yed300250
הכי מטוקבקות
  REUTERS
  חדשות • 24.09.2017
  מלאכים בכתום
  רגע לפני ראש השנה רעדה האדמה במקסיקו, והותירה אחריה חורבן רב ויותר מ־300 הרוגים • רגע לפני ראש השנה ויתרו 71 קצינים, חיילים ואנשי משרד החוץ על תפוח בדבש עם המשפחה וטסו למקסיקו כדי לעזור בחיפושים ולחלץ את הניצולים מבין ההריסות • "זו זכות להציל חיים, גם אם זה במרחק של אלפי קילומטרים מהבית"
  קורין אלבז, איתמר אייכנר ומאיר תורג'מן

  פאולה ויצנר (21), חיילת בודדה ממקסיקו המשרתת בתור מדריכת חילוץ בפיקוד העורף, שהתה בעיר הולדתה מקסיקו סיטי בחופשה מיוחדת לרגל חגי תשרי, כאשר רעידת האדמה פקדה את המדינה. ויצנר הספיקה להשתתף בארוחת חג אחת בלבד עם הקהילה היהודית בעיירה עד שקיבלה שיחת טלפון מהמפקדת שלה, ששאלה אם ברצונה להצטרף למשלחת הצבאית מישראל.

   

  פאולה ויצנר | צילום: דובר צה"ל
  פאולה ויצנר | צילום: דובר צה"ל

  ויצנר לא היססה. "אני חייבת את זה לשתי המדינות האלו. שתי המדינות שלי", היא אומרת ממקסיקו ומוסיפה באשר למראות ההרס הקשים, "זה מאוד קשה לראות את זה. המקום שנולדת וגדלתי בו הרוס, אבל זה גם תחושת גאווה עצומה עבורי להיות במשלחת ישראלית בתור חיילת ולעזור למדינה שלי. אנשים פה אומרים שהם אוהבים אותנו מאוד, מודים לנו כל הזמן על העזרה שלנו ואני מתרגמת את זה לחברי המשלחת".

   

  משלחת הסיוע ששיגרה ישראל למקסיקו היא השניה בגודלה מבין כל המשלחות שהגיעו לאזור הרעש - 71 קצינים, חיילים ואנשי משרד החוץ שנחתו במקסיקו סיטי 36 שעות אחרי רעידת האדמה - והראשונה שהגיעה למקום מבין המדינות שאינן שכנות. המשלחת הישראלית, ובראשה מפקד יחידת החילוץ וההצלה הארצית בפיקוד העורף, אל"מ (מיל') דודי מזרחי, זכתה למחיאות כפיים מהתושבים ברחובות מקסיקו סיטי, והעיתונים המקומיים דיווחו בהרחבה ובהבלטה על פעולותיה.

   

  העמוד הראשון של העיתון החשוב במקסיקו, "אל אוניברסאל", מספר הכל: בתמונת השער הגדולה נראים אנשי המשלחת הישראלית לצד אנשי חילוץ מקומיים עומדים כשהם מניפים אגרוף. תנועת האגרוף מסמנת שקט מוחלט לאיתור ניצולים מתחת להריסות. מתחת לתמונה נכתב: "מחלצים ישראלים מסייעים למקומיים".

   

   

  צילום: רויטרס

  צילום: רויטרס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מפקד המשלחת אל"מ מזרחי סיפר כי "החלק הארי של המשלחת הוא אנשי מילואים. עזבנו את הבית בערב החג באהבה גדולה. תמיד ניתן עדיפות למשימה לאומית כזו, והזכות להציל חיים גם אם זה במרחק של אלפי קילומטרים מהבית". "אני לא זוכר אח ורע לתהודה כפי שיש לפעילות שלנו", הוסיף מזרחי. "כשאנחנו מגיעים לאתר אנשים עומדים ומוחאים לנו כפיים. הבאנו לכאן את שיא הטכנולוגיה. כבוד גדול עבורנו להיות חלק מהמאמץ הזה".

   

  אתמול הכה במקסיקו רעש משנה חזק בעוצמה 6.2, כשבמקביל מניין ההרוגים מרעידת האדמה ביום שלישי טיפס כבר ל־305, מתוכם 167 במקסיקו סיטי והשאר באזורים אחרים.

   

  כתבה: קורין אלבז־אלוש

   

   

  מישראל בלהבה

   

  "אנחנו במרוץ נגד הזמן, ככל שחולפות השעות פוחתים הסיכויים למצוא לכודים בחיים", סיפר אתמול להב משנה אורון דמרי, קצין יחידת "להבה", היחידה המרכזית של הרשות הארצית לכבאות והצלה, שהצטרף למשלחת החילוץ הישראלית במקסיקו. מיד לאחר שהמשלחת נחתה ביום חמישי, הם החלו לפעול באזורי ההריסות. "הגענו לאזור הרעש, קיבלנו משימות לפי צוותים, ומאז אנחנו עובדים מסביב לשעון". דמרי סיפר כי בעקבות רעידת המשנה אתמול נאלצו המחלצים להפסיק את העבודות, וכעת הצוותים ממתינים לאישור מהנדסים מקומיים כדי לחזור לעבודה | כתב:

  מאיר תורג'מן, צילום: כבאות והצלה

   

   

   

  תנו לחיות להחיות

  פרידה, כלבת לברדור בת שש, הפכה לגיבורת היום במקסיקו אחרי שהצטרפה למאמצי החילוץ וההצלה של יחידת הכלבנים של הצי המקסיקני. בימים האחרונים הופצו תמונותיה של פרידה ברשתות החברתיות במדינה, ואפילו הנשיא המקסיקני אנריקה פנייה נייטו שיבח את עבודתה בחשבון הטוויטר שלו. פרידה, שמחזיקה בתואר "מומחית בחיפוש והצלת בני אדם", נושאת על גופה ציוד הגנה מיוחד, הכולל משקפיים שמגינות על עיניה ונעליים מיוחדות שמאפשרות לה לחפור ולהתהלך על קרקע קשה ומורכבת. גם ברעש האדמה הקודם שהיכה במקסיקו לפני שבועיים גויסה פרידה למאמצי החילוץ, וזכתה לשבחים לאחר שהצליחה להציל את חייהם של 12 לכודים שנקברו בתוך הריסות בניין | סוכנויות הידיעות, צילום: אי־אף־פי

  לוחמים בשביל הילדים

  "קור הרוח של המתנדבים הישראלים הציל פה חיים. אנחנו אסירי תודה על התפקוד שלהם", כך אמר בהתרגשות רומרו סאנצ'ז, מנהל בית־ספר במקסיקו, על 25 החיילים המשוחררים מעמותת לוחמים ללא גבולות שמתנדבים בשבועות האחרונים בבית־הספר שלו, ושבזכות תושייתם כל 460 הילדים שלומדים במקום יצאו ללא פגע מרעידת האדמה הקשה שפקדה את המדינה. בדקות שאחרי רעידת האדמה, צוות המורים לא ממש ידע מה לעשות, אך המתנדבים הישראלים, חלקם יוצאי יחידות מובחרות, התעשתו במהירות ותפסו פיקוד: הם פינו את כולם החוצה לפארק פתוח ודאגו גם לחבק ולהרגיע את הילדים המבוהלים. "העברנו שיעור אנגלית בבית הספר כשהייתה אזעקה", משחזרת הודיה לקאו (24) מאשקלון. "חשבנו שזה תרגיל, אבל הרגשנו את הרצפה זזה. צעקתי לילדים בספרדית 'תרדו מהר'. רציתי לצעוק מפחד אבל החלטתי להישאר חזקה בשביל הילדים כי הם היו צריכים את זה". "עבדתי על אוטומט ולא חשבתי על עצמי או על הסכנות, רק על הילדים", מוסיף אילון ניסים (27) מירושלים. "ידוע שישראל מגיעה ראשונה לאזורי אסון, אבל להגיע עוד לפני המקומיים זה כבר שיא חדש — וכולם כאן מעריכים את זה". למנהל סאנצ'ז אין מספיק מילות תודה למתנדבים מישראל. הוא כבר מחכה למשלחת הבאה של לוחמים ללא גבולות ומבטיח שהפעם זו תהיה רק התנדבות חינוכית — בלי רעידות אדמה | כתב: איתמר אייכנר, צילומים: באדיבות לוחמים ללא גבולות
   


  פרסום ראשון: 24.09.17 , 00:08
  yed660100