שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
REUTERS
חדשות • 09.10.2017
פיוס או פיצוץ
בקהיר נפתחות היום שיחות הפיוס בין חמאס לפת"ח, שעשויות לקבוע את עתיד היחסים בין הגדה המערבית לרצועה • מה איפשר את כניסת הרשות הפלסטינית לעזה? מהן המחלוקות העיקריות בין הצדדים? והאם ניתן יהיה להגיע להסכם בלי שחמאס יתפרק מנשקו? • שאלות ותשובות
אליאור לוי

אחרי הטקסיות הרבה שליוותה את כניסת הממשלה הפלסטינית לרצועת עזה בשבוע שעבר, יחלו היום נציגי הפת”ח והחמאס את שיחות הפיוס במטה המודיעין המצרי בקהיר. שתי המשלחות הגיעו כבר אתמול לבירת מצרים.

 

את חמאס מייצגים בין היתר סגן מנהיג הארגון הטרי סאלח אל־עארורי ומנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר; פת"ח מיוצג בין היתר על ידי מחזיק תיק הפיוס בתנועה עזאם אל־אחמד וראש המודיעין הפלסטיני ואיש סודו של אבו־מאזן, מאג'ד פרג'. בחמאס ביקשו לצרף כמה מבכירי הארגון בגדה המערבית, אולם לדבריהם ישראל לא אישרה את יציאתם דרך מעבר אלנבי. נכון לעכשיו, לא ידוע כמה זמן יימשכו הדיונים והאם יידרשו כמה סבבים של דיאלוג.

 

 

מה מקור הפיצול בין פת"ח לחמאס?

 

ב־2007 ביצע חמאס הפיכה חמושה ואלימה ברצועת עזה, אחרי שהרשות הפלסטינית שנשלטת על ידי פת"ח סירבה לקבל את ניצחונו של חמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני ולהעניק לו סמכויות. בעקבות ההפיכה התפתחו שתי ישויות שלטוניות במקביל: הרשות הפלסטינית בגדה וממשל חמאס ברצועה. לאורך השנים ניסו הצדדים, בתיווך גורמים שונים, להגיע להסכמות ולפיוס ביניהם, אולם כל הניסיונות כשלו, וההסכמים שנחתמו לא יושמו בפועל.

 

 

מה השתנה כעת?

 

בשנה האחרונה החל אבו־מאזן להטיל סנקציות קשות על הרצועה שכללו את הפסקת התשלום על סולר לתחנת הכוח, הפסקת התשלום לישראל על אספקת חשמל לעזה, קיצוץ חד במשכורות פקידי הממשלה ועוד. הסנקציות הובילו בקיץ למשבר חשמל, וחמאס נאלץ לראשונה לשלם עשרות מיליוני שקלים למטרות אזרחיות במקום להמשיך להשקיע בהתעצמותו הצבאית. בעקבות זאת הודיע חמאס כי הוא מפנה את השליטה האזרחית בעזה לטובת הממשלה הפלסטינית ברמאללה. בשבוע שעבר נכנסה הממשלה הפלסטינית לרצועה וקיבלה לידיה את השליטה האזרחית.

 

 

מה עיקר המחלוקת בין הצדדים?

 

המחלוקת העיקרית קשורה לשליטה הביטחונית על עזה. אבו־מאזן הודיע כי הוא אינו מוכן לקבל בעזה את מודל חיזבאללה בלבנון, שלפיו השליטה האזרחית נמצאת בידי הממשלה אך השליטה הצבאית נמצאת בידי נסראללה וארגונו. חמאס מצידו הבהיר כי פירוק הזרוע הצבאית שלו מנשקה לא פתוח למשא ומתן. מחלוקת גדולה נוספת, אך לא בלתי פתירה, היא מי ישלוט על המעברים לרצועה, כולל מעבר רפיח למצרים.

 

 

מהם סיכויי ההצלחה של הפיוס?

 

על פניו נראה כי אבו־מאזן מתעקש שהוא לא מוכן לקבל רק את מושכות השלטון האזרחי היומיומי, כי אם גם את השליטה הביטחונית המלאה על הרצועה. הוא גם יודע שוויתור בעניין עלול להביא להפסקת הסיוע הבינלאומי לרשות הפלסטינית, שכן חמאס מוגדר ברוב מדינות המערב כארגון טרור. עם זאת, בחמאס מגלים רצון יוצא דופן להגיע לפתרון, וייתכן שכדי לחצות את המכשול הזה יחליטו הצדדים שסוגיית פירוק הזרוע הצבאית תידחה למועד לא ידוע.

 

 

מה יקרה אם מאמצי הפיוס ייכשלו?

 

בהרבה מובנים, לא יהיה שינוי משמעותי מהמצב הנוכחי. אבו־מאזן צפוי להמשיך בסנקציות ואף להחריפן, וחמאס מצידו יצטרך להחליף דיסקט ולהעמיק את אחיזתו בתחום האזרחי. אפשרות נוספת היא שהצדדים יגיעו לפיוס חלקי, שיכלול שליטה אזרחית וביטחונית חלקית של הרשות בעזה תוך עצימת עין ממה שקורה במרתפי הנשק של הזרוע הצבאית של חמאס ובמנהרותיה. לא מן הנמנע שגם הפעם, כמו בעבר, הסכם יישאר רק על הנייר ולא יתורגם ליישום בשטח.

 


פרסום ראשון: 09.10.17 , 23:08