שבת 20 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יובל חן
  חדשות • 28.09.2017
  מבצע שאכטה
  שואפים להצליח ואפופי מוטיבציה התגלגלו אתמול ברחובות תל־אביב מאות חובבי מריחואנה במשחק חפש את המטמון שאירגנה קבוצת טלגראס • המטרה: חיפוש מורט עשבים אחרי 23 שקיות גראס שהוסתרו ברחבי העיר • המאושרים שמצאו את האוצר זכו בשלושה גרם של חומר משובח, ובסוף הלילה יצא הרבה עשן לבן • חוקי, צריך לזכור, זה לא
  קורין אלבז־אלוש

  הרבה מרוצים מתקיימים במהלך השנה בתל־אביב. אמש התנהל שם מרוץ מסוג אחר לגמרי: מצוד אחרי שקיות מריחואנה שהוסתרו ברחבי העיר. למקומות, היכון — גלגל.

   

  מדובר במשחק חפש את המטמון שאירגנה קבוצת טלגראס, המשתמשים באפליקציית טלגראם. עשרות אלפי חבריה קיבלו אתמול הודעה לסמארטפון שבישרה להם על המשחק: ברחבי העיר יוסתרו 23 שקיות, ובכל אחת כשלושה גרם גראס בשווי של כ־300 שקלים. החל מהשעה תשע בערב תקבלו רמזים על מיקום השקיות. מצאת שקית? היא שלך.

   

  מאות מעשנים שאפתנים התייצבו בערב למשימה. הרמז הראשון שניתן היה: "לכו לבקר את הצנחנית המשוררת, בסוף דרכה קחו שמאלה ושניים־שלושה צעדים". הפתרון לרמז הזה: השקית הוסתרה ברחוב חנה סנש. ולא סתם, אלא בסמוך לתחנת משטרה הממוקמת באזור.

   

  החיפוש מורט העשבים התנהל לאורך כמה שעות, כאשר המחפשים מקבלים רמז ושועטים בעקבותיו, מנסים לפצח את מסך העשן שמאחוריו, שואפים להגיע אל השקית הנכספת. חלקם רכבו לעבר היעד על אופניים חשמליים, אחרים דיוושו על רגילים, והיו גם כאלה שצעדו או רצו.

   

  קבוצת טלגראס, הפועלת בישראל בלבד, החלה לפעול ב־2017. היוזם שלה הוא עמוס סילבר, ישראלי שגר בארצות־הברית ומכנה את עצמו "פעיל קנאביס". מטרתה: לאפשר מסחר חופשי בגראס. היתרון, מבחינת המשתמשים: הטכנולוגיה של האפליקציה מקשה על המשטרה לעלות על הפעילות הלא חוקית שמתנהלת בה. נכון לעכשיו, היא ניצבת די חסרת אונים נוכח התופעה המתפשטת.

   

  והיא מתפשטת בלי הפסקה: כיום חברים בקבוצה 79 אלף איש, שהם למעשה הקונים. חוץ מזה יש 1,600 סוחרים ו־80 מנהלים. וכך זה עובד: הסוחר מפרסם את עצמו ואת מה שיש לו להציע, והלקוח פונה אליו בצ'ט לאחר שעבר הליך זיהוי המבטיח לסוחר שלא מדובר במלכודת משטרתית. מחזור הכספים המתגלגל בעסק הזה הוא מדהים ובלתי נתפס: כחצי מיליון שקלים ביום.

   

  יו"ר "קאנה" (העמותה הישראלית לקנאביס) יאיר רביב סיכם אמש בסיפוק את המשחק: "עצם ההשתתפות של רבים כל כך מבטאת בין היתר את מחאתם על מדיניות האכיפה הדרקונית של המדינה כלפי שימוש בגראס. קוצר הרואי של הממשלה מביא להפסד כספי של מיליארדים לקופת המדינה, ומאות אלפי הצרכנים נאלצים לשלם סכומים מופקעים בשל מס הפחד שמוטל עליהם".