שלישי 20 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
חדשות • 11.09.2017
התקשורת העולמית: כך כשל המוסד במצוד אחר מנגלה
הד בינלאומי נרחב לחשיפה על "תיק מלצר" המכיל את הפרטים על המרדף הארוך שניהל המוסד אחרי "מלאך המוות מאושוויץ"
סוכנויות הידיעות

החשיפה בישראל והפרסום ברחבי העולם: ביום שישי פורסמה ב"ידיעות אחרונות" כתבתו של רונן ברגמן על "תיק מלצר" — התיק שהיה קבור שנים בארכיון החשאי של המוסד ומכיל את הפרטים על המרדף הארוך שניהל הארגון אחר ד"ר יוזף מנגלה, "מלאך המוות מאושוויץ".

 

מנגלה, שהיה אחראי על הסלקציה באושוויץ־בירקנאו, נמלט ומצא מסתור בדרום אמריקה. אחרי לכידתו של אדולף אייכמן נחשב מנגלה לפושע הנאצי מספר 1, ועל המוסד הוטלה המשימה ללכוד אותו. כתבתו של רונן ברגמן פורסמה בעיתון "די צייט" הגרמני וב"ניו־יורק טיימס" וצוטטה בהרחבה באתרים בעולם. בשבועון "פוקוס" הגרמני ציטטו בהרחבה את הכתבה על מנגלה. הכותרת הייתה "המוסד היה קרוב ללכוד את מנגלה אבל כשל בגללו עצמו". במקביל דווח על הכתבה בשווייץ, בבריטניה, באיטליה, באוסטרליה ועוד.

 

"תיק מלצר" שחשף רונן ברגמן מתאר את שורת המבצעים הנועזים והפעולות החשאיות שביצע המוסד בניסיון לאתר את הרופא מאושוויץ. באחד המבצעים, משנת 1962, מתברר כי המוסד הגיע קרוב מאוד ללכידתו, אולם ההזדמנות הוחמצה בגלל אישור שלא הגיע. מידע שהגיע מנאצי לשעבר שגויס כסוכן הצביע על חווה מבודדת, דרומית לסאו־פאולו, ברזיל, כמקום מחבואו של מנגלה. צוות לוחמים של המוסד, ביניהם צבי אהרוני וצבי מלחין, הגיע למקום וזיהה אדם שנראה בדיוק כמו הפושע הנמלט.

 

ברגמן הביא את הסיפור שעובר מדור לדור במוסד, ללא אסמכתה בחומרים הכתובים: "לחש מלחין למראה מנגלה ביידיש: "דוס איז ער! מיר האבן אים געפווען, דעם קליינע דרעק" ("זה הוא! מצאנו אותו, את החרא הקטן"). במברק בהול שנשלח לארץ ושמור בתיק מלצר נכתב: "צבי ראה אדם המתאים בצורתו, בגובהו, בגילו ובלבושו להיות מנגלה". אלא שהאישור לפעול לא הגיע — וההזדמנות הוחמצה.