שני 23 ביולי 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  זילבר
  ממון • 23.09.2017
  אריאל זילבר נגד קשת: "הפרה זכויות יוצרים באופן בוטה"
  מאת ליטל דוברוביצקי

  הזמר אריאל זילבר כועס על שידורי קשת, בטענה שהשתמשו בשיר שלו תוך הפרת זכויות יוצרים, וצפוי להגיש נגדה בתוך שבוע תביעה בסך 500 אלף שקל. ביום שלישי האחרון פנה זילבר לבית המשפט המחוזי בתל־אביב וביקש כי בית המשפט יוציא צו דחוף אשר יאסור על קשת להמשיך לשדר בפורמט הנוכחי את הסרטון "כוכבי קשת מאחלים שנה טובה בקליפ מרגש". זאת בטענה כי היא הפרה את זכויות היוצרים שלו באופן בוטה.

   

  בתצהיר שהגיש זילבר לבית המשפט, באמצעות עו"ד שושנה זילבר, הוא מציין כי "ברגיל איני צופה בטלוויזיה, ובכלל לא מחזיק מכשיר טלוויזיה. בעיקרון אינני מוכן בשום אופן שישתמשו בשיריי לצורך פרסומת מכל מין וסוג. לעומת זאת, אין לי התנגדות כי אחרים יבצעו את שיריי, אבל רק כיצירה שלמה מבלי להטיל פגם ביצירה".

   

  זילבר מציין כי "ב־7 בספטמבר פנה אליי המעבד פיטר רוט וביקש ממני אישור עיבוד לשיר 'חולם' (שאותו כתב והלחין זילבר), כאשר כוכבי קשת ישירו. זה כל מה שהמעבד ציין, ולא הייתה לי כל התנגדות שכוכבי קשת, או כל אחד אחר ישיר את מי משיריי ולכן הסכמתי לעיבוד. העיבוד לא הוצג לפניי ואף לא נאמר לי כי עומדים לחתוך, לשנות ולסלף את היצירה. בוודאי שלא נאמר כי השיר החתוך, הערוך והשונה ישמש כפרסומת לערוץ קשת החדש".

   

  לדברי זילבר, "ב־11 בספטמבר שאלו אותי גורמים שונים אם ראיתי את הביצוע של קשת ל'חולם', טענתי שלא, כי אין לי איך לצפות בשיר. עדיין סברתי כי האמנים יצרו גרסה מחודשת לשיר שלי. ב־12 בספטמבר קיבלתי קישור לאתר מאקו, ואז חשכו עיניי. ראיתי שערכו, שקיצרו ושינו את השיר, הן במבנה המוסיקלי והן בחיתוך מילות השיר, כך שיתאימו לפרסום ערוץ קשת החדש. בנוסף, קשת חיברה בין השיר לתמונות שנויות במחלוקת, שאני בשום אופן לא מוכן כי יולבשו ויסונכרנו עם יצירתי – דוגמת דבריה של אילנה דיין כנגד ראש הממשלה נתניהו. מיד פניתי למעבד ולאקו"ם והסרתי את רשות העיבוד. פניתי באמצעות באת כוחי וביקשתי שיסירו לאלתר את הפרסומת לקשת שהם יצרו באמצעות שיריי. תגובת שידורי קשת שניתנה בעל פה כללה את הסברה כי מדובר בקדימון, ולא פרסומת, וכי הזכות המוסרית שלי היא מצומצמת מאוד".

   

  עוד טוען זילבר כי יש לראות בהתנהלות שידורי קשת "זלזול בוטה ביוצרים ושימוש אלים בכוחה כתאגיד רב־עוצמה כנגד היוצר שהינו דל אמצעים וכוח. לפנינו מבוגר לא אחראי שרודה באלימות בילד קטן". אגב, לפני כשבועיים פורסם ב"ממון" כי המנחה אסי עזר נעדר מהקליפ, וההערכה הייתה כי לא הסכים להשתתף עקב התבטאויותיו של זילבר נגד הקהילה הגאה.

   

  קשת, באמצעות עו"ד מוטי ארד, ביקשה אורכה להגשת תגובתה לבית המשפט מקשת נמסר: "התביעה תתברר בבית המשפט. אנו מאחלים לאריאל זילבר ולכל עם ישראל שנה טובה".

   


  פרסום ראשון: 23.09.17 , 20:25