שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
צילום: אבי רוקח
חדשות • 09.10.2017
האמריקאים מאמינים בכיפה
הביצועים המרשימים של כיפת ברזל במבצע צוק איתן לא נעלמו מעיניהם של האמריקאים • עכשיו שוקלים בפנטגון לרכוש את המערכת — שארה"ב הייתה שותפה בפיתוח שלה — כדי להגן על כוחותיהם ביעדים שונים בעולם • בינתיים, כיפת ברזל מוצגת בתערוכת נשק שנפתחה בוושינגטון - וראשי הממשל יוכלו להתרשם ממנה מקרוב
אודי עציון

לראשונה: כיפת ברזל הוצבה בוושינגטון, בירת ארה"ב. נכון לעכשיו, לא מדובר בחשש של האמריקאים מפני התקפת רקטות פתאומית מצד קנדה או מקסיקו — אלא בהצגת המערכת בליבו של מרכז השלטון האמריקאי, בתערוכת הנשק AUSA שנפתחה אתמול.

 

הצגת מערכת כיפת ברזל בארה"ב, כולל מכ"ם ומשגר מבצעיים, מתרחשת על רקע העניין הגובר שמגלה משרד ההגנה באמריקאי ברכישתה להגנת כוחותיו באירופה וביעדים נוספים — שכן לצבא האמריקאי אין כרגע מערכת דומה המסוגלת ליירט רקטות, מטוסים, מסוקים ומטוסים ללא טייס. האמריקאים מביעים עניין רב במערכת ולפני כשנה אף ערכו ניסוי מוצלח בטיל היירוט שלה המכונה "טמיר", שבמסגרתו שוגר המיירט ממשגר רב־משימתי של צבא ארה"ב ויירט בהצלחה מזל"ט מטרה.

 

התערוכה תימשך שלושה ימים, ואלפי בני אדם צפויים לבקר בה, בהם אישי ממשל רבים שיגיעו להתרשם מקרוב מהמערכת.

 

כיפת ברזל מוצבת בביתן של חברת ריית'און, יצרנית מערכת הפטריוט והשותפה של רפאל בפיתוח ובייצור של כיפת ברזל. במהלך שהחל עוד בימי הנשיא אובמה אישר הממשל עד היום השקעה של יותר מ־1.4 מיליארד דולר במערכת — למימון השלמת הפיתוח שלה, ייצור והצבת עשר סוללות ומלאי של טילים.

 

 
מערכת כיפת ברזל המוצגת בתערוכה AUSA בוושינגטון | צילום: רפאל
מערכת כיפת ברזל המוצגת בתערוכה AUSA בוושינגטון | צילום: רפאל

 

 

לפני כמה חודשים נערך בישראל ניסוי של כיפת ברזל שבו נעשה לראשונה שימוש במיירט המכיל רכיבים שיוצרו בארה"ב, כחלק מהסכם הייצור המשותף שקבע כי בתמורה לסיוע הנרחב במימון המערכת, תהיה ריית'און אחראית לייצור כ־50 אחוז מרכיביה על אדמת ארה"ב. שיתוף הפעולה עם ריית'און אמור לסייע למכירתה לצבא האמריקאי, שאינו נוהג לרכוש מערכות נשק ישירות מחברות זרות, אלא תוך שיתוף חברות אמריקאיות בעסקה.

 

ב־4 בספטמבר החל הצבא האמריקאי בסדרת ניסויי ירי במערכות המתמודדות על הגנת חייליו, כולל בכיפת ברזל, במטווח הטילים בווייט סנדס, ניו־מקסיקו. כיפת ברזל תתחרה מול מערכות שמציעות לפנטגון יצרניות כמו בואינג ולוקהיד־מרטין. לזכותה עומדים ביצועיה — בעיקר בצוק איתן — וניסיון מבצעי ארוך: עד היום היא יירטה בהצלחה יותר מ־1,500 רקטות מסוגים שונים ששוגרו לעבר ישראל, בשיעורי פגיעה גבוהים של 90 אחוז. רפאל היא הקבלנית הראשית בפרויקט, אלתא של התעשייה האווירית מייצרת את המכ"ם של המערכת, וחברת אמפרס את מערכת הפיקוד והשליטה.

 

עוד לא ברור מה יהיה גודל העסקה עם האמריקאים, שמעולם לא רכשו מערכת הגנה אווירית מתוצרת מדינה זרה. אולם כאן, מאחר שמדובר במערכת אמריקאית למחצה, וכזו שהממשל זכה לאורך השנים להיחשף לביצועיה, יש סיכוי רב לתקדים. גם במקרה כזה יתבצע הייצור במשותף בישראל ובארה"ב.

 

רק בחודש שעבר הודיע משרד ההגנה האמריקאי כי הוא מתחיל ברכישת מערכת "מעיל רוח" הישראלית, גם היא מתוצרת רפאל, להגנת צוותי טנקי האבראמס שלו. צבא היבשה האמריקאי מתכוון לצייד חטיבה ראשונה במערכת, שכבר הוכיחה את עצמה בשירות מבצעי על גבי טנקי מרכבה סימן 4 של צה"ל, בדרך לציוד דיוויזיה שלמה. כאן מוערכת העסקה הכוללת בשווי של 300 מיליון דולר.

 


פרסום ראשון: 09.10.17 , 23:04