שבת 25 בינואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גיא מורד
  ממון • 12.09.2017
  חייבים חופשה
  האם מקומות עבודה רשאים לכפות על עובדיהם לצאת לחופשה מרוכזת? איזה תשלום יקבל מי שיעבוד בחגי תשרי הקרבים? • מדריך
  ליטל דוברוביצקי

  חגי תשרי בפתח. מקומות עבודה רבים יאפשרו לעובדים לצאת לחופשה מרוכזת, וחלקם אף יכפו עליהם לעשות זאת. אפשר לכפות על עובד לצאת לחופשה בחגים? מהן זכויות העובדים בזמן החגים? "ממון" גיבש מדריך לעובדים באמצעות עו"ד בטי מצר לוי, מומחית לדיני עבודה והתארגנויות עובדים, ומומחים נוספים.

   

   

   

  מעסיק יכול להוציא עובד לחופשה מרוכזת בניגוד לרצונו?

   

  מועד קביעת החופשה נקבע על ידי המעסיק ולא על ידי העובד, מתוך רצון לשמור על סדרי העבודה. עובד המבקש לצאת לחופשה צריך לעשות זאת באישור עם מעסיקו. עו"ד מצר לוי מציינת כי מעסיק יכול להודיע על חופשה מרוכזת בתנאים הבאים:

   

  1. אם החופשה ארוכה מ־7 ימים על המעסיק להודיע על כך לעובד לפחות 14 יום לפני החופשה. אם החופשה קצרה מ־7 ימים אין חובה להודיע מראש, אך יש להודיע על כך לעובד מבעוד מועד, בפרק זמן סביר.

   

  2. אם לעובד אין יתרה מספקת של ימי החופשה, המעסיק אינו יכול לכפות עליו להיכנס ליתרה שלילית של ימי חופשה. במקום עבודה שבו המעסיק מתעקש על הוצאה לחופשה מרוכזת ולעובד אין יתרה מספקת של ימי חופשה, יהא על המעסיק לשלם בעבור הימים ולא לנכותם מהשכר.

   

  3. יש לבדוק אם יש הסכם קיבוצי, שכן בהסכמים קיבוציים רבים קיימות הוראות המגדירות את מועדי החופשות המרוכזות, את שיעורן ואת השתתפות המעסיק בעלותן, או לחלופין מגבילות את יכולת המעסיק להוציא לחופשה מרוכזת כפויה.

   

  מה גורל העובדים שאינם בעלי יתרה מספקת של ימי חופשה שנכפתה עליהם?

   

  עו"ד גל גורודיסקי, מומחה בדיני עבודה ופנסיה: "המעסיק חייב לנהל בעבור העובד פנקס חופשה ולרשום את יתרת ימי החופשה העומדים לזכותו. מעסיק אינו רשאי להוציא עובד לחופשה ולרשום לחובתו ימי חופשה שיצבור בעתיד. עובד שאין לרשותו ימי חופשה צבורה בתלוש אינו חייב לצאת לחופשה ללא תשלום, שכן המעסיק אינו רשאי להוציאו ללא הסכמתו לחופשה כזאת. מעסיק המאלץ עובד לצאת לחופשה ללא תשלום חייב לשלם לו את ימי החופשה, והעובד רשאי לראות עצמו כמפוטר ולדרוש פיצויי פיטורים".

   

  צילום: יחסי ציבור
  צילום: יחסי ציבור
   

   

  ערב חג הוא יום עבודה רגיל?

   

  ערב חג הוא יום עבודה רגיל בשינויים האלה: אם העובד מורגל לעבוד 5 ימים בשבוע, יום העבודה יתקצר בשעה, כלומר יהיה של 8 שעות בתשלום של 9 שעות עבודה, או יום עבודה של 7 שעות בתשלום של 8 שעות עבודה. אם עובדים 6 ימים בשבוע, יום העבודה בערב חג יהיה עד 7 שעות. כל עבודה של שעה מעבר לכך מזכה את העובד בתשלום של שעות נוספות.

   

  עו"ד מצר לוי מציינת כי בעניין ערב יום כיפורים יש התייחסות מיוחדת: העבודה תהיה 6 שעות בתשלום של 9 שעות: "בהרבה מקומות יש נהגים של אי־עבודה בערבי חג וקבלת תשלום על היום הזה. במקום שבו קיימים הסדרים מיטיבים במשך שנים, הוראות אלה הן חלק מההטבות הניתנות לעובד וחלק מתנאי העסקת". חשוב לדעת כי עובד שלוקח יום חופשה בערב חג, המעסיק רשאי לנכות לו יום חופשה שלם אף ששעות העבודה בערב חג מופחתות.

   

  מה הדין לחול המועד?

   

  אלה ימי עבודה רגילים. עובד שמבקש לצאת לחופש בחול המועד, ימים אלה ייחשבו לו כימי חופשה רגילים בכל חופשה שנתית, אלא אם כן קבעו הצדדים בהסכם הוראות אחרות.

   

  מותר למעסיק לחייב אותי לעבוד בחג?

   

  מעסיק שקיבל היתר להעסיק עובדים בחג יכול לחייב את עובדיו לעבוד בחג. עו"ד מצר לוי מציינת כי עובד שנדרש על ידי מעסיקו לעבוד בחג יכול להצהיר בתוך שלושה ימים מיום הדרישה שהוא אינו מסכים לכך בשל איסור במצוות דתו.

   

  איזה תשלום מקבל מי שעובד בחג?

   

  עו"ד מצר לוי: "מי שעובד בחג זכאי לפחות לתוספת של 50% על שכרו, אלא אם כן יש הסכם קיבוצי, צו הרחבה או חוזה אישי שקובע גמול גבוה יותר. אם העובד עובד שעות נוספות בחג הוא יהיה זכאי גם לתוספת של עבודת חג וגם לתוספת של שעות נוספות, כלומר ל־175% משכר השעתיים הנוספות הראשונות ו־200% על כל שעה נוספת.

   

  המעסיק חייב לתת שי לחג?

   

  עו"ד רועי גוטמן, שותף וראש מחלקת דיני עבודה במשרד איתן מהולל שדות, מציין כי החוק אינו מחייב את המעסיק לתת לעובדיו מתנה לחגים. החלטה זו נתונה לשיקול דעתו. אבל אם המעסיק עשה זאת תקופה ממושכת, ייתכן שתוכר חובה כזאת מכוח נוהג. אם יש הסדר מיטיבי מכוח הסכם קיבוצי, צו הרחבה, הסכם אישי או נוהג - יש לפעול לאורו.

   

  lital-do@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 12.09.17 , 20:52
  ידיעות אחרונות