yed300250
הכי מטוקבקות
  עמית שאבי
  24 שעות • 24.09.2017
  חינוך רע
  יותר מעשור הילה הסתובבה לבד עם הזיכרון מגיל 16. המתרגל שלה בתיכון אורט ניצל את ההערצה שלה כלפיו וקיים איתה יחסי מין. כשגילתה שהפך למורה בכיר בתיכון, הילה פנתה להנהלת אורט וסיפרה הכל. בבדיקה שנערכה על ידי אורט נקבע כי גרסת המורה שקרית ומתחמקת: "התקיימה במקרה זה 'הטרדה מינית'.. הקשר המיני מקיים את 'חזקת ניצול יחסי מרות'". למרות הממצאים הקשים החליטו באורט לא לפטר את המורה. "אם הוא הרשה לעצמו לנצל אותי אז, מה קורה היום?" זועמת הילה. אורט בתגובה: "פעלנו לפי הדין"
  ליאת בר סתו

  "הכרנו במעבדה באוניב־רסיטה. באחד הערבים, כשהוא הסיע אותי הביתה, הגענו לחניה והייתה שתיקה מביכה. פתאום הוא אמר לי 'תקשיבי, את בחורה נחמדה ויפה אבל יש לי בת זוג וזה לא יהיה יפה כלפייך או כלפיה', ואז מצאתי את עצמי כשהוא מנשק אותי".

   

  התיאור הזה אולי יישמע כמו תחילתו של רומן שגרתי, אבל אין שום דבר שגרתי בקשר שנרקם במושב המכונית בין נערה בת 16, תלמידה מצטיינת בתיכון, לבין איש סגל הוראה שמבוגר ממנה ב־12 שנים ושעליו היא סומכת. הילה (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת) הייתה רק בכיתה י"א כשבמסגרת לימודי מגמת מקצוע ריאלי בתיכון ברשת אורט הגיעה לאוניברסיטה ללימודי מעבדה שהועברו על ידי מתרגל, בן 28 בערך. "במקביל ליחידה במעבדה המורה שלנו נתנה לו להעביר לנו שיעורים כדי לתגבר את החומר שאנחנו לומדים. השיעורים האלה התקיימו בבית הספר עצמו", היא מספרת.

   

  כתלמידה בולטת מונתה הילה על ידי המורה המקצועית לתפקיד אשת הקשר בין המתרגל והתלמידים. "רוב השיעורים התקיימו אחרי שעות הלימודים הרגילות, סביב ארבע או חמש אחרי הצהריים. הרבה פעמים הוא היה מציע לי טרמפ הביתה מהאוניברסיטה. הוא היה בחור נחמד ויפה וכריזמטי, אבל לא אמרתי לו שום דבר על זה", היא מבהירה. "ראיתי אותו לא רק כמורה, אלא כאדם בוגר וחכם שידע ללוות אותי בחיים, אדם שאני יכולה לסמוך עליו".

   

  לאחר אותה נשיקה במכונית, היחסים שינו את אופיים. "זה הפך לזה שהוא אוסף אותי מהבית למכון שלו באוניברסיטה, היינו שוכבים שם, והוא היה מחזיר אותי הביתה".

   

  "זה לא היה קשר רומנטי", היא אומרת. "הוא היה מגיע אליי שיכור מאוד, עושה מה שהוא עושה ומקפיץ אותי הביתה. זה לא שהיינו יוצאים, או שהוא הכיר לי משפחה או חברים. הכל היה מיני בלבד. זה היה לו נוח מאוד. למרות זאת, הרגשתי אז גאווה, והייתי מאוד מופתעת שהוא התעניין בי. אומרים שהאהבה עיוורת ואכן הוכחתי את זה. עכשיו, כשאני מסתכלת לאחור אני מבינה שהוא פשוט השתמש בי".

   

  ממשיך ללמד

   

  היחסים האסורים והמטלטלים נמשכו, לדבריה, לאורך כל השנתיים האחרונות של לימודי התיכון של הילה, ואף שנה אחת נוספת לאחר מכן. "הוא לא היה נותן לי אהבה או משהו, אלה לא היו יחסים סטנדרטיים. עכשיו, כשאני בעצמי הגעתי לגיל שבו הוא היה אז, אני יודעת שאדם בוגר ואחראי, עם לפחות טיפה של כבוד כלפיי, לא היה נותן לזה לקרות".

   

  במשך שנים ארוכות המשיכה הילה לשאת בשתיקה את צלקות אותו קשר, עד שלפני מספר חודשים נתקלה בו במקרה וגילתה, לתדהמתה, שהוא מלמד באותו תיכון.

   

  "לפני חודשיים־שלושה נתקלתי בו במקרה בקניון. למחרת חיפשתי אותו בגוגל, וראיתי שהוא עדיין מלמד במסגרת רשת אורט ואף התקדם להיות מורה מן המניין שמחזיק בתפקיד בכיר בבית הספר. אמרתי לעצמי 'אוי ויי, אם לפני עשור, כשהוא היה סטודנט שמעביר יחידה אחת במקצוע ומתגבר, הוא עשה מה שהוא עשה — היום יש לו הרבה יותר סמכות על תלמידות ותלמידים. אם כבר אז הוא הרשה לעצמו לנצל אותי בשביל הכיף שלו, מה קורה היום?' המחשבה על זה שאולי הוא חזר על זה הפחידה אותי".

   

  עם המחשבה המבהילה על מאות התלמידות שעברו בכיתתו לאורך השנים שמצלצלת באוזניה הילה החליטה שלא לשתוק: יותר מעשר שנים לאחר שסיימה את הקשר איתו היא פנתה לרשת אורט כדי לעדכן את ההנהלה בפרטי המקרה. היא הוזמנה לשיחה מול גלית ידעי, האחראית למניעת הטרדה מינית ברשת אורט ומול עו"ד חיצוני שמתמחה בהטרדות מיניות. "סיפרתי להם את כל הסיפור בפרטים. הם הסתכלו עליי בפרצוף מרחם, אמרו שיהיו איתי בקשר, והבטיחו תשובה בתוך שבועיים. ואז קיבלתי תשובה שהדהימה אותי".

   

  מסקנות הבדיקה שנערכה מול המורה בתוך הרשת התקבלו לפני כחודש והגיעו לידי "ידיעות אחרונות": בבדיקה, החתומה בידי סמנכ"לית משאבי האנוש של הרשת, מירב עטרי, נכתב כי המורה "השמיע הצעות והתייחסויות מיניות כלפי התלמידה בעת שהתקיימו ביניהם יחסי מרות", ואף "קיים קשר מיני עם המתלוננת בעת שהייתה תלמידתו, תוך ניצול יחסי המרות שהתקיימו ביניהם". עוד מצוין במסקנות הבדיקה כי אותו מתרגל "שתה אלכוהול והיה במצב שכרות במחיצת התלמידה מספר פעמים בתקופה שבה התקיים הקשר המיני ביניהם".

   

  המורה עצמו ניסה לטעון במסגרת השימוע כי הילה בת ה־16 היא שחיזרה אחריו ופיתתה אותו, כי היא הסכימה מרצונה החופשי לקיום יחסי המין עימו, וכי לא התקיימו יחסי מרות ביניהם כיוון שהייתה בגיל ההסכמה. אלא שבהחלטת רשת אורט נכתב כי גרסתה של המתלוננת אמינה, ואילו גרסתו של המורה שקרית ומתחמקת.

   

  עוד נכתב במסגרת אותו מסמך כי "המסקנות העובדתיות הובילו למסקנה המשפטית לפיה התקיימה במקרה זה 'הטרדה מינית'... הקשר המיני עם המתלוננת בעת שהייתה תלמידתו מקיים את 'חזקת ניצול יחסי מרות'... חזקה זו לא הופרכה על אף שניתנה לו יותר מהזדמנות אחת לעשות זאת".

   

  אלא שלמרות המסקנות החמורות החליטו ברשת אורט שלא לפטר את המורה ולהסתפק במספר סנקציות: הקטנת משרתו של המורה לשליש בשנת הלימודים הקרובה, איסור יציאה לליווי תלמידים בארץ או בחו"ל בשנת הלימודים הקרובה ואזהרה לתיק האישי, שמשמעותה כי כל תלונה על הטרדה מינית או ניצול יחסי מרות שתאומת תוביל להפסקת עבודתו ברשת.

   

  זה לא אני, זה הסטודנט

   

  באורט הסבירו כי במתן העונש התחשבו בעובדה שהמורה כינה את התנהגותו "מעידה", ומתוך רצון לנהוג במידתיות. אלא שאת הילה המופתעת זה לא ממש הרגיע והיא פנתה להנהלת הרשת בדרישה להסברים.

   

  במכתב תשובה השיבה לה הסמנכ"לית עטרי, כי האיש נגדו התלוננה לא שימש בעת שלימד אותה כ"עובד של אורט" אלא כ"סטודנט אשר תפקידו מנחה במעבדה לקבוצת תלמידים", וכי גילה היה אז מעל 16.

   

  בניגוד למסמך הראשון עליו חתמה עטרי בעצמה — ואשר הוביל כאמור לנקיטת סנקציות נגד המורה — כתבה סמנכ"לית אורט במפתיע עשרה ימים אחר כך כי "לא ניתן לקבוע באופן חד־משמעי כי התקיימו יחסי מרות", וכי מסקנתם היא שנוצרה ביניהם "מערכת יחסים אשר נרקמה בהסכמה מוכרת על פי דין בין זוג בגירים שאינה נופלת לגדר 'הטרדה מינית'".

   

  "בגיל 16 יחסים רגילים זה להחזיק ידיים ולאכול גלידה בפארק, ולא לנסוע כמה פעמים בשבוע למכון מדעי בשביל סקס", אומרת הילה בזעם. "לא ציפיתי לכזו לתגובה מרשת כזו גדולה של בתי ספר. זו התנהלות כושלת ברמת־על. לא יכול להיות שמוסד חינוכי נותן 'פעם אחת לשכב עם תלמידה' על חשבונו. ההורים ששולחים ילדים לבית הספר צריכים להיות בטוחים שלא יקרה להם כלום. ואם באה תלמידה לשעבר ואומרת 'קרה לי כך וכך', והם מוצאים אותה אמינה ואת המורה שקרן, אסור להם להתנער מאחריות ולהסתפק בעונש מופחת. אני רוצה שלפחות שאר התלמידים וההורים ידעו עם מי יש להם עסק".

   

  כעת, כשהיא בסוף שנות העשרים שלה, הילה רואה את היחסים ההם באור אחר לחלוטין מכפי שראתה אותם כתיכוניסטית חסרת ניסיון. "נתתי לזה להימשך שלוש שנים בתקווה שהיחס שלו כלפיי ישתנה. אם יכולתי לדבר עם עצמי לפני עשר שנים הייתי אומרת: 'תברחי ממנו, אל תיכנסי לזה'".

   

  מרשת אורט נמסר: "המקרה המתואר קרה לפני 14 שנים. לאור חובתנו לשמור על צנעת הפרט לא נוכל לפרט ולשתף בפרטי המידע על הנושא ועל אופן הטיפול. כל שנוכל לציין הוא שרשת אורט פעלה, פועלת ותפעל בעתיד על פי הדין בכל נושא, ובפרט בנושא הטרדות מיניות. כל החלטה שהתקבלה ותתקבל בעתיד תיעשה על פי דין".

   

  ממשרד החינוך נמסר כי הם מגבים את החלטת הרשת.

   

  צילום: עמית שאבי

   

  liatbs@gmail.com

   

  מחלקת תחקירים - הכתובת לחשיפות: tahkir@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 24.09.17 , 20:14
  yed660100