שני 23 ביולי 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 23.09.2017
  כשאמת היא שקר, ושקר הוא אמת
  סבר פלוצקר

  היזהרו מהמזהירים. האנשים המפגינים את הסלידה החזקה ביותר מתופעה מסוימת, לעיתים קרובות נגועים בה עד העצם. מי שמלחמת חורמה בלתי פוסקת בשחיתות בפיהם, לעיתים קרובות מסתירים בכך את שחיתותם־הם. מי שמגלים בוגדים תחת כל עץ רענן, לעיתים קרובות יבגדו בעצמם. מי שנחרדים שוב ושוב מאי־שוויון, לעיתים קרובות מחוללים אותו בעצמם.

   

  קחו למשל את תופעת ה“פייק ניוז” (“חדשות מזויפות”). נשיא ארה”ב דונלד טראמפ מציג את עצמו כקורבן תמידי של פייק ניוז וכמי שנאלץ לנהל קרב בלתי פוסק נגד החדשות המזויפות המכות בו שוב ושוב. אלא שאותו טראמפ הוא היצרן הפוליטי המוביל של פייק ניוז. כמעט כל ציוץ שלו, קל וחומר כל נאום שלו, נגוע בזיוף, באי־דיוק, באחיזת עיניים ובהולכת שולל. אפילו בדבריו בעצרת הכללית של האו”ם לא עמד טראמפ בפיתוי וציטט נתונים “מבושלים” וסטטיסטיקות חלקיות שקריות, כפי שמיהרו להבהיר מבקריו.

   

  מדאיגה יותר הייתה התייחסותו לצפון־קוריאה. מנהיגיה היום, רודנים דוחים שדם רב על ידיהם, לא היו הסכנה הגדולה ביותר ליציבות העולם עד שטראמפ בהבל פיו הפך אותם לכאלה. התקציב הצבאי של צפון־קוריאה לא מגיע לאחוז אחד מהתקציב הצבאי של ארה”ב, וכלכלתה תלויה לגמרי ברצונה הטוב או הרע של בייג’ינג. לכן לא צריך להחריב את צפון־קוריאה כדי לבלום את שליטיה.

   

  אין בארה”ב עוד בית יוצר מכובד כביכול לפייק ניוז כמו אתר החדשות והפרשנויות הימני “ברייטברט”. אבל אם תגלשו בו, תגלו שהוא מתייג את עצמו כמוביל בקרב נגד פייק ניוז. רק שאצלו "מזויף" הוא כל מידע שאינו תואם את השקפת העולם החד־צדדית של בעליו ועורכיו. אתרי השמאל הפופוליסטי האמריקאי יודעים לחשוף שקרים מוסווים אצל דוברי הממשל — וטוב שכך — ובאותה עת גדושים בעצמם בחדשות מזויפות ובפרשנויות “עובדתיות” מזויפות לעייפה. גם אצלם עובדה אינה עובדה, אם אינה תואמת את השקפת עולמם הסהרורית.

   

  זה נכון גם לגבי גופי תקשורת ישראליים מסוימים, שאינם מפסיקים לברוא יש מאין תורות קונספירציה מופרכות ותיאורים של מציאות לא־מציאותית — ובה בשעה כמובן מעניקים לעצמם תוארי כבוד של לוחמים אמיצים בחדשות מזויפות. הם לא לוחמים בהן, הם מייצרים אותן.

   

  יש הטוענים כי בפייק ניוז אין כל חדש; תופעת הזיוף וההטיה בתקשורת ארוכה כימיה של התקשורת. אלא שהדמוקרטיה, הטכנולוגיה והגלובליזציה היו אמורות וצפויות לצמצם מאוד את התופעה ולא להרחיבה, כפי שקורה בפועל. העימות בין מפיצי פייק ניוז משני קצוות הקשת הפוליטית רק סולל את דרכם של הפופוליסטים. בינואר השנה, למשל, הקימה ממשלת צ'כיה יחידה מיוחדת למאבק ב"איומים דיגיטליים" (CHTT), שמיד הודבק לה הכינוי "כוח מחץ" נגד זיופים ושקרים באינטרנט. הכוח לא נחל הצלחה מרובה בחשיפת חדשות מזויפות, למשל אלה המופצות על ידי אתר מקומי פוליטי פופולרי דמוי “ברייטברט” — "חדשות הפרלמנט".

   

  גרוע מזה, לפי סקרי דעת קהל מהחודש האחרון, בבחירות לפרלמנט בפראג, באוקטובר הקרוב, תנצח מפלגת ANO 2011, בהנהגתו של הטייקון אנדריי באביש, פופוליסט ולאומן בן דמותו הצ'כי של טראמפ. המפלגה השנייה בגודלה בבית המחוקקים הצ’כי עשויה להיות הקומוניסטית: משפטי הראווה וההוצאות להורג ההמוניות בשנות ה־50 של המאה שעברה ודיכוי האביב הצ'כי ב־1968 נשכחו ונסלחו. לפרלמנט תיכנס גם מפלגת “הפיראטים” האנרכיסטית. שלוש המפלגות הללו הן היצרניות בה' הידיעה של פייק ניוז בארצן.

   

  אזרחי צ’כיה ההגונים יכולים רק להתנחם בקריאתו של הרפורמטור הצ'כי האמיץ וקורבן האינקוויזיציה יאן הוס, החרוטים בבסיס אנדרטה לזכרו בכיכר העיר העתיקה בפראג: "האמת תנצח". עד אז, קוראים יקרים, היזהרו נא מקנאים והקשיבו לסלחנים. היזהרו מצודקים תמיד והקשיבו למודים בטעותם. והעיקר, היזהרו מהנחרצים והקשיבו למחפשי דרך. רק כך תתגוננו מהזיוף המציף את מרחב הקשב שלנו.

   

   


  פרסום ראשון: 23.09.17 , 22:55