שלישי 29 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  רשת ביטחון. ברק (למעלה) ותומר הימן
  7 לילות • 14.09.2017
  אחים לצרה
  תומר וברק הימן חתומים על אחת ההצלחות הגדולות בקולנוע הדוקומנטרי הישראלי עם 'מיסטר גאגא', אבל בדרך השניים כמעט פירקו את השותפות: תומר הביא אותם לסף פשיטת רגל וברק בתמורה ייחל לכישלונו. עם פרויקט חדש באוויר הם פותחים את הריבים, כל הדרך לטיפול הזוגי
  אלון הדר

  אם האחים תומר וברק הימן לא היו מתעדים את עצמם, מישהו כבר היה מביים עליהם סרט. טרגי או קומי? תלוי את מי שואלים. בזמן שהיצירות שלהם שוברות שיאים וזוכות להצלחה - מערכת היחסים ביניהם מאחורי הקלעים רחוקה מלזכות בכפיים. השניים הם הפכים מושלמים שלא ממש סובלים אחד את השני, אבל גם לא יכולים לבד.

   

   

  צפו בטריילר לסרט "מיסטר גאגא"

   

   

  דווקא העבודה הכי משמעותית ומצליחה שלהם 'מיסטר גאגא' רק הגבירה את המתח ביניהם, וכמעט הביאה את החברה שלהם לפשיטת רגל ולסופה של השותפות. עד היום ראו את הסרט המשרטט את דמותו של אוהד נהרין, המנהל של להקת בת־שבע, כ־130 אלף צופים בישראל. בעולם צפו בו עוד כחצי מיליון. את סרטם 'מי יאהב אותי עכשיו', זוכה חביב הקהל בפסטיבל ברלין, המלווה את סער מעוז, הומו נשא HIV, בן בכור למשפחה דתית־לאומית ראו 40 אלף צופים. מספרים שבמאים מקומיים היו שמחים לחלוק. אבל הדרך לשם הייתה הכל חוץ מצעדי ריקוד.

   

  הכל התחיל מהזמנה שתומר קיבל להופעה של להקת בת־שבע. הוא אמר לעצמו, "עזבו אותי, מחול זה להומואים", אבל הלך בכל זאת.

   

  היית אז עדיין עמוק בארון.

   

  "הייתי מבוהל מהרעיון של להיות הומו. אבל הדוד האהוב שלי, דן הימן, שהיה מחוץ לארון השפיע עליי עמוקות. יום אחד כשעבדתי בקפה הוא חיכה לי בחוץ. התרגשתי אבל גם התביישתי, הוא היה נשי. בא לחבק אותי ושמרתי מרחק. הוא הבין את המסר, ואמר, 'רק רציתי להגיד לך שלום'. למחרת אחי התאום ואני באנו לאסוף אותו לחגיגת יום הולדת 50 שלו. הוא לא ענה. נכנסנו דרך החלון, ראינו את הגופה שלו והתחלנו לצעוק, 'דן דן' והוא כבר היה ללא רוח חיים, האמבולנס קבע את מותו. התאבד עם כדורים. במקום לחגוג, קברנו אותו. מאז על הזין שלי מה יגידו ומה יחשבו. שילמתי מחיר כבד על לבגוד בעצמי. בעטתי בכל הארונות הדלתות והצירים ויצאתי מהארון".

   

  תומר התאהב בלהקה, המשיך ללכת להופעות וחלם לעשות סרט על נהרין, שלא התלהב מהרעיון. אחרי כל מיני ניסיונות, מצא תומר חומרי ארכיון נדירים בביתו של נהרין והתחיל לדהור. למגינת ליבו של האח ברק. "לתומר יש נטייה להלהיב את מי שמולו בטירוף שלו על מה שיכול להתגלות בהמשך כקשקוש מוחלט", אומר ברק. "צילמנו בשבע מדינות בעולם. הוצאנו סכום מטורף של עשרות אלפי דולרים על נסיעה ליפן לפגוש אמנית אנימציה שאף אחד לא שמע עליה בארץ".

   

  תומר: "ב־2007 הסצנה הזו הייתה מאוד חשובה".

   

  ברק: "והיא לא נכנסה לסרט".

   

   

  * * *

   

  את מנהלי החשבונות השיקולים האמנותיים של תומר לא שיכנעו. "הגענו לחובות מטורפים של חצי מיליון שקל, וזה עוד אחרי התמיכה של הקרנות ו־HOT8" אומר ברק.

   

  תומר: "זה הגיע למצב של איומים בתביעות משפטיות. טענו שאנחנו מפירים חוזה. אמרו לי, תוציא את הסרט כבר. אמרתי, לא. נחזיר את הכסף ונלך הביתה".

   

  ברק: "להחזיר? החברה הייתה על סף סגירה. כל הזמן הייתי עסוק בכיבוי שריפות. היינו במינוס של מאות אלפי שקלים, מה נגיד לבנק? אלה היו רגעים מצמיתים שאתה מבין שזה כבר לא צחוק או משהו שאפשר לפתור בכמה חיוכים ולחיצת ידיים והבטחה שיהיה טוב. זו דרמה שהופכת לטרגדיה ומאיימת להביא לקריסה מערכתית מוחלטת".

   

  איפה הקרע התבטא מחוץ לסט?

   

  תומר: "היו פעמים שהעדפתי לנסוע לכפר ידידיה לארוחות ערב לבד במונית שירות שתעצור לי בצומת נתניה רק שלא ניסע יחד בסובארו ונשתוק כל הדרך לאמא".

   

  ברק: "בלב ייחלתי לכישלון כדי להגיד לו, יא חתיכת מטומטם, פעם הבאה תקשיב לי, אי־אפשר לסמוך על החושים שלך".

   

  תומר, תכלס הוא לא האמין בך, ורצה שהעבודה הכי חשובה שלך בחיים תיכשל.

   

  "אף אחד לא יודע יותר טוב ממך מה טוב ליצירה - לא גוף השידור, לא הקרן התומכת, לא אחיך. רק אתה יודע מתי מסתיים החיפוש, ורק אתה נשאר עם היצירה גם בעוד הרבה שנים קדימה".

   

  ב־2012 הוקרנה גרסה ראשונה של הסרט לפני קהל. "ראינו והבנו שזה חרא של סרט", משחזר ברק. "חמש שנים של עבודה, צילומים מסביב לעולם - ושעמום אחד גדול".

   

  תומר: "הוא אמר לי, אין במאי לסרט. על מה הלכו כל השנים, על מה ביזבזת את הכסף? איפה היית?"

   

  ברק: "הבנתי שאנחנו בצרה צרורה. שנאתי אותו, הוא הביא אותנו למצב ללא מוצא. ראיתי בו במאי משותק כי הוא לא סיפק את הסחורה. בכל הפרויקט המגלומני וחסר האחריות ראיתי בהתנהלות שלו סוג של נרקיסיזם. זה שאוהד נהרין שינה לו את החיים, מה זה אמור לעניין את כולם. איבדתי את כל שאריות האמפתיה והריספקט אליו. מתוך אינטרס קר חיכיתי שהוא יתאפס. הייתי שבוי בידיים שלו. בגלל שהפסדנו הרבה כסף, עשינו פרויקטים מסחריים לחברת סלולר, חזרנו לסרטי תדמית, הרצאות".

   

  מבחינת תומר אגב, נהרין שינה את החיים ללא מעט אנשים. "אני מאמין שלאוהד יש חלק במהפכה הקווירית החשובה שקרתה פה בדור האחרון. למרות שכולם בטוחים שהוא הומו ושואלים אותי, 'נו, שכבת איתו?' או 'איך זה להיות עם אוהד במיטה?' וחושבים שאני משקר כשאני אומר שהוא האדם עם האנרגיה הכי סטרייטית שאני מכיר. הרכילות שברה שיאים בתקופה שבה הייתי כמעט כל ערב יושב איתו על הספסל לעשן מחוץ לבית שלו. קיבלתי הודעות: 'נו,עברת לגור עם אוהד נהרין?'"

   

  תומר לא עבר לגור איתו, אבל שלוש שנים אחרי ההקרנה ההיא, הוצג הסרט בפסטיבל הקולנוע ירושלים. "הקרנה נפלאה, ביקורות נפלאות, הייתי בשמיים", מספר ברק. "שמחתי שהסיוט הסתיים. בלילה אני מקבל ממנו סמס: 'זה לא זה. תבטל את כל הפסטיבל שהוזמנו, אני גונז את הסרט'. היה פיצוץ גדול. אמרתי לו שהוא מדרדר אותנו לתהום, שהוא כמו מסומם, אי־אפשר לסמוך עליך ושאני לא אתן שקל לסרט".

   

  תומר: "הייתי מאיים עליו וצועק, תעזוב אותי בשקט, אקח הלוואה פרטית או מחברים. ואכן, הם עזרו מאוד בדרך. מתוך התסכול הגדול צמחה הפנייה של ברק לנטלי פורטמן כשכל הברזים נסגרו והוא גרם לה לבוא לסוזן דלל להתראיין ולצאת לדרך עם קמפיין קיקסטארט שהציל אותנו".

   

   

  * * *

   

  גדלו במושב ידידיה בשרון למשפחת חקלאים. תומר (46) הוא השלישי מבין חמישה אחים, ברק (41) הקטן. סרטים כמו 'תומר והשרוטים' ו'בובות נייר' עם דמויות בלתי נשכחות ואינטימיות בין הצופה לגיבוריו לקחו את הקולנוע המקומי מהסינמטקים למיינסטרים. האם ההצלחה של 'מיסטר גאגא' הצליחה בסוף להשכיח את כל הבלגן? "ברגע זה ממש הרגש שלי לתומר הוא לגמרי חיובי ומלא באהבה והתרגשות לקראת מה שמחכה לנו בעתיד", אומר ברק. "האם הרגש הזה ישרוד את הלילה ויהיה תקף גם למחר? הלוואי שיכולתי להבטיח לעצמי ולו את זה. נחיה ונראה. זו התמודדות יומיומית".

   

  תומר: "לפעמים בא לי לחבק את ברק בסוף ההקרנה ולומר תודה ושהיה שווה. אני פשוט נבוך ומתבייש ולא יודע לעשות את המחווה לאח קטן שהתאבד איתי ועבורי. אולי הגיע הזמן לומר לו תודה פשוטה, כנה לווריד המרכזי של הלב".

   

  בינתיים ההישרדות היומיומית עובדת. עכשיו עולה הפרויקט החדש שלהם 'עובדים על זה': סדרת רשת שעשו יחד עם גוגל, שבה נפגשים כוכבי יוטיוב ישראלים - כמו GUYTV ונועה פילטר למשל - עם פעילים חברתיים מקהילות שונות בארץ, ומשודרת בימים אלה כסרט ב־HOT8 (וזמינה גם בוי־או־די ובערוץ היוטיוב 'דיבור אחר'). "באתי הכי חשדן ומתנשא לכל העולם של היוטיוברים והיוטבריות", אומר ברק. "מי זה הילדים האלו שעושים שטויות ולמה זה אמור לעניין אותי. נחשפתי בעוצמה לעולם גועש. אף אחד לא עורך, מצנזר או מאלף אותם. לטוב ולרע, אלה הפנים של העולם העכשווי".

   

  אתם ממשיכים לעבוד יחד. איך אתם מסתדרים בכל זאת?

   

  ברק: "תומר הוא לא חבר. לא נצא לשתות יחד, לאכול או נלך לים. משתדלים לא לראות אחד את השני מחוץ לעבודה. יש ימים שאני לא רוצה לראות את הפרצוף שלו יותר, אבל אם מישהו ידבר עליו אהפוך לחתול עם הציפורניים הכי חדות. למרות כל המחלוקות והעצבים אני לא רוצה לדמיין את החיים המקצועים וגם האישיים שלי בלי תומר שהוא רשת הביטחון הכי יציבה ומשמעותית שיש לי בחיים".

   

  תומר: "בלעדיו לא הייתי מסוגל לעשות את הפרויקטים שלי. כל מפיק אחר היה זורק אותי מכל המדרגות. מפטר אותי, תובע. לפני שאנחנו קולנוענים אנחנו פלאחים, מושבניקים. מכירים בערך העבודה הקשה. כילדים קמנו בשש בבוקר לשתול שתילים, ובלילה ארזנו עם אבא שתילי פרחים".

   

  ניסיתם לעבוד על הקשר שלכם?

   

  ברק: "לקחתי אותו לפסיכולוגית שלי לכמה מפגשים. הבנו שאי־אפשר להפריד בין היחסים שלנו כאחים לשותפים בחברה. הטיפול היה קצר ואפקטיבי, ואז החלטתי להמשיך אותו לבד ולהפריד מהדינמיקה שלי מול תומר. זה שבכלל הגענו לשם יחד - שני יצורים גאוותנים עם אגו ונפש מורכבת שנוסעים יחד באמצע יום עבודה לדבר עם אשת מקצוע על הבעיות - כבר שיחרר".

   

  אם יצליחו להחזיק מעמד, לסרט הבא שלהם יש פוטנציאל רייטינג לא רע: עם סיפורו של יונתן אגסי, כוכב פורנו בינלאומי לשעבר, העובד גם כנער ליווי. סיפורו תועד על ידם לראשונה בסדרה 'משפחות', אבל התמקד אז ביחסים עם אמו, ולא בתעשיית המין הגברית בארץ ובעולם, שאגסי היה פעיל וכוכב בה.

   

  "פגשתי אותו כברמן על הבר שמתנשק באמצע משמרת עם לקוח", מספר תומר. "קבענו להיפגש, הוא חשב שאני רוצה לשכב איתו. אמרתי, אני רוצה לעשות עליך סרט. נחשפנו למקומות מאוד קיצוניים. מועדוני מין בברלין, אורגיות מטורפות, תעשיית הליווי, עולם הפורנו. הוא רואה את עצמו כמממש פנטזיות מיניות של גברים. לא יודעים מה לעשות עם החומרים האלו. הכל בלי צנזורה, סרט אפל. נלך עד הסוף עם החומרים. אני מת שיהיה לי את החופש שלו".

   

  מתי ייצא לאור?

   

  "מעריך שבעוד שנה".

   

  ברק: "חותם על חמש שנים".

   

  ברק: "אחרי ההקרנה של 'מיסטר גאגא' הייתי בשמיים. בלילה תומר מסמס לי: 'זה לא זה, אני גונז'. היה פיצוץ גדול. אמרתי לו שהוא מדרדר אותנו לתהום, שהוא כמו מסומם, אי־אפשר לסמוך עליך ולא אתן שקל לסרט"

   


  פרסום ראשון: 14.09.17 , 20:13