yed300250
הכי מטוקבקות
  גיא מורד
  ממון • 26.09.2017
  ללכת בלי, להרגיש עם
  מתי הופכים בני זוג לידועים בציבור, האם החוק קובע פרק–זמן מינימלי לכך ומה הדין במקרה של מאהבת שחיה עם גבר נשוי? • עורכי הדין רפי שדמי ודלית יניב–מסר משיבים • מדריך
  ליטל דוברוביצקי

  זוגות רבים מעדיפים לחיות את חייהם המשותפים תחת קורת גג אחת ואף ללדת ילדים משותפים - כל זאת מבלי להינשא. חלקם אינם רוצים למסד את הקשר מבחינה פורמלית, חלקם אינם יכולים להינשא זה לזה מבחינה הלכתית (כהן וגרושה למשל) וחלקם פשוט אינו מאמין במוסד הנישואין. על שלל המקרים המורכבים שיכולים לנבוע ממצבים אלו, גיבש "ממון" מורה נבוכים באמצעות עו"ד רפי שדמי, מומחה בדיני משפחה ועורכת הדין דלית יניב־מסר, בעלת משרד העוסק בדיני משפחה בדגש על תיקי גירושים מורכבים.

   

  עו"ד יניב-מסר
  עו"ד יניב-מסר

   

  מתי הופך קשר להגדרה של ידועים בציבור?

   

  קיים הבדל משמעותי בין בני זוג המבקשים לקיים מערכת יחסים אינטימית ללא כל מחויבות משפטית לבין בני זוג המבקשים לחיות יחד כידועים בציבור, על כל מערכת החובות והזכויות הכרוכה בכך. עו"ד דלית יניב־מסר: "ידועים בציבור הינם בני זוג אשר החליטו להחיל על מערכת היחסים שלהם את כלל הזכויות והחובות של זוגות נשואים, כמו הלכת השיתוף, תשלום מזונות אזרחיים וכיוצא בזה, ללא האקט הפורמלי של נישואין. מדובר בהגדרה משפטית לכל דבר ועניין. הגדרה זו תקפה גם מול צדדים שלישיים (דוגמת הביטוח הלאומי) ומאפשרת לידועים בציבור לרשת את בן הזוג, לקבל קצבאות שארים, ועוד".

   

  באיזה "תנאי" זוג הופך לידועים בציבור?

   

   

  כדי שבני זוג יוכרו כידועים בציבור, צריכים להתקיים שני יסודות עובדתיים מצטברים: האחד, עליהם לקיים חיי משפחה (כשל בעל ואישה) והשני - לנהל משק בית משותף, כמקובל בין בני זוג נשואים. בנוסף לשאלות העובדתיות, יש לבחון כיצד ראו בני הזוג, סובייקטיבית, את מערכת היחסים ביניהם. האם התכוונו להחיל על עצמם את דיני הנישואין והגירושים ולקיים קשר ארוך טווח ומחייב או האם היו "סתם חברים", שלא התכוונו לתת הגדרה משפטית למערכת היחסים ביניהם.

   

  עו"ד יניב־מסר מסבירה כי תחת הגדרות אלה יוכרו כידועים בציבור גם זוגות שלא לנו יחד מדי לילה, זוגות חד– מיניים, זוגות המתגוררים בחדרים נפרדים, ואף זוגות אשר אחד מהם נשוי לאחרת.

   

  מהי תקופת הקשר המעידה על "ידועים בציבור"?

   

  צעירים רבים חיים כיום יחד מבלי להינשא במטרה לחיות חיים משותפים ללא התחייבויות וללא זכויות, ומעוניינים במערכת יחסים שלא תטיל עליהם מחויבויות לעת פרידה. "רבים סבורים, שאם חלף פרק זמן מסוים של מגורים משותפים הם הופכים באופן 'אוטומטי' להיות ידועים בציבור. אז זהו שלא", מסייגת יניב־מסר. הפסיקה לא מגדירה פרק זמן מינימלי של מגורים משותפים הנדרש כדי שבני זוג יוכרו כידועים בציבור. באחד המקרים, הכיר בית המשפט כידועים בציבור בבני זוג שהתגוררו יחד במשך כמה חודשים בלבד. במקרה אחר, בני זוג צעירים, אשר התגוררו יחד במטרה לבחון את טיב מערכת היחסים ביניהם, מבלי לערב באופן משמעותי את רכושם וכספם, לא הוכרו כ"ידועים בציבור".

   

   

  עו"ד רפי שדמי
  עו"ד רפי שדמי

   

  אני בזוגיות במשך 10 שנים ולא התחתנו. יש לי דירה בבעלותי שבה אנו גרים עם הבן שלנו. מה יקרה כלכלית אם ניפרד?

   

  עו"ד רפי שדמי: "היה ובעל הדירה נתן לבן הזוג להבין שהדירה גם לא, הרי שבעת פקיעת הקשר יוכל בן הזוג שהדירה אינה בבעלותו לטעון לשיתוף בה. המשמעות המעשית היא שבעת הפרידה יתחלקו הזכויות בדירה בחלקים שווים בין בני הזוג. עם זאת, אם מדובר בדירה שאינה משמשת למגורי בני הזוג הרי ביחס לאותה הדירה, נטל ההוכחה על בן הזוג שאינו בעל הדירה יהיה רב יותר.

   

  "בית המשפט ידרוש מבן הזוג שאינו בעל הדירה הוכחות משמעותיות שיבססו את טענתו לשיתוף כלכלי בנכס".

   

  בן־זוגי נשוי עם ילדים והוא מתגורר עם אשתו, אבל אני המאהבת שלו שנים. הוא החליט להיפרד ממני. האם אני ידועה בציבור?

   

  עו"ד רפי שדמי: "אדם הבוחר להישאר בביתו עם אשתו, במקביל למאהבת, רוקד למעשה על שתי חתונות והוא מצניע מן הסתם את ידידתו שאינה ידועתו בציבור". בסיטואציה כזו, סבור עו"ד שדמי, המאהבת תצטרך לעמול קשה כדי להוכיח שהיא אכן ידועה בציבור. יחד עם זאת, תמיד יבחנו את נסיבות המקרה ותמיד בית המשפט יתחקה אחר הכוונות והאם נוצר מפגש רצונות.

   


  פרסום ראשון: 26.09.17 , 21:02
  yed660100