שבת 31 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Michael Brochstein
  ממון • 07.10.2017
  מרגלית מגייס את טראמפ
  חבר הכנסת לשעבר פתח במו"מ עם זרוע ההשקעות של המשלת ארה"ב כדי לגייס 400 מיליון ד' לפרויקטים בארץ
  עופר פטרסבורג

  זרוע ההשקעות של ממשל טראמפ, אופיק (opic), מעוניינת להשקיע עד 400 מיליון דולר בפרויקטים אזוריים בישראל וברשות הפלסטינית ביוזמת הח"כ לשעבר אראל מרגלית, שפרש מהכנסת והחליט להתמקד בהשקעות בנושאים אזוריים וחברתיים.

   

  ל"ממון" נודע כי עם פרישתו מהכנסת נפגש מרגלית עם סגן נשיא אופיק ויליאם דופרמאייר, עם אייב גולדשמיט, יועץ מיוחד של הנשיא דונלד טראמפ להשקעות במזרח התיכון, ועם נציגים נוספים מאופיק, המנהלת 283 מיליארד דולר בהשקעות מחוץ לארה"ב ובוחנת השקעה בפרויקטים האזוריים של מרגלית, שמטרתם ליצור מקומות עבודה בתחום הטכנולוגי בישראל וברשות הפלסטינית. מדובר בשיקום נהר הירדן וביצירת אזורי תעשייה טכנולוגיים בצד הירדני והישראלי, ובהקמת מרכזי חדשנות במזון בישראל וברשות שישתפו פעולה, מחקרית ועסקית.

   

  מרגלית והאקזיטים

   

  מרגלית הוא יו"ר ומייסד קרן ההשקעות הבינלאומית jvp, המנהלת 1.3 מיליארד דולר וחתומה על כמה מהאקזיטים הבולטים בישראל. לפני כשבוע פרש מהכנסת והודיע שיתמקד בהשקעות ברמה האזורית, בגליל ובנגב, כפי שעשה בבאר־שבע כשהקים את חממת הסייבר. אנשי אופיק באו לארץ אחרי שבחודש שעבר נפגש מרגלית עם נשיא אופיק, ריי וושבורן, שמונה לפני כחודשיים על ידי טראמפ לראש זרוע ההשקעות של הממשל.

   

  אופיק פועלת כסוכנות השקעות בינלאומית. חלק מהשקעותיה נועד לקדם את מדיניות החוץ של הממשל האמריקאי.

   

  בימים אלה מתרכזת אופיק בקידום מדיניותו של טראמפ ובקידום פרויקטים כלכליים שיחברו בין ישראל לפלסטינים כדי לייצר מקומות עבודה.

   

  סביבה שבונה אמון

   

  בסוף השבוע נפגשו בכירי אופיק עם מרגלית ברובע המדיה בירושלים, והוא הציג בפניהם כמה פרויקטים אזוריים. "אנו מעוניינים לקדם פרויקטים שנמצאים על הגבולות ומייצרים סביבה כלכלית חדשה שבונה אמון. הפרויקטים שמרגלית מקדם באזור עמק הירדן, באזור ג'נין־גלבוע ובמשולש הגבולות בין ישראל, ירדן ומצרים מייצרים אצלנו עניין רב", אמרו גורמים שנכחו בפגישה, "אחת המטרות שלנו היא לייצר מקומות עבודה טכנולוגיים ברשות הפלסטינית, בישראל ובירדן. העניין העיקרי של מרגלית הוא במיזמים כלכליים הנמצאים בגבולות הפיזיים בין המדינות. אנחנו מסתכלים על כל יוזמה בצורה אזורית".

   

  "עניין במדינות ערב"

   

  מרגלית הציג לפני אנשי אופיק את היוזמה שגיבש בשנים האחרונות, "יאללה גרופ", הכוללת 5 מיזמים משותפים עם הרשות, עם הירדנים ועם מדינות נוספות מאגן הים התיכון סביב נושאי חקלאות, אנרגיה, מים וטכנולוגיה. "החדשנות הישראלית מייצרת עניין רב במדינות ערב, בעיקר לנוכח האתגרים העכשוויים של מִדבור, עוני, היעדר מקורות מים והיעדר מקומות עבודה. אני מאמין שאת פריצת הדרך המדינית לא יביאו הפוליטיקאים, אלא היזמים".

   

  כפי שפורסם ב"ממון", מקדם מרגלית גם את הקמת פארק פוד־טק בקריית־שמונה. לאחרונה קיבלה היוזמה רוח גבית משר הכלכלה אלי כהן, שהודיע כי יעביר 19 מיליון שקל לקידום הפארק במטרה למשוך חברות מזון רב־לאומיות שיחזקו את הפעילות התעשייתית ואת הפיתוח הקיים בתחום המזון בעיר ובגליל.

   

  ofer-pt@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 07.10.17 , 20:28