שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 24.09.2017
  חיילי עירך קודמים
  זעם במועצות האזוריות: חיילים משוחררים שמתגוררים בהן לא מצליחים לנצל את זכויותיהם • הסיבה: משרד הביטחון לא מממן בהן סדנאות הכוונה, אלא רק לתושבי הערים • ראשי המועצות מתכננים לעתור לבג”ץ • משרד הביטחון: "הקמת מרכזי צעירים היא באחריות בלעדית של המועצות"
  קורין אלבז־אלוש

  ראשי מועצות אזוריות מתכוונים לפנות לבג"ץ כדי להילחם על זכויות החיילים המשוחררים ביישוביהם, שלטענתם מופלים לרעה כדרך קבע על ידי משרד הביטחון.

   

  למרות שאחוזי הגיוס לצה"ל ביישובי המרחב הכפרי שבמועצות האזוריות הם מהגבוהים שיש, בעת השחרור החיילים אינם זוכים להטבות ולהכוונה כמו בערים, דוגמת ייעוץ אישי ומקצועי, מטעם האגף והקרן לחיילים משוחררים.

   

  מרכזי הצעירים במועצות האזוריות לא מתוקצבים להדריך חיילים משוחררים ולכן הם אינם מודעים לזכויות שלהם. לראיה, מלגות וקרנות שונות שמגיעות לחיילים משוחררים כמעט ואינן מנוצלות על ידי חיילים משוחררים תושבי מועצות אזוריות, ככל הנראה בשל חוסר ידיעה והכוונה.

   

  גם כדי להשתתף בסדנאות המשתחררים הידועות, צריכים חיילים תושבי מועצות אזוריות לכתת רגליהם לערים הגדולות, למרות שסדנה זהה מועברת בעיר שסמוכה ליישובם, אך היא מיועדת רק לבני המקום. כך למשל חייל משוחרר מגבעת אבני סיפר שנאלץ לנסוע לכנס משתחררים בתל־אביב, על אף שכנס כזה נערך בעיר טבריה, מרחק עשר דקות נסיעה בלבד מיישובו.

   

   

  לפני כחודש נפגשו נציגי המועצות האזוריות עם אנשי האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון, אך הפגישה ננעלה ללא תוצאות ובמועצות האזוריות התקבלה הודעה שאין תקציב לכך. "החייל המשוחרר מהמועצה האזורית, שעשה את אותו השירות כמו החבר שלו ליחידה שגר בעיר, הפך לחייל סוג ב' – ולצערי למרות פניות חוזרות ונשנות לא נראה שיש רצון לתקן את חוסר השוויון הזה", זעם עמיר ריטוב, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית לב השרון.

   

  ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון מפעיל ארבע לשכות הכוונה ויעוץ לחיילים משוחררים, מצפון לדרום: בתל־השומר, באר־שבע, ירושלים וחיפה, שנותנות הכוונה לאלפי חיילים משוחררים מכל קצוות הארץ. בימים אלו מתקיים פיילוט במספר מועצות איזוריות לגבי סיוע של האגף במימון רכזי הכוונה (מימון משותף עם הרשות). במסגרת הפיילוט החליט מרכז המועצות האזוריות כי יוצבו רכזים בשלוש מועצות. הקמת מרכז צעירים הינה באחריותן הבלעדית של המועצות עצמן, והאגף לחיילים משוחררים ישמח לשתף פעולה עם כל מרכז חדש שיקום, במתן מידע והכוונה בכל הנוגע לזכויות חייילים משוחררים".

   

  ידיעות אחרונות