חמישי 13 בדצמבר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  דפנה לוסטיג | צילום: גיא כושי ויריב פיין
  7 לילות • 14.09.2017
  עלי דפנה
  היא קיבלה מטינדר בעיקר טלפונים מכתבי רכילות. לא מבינה למה עדיין מזכירים לה את הרומן עם איציק זוהר שהיה דווקא אחלה סקס. הביאה עם בעלה המסעדן יונתן הלר ילד כמה חודשים אחרי שהתחילו לצאת. ולא חשבה שזה נכון שהאקס, אסף הראל, יגיע לחתונה. דפנה לוסטיג מככבת ב'מועדון תרבות' ומסבירה מה גרם לה להשלים עם העובדה שהיא נולדה בכפר שמריהו
  גבי בר-חיים

  כשדפנה לוסטיג באה לתאר את המהפך מברונטית לבלונד פלטינה, היא פונה למקורות. המורה הרוחני: מיקי בוגנים, האיש שמבין הכי טוב בשיער ובנפש אישה. "מיקי אמר לי ששינוי צריך לבוא מבחוץ ולא מבפנים", היא צוחקת. "שנים הוא אומר לי שאני צריכה להיות בלונדינית, 'זה באופי שלך, את רק מסתירה את זה מכל החברים שלך התל־אביביים'. אז הוא לחץ ולחץ אבל אמר לי, 'את עדיין לא בשלה'. השנה זה קרה".

   

  טיפים לבוקר טוב עם דפנה לוסטיג

  צילום : אבי חי

  צילום : אבי חי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  צילום: אבי חי, עריכה: יותם קצור

   

  מה זה אומר?

   

  "שמיקי צדק. לא עשיתי בלונד ביום - זה תהליך רגשי של שנים שרציתי ופחדתי. ותשמעי, כשהעליתי את התמונה עם הבלונד? כשהתחתנתי לא קיבלתי כל כך הרבה סמסים! מיקי אמר לי כל הזמן שדווקא החיצוני יפתח לי משהו בפנים. ישחרר את כל החוסר ביטחון שיש לי שנים".

   

  חוסר ביטחון זו לא התכונה הראשונה שהייתי מקשרת איתך.

   

  איציק זוהר
  איציק זוהר

   

  "זה יישמע מוזר אבל המון שנים חייתי בתחושה שעושים לי טובה כשמעסיקים אותי. אני לא מספיק בחוץ. לא אבוא ואגיד, 'שווה לכם לקחת אותי'. חייתי המון־המון זמן, גם בתוכנית הבוקר עם אסי בהתחלה, בתחושה שמישהו עושה לי טובה. לא ספרתי את זה שאני בכלל מי שהביאה אותו לרדיו! גם כשלא החזירו אותי לעבודה אחרי חופשת לידה (באקו, 99 FM) והיו חברים שאמרו, 'זה לא הגיוני. לפחות לכי לבדוק מה האופציות שלך לתבוע את המקום'. לא הלכתי אפילו לברר. ולי לא הייתה אז מספיק תעוזה או ביטחון עצמי להגיד להם באיזה עולם לא מחזירים אישה אחרי לידה לעבוד. בדיעבד זה היה שיא העולב שלי. ואני לא מאשימה אף אחד. אני לא תובעת את מקומי".

   

  כמה זה היה קשור לזה שבאת ממשפחה עם כסף?

   

  "ברור שזה קשור לבית. לא היה לי אף פעם מאבק הישרדותי. לא הייתי במקום שאם אין לי עבודה אין לי כסף לחלב ללילי. כל הסיפור הזה עם הכסף - ויש סיפור - בואי נקרא לו הסכסוך שלי עם הכסף. הייתי נורא תמימה: לא הבנתי כמה זה דבר שמעסיק אנשים והם מגדירים אותך על פיו. ואני חושבת שהתמימות הזו היא גם מה שגרם לי לא להילחם כשלא החזירו אותי לעבודה אחרי ההיריון".

   

  כי את לא צריכה את הכסף, אז לא נעים לך.

   

  הפכה לקנאית. עם הבעל יונתן הלר והילדים לילי ועפרי
  הפכה לקנאית. עם הבעל יונתן הלר והילדים לילי ועפרי

   

  "כן וגם אל תקימי מהומה. מצד שני, אני אדם סך הכל מוחצן, אז גדלתי לתוך הקונפליקט הזה. את קולטת תשדורת. או שעושים הפקת אופנה ואומרים לך הכי בטבעי, 'אבל אל תבואי עשירון עליון. צריך לשנמך אותך'. גם בעבודה משדרים לך, 'אל תהיי אשכנזייה מדי, כפר שמריהו מדי, תל־אביבית מדי, שמאלנית מדי' - ואני עשיתי את השיוף הנדרש".

   

  לקחו לך את האדג'.

   

  "אומרים לך, אנחנו רוצים את הדימוי והשם שלך, אבל פחות מהזהות שלך. בפרקטיקה אנחנו רוצים משהו שהוא יותר נוח לעיכול. תמיד עשיתי את זה כי אני פליזרית. אבל אני חושבת שאחרי המון שעות של טיפולים פסיכולוגיים, וג'וני וחלק מלהיות אדם מבוגר - נמאס לי להתנצל שאני באה מכסף או שאני עשירון עליון".

   

  אז מיקי צדק.

   

  לא מסתחבקים. עם אסף הראל
  לא מסתחבקים. עם אסף הראל

   

  "בגדול, כפרה עליו. דה בלונד דיד סט מי פרי".

   

   

  * * * * * * * * *

   

  כרגע היא שחורדינית. "זה מוציא ממני את הפרחה, הכי קיילי ג'נר", היא צוחקת. חוץ מגילוי מי החמצן, התרחשו בחייה בשנה האחרונה עוד כמה אירועים מינוריים: היא חזרה לטלוויזיה אחרי היעדרות ארוכה, לפאנל הבנות של 'מועדון תרבות' ב'כאן', כשבמקביל היא ממשיכה לשדר בתוכנית הבוקר של רדיו תל־אביב עם מיה דגן. מכרה את מותג המשקפיים שלה. לקינוח, התחתנה בקיץ עם יונתן (ג'וני) הלר, אבי בנה, בבית אמה בכפר שמריהו, בחתונה מסוקרת לעייפה. היא עשתה את זה בדרך שלה: בלי ללבוש לבן. בלי שמלת כלה. ועם החברה והקולגה מיה דגן, בליהוק מפתיע, כמי שניהלה את הטקס האלטרנטיבי בצורה אופיינית. כלומר, מצחיקונת.

   

  הסכם ממון, הדבר הנורא לא רומנטי הזה, זה משהו שצלחתם בקלות?

   

  "אני אגיד בפשטות: עשיתי הסכם ממון. ג'וני ואני בגדול חיים מהמשכורות שלנו. הנכסים שלי שמורים לילדים שלי. למה שאני לא אגן עליהם?"

   

  בלט בהיעדרו בחתונה: אסף הראל, בן זוגך לשעבר ואבא של לילי. למה?

   

  "אסף מאוד מפרגן לפרק ב' שלי, הוא שמח בשבילנו ואנחנו ביחסים מעולים, אבל היה ברור לכל הצדדים שהוא לא יהיה בחתונה. קודם כל זה מבלבל קצת בשבילי. זה לא קשור. אנחנו מגדלים את לילי יחד שלושתנו באיזון ובתקשורת - אבל לא יוצאים יחד לארוחות ערב. אני לא חיה עם שני גברים. אסף הוא בן זוגי לשעבר ואבא של לילי אבל אנחנו לא מסתחבקים. בואי נגיד שלכל הצדדים היה מוזר אם הוא היה בא".

   

  נראית מעולה ושומרת על זה באדיקות. לא אוכלת פחמימות. בלי גלוטן. את הקלוריות האלו היא מעדיפה לשמור לאלכוהול.

   

  אינטליגנטית. רהוטה. מצחיקה. לרגעים אוכלת ראש, אבל עושה את זה בחן. גילוי נאות: אנחנו מכירות ומיודדות יותר מעשור. עבדנו יחד לרגע. אכלנו כמה דברים טובים. בעיקר שתינו כמה דברים טובים.

   

  בגיל 37, כשהיא אוחזת בטייטל המחייב "נשואה פלוס שניים", היא מודיעה שלהתבגר זה דווקא אחלה דבר. "יש משהו נחמד בלהיות אדם מבוגר, כשמצעד האנשים ששכבת איתם גם התבגר. פתאום את רואה מישהו ברחוב כשאת עם בעלך והעגלה ונזכרת, ואת מספרת לבעלך, יווווו, בגיל 22 המשכנו מאיזה מועדון ואפילו לא שכבנו, סתם התמזמזנו, עישנו ג'וינט והלכתי הביתה".

   

  את מתגעגעת לפעמים?

   

  "כשאת נזכרת בדירות האלה, שחלקת עם שני שותפים ואיך התמזמזנו ליד הבאנג המעופש שתמיד נשפך והורס לך את הג'ינס. ואז אני מסתכלת על ג'וני, ולמרות שאת חיה את החיים הכי בורגניים והכי משעממים, ולמרות שאת יוצאת 20 אחוז ממה שהיית רוצה ושותה הרבה־הרבה פחות - אני אומרת, תודה, אני נשארת פה".

   

  לפני חמש שנים היא ואיש הטלוויזיה אסף הראל הפרידו כוחות אחרי שבע שנים ביחד ובת משותפת, לילי. "הלכנו לטיפול זוגי. בטח שיש ניסיון להחזיק מעמד", היא אומרת. "זו משפחה! אני רואה אנשים שהתגרשו לפני שהיו להם ילדים אז זה כמו שיר של ביונסה, טו דה לפט, טו דה לפט... כלומר, קח את הדברים שלך ועוף לי מהבית. זה לא מה שהרגשתי בטיפול. אני לא נפרדתי מאסף כי לא רציתי לראות אותו, נפרדתי כי אני לא רציתי לראות יותר את איך שאני בתוך המערכת יחסים הזאת. הייתי נורא תלותית. אני יודעת היום אחרי טיפולים זוגיים ולא זוגיים שלא הייתי שם הבן אדם שאני רוצה להיות".

   

  כל פרידה היא מוות קטן, אבל גם החזרה לרווקות, זו שלוסטיג ציפתה לנגוס בה מלוא המנשך, הסתברה כלא משהו. לוסטיג, בחורה עם ים סקס אפיל, דווקא זכתה לקבלת פנים חמה, אבל מתברר שמהגברים הלא נכונים. "הייתי במסגרת עם אסף. מסגרת טובה אגב", היא מסכמת, "זו אני שהשתניתי וחיפשתי לצאת. הבעיה לא הייתה במסגרת. ובין המסגרת למסגרת הנוכחית הלכתי לאיבוד בצורה כל כך מפוארת. זה מביך. מישהו שבר לי את הלב. שיחק בי. לא משנה שכיום הוא מתחרט, אבל הייתי גמורה מזה. אחר כך היו גברים שהתנהגו אליי לא יפה".

   

  איפה את יצאת מביכה?

   

  "הייתי מתחילה עם הומואים. ישבתי עם חברה בבר ואמרתי לה, 'רואה את הטבח ההוא? אני מתחילה איתו'. עכשיו אני כל כך שיכורה שאני מתחילה איתו כמו קלישאה של קומדיה רומנטית - לוקחת מפית..."

   

  לא!

   

  "כן! הולכת למארחת. שיא הפידוח. ואני בנאדם מוכר יחסית. ברור לי שאחרי זה היא צחקה עם חברות שלה. שלחתי את המפית לטבח הזה ואז הבעלים בא אליי ואמר לי, 'תגידי, את מבינה שאת הבדיחה של המקום? התחלת עם האיש הכי גיי כאן. איך את לא רואה?'"

   

  איך באמת?

   

  "כי כשאת במצב שכל מה שאת מחפשת זה אקשן את לא רואה בעיניים. אז לא, לא מתגעגעת. לא רוצה לחזור לשם".

   

  טינדר יצא לך לנסות?

   

  "דווקא הייתי בטינדר תקופה קצרצרה. ומה זה רציתי את זה. מגיע לי. הייתי שמונה שנים במערכת יחסים. אחר כך היו גברים שהתנהגו אליי לא יפה. אני רוצה ליהנות! אז פתחתי טינדר ויומיים אחרי התקשר אליי רכילאי ב'מה קורה אוחץ', את בטינדר?' הרגשתי נורא חשופה. זה נורא פידח אותי. היום הייתי ענה לו, 'כן לולי, אני בטינדר, למה אתה לא?' לזכותו, הוא אמר לי, אני לא מפרסם אבל רק שתדעי שיש דיבור".

   

  מבאס להגיד שאם היית גבר זה לא היה קורה.

   

  "ברור. קחי רווק מבוקש - למשל אושרי כהן - הוא בטח בטינדר, סבבה. אבל את אם לילדה, גרושה טרייה, למה שתהיה לך את הפריבילגיה להחליק גברים שמאלה וימינה?"

   

  או לחשוב על מין.

   

  "נכון. ואגב, יש לך את הפריבילגיה, רק אל תפרסמי אותה".

   

  היו לך כל מיני קשרים אז. אבל הכי מפתיע זה איציק זוהר. וזה הטריף מדורי רכילות. למה?

   

  "(נאנחת בעייפות) נורא מוזר שממשיכים לדבר איתי על איציק, שהיה רומן חמוד וכיפי. זה יותר מעיד על התפיסה של אנשים: אני אמורה להיות עם אסף הראל, בן של פוליטיקאי ממפא"י ואיש תוכן בכיר, אני לא אמורה להיות עם כדורגלן מזרחי. למה? היו לנו כמה שבועות נורא מגניבים. אבל כבר כשהייתי עם איציק רציתי להתקדם".

   

  נטען שהוא שבר לך את הלב.

   

  "לא היה לי כל כך זמן להתאהב נורא. נמשכתי אליו. היה לנו כיף. התבליינו. איציק בחור פגז. אינטליגנטי. אחלה סקס. אבל אני רציתי להתקדם בחיים. ויש רומנים של שלושה־ארבעה שבועות וזה גורלם. היה סופר־כיף. אבל בשלב מסוים החלטתי שאני חותכת כי חיפשתי זוגיות".

   

  לא רצית להמשיך לחגוג?

   

  "אני חושבת שבכל תקופת הרווקות שלי לא היה לי סטוץ של לילה אחד וביי".

   

  עכשיו הפתעת.

   

  "אני לא יודעת לייצר את התקשורת הזו. אני יודעת לייצר דיאלוג".

   

   

  * * * * * * * * *

   

  את יונתן (ג'וני) הלר, מנהל פרויקטים בתחום המסעדנות, הכירה בשטחיות. פעם הוא התחיל איתה. היא ניפנפה אותו. בסוף זה קרה. אבל לא לפני שלוסטיג לימדה אותו פרק באמנות הטיזינג. "כל פעם הייתי מתיישבת לו על הבר עם מישהו אחר - ידיד או לא - ומבקשת ג'ין עם מלפפונים. מצד שני זה לא שהוא ישב בבית ובכה. ג'וני הוא פלייבוי מארץ הפלייבויים. קיצור באתי עם חברה, ביקשתי ממנו קוקטייל. הוא לא הכיר אבל הצליח. וגבר שיודע להכין לך קוקטייל טוב את נמשכת אליו. היו שם כל מיני שלבים שהטרפתי אותו והוא אותי, והייתה פרידה אבל בסוף אני חזרתי על ארבע".

   

  הכל קרה להם מהר. "התחלנו לצאת בדצמבר. נהיינו זוג בפברואר. במאי הוא עובר לגור אצלי, וחודש אחרי אני מגלה שאני בהיריון. ובתוך זה יש ילדה בת חמש וקריירה של שנינו. וכלום לא עוצר. זה טירוף".

   

  מה עושים?

   

  "פשוט התמוטטנו. עפרי נולד בסוף פברואר, ובאוגוסט מצאנו את עצמנו מפורקים. אני זוכרת שנסענו לאיפשהו ולא יכולנו להפסיק לריב ברכב. אגב, אני מעדיפה לריב מול הילדים מאנרגיית פאסיב־אגרסיב באוויר. בסוף אמרתי לו, 'אנחנו זוג נורא צעיר עם ילד קטן, בוא נלך לטיפול'. אז הלכנו לטיפול זוגי, שהפעם היה מוצלח".

   

  היה רגע שאמרת, אולי התקדמנו מהר מדי?

   

  "לא. האינטואיציה שלי על ג'וני נשארה מאוד חזקה. גם ברגעים הכי קשים לא חשבתי ללכת. אני זוכרת שהוא הכין לי מרק כשהייתי חולה ומאז הייתי בטוחה שזה הגבר שלי. גבר מבשל זה יותר מפעולת הבישול עצמה. הוא גם נורא זוגי. אז מה זה משברים? וזה היה ממש מוצלח הטיפול. אנחנו עדיין הולכים לפעמים".

   

  מה למדת מזה?

   

  "המון על ג'וני. היו אני מרגישה שאני מכירה אותו, לפני שמונה חודשים לא הכרנו באותה מידה. כי הכל קרה מהר נורא. ואני מודה היום שכן, וואלה, מסתבר שגם אני מקנאה".

   

  תני דוגמה.

   

  "את יודעת... גבר שעובד בחיי לילה, את קולטת את המבטים. את שוכבת במיטה והשעה שתיים וחצי בלילה והבן זוג שלך בעבודה - את מקנאה. במיוחד כשלפני הוא היה הכי פלייבוי. עשה מספיק בחורות בטינדר. ויש לו בדרום אייז. ולכן, אגב, אני מאוד שמחה שהוא עובד כיום עם קבלנים ופועלי בניין. (צוחקת) זו נראית לי סביבה מצוינת בשבילו".

   

  פעם בן אדם היה חי עד גיל 40, אז הייתה לו בת זוג אחת. או בן זוג. אולי הגיע הזמן לנפץ את המיתוס הזה שרק לגברים קשה.

   

  "ברור. זו שורה ארוכה של נשים שאת מה שקשה להן - נגיד מונוגמיה - מייחסות לגבר כדי לא להיתפס כבוגדת בתפקידך המסורתי: אמא, אישה. אותי זה לא מעניין. מונוגמיה זה ממש קשה. לא יכולה להבטיח שאני אצליח עם זה לטווח הארוך אבל אני מנסה. בינתים זה עובד. וזה קשה".

   

  ומה זה בגידה מבחינתך?

   

  "מה זה בוגדים? שאלה מאוד טובה. אני מאמינה שאם זו פעם אחת ששכבת עם מישהו אחר, רוב האנשים היו מוחלים על זה. הבגידה העמוקה היא בחברות. בשותפות. באמון. כל הקלישאות האלו. הייתה איזו כתבה על אישה שחיה עם בעל ומאהב וכולם יודעים, הילדים מכירים והכל. ומיה (דגן) אומרת לי בשידור, איזה תיק! לא רק שאת צריכה להחזיק את הבעל, יש לך עוד אחד?! למי יש ראש לזה. חוץ מזה, נראה לך שיש לי ראש להיכנס היום למיטה עם מישהו שלא מכיר אותי?!"

   

   

  * * * * * * * * *

   

  כרגע, לוסטיג מחלקת את זמנה בין לילי (8) ועפרי (שנה וחצי), תוכנית הבוקר של רדיו תל־אביב לצד מיה דגן, והבייבי החדש שלה בערוץ 'כאן'. 'מועדון תרבות' (ערוץ 11, א'־ה', 23:30) היא ניסיון משמח לכונן תוכנית שלא מתחנפת לצופה, אלא סופר־נגישה. יותר מזה: הבחירה בארבע נשים כמגישות היא נדירה, ועוד כשהן לא מדברות על טיפים לעוגת ביסקוויטים, אלא מנסות לכונן סדר יום תרבותי.

   

  אחרי היעדרות ארוכה מהטלוויזיה, לוסטיג זינקה על ההזדמנות: "אני חושבת שלא הייתי בטלוויזיה כי לא היו תוכניות כאלה. אני זוכרת את עצמי מדברת עם הסוכן שלי ש'אין יותר עבודה בטלוויזיה לאנשים כמוך'. וכשמני (אבירם) צילצל אליי עם הרעיון של מועדון תרבות היה לי נורא חשוב לקבל את זה. באתי לאודישן והתאבדתי עליו. הרגשתי באמת שסוף־סוף יהיה מקום בטלוויזיה לאנשים כמוני - שמתעניינים בתרבות, כל תרבות".

   

  לפני דגן, מי שישב לצד לוסטיג בתוכנית מיומה הראשון היה אסי עזר. לוסטיג את עזר החליטו ללכת ראש בראש מול תוכנית הבוקר המצליחה בישראל, של טל ברמן ואביעד קיסוס.

   

  ניסיתם לתת תחרות חזקה בהתחלה. היו אספירציות.

   

  "כשאת מביאה טאלנטים בשיעור קומה כל כך גדול, איפשהו יש לך פנטזיה שתנצחי את זה. באיזשהו שלב ירדתי מהרכבת של 'אני אנצח את התוכנית הכי חזקה בישראל'".

   

  אביעד קיסוס, שקצת הצקתם לו, אמר בראיון עליכם, "זה הרגיש כאילו מישהו מנסה לעשות את מה שאתה עושה בהרבה פחות חן, יכולת וכישרון... מה שאני עושה זה לא הובי. זה לא הטיפול בספא של כוכבי טלוויזיה משועממים".

   

  "במקרה של טאלנטים מאוד גדולים - אביעד מתוך עלבון אומר, 'הם באו לספא' - אבל הם לא באו לספא. אלה אנשים שזה לא הדי־אן־איי שלהם. אולי זה תחביב, אולי זה כסף. זה מדיום נורא מפתה ואנשים שהגיעו אליו מעמדה של חוזק ממקום אחר קולטים שצריך להתמסר לזה.

   

  "אביעד צודק בכמה דברים: רדיו זה מקצוע. ואסי יצא סופר־גבר בראיון אצלכם כשהוא אמר נכון, אני לא טוב בזה. אבל בואי נשים דברים על השולחן: אסי מעולה ברדיו. ואני אשת רדיו מיומנת וטובה מאוד. בלי להיות פולנייה. אני עושה רדיו מגיל 17. באתי ממקום שנורא לוקח בכובד ראש שעושים רדיו. כותבים טקסטים. גם כי חשוב לך לצאת חכמה וגם כי מפחיד מה יגידו עלייך מהצד העיתונאי - שלא יגידו שאת משתטה או פרחה מאחורי גבך. הבנתי שאני מנסה לרצות סטנדרטים של קבוצה קטנה ושיפוטית".

   

  באמת נגמלת מ'מה יגידו'?

   

  "לא מזיז לי. גם בסדר להשתטות. מקסימום - אצא קצת מפגרת".

   

  gabibarhaim79@gmail.com

   


  פרסום ראשון: 14.09.17 , 19:33