שבת 20 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: ענת מוסברג
  המוסף לשבת • 03.10.2017
  בן ממשיך
  יאיר נתניהו תמיד משך תשומת לב ועורר מחלוקת כילד קטן כבר חווה הצקות בגלל אביו ואמו (אבל היום הוא מתגושש מיוזמתו במגרש של הגדולים) מימיו בדובר צה"ל מגיעים סיפורים על יחס מזלזל (אבל גם טענות שמפקדיו התנכלו לו) מתקופתו באוניברסיטה זוכרים אותו כחבר טוב (אבל כמי שנקלע לעימותים בגלל עמדותיו) עכשיו מדווחים בסביבת ראש הממשלה על השפעה גוברת של הבן, אולי בדרך לפוליטיקה (אבל אם שואלים את חברתו לשעבר, ישראל בכלל קטנה עליו) כך או כך, בגיל 26 הוא לא עובד לפרנסתו (אבל בינתיים מצא לעצמו תעסוקה בשוק היד השניה) מטעמו של נתניהו נמסר: "יאיר אדם פרטי ואין לו שאיפות פוליטיות"
  ליאור אילתי, גיא ליברמן

  דצמבר 1996. זו הייתה טבילת האש הראשונה של בכורו של ראש הממשלה, האאוטינג הצורב הראשון אל הציבוריות הישראלית בחסותה של תקשורת ביקורתית. מסוג הטראומות שיכולות לקבע תפיסות - במיוחד כשעל הפרק נפשו של בן חמש.

   

  למשך כמה שניות הופיעה בובת דמותו של הילד יאיר נתניהו ב"החרצופים", תוכנית הסאטירה הנוקבת שכיכבה באותם ימים בערוץ 2, והגחיכה פוליטיקאים תוך שהיא מציגה אותם כבובות גרוטסקיות. לא עבר זמן רב וגם בתוכנית הסאטירית "החמישייה הקאמרית" שולבה דמות הבן יאיר, הפעם כמי שמבקש עזרה ממאבטחו מול ילדה בגן שמציקה לו.

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם נהג לאזכר את בנו הרך בנאומים פוליטיים - אבל ממש כמו היום, מיהר לבוא חשבון עם אלו שהעזו לדחוק רגל בדלת הפרוצה. "התקפה על ילד בן חמש היא חציית קו מוסרי. בחברה מתוקנת אין מקום להתקפה על ילדים לצורכי ניגוח פוליטי", נזעק שי בזק, יועץ התקשורת של ראש הממשלה.

   

  "זו הייתה תקופה שראשי ממשלות כמעט לא דיברו על הילדים שלהם, נתניהו היה שונה בעניין הזה", נזכר אפרים סידון, מעורכי "החרצופים", "עם יאיר בסך הכל היה לנו קטע של כמה שניות. אבל בעקבותיו, מישהו מאנשי נתניהו התקשר למערכת התוכנית, וביקש שהדבר לא יחזור על עצמו".

   

  כילד, עם ביל קלינטון בבית הלבן. "אביו עשה בו שימוש פוליטי"
  כילד, עם ביל קלינטון בבית הלבן. "אביו עשה בו שימוש פוליטי"

   

   

  לאבי כהן, העורך הראשי של "החרצופים", רגשות מעורבים בעניין גם היום. "הייתה למשפחת נתניהו מטפלת, אז לקחנו אדם שדופק בדלת של בית המשפחה ושואל עליה, ויאיר הילד עונה לו כמה מילים", הוא משחזר. "לא הייתה שום סיבה בעולם לעשות סאטירה נגד ילד קטן אבל כמה שבועות לאחר מכן נפגש נתניהו עם נשיא ארה"ב ביל קלינטון, ויצאו צילומים של ילדיו משחקים בבית הלבן. זו צביעות להגיד לנו שזה לא הגון לעשות שימוש בבנו, ובאותו הזמן לעשות בו שימוש פוליטי".

   

  על דבר אחד, כך נדמה, אפשר להסכים: לתקרית "החרצופים" ההיא הייתה השפעה מכרעת על יאיר הצעיר – כפי שמעיד יריב מוזר, מפיק ובמאי הקולנוע, ששהה בשנה שעברה לא מעט במחיצת נתניהו, וזאת לצורך צילומים לסרט שטרם שודר, ושבמרכזו אביה של שרה נתניהו, שמואל בן־ארצי.

   

  "יש רגע מאוד חזק שבו יאיר מדבר על הילדות שלו", מתאר מוזר, "קצת שוכחים, אבל אפשר להגיד שנתניהו בעצם נזרק מהכהונה הראשונה שלו כראש ממשלה בצורה חריפה, בליווי אמבוש חסר תקדים על אשתו שרה, והנפגע העיקרי היה ילד בן שבע או שמונה – יאיר נתניהו. מול המצלמה הוא תיאר כיצד הוא היה מגיע כל יום לבית הספר ועושים עליו חרם, מתעללים בו ומקניטים אותו וזה במקביל למה שעוברים ההורים שלו, ולדבריו המקום שבו הוא מצא את הנחמה והחיבוק היה הסבא שלו.

   

  "היה קשה מאוד להביא אותו למקומות האלה", ממשיך מוזר, "זה לקח לו הרבה זמן להגיע למקום שבו הוא נחשף ומבטא את הרגשות הכי עמוקים - וזה בניגוד לאחיו הצעיר אבנר. אבנר הוא טיפוס אחר, אין לו מגננות ומעטפות, אבנר אומר ישר את מה שעל ליבו. בניגוד אליו, יאיר כל הזמן חושש, כל הזמן דרוך. ואז, כשהגיע הרגע המאוד כן הזה, שהוא מדבר על הסבל שעבר, זה היה מאוד מרגש. עוד קודם היה את כל הסיפור עם 'החרצופים', שהייתה אז תוכנית עם רייטינג עצום. והוא זוכר, בטח שהוא זוכר. ב'החרצופים' הכל התחיל, שם הוא נהיה טעון. שרה עלתה אז לשידור ב'ערב חדש' ודיברה בכאב אמיתי שזה לא מגיע לילד. להערכתי, אם מחפשים את שורשי החשדנות והעוינות שהוא מפגין כיום, צריך להבין ששם זה התחיל".

   

  עם המאבטח מני נפתלי. "אז הוא כנראה העריך אותי"
  עם המאבטח מני נפתלי. "אז הוא כנראה העריך אותי"

   

   

  טביעת האצבע של הבן

   

  עשרים ואחת שנים חלפו מאז, והילד ההוא הפך לאדם בוגר שבאופן מודע היטב בוחר לפסוע אל תוך זירות ממוקשות תקשורתית - ולפתוח בקטטות ציבוריות שעתידות לעורר הדים. מעין רוטוויילר רשת, שעומד אפילו בסטנדרטים של דמויות מחוספסות כמו הצל.

   

  כששכנה סיפרה שביקשה ממנו להרים את צואת כלבתו מהמדרכה וחטפה אצבע משולשת, הסעיר נתניהו ג'וניור בתגובה לא מתנצלת בעמוד הפייסבוק שלו, שאותו הוא מתחזק תחת השם יאיר הון (שם המשפחה המקורי של סבו מצד אמו). האירוע, שזכה לכינוי "תקרית הקקי", נראה חיוור מול קרבות הפייסבוק שבאו אחריו, כשנתניהו הצעיר מתכסח פומבית עם ארגון השמאל מולד (שהגיש תביעת דיבה נגדו), תוקף את ילדיהם של ראשי ממשלה קודמים (וסופג אש בחזרה), רומז להרגלי השתייה של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ומציע לו גריאטר (שקודם לכן הציע לממן לנתניהו הצעיר פסיכיאטר).

   

  בין לבין היה גם את הסיפור ההוא, על הקריקטורה האנטישמית ששיתף בעמוד הפייסבוק שלו – ושסימנה כאויבי העם את איל ההון ג'ורג' סורוס, את אהוד ברק, ואת מובילי הפגנות המחאה בפתח־תקווה, עו"ד אלדד יניב ומני נפתלי.

   

  עם אמו. "דיברה בכאב ש'זה לא מגיע לילד'"
  עם אמו. "דיברה בכאב ש'זה לא מגיע לילד'"

   

   

  הקריקטורה המזעזעת נעלמה לאחר זמן קצר, ולאחר שעוררה תהודה עולמית וקיטונות ביקורת, למעט מקור אחד בולט: במשרד ראש הממשלה נשמרה שתיקה. בפעמים אחרות, כששמו של יאיר עלה, מיהרו שם להבהיר כי בנו של ראש הממשלה הוא "אדם פרטי". רשמית זה אולי נכון, אלא שקורות חייו של היורש בעל הלשון הצולפת, כרוכים בחיי הציבור ובכספיו כבר מראשיתם.

   

  "ראש הממשלה מדגיש לאורך השנים שאם יש ביקורת שתתמקד בו, אלא שהוא זה שמכניס את אשתו וילדיו לחייו הפוליטיים ודואג לצילומים שלהם לאורך השנים, כולל במפגשים מדיניים", אומר אדם שמלווה את משפחת נתניהו שנים רבות.

   

  התבטאויותיו האחרונות של נתניהו הבן, מנתח אותו גורם, הן חלק מתהליך התבגרותו. "הוא גדל במקומות הכי מרכזיים שיש, והפך למישהו שלא רק נותן עצות, אלא גם מרגיש כמי שמגן על אבא שלו, שעימו הוא חולק אותה תפיסת עולם. זה בא לידי ביטוי גם בהתקפות של אביו נגד התקשורת, שם מורגשת טביעת האצבע של הבן, שגם מכיר מקרוב חלק מאנשי הדיגיטל שסובבים את אביו".

   

  בפיג'מה מול טוני בלייר

   

  אולי זה הסגנון האמריקאי, המזוהה כל כך עם אביו, והרואה במשפחתיות ערך שיש להציג לציבור. אולי אלו אינטרסים פוליטיים צרים. ואולי סיבה אחרת. כך או כך, מגיל צעיר הוצב יאיר נתניהו מבלי שנשאל תחת אור הזרקורים. כבר כשהתמודד לראשונה על ראשות הממשלה, במהלך 1996, תיאר נתניהו בפני אנשי אגודת התורה כיצד התרגש כשבנו, אז בן ארבע, שר מולו את הפיוט "אדון עולם". בנאום אחר מאותם הימים סיפר על בנו שאמר לו כי הרצל הוא "הבן אדם הכי חשוב בעולם". ובכך, בחסות אביו שהרבה לעשות שימוש בבנו, הפך יאיר נתניהו לדמות לגיטימית לעיסוק ציבורי.

   

  "התקשורת ממש ליוותה את יאיר נתניהו", מספר לנו מכר ותיק, "סיפרו על ימי ההולדת והבר־מצווה, ועל נסיעות לחו"ל ועל הלימודים שלו. זה בן אדם שהיה לו צל של מאבטח וצל מהתקשורת".

   

  עלייתו לכיתה א' לוותה בסקנדל מקומי, לאחר שבאחד מבתי הספר בירושלים לא רצו לקבלו. אחת הטענות שעלתה, כך דווח, היא ששגרת חיי יתר הילדים תיפגע בשל התלמיד המאובטח. לפי אותו דיווח מלשכת נתניהו התקשרו ישירות אל לשכת שר החינוך דאז, זבולון המר. "כיוון שעלו טענות קשות מצד הגברת נתניהו כלפי התנהגותה של המנהלת, הטיל שר החינוך על המשרד ועיריית ירושלים לבדוק הנושא ביסודיות", נכתב בתגובת משרד החינוך.

   

  המנהלת רותי להבי מסרבת גם היום להתייחס לאותה פרשה. "חוויתי מספיק אז. הפרשה הזאת מאחוריי, זה ממש מאחוריי. נכוויתי. זה היה נורא ואיום", אמרה לפני שסגרה את הטלפון.

   

  מתוך ספר המחזור בתיכון לאמנויות
  מתוך ספר המחזור בתיכון לאמנויות

   

   

  עד כיתה י' למד נתניהו הצעיר בתיכון המסורתי ע"ש ז'ול בראונשוויג בירושלים, ואחר כך עבר לבית הספר לאמנויות בעיר, שם למד במגמת תיאטרון. "בשלב מסוים", נזכר תלמיד שלמד איתו אז, "הוא התחיל להתלבש קצת יותר ממותג, היה לו גם נהג שהביא ולקח אותו". בספר המחזור נכתב כי, "כשיאיר לא מצטלם לסרטים הוליוודיים, הוא מצטלם לסרטים בתור סטודנט זר. אוהב סושי, להתלבש תמיד לפי צו האופנה וכשיהיה גדול יקים חוות צבגונים".

   

  ביולי 2009 התגייס יאיר נתניהו לצה"ל. בלשכת הגיוס הוא התייצב מלווה במאבטח אישי – מני נפתלי, מי ששימש לאחר מכן כאב הבית במעון ראש הממשלה, התלונן על תנאי העבודה הקשים וההשפלות שעבר מצד שרה נתניהו, וזכה בתביעה לפיצויים שהגיש נגד משרד רה"מ. "תראה איך הגלגל מסתובב", אומר נפתלי עכשיו. "האבטחה הייתה עד לשערי הבסיס", אומר נפתלי ששימש בתפקיד המאבטח כשנה. "הכרתי אותו מקרוב בתקופה שבין סיום הלימודים לגיוס שלו. קשה להגיד שהתרשמתי ממנו במיוחד. הוא בעיקר היה ישן המון".

   

  לדבריו, לא פעם נתניהו הבן היה מעיר בענייני משק הבית. "למשל שצריך להחליף זכוכיות שרוטות על השולחן או לצבוע בכל מיני מקומות. הוא היה מאוד דעתן וההורים שלו היו מקשיבים לו. לטעמי הוא היה די מפונק, הוא היה ילד בהרבה מובנים, אז ובעיניי גם היום".

   

  נפתלי מספר על שיחה עם נתניהו הצעיר, זמן קצר לפני שעזב בטריקת דלת את מעון ראש הממשלה. "הוא בדיוק טס לחו"ל ואני זוכר שהוא אמר לי, 'כשאני חוזר אני דואג לך לתקן. אתה עובד טוב'. אז הוא כנראה העריך אותי, היום הוא בטח יגיד שלא".

   

  לפני שהתגייס, ניסה נתניהו את מזלו וניגש למבחנים בתיאטרון צה"ל. "לא קינאתי בו", נזכר אחד הבוחנים, "הוא נראה לי חביב כזה, קצת מבועת ומבוהל. זה יצר אמפתיה מצידי. הוא נראה לי די סובל. הפרשנות שלי לסיטואציה הייתה שהוא הרגיש שיש ממנו ציפיות ושהוא צריך לעמוד בהן, ואני יכול לתאר לעצמי שזה קשור לבית שהוא הגיע ממנו".

   

  הבוחן לא ממש זוכר מאיזה מחזה נלקח מונולוג האודישן של נתניהו. "היה נראה שהוא מאוד רוצה להתעסק בתחום המשחק, אבל זה קצת התנגש לו עם המציאות. היה שם משהו חרד, לא חשבתי שהוא איזה כישרון שלא נתקלתי בו לפני זה, עובדה שהוא לא שחקן היום. אני לא יודע עד כמה הוא התאכזב מהעניין, נראה לי שיש לו מספיק מה לעשות בחיים".

   

  בסופו של דבר נתניהו הבן התגייס לדובר צה"ל. באותם ימים קיבל אבי בניהו, אז דובר צה"ל, שיחת טלפון לגבי חששות שעלו בסביבתו של האב. "גורם מקורב לראש הממשלה התקשר לבניהו ותהה בפניו אם זה נכון שהבן יהיה באינטראקציה כזו גבוהה עם עיתונאים", סיפר מי ששירת אז בלשכת הדובר.

   

  בכל אופן, הבן שירת ביחידה, בענף "תבל" העוסק בתקשורת בינלאומית – אבל לגבי תפקודו יש דעות לכאן ולכאן. "הוא היה יושב במשרד, מסתכל על מפות של המזרח התיכון בזמן שכולם עבדו", מספר חייל ששירת לצידו. "בקיצור, זה בן אדם שעושה קצת מה שבא לו. הוא גם היה יוצא בהפגנתיות באמצע ישיבות לשיחות טלפון. נגיד בישיבה עם קצינים, אתה יושב, לא תקום. אבל הוא התנהג לפעמים כמו בעל הבית".

   

  מאידך, אבי היימן, חייל בודד שעלה מאנגליה ושירת בצמוד לנתניהו הבן, מעיד ש"יש לו כישרון לספר את הסיפור של ישראל, והוא מכיר טוב את ההיסטוריה של המדינה. גם האנגלית שלו טובה מאוד". לדבריו, לרוב הכתבים מחו"ל לא היה מושג כי החייל שמשוחח איתם הוא בנו של ראש הממשלה: "הוא היה מקצועי מאוד, כמו כל חייל אחר. הוא גם היה מאוד נחמד אליי. היה לי קשה לכתוב בעברית, ויאיר עזר לי לתרגם חומר ובכלל".

   

  עם אביו. "בליכוד זה לא מספיק להיות נסיך"
  עם אביו. "בליכוד זה לא מספיק להיות נסיך"

  לפי פרסומים קודמים, באותה תקופה נתניהו הבן רותק פעמיים לבסיס בשל עבירות משמעת – באחת מהן עזב את הבסיס בניגוד להוראות. "למפקדת הישירה שלו היו תקריות איתו מדי פעם. זה היה נראה כאילו הוא מנסה לעשות לה בית ספר וזה לא ממש הצליח", מספר חייל ששירת איתו. אותה מפקדת מסרה כי היא אינה מוכנה להתייחס לדברים.

   

  חייל אחר, שלדבריו שירת שמונה חודשים לצד נתניהו, זוכר אותו דווקא כ"חייל וקולגה טוב". "הוא לא היה מרבה לדבר על פוליטיקה יותר מאחרים. אני כן זוכר שהוא דיבר הרבה על הסבים והסבתות, כי הם השפיעו עליו מאוד והוא היה מאוד קשור אליהם", הוא מספר. כששואלים לגבי הסתבכויותיו בשירות והעונשים שקיבל, אומר החייל: "היו קצינים שעשו לו חיים לא קלים. אולי בגלל סיבות פוליטיות".

   

  כמה מהחיילים מדווחים על שמירת דיסטנס מצד הבן של ראש הממשלה. "דיברתי עם המאבטחים שלו יותר ממה שדיברתי איתו, הם היו יותר נחמדים", מעיד אחד החיילים. "הוא היה חייל סלבריטי". "הוא נראה לי תמיד בצד, מופנם", מספרת חיילת, "היינו מעשנים בקטנה סיגריה, הוא סיפר שההורים שלו לא יודעים שהוא מעשן. הוא לא נתן לי להתקרב אליו יותר מדי, הזמנתי אותו למסיבות וכאלה, אבל הוא היה מאוד סגור. הייתי שולחת לו הודעות אחרי כתבות שפורסמו על משפחתו ושואלת אותו לשלומו, הוא היה עונה בצורה מאוד עניינת וקצרה. לא ממש הצלחתי לפענח אותו".

   

  אגב, גם בזמן שירותו הצבאי החזיק נתניהו עמוד פייסבוק – תחת השם ג'סי נתן. ניצנים של חוסר פוליטיקלי קורקט הופיעו כבר אז, כש"הודה" לערבים שבגללם הוא סוגר שבת או כשכתב "למה אני צריך לרדת למטה לאכול ארוחת בוקר עם הפיג'מה ולפגוש את טוני בלייר?"

   

  עדיין בלי תואר אקדמי

  כשהשתחרר מהצבא החל ללמוד יחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים. גורם באוניברסיטה מסר לנו השבוע כי כרגע יאיר נתניהו אינו זכאי לתואר ראשון. יתכן שטרם השלים את משימותיו הלימודיות ויתכן שמדובר בעניין פרוצדורלי. מרצה בכיר שעימו שוחחנו, מספר כי נתניהו הסטודנט "איחר פה ושם. הוא היה משתתף בשיעור, אבל לפעמים הייתי צריך קצת לקרוא אותו לסדר". לדברי אותו מרצה, זה קרה בעיקר בנושאים טעונים מדינית. "אני זוכר שבדיוק הייתה הצבעה באו"ם בעניין שדרוג מעמד המשלחת פלסטינית, והוא גינה את האירופאים, הנושא מאוד הרגיז אותו".

   

  באוניברסיטה השתתף נתניהו בפעילות פוליטית במסגרת תא לביא של הליכוד. עדי גולן, ראש צוות חוץ ודוברות של תא לביא, מספרת שהוא "רצה להיות חלק מהחבר'ה". אלא שלא תמיד זה התאפשר, למשל כשעל סדר היום הציבורי עמדה הצעה לשחרר מחבלים והסטודנטים אירגנו הפגנה מול בית ראש הממשלה. "זה היה רגיש ועשינו הצבעה. הרוב הצביע בעד להפגין, יאיר כמובן התנגד אבל רוח הדברים הייתה טובה, כי היינו חברים מעבר לפוליטיקה. הוא לא שבר את הכלים, הוא קיבל את זה".

   

  לסטודנטית אחרת יש זיכרון פחות חיובי מנתניהו, כזה שאולי מלמד על פן אחר באישיותו. "זה היה ב־2013, כשהיינו כולם בשנה א'. הייתי אמורה לעשות עבודה עם יאיר וישבנו ביחד בספרייה. תוך כדי, חברה ניגשה ושאלה אותי מה שלום בן הזוג שלי. לפי השם של החבר שלי יאיר הבין שהוא לא ישראלי".

   

  לדבריה, לאחר שהחברה עזבה, החל נתניהו להתעניין בבן זוגה. "יאיר שאל אותי 'מאיפה הוא?' ו'הוא יהודי?' הבהרתי לו שזה לא עניינו, אבל הוא המשיך. הוא אמר לי שלא אתחתן איתו, כי למרות שאני אישה והילדים שלנו יהיו יהודים - הנכדים כבר לא יהיו יהודים. הוא אמר, 'אם תסתכלי על מה שקורה בארה"ב, ההתבוללות שם יותר גרועה מהשואה, ואם את מתחתנת איתו זה יותר גרוע מהיטלר'. הייתי בהלם שהוא הרשה לעצמו לדבר ככה".

   

  היום היא נשואה למי שהיה אז בן זוגה, ואילו עם נתניהו הקשרים התקררו מזמן. "אפילו את העבודה שהיינו צריכים לעשות במשותף, לא הגשנו בסוף ביחד".

   

  העדות הזו מקבלת משמעות נוספת על רקע רומן מפתיע של נתניהו, שעליו דווח כמה חודשים אחר כך. בתחילת 2014 חגגו מדורי הרכילות את הרומן הלוהט בין נתניהו לבלונדינית צעירה מנורווגיה בשם סנדרה לייקאנגר, שאותה הכיר במסגרת לימודיו. הפעם היה זה תורו לחטוף ביקורת על יחסים עם גויה, כשעל רשימת הנוזפים נמנים השר אריה דרעי, ראש להב"ה בנצי גופשטיין, ואפילו דודו ד"ר חגי בן־ארצי.

   

  לנתניהו היו אחר כך מערכות יחסים מתוקשרות נוספות. אחת מהן היא עם הדוגמנית הישראלית־דנית, לי לוי. "הכרנו דרך חבר משותף, זה היה קצר, שלושה־ארבעה חודשים, אבל אנחנו עדיין חברים ממש טובים. מדברים אחת לחודש בגלל ששנינו נורא עסוקים", היא מספרת לנו.מהקשר ביניהם, לוי זוכרת בעיקר את היעדר הפרטיות. "הלכנו למשל לסינמה סיטי בראשון־לציון, האולם היה מלא וכל האנשים הסתכלו עלינו. זה היה ממש מוזר – ישבנו שם ולצד כל אחד מאיתנו היה שומר ראש. מעולם לא הייתה לנו פרטיות, מעולם", היא משחזרת.

   

  לוי זוכרת היטב גם את הפעם הראשונה שיאיר ביקר בביתה. "הלכנו במסדרון בדרך אל דלת הכניסה של הדירה שלי וצרחתי! היה שם גבר שכבר חיכה לנו לפני שהגענו. זה היה מאבטח שהגיע לבדוק את השטח. המאבטחים בדקו שהכל בסדר, ואחר כך חיכו מחוץ לדירה".

   

  לדבריה, נתניהו "לא רק נראה אירופאי במראה ובלבוש, הוא גם אימץ מנטליות אירופית - יש לו נימוסים. כשאת פוגשת גבר ישראלי הם כאלה מאצ'וס".

   

  עכשיו לוי מעריכה שפניו אל מעבר לים. "אני חושבת שהוא יעשה משהו בחו"ל, הוא מתאים לארה"ב, זאת תמיד הייתה התוכנית שלו אני חושבת", היא צוחקת. "הוא אמר לי שהוא רוצה לגור בניו־יורק, הוא מתכוון ללמוד שם פוליטיקה. ישראל מדינה מדהימה אבל קצת קטנה בשבילו. הוא רוצה עוד מהעולם לפי דעתי".

   

  להוריד את הכפפות

   

  השנה האחרונה, שבה פרץ נתניהו הבן לתודעה הציבורית כבעל דעות נחרצות משלו, תוך שהוא עוקף את אביו מימין ומעורר סערות שנראות יזומות, מחדדת את אותה השאלה, לאן מועדות פניו.

   

  אין לו רקורד של עשייה פוליטית או אחרת, ואפילו בעבודה מסודרת הוא לא מחזיק (ככל הידוע עבודתו האחרונה הייתה כמוכר בגדים בקסטרו מן לפני הצבא), ובכל זאת יש שממהרים להכתירו כנסיך – כזה שביום מן הימים צפוי לרשת את כיסא ראשות הממשלה.

   

  מבדיקתנו עולה שהוא רשום כחבר מפלגת הליכוד, אלא שלדברי פעיל המפלגה ליאור הררי פניו אינן מועדות לפוליטיקה. "יאיר נתניהו אמר לי באופן אישי כבר ב־2015 שזה לא יקרה. שוחחנו באירוע של מטה ההסברה אחרי הבחירות, ושאלתי אותו בנושא. הוא אמר חד־משמעית שזה סתם דיבורים, ושהוא לא מצטרף לפוליטיקה".

   

  מה שקורה מאחורי הקלעים זה כבר סיפור אחר. גורמים בסביבת ראש הממשלה מספרים על השפעה הולכת וגוברת של הבן, בעיקר על ההתנהלות התקשורתית. "יש כיום בצוות הדיגיטל, שקרוב מאוד לראש הממשלה ושעוסק בעיקר ברשתות החברתיות, שני צעירים שגם היו במטה ההסברה של הליכוד בבחירות. ליאיר היכרות איתם מזמן הצבא, וסביר שהוא קשור בהבאתם", אומר מקורב למשפחה.

   

  מדובר בטופז לוק, שנצפה פעמים רבות באירועים שבהם נוכח ראש הממשלה, מצלם ודואג להפצה המהירה של המידע ברשתות החברתיות. ולצידו איש התקשורת יונתן אוריך, שבדומה להרגל שאימץ נתניהו האב לתקוף את התקשורת, מרבה לעשות זאת בעצמו. "אוריך הוא הדומיננטי מבין השניים והחריף יותר. הוא ממש מעין בולדוג שתוקף במסרים מאוד חזקים ושנונים את מתנגדי ראש הממשלה", מספר אותו גורם.

   

  גורם אחר מספק אבחנה למעמד שרכש הבן בקרבת אביו. "בנימין נתניהו זיהה את החשיבות העצומה של עולם הניו־מדיה והרשתות החברתיות, דבר שהוא לא טריוויאלי בכלל לאדם בגילו. מי ששיכנע את אביו בחשיבות התחום הוא יאיר. פה יאיר קנה לעצמו מעמד שהוא כמעט מעמד־על בתחום, ובצדק".

   

  "נראה שיאיר מרגיש אחראי על אבא שלו בתחום הזה, שנתפס כצעיר וחדשני. להערכתי, הוא תופס את עצמו כמר הסברה, סוג של ראש צוות ניו־מדיה", מוסיף איש תקשורת, שמכיר את הדמויות. לדבריו, לנתניהו הבן יד ורגל במגמה, "לנגח את התקשורת ובכלל להוריד את הכפפות. במובן הזה הוא לא מרסן את אבא שלו, אלא משלים אותו".

   

  ישנם האוחזים בסברה כי יאיר נתניהו משמש בידי אביו ראש הממשלה כדי לסגור חשבונות שונים. אחד המחזיקים בדעה זו הוא אייבי בנימין, פעיל חברתי ומתנגד קולני של נתניהו. ב־27 ביולי השנה עתר בנימין לבג"ץ בדרישה לזמן את נתניהו לחקירות בתיק 3000, פרשת כלי השיט. בג"ץ דחה את העתירה וחייב את בנימין בהוצאות של 2,000 שקל.

   

  כשבועיים לאחר הגשת העתירה קיבל בנימין מכתב מעו"ד יוסי כהן, פרקליטה של משפחת נתניהו, ובו דרישה להתנצל בגין פוסט שפירסם בפייסבוק נגד יאיר נתניהו שנה קודם לכן. זמן קצר לאחר מכן נתניהו הבן גם הגיש תביעה נגד בנימין בדרישה לפצותו ב־140 אלף שקל בגין אותו פרסום מלפני שנה. "הבג"ץ שהגשתי הוא בעצם הסיבה שהתחילו לפשפש בפרסומים שלי בפייסבוק ולחפש איך לנקום בי. לדעתי, כשקוראים את כתב התביעה מגלים שבעצם יאיר נתניהו הוא רק אמתלה, זה בעצם כתב תביעה של בנימין נתניהו נגדי", אומר בנימין. "אמרתי ליוסי כהן שאני מוחק את הפוסט ביוזמתי כדי לא לפגוע ביאיר חלילה וכי פעלתי בתום לב, וביקשתי שיחזור אליי שננהל משא ומתן על נוסח ההתנצלות. בינתיים לא נראה שהם מעוניינים בדרך הזו".

   

  גורם פנימי בליכוד מעריך שלנתניהו האב אין שליטה בפוסטים החריפים שמפרסם בנו לאחרונה. אבל "גם אם יש את אלו שמבקרים את הסגנון, ואישית אני גם חושב שזה לא ראוי - יש את מחנה הליכוד, ההארדקור, שרואה בעין יפה את המסרים הללו. אז סביר להניח שנראה מיאיר נתניהו עוד 'מטעמים' דומים".

   

  הוא לא היחיד שסבור כך. "אני לא בטוח שהקריקטורה האחרונה שהוא העלה היא בטעם טוב", אומר ד"ר חגי בן־ארצי, דודו של יאיר נתניהו, שמספר שהוא לא בקשר עם משפחת ראש הממשלה כבר כמה שנים, "אבל עניינית באמת יאיר מציף נושא מאוד־מאוד עקרוני וחשוב. ג'ורג' סורוס, היהודי הזה, מסייע לגופים וקרנות רבים שפועלים נגד המדינה וצה"ל והמתנחלים".

   

  אחד הבודדים בליכוד שביקר את נתניהו הבן על העלאת הקריקטורה, הוא חבר הכנסת אורן חזן שצייץ בטוויטר, "יאיר נתניהו היקר, תקשיב לסחבק וקח איזו חופשה קצרה לצורכי התאווררות. אם צריך - אני יכול להמליץ על כמה יעדים שיעזרו לנקות את הראש".

   

  "אני לא מכיר אותו יותר מדי אישית, אבל יצא לי לראות אותו בתקופת מערכת הבחירות", אומר חזן. "ראיתי בחור צעיר שמאוד חשוב לו לעזור לליכוד. היום אני רואה בחור צעיר שמנסה לבדל את עצמו, לקבל חשיפה עצמית, גם ברמה האידיאולוגית. הוא מנסה ללכת יותר ימינה ולבדל את עצמו מאבא שלו ולהיות קצת אחרת, וזה יפה. בסוף אתה לא יכול להיות רק נסיך, בליכוד אתה צריך לצמוח מהשטח, להיות אותנטי. את העצות האלה אני שמח לתת לו בחינם. מהמקום שלי, אני רואה ללא ספק, שבמה שהוא עושה היום הוא מכוון לפוליטיקה הישראלית".

   

  למכירה: משקפיים יד שנייה מ"יוני"


  אז מה בכל זאת עושה בימים אלו נתניהו הצעיר, דייר מעון ראש הממשלה, מלבד סיוע תקשורתי לאביו? לא ממש ברור. ובכל זאת, בשבועות האחרונים התפרסמו באתר "יד 2" מודעות של מספר חפצים משומשים למכירה – שמופיע בהן מספר הטלפון הנייד של בנו של ראש הממשלה, אלא ששם המוכר המצוין בהן הוא "יוני".

   

  למשל, שעון "ice watch", ב-90 שקל, המתואר במודעה כ"יפהפה בצבעים שחור זהב. שעון ספורט אלגנט לא היה בשימוש אף פעם ובמצב חדש לחלוטין". או קונסולת משחקים במחיר 300 שקל, "לא היה בשימוש, מגיע עם מטען", נכתב. וגם משקפי ראייה אישיים, "שחורים מרובעים של פראדה. כולל עדשות הראייה (אפרט בטלפון את המספר של העדשות אם רלוונטי), מגיע עם מארז מהודר", שתחילה נדרש עבורם 100 שקל, אלא שמאז ירד המחיר ל־90.

   

  לטלפון עונה יאיר נתניהו שמציג עצמו כ"יוני". "פשוט קניתי משקפיים חדשים ואני כבר לא צריך אותם", הסביר בקצרה. בהמשך הדגיש שמצבם "מעולה, כמו חדש", ידע להגיד מה המספר בכל עדשה וציין שהוא מוכר אותם כי עלה לו המספר. כשנשאל כמה זוגות משקפיים יש לו, הסביר כי הוא יכול למכור משקפיים דומים נוספים בצבעי כחול שקוף תמורת 100 שקל.

   

  לבקשתו, נקבעה איתו פגישה ב־19:30 בכיכר פריז שבשכונת רחביה בירושלים, לא רחוק ממעון ראש הממשלה. "איך אזהה אותך?" נשאל, והשיב: "אני אתקשר אליך כשנהיה באותו מקום". בשעה היעודה התקשר "יוני", הסביר שמשהו צץ ושהוא שולח "חבר" ל"קפה פריז" הסמוך. ה"חבר", שיצא ממתחם מעון ראש הממשלה, מסר את משקפי הראייה של נתניהו הבן, שאיתם הוא נראה מצולם לא מעט בשנים האחרונות, ולאחר שקיבל את הכסף ציין בחיוך כי "עכשיו יש לך פראדה, יש לך מותג". בשיחה עימנו אישר השליח כי הוא עובד מדינה וכי אלה אכן המשקפיים של בנו של ראש הממשלה.

   

  למה עובד מדינה צריך להישלח לבצע עסקה כזו עבור יאיר נתניהו?

  "התשובה מאוד פשוטה, אבל אני לא יכול להגיב על זה".

   

   

  תגובת נתניהו: "מסע רדיפה שקרי ואכזרי"

   

  מטעמו של יאיר נתניהו נמסר בתגובה: "הרדיפה האובססיבית והשקרית שלכם אחר יאיר נתניהו אינה יודעת גבולות. יאיר הוא אדם פרטי, אין לו שום שאיפות פוליטיות, וכל חייו הוא נמצא תחת התקפה בלתי פוסקת מצד השמאל והתקשורת - רק מפני שהוא בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

   

  "יאיר תבע דיבה את אייבי בנימין מפני שזה בחר להעליל עליו עלילות שקר בעמוד הפייסבוק שלו. בניגוד למסע הרדיפה המתמשך שמוביל עיתונכם, גם ליאיר עומדת הזכות להגן על שמו הטוב בבית המשפט".

   

  לגבי דברי מני נפתלי נמסר: "אין לנו כוונה להתייחס לשקריו של עד המדינה מני נפתלי, שמסע הציד והרדיפה האובססיביים שלו נגד משפחת נתניהו מעבירים אותו על דעתו. מבחינתו כל האמצעים כשרים כדי לנסות להשמיץ, לטנף ולהעליל עלילות שווא והפעם הקורבן התורן שלו הוא יאיר נתניהו בעיתון של נוני. זה לא מפתיע.

   

  "מצער שזמן קצר לאחר יום הכיפורים בחרתם להמשיך ולתקוף את יאיר נתניהו, במקום לעשות חשבון נפש על העוול שגרמתם לו ובעיקר להוריו במשך שנים. עיתונכם בוודאי היה מזדעק לו רבע מהאשמות פרועות אלה היו מופנות כלפי ילדים של אישי ציבור אחרים. אך כשמדובר בבנו של ראש הממשלה נתניהו - הכל כביכול מותר. למרות מסע השיסוי שאתם מובילים נגד ראש הממשלה, רעייתו וילדיו, עם ישראל יודע את האמת ומבין שמתנהל פה מסע רדיפה שקרי ואכזרי. מסע זה לא יצלח".

   

  על נושאים נוספים שעולים בכתבה לא נמסרה תגובה.

   

   


  פרסום ראשון: 03.10.17 , 21:03