ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 11.09.2017
  מסלול עוקף כימותרפיה
  המחקר: הבדיקה שנמצאת בסל הבריאות ומנבאת במדויק את עתידן של חולות סרטן השד • הממצאים: אחרי הסרת הגידול הראשוני יוכלו חלק מהנשים לוותר על טיפולי כימותרפיה ולדעת מה סיכויי הישנות המחלה • הבשורה: "הודות לבדיקה חיי המטופלות עוברים מהפכה של ממש ונחסכים טיפולים מיותרים", מספר אונקולוג בכיר
  רותם אליזרע

  מחקר ראשון מסוגו בעולם שנערך בישראל ופורסם בכתב העת היוקרתי "נייצ'ר" מאשש את רמת הדיוק הגבוהה של בדיקת ה"אונקוטייפ שד" של חברת אונקוטסט טבע, ואת יכולתה לנבא אם יש הכרח במתן טיפולי כימותרפיה לחולות סרטן שד לאחר הסרת הגידול הראשוני. בנוסף, הבדיקה משקללת את רמת הסיכון של החולה להישנות של המחלה בעתיד בטווח של חמש שנים מהבדיקה.

   

  המחקר ערך מעקב של שש שנים על חולות בקופת חולים כללית שטופלו אך ורק לפי המלצות הבדיקה, והשווה בין המלצות הבדיקה למציאות הקלינית של המטופלות לאחר שש שנים. החוקרים מצאו מתאם בדיוק גבוה בין הבדיקה לתוצאות בחיים האמיתיים של החולות ובכך הם מחזקים את הצורך בבדיקה זו - שנמצאת בסל הבריאות - כחלק מקבלת החלטות טיפוליות.

   

  החוקרים בדקו את החולות שעברו את הבדיקה בשנים 2006־2010 דרך קופת חולים כללית - גם בבתי החולים וגם בקופות החולים - ומצאו שיכולת הניבוי של הבדיקה גבוהה, לא רק במענה לשאלה אם החולה כלל צריכה לקבל טיפולים כימותרפיים כטיפול מניעתי לאחר כריתת שד, אלא גם ככלי להערכת הסיכון שלה להתפשטות המחלה עם גרורות.

   

  כיום מרבית מחולות סרטן השד מאובחנות בשלבים מוקדמים של המחלה (שלב 1 או 2), שלב שבו המחלה עודנה נתיחה וסיכויי ההחלמה ממנה גבוהים מאוד - מעל ל-90% ריפוי. עם זאת, לאחר כריתת הגידול בניתוח החולות נדרשות לקחת תרופות הורמונליות כטיפול מניעתי להישנות המחלה.

   

  מלבד הטיפול ההורמונלי, הטיפול המומלץ כולל גם מספר סבבי כימותרפיה במטרה לנסות לחסל גם תאים סרטניים מיקרוסקופיים שייתכן ולא הוסרו בניתוח עצמו. כדי לדעת אילו חולות צריכות כימותרפיה משתמשים בבדיקת האונקוטייפ שד של טבע. במקרים לא מעטים הטיפול הכימותרפי הוא טיפול מיותר ורעיל הפוגע פגיעה משמעותית באיכות חיי החולה ויש לו גם השלכות לטווח ארוך כמו פגיעה בפוריות, בעצמות וכדומה.

   

  המחקר שבוצע על ידי בכירי האונקולוגים בישראל בהובלת פרופ' סלומון שטמר, מנהל יחידת המחקר בבילינסון, ד"ר שולמית ריזל, אונקולוגית שד במרכז אסותא, ד"ר נועה בן ברוך, מנהלת המכון האונקולוגי בקפלן וד"ר ליאור שושן־גוטמן מנכ"לית ומייסדת אונקוטסט טבע, מצא שאצל חולות שקיבלו תוצאה המעידה על רמת סיכון בינונית יש עדיין מקום לשקול לוותר על טיפולי כימותרפיה ולהסתפק רק בטיפולים ההורמונליים שאותם היא בכל מקרה נוטלת. הדבר יאפשר ליותר נשים חולות לא להזדקק לטיפולי כימותרפיה לאחר ניתוח כריתת השד.

   

  אונקוטייפ שד היא בדיקה מולקולרית ייחודית הנעשית על רקמת גידול שנלקחה בביופסיה או בזמן הניתוח הראשוני מהחולה. הבדיקה מודדת את הפרופיל הביולוגי של הגידול על ידי מדידת ביטויים של 21 גנים שונים בתאי הגידול. תוצאת הבדיקה המתקבלת היא מספר בין 0 ל־100. המספר שמתקבל מעיד על רמת הסיכון העתידי של החולה להישנות המחלה, כלומר התפתחות גרורות - ככל שהמספר גבוה יותר, הסיכון לגרורות גבוה יותר. כמו כן, התוצאות מעידות על הנחיצות לתת לחולה טיפול כימותרפי משלים.

   

  פרופ' סלומון שטמר, מנהל יחידת המחקר במכון האונקולוגי מרכז דוידוף בבילינסון: "קיבלנו הוכחה משמעותית נוספת שהבדיקה המולקולרית מהווה כלי חשוב ומדויק לרופא המטפל בתהליך קבלת החלטות טיפוליות וביכולת לחסוך מהחולה טיפולים שאין בהם כל הכרח. הודות לבדיקה חיי מטופלות עברו בשנים האחרונות מהפכה של ממש ונחסכו טיפולים מיותרים".

   

   


  פרסום ראשון: 11.09.17 , 22:26