שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
מיכל בנדק
24 שעות • 09.10.2017
גיבורות מול המצלמה
לפני שלושה שבועות כינסה הצלמת מיכל בנדק נשים שמתמודדות עם סרטן השד לצילום קבוצתי בעירום חלקי. המטרה: לעודד את כל הנשים, בכל הגילאים, ללכת להיבדק. בנדק, שבעצמה התמודדה עם המחלה, איבדה בדרך לא מעט חברות. לפני כשבועיים, כמה ימים לאחר הצילומים נפטרה ויקי סימון, אחת המשתתפות בקמפיין. "מה שמעודד אותי לעשות את הפרויקט הזה הן כל הנשים שכותבות לי שבזכות הקמפיין הן נבדקו". וכן, יש לה תשובה טובה מאוד לשאלה "למה בעירום"
איריס ליפשיץ־קליגר

סרטן זאת חרא של מחלה, אין לי מילה טובה לומר עליה, אבל אם כבר היא מגיעה — עדיף לתפוס אותה כמה שיותר מוקדם, כי ההבדל בין גילוי מוקדם לגילוי מאוחר עלול להיות ההבדל בין חיים ומוות", אומרת מיכל בנדק. בנדק, 44, נשואה ואם לשלושה, הייתה בת 32 ועדיין הניקה את בנה השני כשגילתה בכוחות עצמה גוש בשד. "מובן שתמיד מקננת בתוכי המחשבה המפחידה 'רק שלא יתקוף אותי שוב'. אני כבר בריאה 12 שנה ועדיין — הפחדים שם", היא אומרת. תוך כדי הטיפול במחלה עשתה מהפך בחייה, החלה ללמוד צילום ("מתנה מבעלי היקר"), ועזבה את מקצוע עריכת הדין. "במשך השנה אני משתדלת שלא להתעסק בעבודות שלי עם הסרטן", היא אומרת, "אבל לקראת חודש המלחמה בסרטן, זו השנה השלישית שאני מקדישה את כולי לטובת קמפיין 'צלילת עומק'".

 

"הלב נשבר כל פעם"

הקמפיין, שהשנה נערך תחת הסלוגן "אם הייתי ממתינה, לא הייתי בתמונה", נועד לעודד נשים בריאות בכל הגילאים ללכת להיבדק. "אני מכנסת נשים שחלו ומצלמת אותן תמונה קבוצתית בעירום חלקי. תמונה עוצמתית, שאין כמותה בעיניי לעודד מודעות ללכת ולהיבדק. מה שמעודד כל שנה לחזור ולעשות את זה הן כל אותן הנשים שכתבו לי שבזכות הקמפיין הלכו להיבדק".

 

חלק מהנשים שנטלו חלק בקמפיין בשנה שעברה חזרו גם השנה להצטלם. על סט הצילומים אפשר היה להבחין מי חדשה ומי משופשפת. "החדשות היו מהוססות יותר, נבוכות, חוששות מן הרגע בו אבקש מהן לפשוט את החולצה והחזייה, ולעומתן הוותיקות היו חופשיות ונינוחות", מספרת בנדק.

 

"חשוב לי להעביר מסר שנשים צריכות לקחת אחריות על החיים שלהן". מיכל בנדק
"חשוב לי להעביר מסר שנשים צריכות לקחת אחריות על החיים שלהן". מיכל בנדק

 

 

יש גם מצולמות שהגיעו להצטלם בקמפיין בשנה שעברה והשנה כבר אינן. "אור ארד, שהשתתפה בשנה שעברה, נפטרה כמה ימים לפני הצילומים השנה. באותו הרגע זה היכה בי לראשונה שייתכן שניפרד מבנות מהצילומים. הבשורה הזאת היכתה בי הלם. זה עצב גדול", היא נאנחת. "לצערי, נאלצתי יותר מפעם אחת להיפרד מחברות קרובות ואהובות שגילו בגיל מוקדם מדי, אבל מאוחר מדי"

 

לפני כשבועיים נפטרה ויקי סימון, אחת המצולמות בפרויקט השנה. זה היה כשבוע בלבד לאחר הצילומים ולפני שהספיקו להשיק את הקמפיין.

 

איך גילית?

 

"יום לאחר הצילומים כתבתי פוסט שתיאר קצת את החוויה שלי מהאירוע המרגש הזה וסיימתי אותו בתפילה שבשנה הבאה אני רוצה סט עם אותן נשים בדיוק, שאף אחת לא תחסר לי מהתמונה ושלא יהיו מועמדות נוספות להשתתפות. לצערי, בדיוק שבוע לאחר הצילומים נתבשרתי שוויקי נפטרה מדום לב".

 

מיכל בנדק
מיכל בנדק

 

 

מה את זוכרת ממנה?

 

"ההיכרות שלי איתה היתה סביב הקמפיין והיא היתה מלאת נוכחות, תמירה, יפה ואנרגטית.

 

כששמעתי שוויקי נפטרה חשבתי שייתכן שזאת התמונה האחרונה שלה. היה לי קשה עם המחשבה הזאת, מעבר למחשבה על האובדן הגדול. משיחות עם חברותיה הבנתי שבראש השנה ויקי הספיקה להצטלם חבוקה עם בעלה. זה שימח אותי מאוד. היא הותירה בעל ותאומים בני 17. אני שולחת את תנחומיי למשפחת סימון ולמשפחת ארד".

 

"בעירום יש משהו מעצים"

 

"עצב גדול". ויקי סימון ז"ל בהכנות לצילומי הקמפיין
"עצב גדול". ויקי סימון ז"ל בהכנות לצילומי הקמפיין

 

 

"הסרטן שמצאו אצלי", מספרת בנדק, "לא היה גנטי ולא הורמונלי. הגידול היה מאוד מפושט, ולכן בחרתי באלטרנטיבה של כריתה מלאה על פני הקרנות. אחרי כמה חודשים ביקשתי מהרופאים שיגאלו אותי גם מהציצי השני מרוב פחד שיום יבוא וגם שם יתגלה גידול נוסף".

 

חוויה לא פשוטה.

 

"להתמודד עם סרטן השד זו לא רק החוויה הקשה של הטיפולים והניתוחים. אני אישית עברתי בסך הכל תשעה ניתוחים, חלקם כדי לתקן שחזור שלא הצליח. החיים של חולת סרטן שהחלימה מהמחלה ממשיכים בסיוט שלמעשה לא נגמר. בתחילה בדיקות כל חצי שנה, אחר כך כל שנה, וכל הזמן יש את הפחד 'שהחרא הזה לא יחזור'. כי למרבה הצער, כל הזמן אני שומעת סביבי על מקרים של נשים שאצלן הסרטן חזר פעם שנייה וגם פעם שלישית. ויש נשים מסביבי שנפטרו מהמחלה האיומה".

 

איך הגעת לרעיון של הקמפיין?

 

"הקונספט הזה התגבש אצלי לפני שלוש שנים. בפעם הראשונה הזמנתי אליי כמה חברות שהסכימו להצטלם איתי בלי חולצה וחזייה, כאשר מביניהן רק אני חליתי בסרטן. רק חמש חברות שלי הסכימו והצטרפו לצילום לקמפיין שהעליתי בפעם הראשונה, והתגובות שקיבלתי היו אדירות. בשנה שעברה כבר צילמתי לקמפיין למעלה מארבעים נשים, כולן מתמודדות עם סרטן השד. בימים אלו סיימתי לצלם בפעם השלישית, והפעם השתתפו למעלה משבעים נשים. אגב, כל מי שלקח חלק בפרויקט הזה עשה זאת בהתנדבות; חוות רונית שתרמו לנו את הלוקיישן, צוות מאפרות, חברות קוסמטיקה שסייעו להכין מתנה אישית לכל משתתפת, ומובן שהאגודה למלחמה בסרטן מסייעת בקידום ובפרסום".

 

איזה גילאים הצטרפו השנה לצילום?

"כאשר ליהקתי את הנשים פגשתי בחורות שחלו כבר בגיל 25! חלקן עדיין רווקות, חלקן עדיין מצולמות בשמלת הכלולות בתמונת הפרופיל שלהן בפייסבוק, חלקן אמהות לתינוקות, חלקן אמהות לבוגרים יותר, וחלקן סבתות לנכדים. הלב נשבר כל פעם מחדש".

 

כ־1,300 נשים מתחת לגיל 50 חולות מדי שנה, ומהוות שליש ממספר החולות השנתי הכללי. "חשוב לי להעביר מסר שנשים צריכות לקחת אחריות על החיים שלהן", אומרת בנדק. "כל אחת בכל גיל יכולה וחייבת להיבדק על ידי כירורג שד — זה בסל".

 

ולמה ההתעקשות בצילום על עירום?

"המטרה שלי היא ממש לא ליצור פרובוקציה. בעין רגישה ומקצועית יש בצילום עירום משהו מעצים, מחבר, נשי. היו לא מעט מצולמות שכתבו לי לאחר הצילומים שהן מרגישות אסירות תודה על 'החבילה שלהן', למרות הסבל והכאב; שהצילומים גרמו להן לחבב מחדש את הגוף שבגד, שהן התמלאו בכוחות שהיו חסרים ושהבושה התפוגגה. אז מבחינתי ברור שעירום, ובוודאי לקמפיין הזה. נשים שמתמודדות עם סרטן שד על כל השלכותיו לא צריכות להרגיש בנוסף לסבל שהן גם מצורעות ולשנוא את הגוף שלהן ואת הנשיות שלהן. להפך: צריך להעצים אצלן את הנשיות ולהראות כמה שהן מיוחדות". •

 

לפרטים ולתיאום צילום:

 

www.michalbenedek.photography

 

050־2545828

 


פרסום ראשון: 09.10.17 , 22:12