yed300250
הכי מטוקבקות
  גיצין בהפגנה למען תחבורה ציבורית בסופי שבוע. "אני לא עוכר ישראל, אני נלחם על המקום הזה"
  המוסף לשבת • 03.10.2017
  "קוראים לנו בוגדים ,אבל מירי רגב, איילת שקד, ואפילו משרד ראש הממשלה - כולם עובדים איתנו"
  מיקי גיצין הוא לא בדיוק הליהוק הטבעי של מנכ"ל"הקרן החדשה": בן 36, גדל בדירת עמידר, בבית לאומני של עולים מברית המועצות, עם עבר ימני ברזומה אחרי שהתבסס בראש הקרן שמגלגלת 30 מיליון דולר בשנה, הוא הפסיק לעקוב אחרי המקללים בפייסבוק וחידד מטרות: גם לכבוש את הקונצנזוס, אבל גם להחזיר מלחמה "הגוף הזה חי עדיין בתפיסה של 'בואו נחבק את כולם'", הוא אומר בראיון ראשון ותוקפני, "אנחנו הולכים לשים לזה סוף"
  נבו זיו | צילום: שאול גולן

  "כשהצאר ברוסיה היה בבעיה הוא היה אומר, 'היהודים אשמים! הכו ביהודים והצילו את רוסיה!' לאורך כל ההיסטוריה, ברגע שאתה נמצא במשבר פוליטי קשה, כשאין לך מה להציע, כשאתה לא מצליח, אתה מצביע על מישהו אחר ואומר שהוא הבעיה. בדרך כלל זה המיעוט שלא נמצא בשלטון, הוא במצב פגיעות הכי גדולה".

   

  כבן למשפחה יהודית שעלתה מברית־המועצות לשעבר, מיקי גיצין מכיר את תחושת הנרדפות הזו, אבל עכשיו זה בא לו מכיוון אחר: תפקידו החדש כמנכ"ל הקרן החדשה – ארגון הגג בישראל להקמת חברה אזרחית והגנת זכויות אדם - או כמו שיאיר נתניהו קורא לה בקיצור: הקרן להשמדת ישראל. בשנים האחרונות שמענו הרבה פעמים את שם הקוד "הקרן החדשה". כששאלתי בימים האחרונים אנשים מה זה "הקרן החדשה", התשובות נעו בין "לא יודע" ל"זה אלו שתומכים במחבלים, לא?"

   

  "הקרן החדשה מייצרת את החברה הישראלית שביבי נתניהו מסתובב בעולם ומשוויץ בה", מנסח גיצין. "הוא מעולם לא אמר, 'תראו איזה יופי, אנחנו שורפים עצי זיתים של פלסטינים'. הוא אמר שיש הומואים בתל־אביב-יפו, שזכויות נשים בישראל מקודמות ושלערבים יש פה שוויון זכויות. הקרן עבדה על הדברים הללו כל החיים שלה. היא הובילה ומימנה מאבק של תושבים שבזכותו הוקם מכון ההקרנות היחיד בבית חולים בצפון, ואז ראש הממשלה ושר הבריאות באו לגזור את הסרט".

   

   

  צילום: שאול גולן
  צילום: שאול גולן

   

  לא מדובר בעבודה יד ביד עם הממשלה.

   

   

  "הקרן סותמת את החורים שהממשלה משאירה. משרדי הממשלה עובדים איתנו. יש לנו מכתבי תודה מהם - משרד הרווחה, משרד הבריאות, משרד המשפטים, מירי רגב! פסטיבל 'ליבי במזרח', שאנחנו אחד המממנים המרכזיים שלו, הופק השנה בשיתוף משרד התרבות והספורט. ברור שמירי יודעת שזה בשיתוף איתנו. בפוסטר יש לוגו של משרד התרבות והספורט לצד לוגו של הקרן החדשה. אנשי הקרן וארגונים נתמכים שלה עובדים עם משרד המשפטים של איילת שקד על כתיבת דו"ח בסוגיית הגזענות נגד הקהילה האתיופית. העבודה על העברת 15 מיליארד שקלים למגזר הערבי - כל מי שעוסק בהחלטה הזו כמעט קשור בקרן, משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר עובדים איתם צמוד. גם הארגונים המזרחיים וארגוני צדק חברתי שעובדים עם משרד הפנים של דרעי נתמכים כמעט אך ורק על ידינו ובגאווה גדולה - הקשת הדמוקרטית המזרחית, האגודה לצדק חלוקתי, פורום הדיור הציבורי".

   

  אז מה השתנה מאז החלה נגדכם מתקפה?

   

  "בפועל? הטון הציבורי בלבד. אין ארגון שעזב את הקרן. מירי רגב ואיילת שקד יכולות להצביע עלינו כעוכרי ישראל, ומצד שני הן מאמצות תהליכים שאנחנו עובדים עליהם כבר עשור".

   

   

  בבר מצווה בכותל. "ניסיתי להיות 'הישראלי'"
  בבר מצווה בכותל. "ניסיתי להיות 'הישראלי'"

   

  שטן ביום אחד

   

  הקרן החדשה היא ארגון אמריקאי שהוקם בשנת 1979 על ידי ישראלים ואמריקאים יהודים ליברליים תומכי ישראל. היא מעורבת ומושקעת בכל סוגיה פוליטית שיוצרת גיוון חברתי בישראל: מאבק הדיור הציבורי, מאבקים שקשורים לתרבות מזרחית, כל סוגיות חופש הדת, מעמד האישה בציבור החרדי, דו־קיום וזכויות מיעוטים. היא תומכת בארגונים כמו "המועצה לשלום ולביטחון", "מועצת הנגב", "אדם טבע ודין", "אחותי", "נאמני תורה ועבודה", וגם כאלה שהפכו שנויים במחלוקת בעיני הימין הישראלי, ובראשם "שוברים שתיקה", "בצלם" ו"עדאלה".

   

  בהנהלת הקרן יושבים ישראלים ויהודים מהתפוצות, היא מגלגלת כ־30 מיליון דולר בשנה, שרובו מושקע בפועל בישראל. "95 אחוז מהכסף מגיע מיהודים אמריקאים שרוצים לתמוך בישראל שהם היו רוצים לחיות בה. אלו אותם יהודים שתראה את השם שלהם מופיע על תרומות בבתי חולים או על אמבולנסים של מד"א".

   

  אז למה הקרן נתפסת כארגון שמאל והפכה לארגון המושמץ בישראל?

   

  "כי בשנים האחרונות - בעקבות הקצנה של השיח - דמוקרטיה, צדק חברתי וזכויות אדם הפכו להיות ערכים שמזוהים באופן חד עם השמאל. בימין חשבו שהיא צינור הכסף ואם יעצרו אותה, הם יעצרו את כל מה שנקרא 'ארגוני זכויות האדם בישראל', ואז מרחב הביקורת על הממשלה יצטמצם. הסיפור של ביבי הוא לקשור כל תופעה שהיא ביקורתית ביחס אליו למרחב שטני. זה לא חייב להיות קשור למציאות, זה קשור לסיפור שהוא מספר לציבור. 'אם אתה מבקר אותי - אם אתה עיתונאי, ארגון חברה אזרחית, פוליטיקאי - אתה קשור למרחב שהוא הסתה, בגידה במולדת. המולדת זה אני'. ומי שמבקר אותו - בן־דרור ימיני, גיא פלג, קלמן ליבסקינד, דיירי הדיור הציבורי, הנכים – הם אותו דבר. אין היום בעולם של נתניהו הבדל בין מדינת ישראל והאינטרסים שלה לבין האינטרסים שלו. דבר שני - אתה צריך pure evil, מישהו שאתה משסה נגדו. כי אין לממשלה אפשרות לבוא ולהגיד, 'תראו איזה דברים מדהימים אנחנו עושים', הם צריכים להגיד 'הם בוגדים', כמו שטראמפ עושה".

   

  איך עשו לכם את זה?

   

  "יום אחד, בשנת 2010, ארגון שנקרא 'אם תרצו' יצא עם קמפיין מפלצתי נגד הקרן החדשה. מפלצתי מבחינת הרוע שלו. הוא הציג את הקרן כגורם עוין שמבקש לפגוע במדינת ישראל, שבוגד במדינה, טען שארגוני הקרן הם בסיס הטענות של דו"ח גולדסטון. לא היה ולא נברא. זה לא מבוסס על שום אמת. דו"ח גולדסטון מצטט את ממשלת ישראל הרבה יותר מכל ארגון שנמצא שם. זה היה קמפיין, ומאוחר יותר התברר שהרבה מהתורמים שלהם מקורבים לראש הממשלה נתניהו, חלקם גם תורמים לו. הם גם אלו שעשו את מחאת המילואימניקים 'הספונטנית' עבור נתניהו נגד אולמרט. הם כלבי התקיפה שלו. אחד מהם הואשם בגניבת נשק מצה"ל. הם מסתערים כאילו אין מחר ולא חושבים על זה שיש חברה ישראלית שאחרי זה צריכה להמשיך להתקיים. מישהו יכול להגיד ש'אם תרצו' עזרו לו אי פעם? טיפלו בו? היו מעורבים במשהו שלא קשור בלהגיד 'הם בוגדים'? מעולם לא! כל הפוליטיקה שלהם זה 'הם בוגדים', לא 'אנחנו טובים'.

   

  "משה קלוגהפט היה הקמפיינר. הוא בן אדם שלא בוחל בדבר. לדעתי, אין לו תפיסה של טוב ורע, אלא רק איך מרוויחים. הוא עשה קמפיינים במדינות שונות במזרח אירופה והשתמש באסטרטגיה של יציאה נגד חברה אזרחית ולאומנות. אין לו עכבות או אידיאולוגיה. הוא אכזר בעיניי. אלה אנשים שלא חושבים על ההשלכות של מה שהם עושים על החברה הישראלית, רק איך מנצחים בקמפיין הנוכחי. זו התופעה שמפרקת היום את העולם, לא תופעה ישראלית. אגב, קלוגהפט הוא לא היריב שלי. הוא לא חשוב. הוא כמו כלי נשק, יורה עבור המרבה במחיר" (משה קלוגהפט לא היה מעוניין להגיב לדברים).

   

  הוא ניהל את הקמפיין של אראל מרגלית ממפלגת העבודה.

   

  "נכון. ובאופן מפתיע זה לא עבד בשמאל. בימין זה עובד מעולה. ביבי המציא את הנוסחה הזו. אתה זוכר את ה'שמאל שכח מה זה להיות יהודים'? זו אותה תופעה. ומאז הקמפיין מתחילים להצמיד את המונח 'הקרן החדשה', בלי שאף אחד יודע מהו, לכל מיני תופעות חברתיות. ביבי אמר בראיון לעיתונאים החוקרים שמעון ריקלין והחבר שלו, שההפגנות בפתח־תקווה ממומנות על ידינו. לא היה ולא נברא, אין לנו שום קשר. ההפגנות בפתח־תקווה לגיטימיות. אם היו פונים אולי היינו תומכים, אבל לא תמכנו בהם, שקל לא עבר, זו עובדה".

   

  אם ראש הממשלה משקר, למה אתה לא תובע אותו?

   

  "אני לא יכול לתבוע אותו. שקר זה לא דיבה, החוק לא קובע שאסור לו לשקר. הוא היה צריך להגיד משהו קונקרטי שקרי שמוציא את דיבתי רעה. כמעט בכל מה שהפוליטיקאים אומרים ביחס אלינו הם משקרים. עכשיו תבענו את 'ישראל היום' שפירסמו כתבה שטענה שאנחנו תמכנו באירוע הפרידה של באסל גטאס (חבר הכנסת לשעבר שהורשע בהעברת טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים, נ"ז), מה שלא היה ולא נברא. הם חזרו על הפרסום שוב ושוב, למרות שהבהרנו שזה שקר מוחלט. זו פעם ראשונה שהקרן החדשה תובעת על לשון הרע. מירי רגב המציאה שאנחנו תומכים בהאדרת מחבלים על בסיס אותה כתבה שקרית ב'ישראל היום', אבל אותה אנחנו לא יכולים לתבוע כי היא התבססה עליהם.

   

  "יש את אלו שלמדו לנצל את התפיסה הליברלית של הקרן וארגוני השמאל ביחס לתביעות דיבה והפכו את זה למנגנון של שקרים והפצת פייק ניוז. אנחנו הולכים לשים לזה סוף. אין לנו עניין להפוך לתובעי דיבה סדרתיים, אבל יש הבדל בין חופש ביטוי לשקרים משוללי יסוד. אם מעלילים עליי משהו שפוגע בי ויש בו עילה משפטית - אני פוגע בו".

   

  יאיר נתניהו כינה אתכם כביכול בפייסבוק "הקרן להשמדת ישראל".

   

  "זה בדיוק כמו שאני אגיד עליך שאתה מניאק. הוא קילל. אם היה אומר, 'בתאריך כזה וכזה הקרן הבריחה מחבלים לישראל', אז מילא. ובנט אמר ש'ערוץ 10 זה ערוץ הקרן החדשה', וראש הממשלה אמר 'אילנה דיין הקרן החדשה' ו'רביב דרוקר הקרן החדשה'. זה לא אמת, זה פשוט מטומטם. אז המירי רגבים והבנטים הבינו שיש פה 'רשע טהור' שאפשר לשחק איתו. הגוף הזה לא מתקיף בחזרה, כי הוא עדיין בתפיסה של 'בוא נחבק את כולם ופיס־אנד־לאב'. ראשי הקרן פשוט לא נערכו למאבק, לא באו להיאבק, הם באו לעשות טוב. הם לא היו מוכנים. ומכיוון שזה הייצוג הפוליטי הכי מובהק לכל מה שהם לא, הימין הפך את זה לבוגדנות. הקרן הייתה במצב פגיע. כל מי שעבד בה האמין שהוא קם בבוקר ועושה רק טוב. לא הייתה להם היערכות תקשורתית להתמודד מול קמפיין נוסח קלוגהפט".

   

  איך זה מרגיש להיות כל כך שנוא?

   

  "אני יכול להראות לך מה כותבים עליי בפייסבוק: 'אויבי ישראל', 'בוגד', 'נאצים' וכל הדברים הכי נוראיים. אני כבר לא עוקב אחרי זה. זה מדכא אותי לזמן ארוך. אנחנו דור שצמח באופוזיציה, לא האליטה, ופתאום ראינו את עצמנו הופכים לבוגדים הכי גדולים בחברה הישראלית".

   

  גמרא עם רב חרדי

   

  גיצין, כולו בן 36, הוא לא החומר הקלאסי שממנו עשויים מנהיגי השמאל הישראלי. הוריו עלו לישראל בסוף שנות ה־70 מברית־המועצות לשעבר לשכונה ד' בבאר־שבע. הוא נולד שנתיים מאוחר יותר, אבל ספג את התרבות הסובייטית ("כולל סנדלים עם גרביים") מכל כיוון. אחות שמנגנת על פסנתר, סבתא בסלון שמגדלת אותו בבית, אבא מהנדס עם שלוש עבודות ביממה ("בלילה הוא עבד כמו שומר רוסי טוב") ואמא שעובדת בביטוח לאומי. הוא גדל בדירת עמידר ביישוב אזור.

   

  "החברים שלי היו רוסים ומזרחים. אבא של חבר שלי, אשר, היה מסוריה והיו צוחקים עליו שהוא ערבי ועליי 'רוסי ואוכל חזיר'. בגיל 13 התחלתי לשמור כשרות כדי שלא יסתלבטו עליי. ניסיתי להיות 'הישראלי', לבטל את הרוסיות לחלוטין. הבית שלי היה בית ימני מאוד, חילוני מאוד, לאומני־יהודי. סיפורים על מכבי תל־אביב נגד צסק"א מוסקבה, ובשקט עודדו את מכבי ואסור שאף אחד יידע. שנאה לקומוניזם".

   

  ילד טוב, ועדת חברה, יו"ר מועצת תלמידים, אפילו ימני. "בבחירות 92' חילקתי פלאיירים של הליכוד, הסתובבתי עם חולצות של יצחק שמיר עד לברכיים. השמאלנות התחילה כמרד נעורים. מבחינת ההורים שלי זה מאוד לא בסדר - גם שמאלני, גם שומר כשרות וגם לא יודע מתמטיקה".

   

  בצבא שירת באמ"ן מחקר וגילה את העולם. "תמיד הייתי בטוח שאני מהחבר'ה הטובים, ואז הגעתי לשם ופגשתי את ישראל של תל־אביב, גוש דן. אנשים עם שני שמות - רן ענבר, שחר עומר - אמרו לי 'מיקי גיצין זה שם של תותחן'. את חלקם פגשתי במקומות אחרים בשמאל. תמיד אני מסתכל עליהם מבחוץ. גם היום, בתפיסה שלי תמיד הם היו יותר טובים ממני". במסגרת הניסיון להיות ישראלי הוא הפך לקצין מודיעין. "הייתי חוקר מודיעין בתחום הפלסטיני, הרבה מאוד מהעומק השמאלני שלי נטווה שם".

   

  מה הבנת פוליטית בצבא?

   

  "יש לך כל הזמן 'אמ"ן מעריך', אז אנחנו האמ"ן שמעריך. אני לא מהשמאל הנאיבי. יודע בדיוק במה ברגותי היה מעורב, מה זה חמאס בחברון, זוכר הברחות אמל"ח כאילו הברחתי בעצמי. אבל הבנתי את האינטרסים הישראליים, שהם לא רק שמירה על הביטחון כמו שהסבירו לנו. שיש כאן מציאות מורכבת, אין פה טובים ורעים, ושמערכת המודיעין הישראלית הפכה להיות כלי משומן של מכונת ההסברה הישראלית".

   

  אחרי הצבא נסע לשליחות של הסוכנות היהודית בקהילה יהודית קטנה בארצות־הברית. "3,000 יהודים ושלושה בתי כנסת - רפורמי, קונסרבטיבי ואורתודוקסי. גיליתי שאין קונפליקט בין תפיסת העולם הליברלית שלי או בין העובדה שאני מה שנקרא חילוני לבין הקשר שלי לתפיסה היהודית. הייתי יושב עם הרב החרדי וקורא גמרא".

   

  בין הישיבות עם הרב הוא הכיר בחורה קתולית מקומית שהפכה לבת זוגו. "כתבת לענייני דתות של האזור, והיא באה איתי לארץ, גרנו כאן שלוש שנים ומשהו. כשנפרדנו, אני יצאתי מהארון והיא התגיירה ונהייתה יהודייה דתייה. היום היא בירושלים, נשואה עם שני ילדים, דתייה־לאומית".

   

  לקח לך זמן.

   

  "פחדתי. אחרי תואר באוניברסיטה העברית הייתי הדובר של אילן גילאון בבחירות 2009. התקבלתי לתואר שני בלונדון על מלגה ביוניברסיטי קולג'. רק שם יצאתי מהארון בפני עצמי. זו הייתה בגידה עצומה בהורים שלי, ופחדתי גם שאם אני אהיה בעבודה עם פרופיל ציבורי זה ישמש נגדי, אבל השמאל איפשר לי את זה".

   

  אם היית בימין?

   

  "לא הייתי יכול לחיות כמו שאני חי. יש בימין את ח"כ אמיר אוחנה, אבל יש שם גם הרבה יותר אנשים בארון".

   

  ההורים שלו לא היו מאושרים מהגילוי, אבל גם האירוע המשפחתי הזה התאפשר ברגע של עשייה פוליטית. גיצין חזר לארץ וקיבל עליו להקים את "ישראל חופשית", ארגון שאיגד מאבקים מקומיים בסוגיות דת ומדינה. "הארגון הראשון שהתייצב לימיננו זה הקרן החדשה לישראל. אחד הנושאים ש'ישראל חופשית' מתעסק בהם זה להט"ב. התארגנו למצעד הגאווה, הדפסתי וחילקתי חומרים יחד עם מתנדבים, ואז אמא שלי מתקשרת אליי: 'אל תלך לשם'".

   

  למה?

   

  "כי זה הדבר הכי גרוע בעולם. ביום שבת אחרי זה בא אליהם הביתה, אמא שלי שואלת מה קורה איתי בחיים האישיים ואני מתחיל לנסות לספר לה, 'אני בעצם הומו'. היא בוכה בטירוף. אבא לא מפסיק ללכת ימינה ושמאלה, בוכה, הולך לחדר שינה, סוגר את הדלת. מבחינתם זה נורא".

   

  כמה שנים עברו מאז?

   

  "בערך שמונה. הם יודעים ולא מוכנים לשמוע ולא לקבל. זה אתגר תרבותי עצום עבורם".

   

  כבר שש שנים שהוא בזוגיות עם מוטי, "והם פגשו אותו בפעם הראשונה לפני חודש. רשמית". ככה זה שהילד נהיה מנכ"ל, ועל הדרך גם חבר מועצת העיר תל־אביב-יפו.

   

  חשבת שייקחו אותך לתפקיד?

   

  "כל מי שדיברתי איתו אמר לי שהם ייקחו מישהו שדומה להם, נראה כמוהם, יותר מבוגר. מישהו בן 55 כזה עם איזה מעמד ציבורי. אדם שכבר עשה, מישהו שקשור למה שנקרא שמאל ישן, גם תרבותית. אני לא יודע אם להגיד אשכנזי. תבין, זה הארגון הכי משמעותי בשמאל בישראל.

   

  אני לא חשבתי שאתקבל לזה. אבל הם היו מדהימים. זה אנשים שלקחו סיכון - בחור בן 36 לנהל מערכת כזאת - כי הם מאמינים שיש כאן צורך בשינוי והם מחויבים לו".

   

  השינוי זה להעיף את השמאל הישן?

   

  "לא, השינוי זה לנצח את הימין. מי שנתן לי את ההזדמנות זה היה השמאל ואני לא יורק לו בפרצוף. אין צורך כל פעם שמגיע דור חדש לירוק על הדור שלפניו, זו פרקטיקה מטומטמת".

   

  אם הקרן פועלת כל כך הרבה למען החברה הישראלית, למה זה תמיד צריך להיות בעזרת ארגוני שמאל?

   

  "אין ארגון ימין שמתעסק בזכויות אדם בשטחים וחושב שצריך להפסיק את הכיבוש. אי־אפשר לעסוק במאבק בשחיתות, בזכויות להט"ב, נשים, במאבקים כלכליים ולהגיד: כל זה נכון, אבל רק ליהודים, זה נפסק בקו הירוק".

   

  אז הקרן לא תומכת בארגונים שמזוהים כימנים?

   

  "אנחנו לא שואלים את האנשים למי אתה מצביע או מה התפיסה הפוליטית שלך, אבל אין לי עניין לתמוך בארגון שמקדם פיתוח התנחלות על קרקע פלסטינית פרטית, או ארגון שבא ואומר, 'יהודים וערבים לא שווים'. הקרן תומכת למשל ב'נאמני תורה ועבודה', ארגון דתי־לאומי מהאורתודוקסיה, או בבתיה כהנא־דרור, מנהלת עמותת 'מבוי סתום' שעוסק במסורבות גט, והייתה מועמדת בבית היהודי. בעבר הקרן הייתה מוכנה, מתוך תפיסה ערכית, לתמוך בארגונים שלא רצו להזדהות איתה ולא רצו שיידעו שהקרן תומכת במאבק שלהם, כדי שלא יזהו אותם כשמאל. היום ברור לכל מי שמגיע שאין אפשרות לזה".

   

  לימין אין ערכים כמו אלה שאתם תומכים בהם?

   

  "אין קרן ימנית אחת שתומכת בדבר שהוא לא עבור הימין. אורי אריאל לקח דירות דיור ציבורי והפך אותן לישיבות שמשרתות את הגרעינים התורניים בפריפריה, כשכל הרעיון זה גיוס אנשים לתוך תפיסת העולם הימנית. מי שחשפה את זה זו אורלי לוי, לא אשת שמאל מובהקת. אלו דירות שאנשים יכולים לגור בהן, זה ניגוד מוחלט לכל מה שנקרא צדק חברתי. יש הרבה יותר כסף בימין - קרן תקווה, קרן ישראל אחת - וכל כולו מושקע בחיזוק תפיסת העולם הימנית. השקעה גדולה מאוד בשטחים, עיר דוד וחברון, 'חֹננו' או דברים שקשורים ב'אם תרצו' ו'להב"ה'. אין שום דבר שהוא 'רגע, אז מה החברה הישראלית צריכה?'

   

  "בטיעונים נגדנו דבר ראשון זה שוברים שתיקה־בצלם־עדאלה, אותה מנטרה, בלי יכולת לייצר נרטיב שמסביר איך תפיסת העולם של הימין באמת תורמת לכלל החברה בישראל. בראיון לרדיו, לגלי ישראל, לקראת כנס 'הארץ' האחרון שנתמך על ידי הקרן החדשה, חברת הכנסת שולי מועלם אמרה את זה יפה: 'אם אני אחרים את הקרן החדשה, אני אצטרך להחרים כל דבר בחברה האזרחית בישראל'".

   

  ומה דעתך על מירי רגב, שרוצה בשם הליכוד לחלק את ההון התרבותי מחדש?

   

  "הרעיון שלה הוא נכון, אבל היא לא עושה כלום. מה היא אומרת? לא 'בואו נחשוב על איך בונים מרחב תרבותי בכל רחבי הארץ' אלא 'בואו נזיין את תל־אביב'. למה את צריכה לצייר את תל־אביב כאויב כשאת מדברת על פיתוח תרבות בפריפריה? היא עמדה בדרום תל־אביב ודיברה על סודנים. מה היא עשתה למען תושבי דרום תל־אביב? תגידי איך אתם מפתחים את המרחב הזה".

   

  ספר איך מקבלים מכם כסף.

   

  "אם אתה ארגון שעומד בקריטריונים של הערכים שלנו, אתה מגיש בקשה ומאושר על ידי חבר המנהלים".

   

  בימין תמיד טוענים שהכסף שלכם זה האיחוד האירופי ו"מדינות זרות".

   

  "בעבר שני אחוזים מהפרויקטים שלנו - על כלכלה מקומית מקיימת, כלכלה שהקהילה עצמה מייצרת - מומנו על ידי האיחוד האירופי. כל התרומות של הקרן החדשה שקופות באתר שלנו. גם הדו"חות הכספיים חשופים לכל. אגב, שים לב שהיום רבים ממקורות הימין הם מקלטי מס. זה מה שפורסם למשל על ערוץ 20 – שמחזיקים אותו באמצעות חברה שרשומה במקלט מס באיי הבתולה. זה מאפשר להסתיר פרטים על זהות והתנהלות עסקית. אלה ארגונים שאתה לא יודע מי הם, מה האינטרסים שלהם, הרבה מאוד מהכסף של הימין מטונף - הימורים וזנות. וכל זה בסדר לתפיסת העולם של הימין, כי זה משרת את המנגנון שהם חיים ממנו".

   

  בשנים האחרונות הקרן תומכת ב"שוברים שתיקה". אתה מזדהה איתם?

   

  "עם הרעיון? מאוד".

   

  הרבה ישראלים חושבים 'למה הם צריכים ללכת ולספר בעולם?'

   

  "הסיפור של לספר בעולם או לא זה שטויות. הדיון נעשה ברמה הבינלאומית. כשהייצוג של ישראל הוא ליברמן או נפתלי בנט, שיש להם רק קול אחד, יש חשיבות מאוד גדולה בלהציג קולות אחרים. מעבר לזה שלא יספרו לי סיפורים. גם היום ארגוני מתנחלים פועלים בקונגרס האמריקאי".

   

  הם טוענים שמה שהם עושים זה לטובת ישראל.

   

  "זה בדיוק העניין. תראה, דוד ביטן אמר שראשי שב"כ ומוסד יוצאים משם שמאלנים, ובאמת, אין היום כמעט גורם ביטחוני בישראל שלא מזהה בהרחבת ההתנחלויות, בטח המבודדות שבהן, ובהמשך השליטה בשטחים, סכנה ביטחונית. עזוב מוסרי וכל זה, אין משהו יותר ביטחוני מהטענה שצריך להקים מדינה פלסטינית ולסיים את הכיבוש. ואנשים שבאמת לא עשו כלום בחיים שלהם, כמו דוד ביטן, יושבים ומדברים מול גנרלים שכתבו את תפיסת הביטחון של ישראל.

   

  "אני רואה בעשייה של 'שוברים שתיקה', ובכלל מי שפועל למען זכויות אדם בשטחים או בישראל, כייצוג הכי טוב לציונות הישראלית. הרצל מדבר על הזכות שלנו להיות פה רק בזכות זה שאנחנו חיים יחד עם הערבים שחיים פה, זו הציונות בהתגלמותה. אין ציונות אחרת. והימין שנמצא בשלטון מעביר את הציונות אונס. הם פועלים בתפיסת הקנאות שפעלה לפני חורבן בית שני - שכולם נגדנו, שמי שלא עומד אחד לאחד ביעדים שהם הציבו לעצמם כרעיון המכונן של החברה הזאת הוא בוגד. מבחינתם להישאר פה לבד, אבל רק הם. אין להם תפיסה של כלל ישראל, זה לא קיים".

   

  מפא"י השתלטה על הליכוד

   

  גיצין לא מוטרד מהאיומים החוזרים על סגירת ברזי המימון. "לא יסגרו, עובדה שלא סוגרים. הם לא יכולים, כי הם יודעים שאם הם יפגעו בנו הם פוגעים בעצמם גם. בסופו של דבר החברה הישראלית לא תוכל לחיות בלי האיחוד האירופי שמממן מחקרים באוניברסיטה. ומה ביבי יעשה בלי שלדון? כל המנגנון הפוליטי של הימין מבוסס על כספים מחו"ל. הם מנסים לנופף בדגלים האדומים האלה כדי שאתה תחשוב שכולם בוגדים. בסופו של דבר לא מעניין אותם לסגור את ארגוני החברה. אם אנחנו נסגרים, מדינת ישראל מפסיקה להיות מדינת הלאום של העם היהודי, כי כל הבסיס של שותפות יהודית שמקימה את הפרויקט הזה הולך לפח. סופה של הקרן החדשה זה סוף הציונות".

   

  מה אתה הולך לעשות כדי לשנות את התפיסה של הציבור הישראלי כלפי הקרן החדשה?

   

  "להציג לציבור מה הקרן עושה באמת. לדבר על זה עוד ועוד, לא להתייחס לימין, אלא לספר את הסיפור שלנו כל הזמן. מצביעי הימין בהרבה מובנים זה אני. תפיסת הפחד שלי וכל מיני דברים, אני משם. השמאל בבדיחות שלו על עצמו היה צוחק 'עוכרי ישראל חה־חה־חה'. אני לא עוכר ישראל, אני נלחם על המקום הזה.

   

  "תשמע, בשבת ישבתי עם חבר שהמשפחה שלו מהתנחלות. הוא אמר לי, 'אתה מזכיר לי אותנו כמו שאנחנו היינו בשנות ה־90, רעבים'. אנחנו רעבים. אנחנו מרגישים שיש לנו דבר טוב ואנחנו צריכים להיאבק עליו. אתה רואה את הליכוד היום, הימין בכללי, מפא"י השתלטה עליהם. מחוקי ג'ובים למיניהם לשחיתות שמותרת ל'אנחנו נעשה מה שאנחנו רוצים ולא מעניין אותנו אף אחד'. זה מה שקרה למפא"י כשהיא נרקבה. זה השחיתות והריקבון והגועל וההתנשאות של הימין היום של 'אנחנו נהיה לנצח בשלטון'. מפא"י קמה בוקר אחד ולא הייתה יותר. במאבק הזה אין לנו דרך אחרת חוץ מלנצח, כי את ההפסד כבר יש לנו ביד". ¿

   

  Nevo21@gmail.com

   

   

   


  פרסום ראשון: 03.10.17 , 18:28
  yed660100