שבת 18 בנובמבר 2017
ידיעות אחרונות
׳׳‘׳™׳’׳™׳œ ׳¢׳•׳–׳™
ממון • 11.09.2017
למי יש ניגוד עניינים?
אתר חדש יחשוף את ההסכמים של בכירי השירות הציבורי, ובהם איסור לטפל בענייני אנשים או גופים מסוימים
תלם יהב

אתר אינטרנט חדש ינגיש לציבור את הסכמי ניגוד העניינים של בכירי השירות הציבורי, וביניהם מנכ"לים של משרדי ממשלה, יועצי שרים ובעלי תפקידים בכירים אחרים.

 

האתר הוקם ביוזמת התנועה לחופש המידע והוועדה לשקיפות בכנסת בראשות ח"כ סתיו שפיר. באתר תוכלו למצוא הסכמי ניגוד עניינים שנחתמו עם הקמת הממשלה לפני כשנתיים, שמציירים את ה"עשה ואל תעשה" מבחינת בכירי השירות הציבורי.

 

למי אסור להתקרב למי: הסכמי ניגוד עניינים
למי אסור להתקרב למי: הסכמי ניגוד עניינים

 

כך, למשל, מופיע באתר הסדר ניגוד העניינים של מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, אביגדור קפלן, האוסר עליו לעסוק בכל עניין שקשור לחברת עמידר, מכיוון שבנו ראובן הוא מנכ"ל החברה. הוא גם אינו יכול לעסוק בכל החברות שכיהן בהן עד לבואו למשרד כמו חברת הדלק דור אלון. ובהסכם ניגוד העניינים של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נכתב כי הוא לא יוכל לעסוק בכל מה שקשור במישרין בעיריית לוד מכיוון שגיסו הוא סגן ראש העירייה.

 

עו"ד אור סדן, היועץ המשפט של התנועה לחופש המידע, אמר כי "זה שנים פועלת התנועה לחופש המידע לחשיפת הסדרי ניגוד העניינים של עובדי השירות הציבורי בכלל ושל שרים וסגניהם בפרט. עכשיו נותר לשנות את נקודת המוצא, כך שלא נצטרך לבקש הסדרים מעין אלו כלל, והם יפורסמו באופן יזום. לא ניתן להתעלם מחשיבות ההסדרים בעת האחרונה, ומובן שיש לדרוש גם את פרסומם של הסדרים נוספים לא רק במשרדי הממשלה אלא גם בגופים ציבוריים נוספים רבים".

 

ח"כ שפיר: "חשיפת הסכמי ניגוד העניינים לציבור היא צעד חשוב במלחמה בשחיתות. העובדה שעד היום ההסכמים היו מוסתרים מעין הציבור תמוהה מאוד. ללא חשיפת ההסכמים לציבור, קטן מאוד כוחם של האזרחים והתקשורת החוקרת לפקח על מקבלי ההחלטות ולוודא שהן מתקבלות לטובת האזרחים ולא בשביל אף בעל אינטרס אחר. ישראל הפכה לאחת המדינות המושחתות במערב, ואנו זקוקים למהפכה מערכתית כדי להיפטר מהמגפה הזאת: מי שקיבל לידיו כוח אדיר לקבל החלטות משמעותיות בשם כולנו חייב לעמוד בכללים ברורים ותחת פיקוח ציבורי. כשאין שקיפות יש שחיתות".

 

כתובת האתר:

 

www.odata.org.il/organization/freedom-of-information-israel

 


פרסום ראשון: 11.09.17 , 20:59