שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מצדה
  מסלול • 30.09.2017
  שביל הבריחה
  קבלו חדרי בריחה היסטוריים–ארכיאולוגיים שיגרמו לכם להזיע עוד לפני שיצאתם מהבית • זיהיתם את שם החדר? צאו ממנו והמשיכו ליעד הבא • ולא חסרים רמזים מי אני? מכנים אותו "מלך מצוקי המדבר". תוכלו לפגוש בו בשמורת עין גדי ובמקומות נוספים (תשובה בעמ' 38)

   

  ותודה לאוגוסטוס

   

  שלמה ארצי ואייל גולן לא טועים. גם הורדוס לא. למעשה, הוא היה אחראי על הכל. היה פה כל מה שצריך כדי להתפנק: תיאטרון, היפודרום, בית מרחץ וגם נמל שנחשב אז לפאר היצירה. בקיצור, תודה לאוגוסטוס (רמז 10). אם תרצו נקודה רומנטית במיוחד עם תצפית על הכחול־הגדול, לכו למה שנותר מבית המלך שרובץ על הריף (רמז 11). ומאיפה הביאו את המים למזרקות? סעו צפונה, על 2, ותגלו בעצמכם.

   

  לברוח בלי לקבל ביס

   

  כיום, אף אחד כבר לא יטרוף אתכם כאן, אך עולם הטבע נותר עשיר בבעלי חיים. פה, במרחק נגיעה מהגשר על הנחל הכחול (רמז 12), תוכלו לצעוד למפעל מים הכולל סכר ושאר הפתעות הנדסיות. הרומאים האלה אכן ידעו להזיז דברים. ואל תעזבו מבלי שצעדתם עם הילדים בתוך המים, באדיבותה של האמה הבלתי גמורה. נכון שנחמד להמשיך הלאה מבלי שקיבלתם ביס מיצור דומע (רמז 13). קדימה, מצפה לכם נסיעה ארוכה לכיוון צפון־מזרח, לאחת מערי הקודש (רמז 14).

   

  סלפי עם אל השמש

   

  הכי כיף כאן בשיא החורף, כשטובלים רגליים במעיינות החמים. בדיוק כפי שעשו זאת יהודי העיר מאות שנים לפניכם. 17 מעיינות, שנובעים בטמפרטורה של 60 מעלות צלזיוס. פינוק. אם אתם כבר כאן, אל תחמיצו את גולת הכותרת: בית כנסת קדום שבו רצפת פסיפס שבה מככב לא אחר מאשר אל השמש, שאותו מקיף גלגל מזלות צבעוני. אז בואו לעשות סלפי עם הליוס בכבודו ובעצמו. סיימתם? הצפינו כ־75 ק“מ, פנו מזרחה אחרי שמונה (רמז 15) ועצרו ליד המים.

   

  להיכנס לפאניקה

   

  רק אל תיכנסו לפאניקה. כלומר, אולי בעצם כן שווה להיכנס לפאניקה ולהגיד שלום, במקדש שהוקם לכבוד האל המסתורי שנקרא פאן. ובזכות אותו פאן, קיבלנו את המילה “פאניקה“. אפילו הורדוס היה כאן. מצד שני, יש מקום שבו הוא לא היה ובנה? בשמורה הזאת תוכלו להיות תלויים מעל המים - כי לא כל השבילים נוגעים בקרקע (רמז 16) וגם לצפות במפל אדיר ובעולם חי וצומח עשיר. אז מה, ממשיכים? קדימה, עוד 10 דקות נסיעה וסיימנו.

   

  מי סופר?

   

  אחרי שהסרטון מסתיים, אתם פונים אל מה שנראה כמוזיאון קטן המאכלס פריטים מהעבר: מכדי חרס ועד סנדלים בני 2,000. ויש גם העתק של הדבר האמיתי שכיום נמצא בהיכל (רמז 1). כשתצאו, תפגשו ממול הרים, מאחור מוות (רמז 2), וגם מערות. אולי המפורסמות מסוגן בעולם. יחד (רמז 3) היא מילת המפתח כאן. ויש גם מגדל שמירה, חדר אוכל ואפילו חדר לסופרים. העיקר שבני האור ינצחו את בני החושך. מכאן מדרימים על 90. אחרי 55 ק“מ מתגלה הקטום.

   

  גורלות בעקבות הנחש

   

  חם מדי לצעוד בעקבות הנחש? גם לא חייבים להשתמש בסוללה (רמז 4). רחפו באמצעות הכבל, עד לבמה (רמז 5). הנוף המדברי הנפלא כלול. אבל, אסור לוותר על הארמון שהקים בנאי עם כתר. או להפך? (רמז 6). איזה פאר! והנוף? עוצר נשימה. שימו לב להעתקים שמולכם (רמז 7). לא צריך להגיע לחדר הגורלות כדי לדעת איך הכל הסתיים. מכאן מצפינים לנחל של שלישיית הגשר.

   

  דג על שם הנחל

   

  המקום הזה שפע סיפורים היסטוריים, ממצאים ארכיאולוגיים וחיות בר, שחלקם נסתרים מעיני המבקר שמגיע רק לרגע. בגן הלאומי תגלו שרידי רחוב רומי, אגם ציורי, בריכות שכשוך קטנות, שביל חצבים וגם מבצר אדיר שהעות‘מאנים כינו “ראש המעיינות“ - בטורקית זה נשמע יותר חמוד. (רמז 8). פעם הנחל היה הרבה יותר רציני והיום הוא “דג קטן“, ממש כמו הקרפיון שקרוי על שמו (רמז 9). כעת סעו צפונה, התחברו ל־2 וסעו על קו החוף עד לחדר הבא שלכם.

   

   

  רמזים:

   

  רמז 1: היכל הספר

   

  רמז 2: ים ה...

   

  רמז 3: "כת היחד"

   

   

  רמז 4: הסוללה שבנו הרומאים כדי לעלות להר

   

  רמז 5: במת ההר

   

  רמז 6: מי כונה "המלך הבנאי"?

   

  רמז 7: מצוק ההעתקים במדבר יהודה

   

  רמז 8: בינאר באשי

   

  רמז 9: לבנון (שם הנחל)

   

  רמז 10: העיר הוקמה לכבודו

   

  רמז 11: ארמון השונית

   

  רמז 12: פירוש שם היישוב ג'סר א־זרקא

   

  רמז 13: דמעות תנין

   

  רמז 14: לא ירושלים, לא צפת ולא חברון. מי נותרה?

   

  רמז 15: קריית־שמונה

   

  רמז 16: השביל התלוי

   

  טבריה
  טבריה

   

   

   

   

  בניאס
  בניאס

   

   

   

   

  נחל תנינים
  נחל תנינים

   

   

   

   

  קומראן
  קומראן

   

   

   

   

   

  תל אפק
  תל אפק

   

   

  תשובות:

  חדר 1: גן לאומי קומראן

   

  חדר 2: גן לאומי מצדה

   

  חדר 3: גן לאומי ירקון - מתחם תל אפק

   

  חדר 4: גן לאומי קיסריה

   

   

   

  חדר 5: שמורת טבע נחל תנינים

   

  חדר 6: גן לאומי חמת טבריה

   

  חדר 7: שמורת הטבע נחל חרמון (בניאס)

   

   


  פרסום ראשון: 30.09.17 , 23:09
  ידיעות אחרונות