ייבוא ומסחר בפריטים שמקורם בחיות בר בלי שמקורם נבדק ואושר מראש על ידי הרשות.

 

בשבוע שעבר פורסם ב"ידיעות אחרונות" כי חנות יודאיקה חדשה ברובע היהודי מציעה למכירה באלפי שקלים כיפות מעור נחש וקרוקודיל וצפויה להביא בקרוב פריטים מעור של בעלי חיים נוספים. הפקח שהגיע למקום נוכח לדעת כי הפריטים, כיפות ומזוזות, אכן הובאו לארץ ללא היתר. לדבריו, אילו בעל החנות היה מבקש היתר והפריטים היו נבחנים מראש, ייתכן שהוא אף היה מקבלו, אבל לאחר שהתברר שהם יובאו לכאורה שלא כדין הם הוחרמו.

 

כיום יש בעולם חוות גידול לחיות בר שמטרתן שימוש בעור שלהן או בחלקי גוף אחרים. החוות אמורות לשמש תחליף לציד של חיות בר בטבע, ורק במקרים שבהם יש אישור מהשלטונות המקומיים שמקור החומר לגיטימי ניתן לייבאו לארץ.

 

אלי מרדכי, הבעלים של חנות היודאיקה הירושלמית, מסר בתגובה: "המוצרים שאנחנו מחזיקים הם מדגם שהחברה האמריקאית שלחה לנו. כשנתחיל בייבוא מוסדר הכל יהיה מתואם מול הרשויות".