שני 16 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  ממון • 17.09.2017
  תוכנית משרד הבריאות: המס על טבק לגלגול יגדל פי 3
  כבר לא ישתלם לגלגל? לפי התוכנית, המס יחושב לפי משקל הטבק ולא לפי סוג המוצר • גם הסיגריה האלקטרונית, שעד כה לא הוטל עליה מס, על הכוונת • משה כחלון: "משרד האוצר מתנגד להעלאת מסים בכל תחום"
  רועי ברגמן ורותם אליזרע

  משרד הבריאות תומך במהלך של השוואת שיטת המיסוי על כלל מוצרי הטבק: סיגריות, סיגריה אלקטרונית וטבק לגלגול, כך שהמיסוי יהיה אחיד לפי משקל הטבק במוצר.

   

  נכון להיום השיטה שבה המדינה ממסה את המוצרים שונה בין סיגריות לבין מוצרים אחרים כמו טבק לגלגול, מה שגורם לשונות גבוהה בתשלומי המס על כל אחד מהמוצרים. נכון להיום הסיגריות ממוסות פר סיגריה, טבק לגלגול לפי חישוב של קילוגרים ואילו הסיגריה האלקטרונית אינה ממוסה בכלל. כך יוצא שהכנסות המדינה ממס קנייה על סיגריות בלבד עמד על כ־6.03 מיליארד שקל, בעוד שההכנסות ממס קנייה על טבק לגלגול עמדו על כ־310 מיליון שקל בלבד.

   

  במשרד הבריאות תחת השר יעקב ליצמן תומכים בהעלאת המיסוי על מוצרי העישון שאינם סיגריות, וזאת בעקבות הנתונים שמראים על גידול במספר המעשנים בישראל על רקע השונות במיסוי בין המוצרים השונים. למשל, כאשר המס על הסיגריות הועלה משמעותית בשנת 2013, המס על טבק לגלגול לא השתנה ולכן המחיר הנמוך הביא לעלייה בצריכה שלו.

  שר הבריאות יעקב ליצמן
  שר הבריאות יעקב ליצמן

   

  במשרד הבריאות צפויים להביע עמדה זו בדיון שצפוי להתקיים היום בוועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול, שבראשה עומדת ח"כ תמר זנדברג ממרצ. הוועדה תעסוק בנושא מיסוי הטבק לגלגול והסיגריה האלקטרונית, ה־IQOS, שפיתחה חברת פיליפ מוריס. כבר לפני כחודשיים שלח ליצמן מכתב לכחלון בו כתב כי "כל עוד יש חלופות זולות וזמינות כגון טבק לגלגול, מעשנים רבים יבחרו בחלופות אלה במקום לשקול ברצינות הפסקת עישון מוחלטת".

   

   

  בסביבתו של שר האוצר לא ממש ששים לבצע שינוי של המדיניות. "כחלון ואנשי רשות המסים החליטו שהם לא יעלו את המיסוי על הסיגריות במהלך הקדנציה הזו ויהיה מה", אומר גורם במשרד הבריאות. "במקום להסתכל על מדינות מפותחות כמו ארצות־הברית ואירופה ולהבין שיש קורלציה ישירה בין מחיר הסיגריות לשיעור המעשנים, מעדיפים באוצר להצטייר ככאלו שלא העלו מסים גם במחיר של פגיעה בבריאות הציבור".

   

  ואכן, מהלכים קודמים נבלמו על ידי משרד האוצר בעקבות המדיניות שמוביל שר האוצר כחלון ולפיה "משרד האוצר מתנגד להעלאת מסים בכל תחום", כך על פי תגובה רשמית של דוברת המשרד.

   

  נגמלים יותר

   

  על פי דו"ח משרד הבריאות לשנת 2016 שפורסם בחודש מאי, בשנה זו נפטרו כתוצאה מתחלואה שנגרמה מעישון כ־8,000 ישראלים. הטיפול במחלות הקשורות בעישון וההוצאות הנלוות אליהן עמד על לפחות 3.7 מיליארד שקל.

   

  בתחום הגמילה מעישון נרשם שיא בפונים לגמילה בקופות החולים, אך עדיין מדובר בשיעור קטן של כ־2.2% מכלל המעשנים. אחוז המעשנים בישראל בשנת 2016 בקרב בני 18 ומעלה עמד על 22.7%.

   

  מגלגלים יותר

   

  מה שכן ירד, זה מספר חפיסות הסיגריות המיובא והמיוצר בישראל (כ־24% בחמש השנים האחרונות). עם זאת, במשרד הבריאות לא שמחים מהנתון ומציינים כי "עיוות המס הקיים בין טבק לגלגול וסיגריות רגילות גורם לשינוי העדפות של מעשנים ומעבר מרכישת חפיסות סיגריות לגלגול עצמי".

   

  החל משנת 2009 ישנה עלייה מואצת בצריכת טבק לסיגריות כתוצאה מעלייה חדה במס על סיגריות לעומת עלייה איטית יותר במס על טבק לסיגריות. משקל צריכת הטבק לסיגריות עמד על 0.1% בשנת 2009 וגדל ל־4.6% בשנת 2014.

   

  מאז 2009 חלו ארבע העלאות במיסוי סיגריות: ממס של 49.5 שקל ל־1,000 סיגריות בתוספת 62% מהמחיר לצרכן ללא מע"מ, ל־398.6 שקל ל־1,000 סיגריות בתוספת 270% מהמחיר הסיטוני, העלאה שעליה הכריז ב־2013 שר האוצר הקודם, יאיר לפיד.

   

  משלמים יותר

   

  לפי נתוני היבוא של רשות המסים ב־2011 יובאו 36 טונות טבק לגלגול - שווה ערך לכ־2.6 מיליון חפיסות. ב־2016 לעומת זאת יובאו 696 טונות טבק לגלגול עצמי, שווה ערך לכ־49.6 מיליון חפיסות. לפי חישוב גס שערכו במשרד הבריאות, סיגריה מגולגלת מטבק של מרלבורו, המותג הנמכר בישראל, עולה כשקל לעומת 1.75 שקל עבור סיגריה עם אותה כמות טבק.

   

  שיטת המס בין המוצרים השונים כאמור אינה זהה ולפיכך קשה להשוות בין שני המוצרים ולהבין את הפער ביניהם. עם זאת, על פי חישוב שערך "ידיעות אחרונות", עולה כי מס הקנייה על סיגריה מסוג מרלבורו עומד על 1.095 שקל בשעה שמס הקנייה על טבק לגלגול של אותו מותג עומד על כ־32 אגורות בלבד. על סיגריה אלקטרונית כאמור לא מוטל היום מס.

   

  האם העלייה במס עשויה להוריד את מספר המעשנים? כיום יש עשרות מחקרים ממדינות מפותחות שמצאו שיש קשר מובהק בין מחירי החפיסות לבין שיעור המעשנים. מספר מחקרים משמעותיים אפילו מצאו שעלייה של 10% במחיר הסיגריות עשויה להביא להפחתה של 3%־5% בצריכת הסיגריות. המחקרים מוצאים כי עליית מחירים - בין אם בסיגריות רגילות ובין אם בטבק לגלגול - יכולה להפחית באופן משמעותי את מספר המעשנים ואף לשכנע בני הנוער לא להתחיל לעשן.

   

  roee.bergman@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 17.09.17 , 22:11