שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
Arthur Mola/Invision/AP
חדשות • 09.10.2017
הנפילה שמטלטלת את הוליווד
אחורי הקלעים של תעשיית הסרטים האמריקאית נחשפים, והמראה רחוק מלהיות נוצץ • מפיק־העל הארווי ויינשטיין פוטר מחברת ההפקות שייסד עם אחיו, לאחר שדווח כי הטריד שחקניות ועובדות במשך שנים • הביצה ההוליוודית מגנה, אבל אחת המותקפות טוענת: "כולם ידעו ואף אחד לא רצה להגיד כלום, כי מי יכול לעמוד מולו?"
ציפי שמילוביץ | כתבתנו בניו־יורק

אחד הסודות הכי פחות שמורים בהוליווד יצא לאור: מפיק־העל הארווי ויינשטיין פוטר מחברת ההפקות שייסד עם אחיו בוב, אחרי שנחשף כי במשך עשרות שנים הטריד מינית מספר רב של נשים.

 

בהודעה שפירסמה החברה נאמר כי היא לוקחת ברצינות את ההאשמות שהועלו ב"ניו־יורק טיימס", שלפיהן חתם ויינשטיין על לפחות שמונה עסקאות פשרה, שבמסגרתן שילם סכומי ענק לנשים שהאשימו אותו בהטרדות מיניות. "ההחלטה התקבלה לנוכח מידע חדש על התנהגות בלתי הולמת של הארווי ויינשטיין", כתבו חברי מועצת המנהלים של חברת ההפקות. "כפי שהארווי אמר בעצמו, חשוב שהוא ישיג לעצמו עזרה מקצועית עכשיו כדי להתמודד עם הבעיות שלו".

 

ההחלטה לפטר את ויינשטיין באה לא רק בעקבות הפרסומים בתקשורת, אלא גם בצל הטענות הנערמות שלפיהן דבר היותו מטרידן מיני סדרתי היה ידוע, וכי קשר השתיקה סביבו כלל גורמים רבים בתעשייה — משותפיו לחברה ועד לשחקנים שעבדו בסרטים שלו.

 

לנשים שדיברו עם ה"ניו־יורק טיימס", בהן השחקנית אשלי ג'אד, הצטרפה בסוף השבוע עיתונאית מלוס־אנג’לס בשם לורן סיוון, שסיפרה כי ויינשטיין התפשט ואונן מולה במרתף של מסעדה בניו־יורק. סיוון סיפרה אתמול לרשת אן־בי־סי כי לפני עשור הוא ניגש אליה במסעדה כשאכלה ארוחת ערב עם חברים, הציג את עצמו כבעלים של המסעדה והזמין אותה לעשות סיבוב במטבח. "הוא לקח אותי למרתף נטוש ולאחר שדחיתי את ניסיונותיו לנשק אותי, הוא אמר 'תעמדי שם ותשתקי'. אחר כך החל לענג את עצמו". כשסיים, סיפרה, הציע ששניהם יחזרו למעלה למסעדה. סיוון, עיתונאית בשלוחת לוס־אנג'לס של ערוץ פוקס, סיפרה כי למחרת התקשר ויינשטיין לתחנת הטלוויזיה בלונג־איילנד שבה עבדה באותה תקופה ואמר כי הוא מקווה שיוכלו להיפגש שוב. "כולם בהוליווד ידעו מה הוא עושה ואף אחד לא רצה להגיד כלום, כי מי יכול לעמוד מול הארוויי ויינשטיין?"

 

ויינשטיין ואחיו בוב נחשבים לשניים מהאנשים החזקים בהוליווד ולמי שקידמו קולנוענים מבטיחים כמו קוונטין טרנטינו וסטיבן סודרברג. השניים הקימו את חברת מיראמקס ולאחר שמכרו אותה לדיסני הקימו את The Weinstein Company. גורם המקורב להנהלת החברה הודיע כי הוחלט לשנות את שמה וכי המהלך ייקח קצת זמן אבל יקרה. כמו כן החברה צפויה להסיר את שמו של הארווי מהקרדיטים בכמה סדרות טלוויזיה בהפקתו שיעלו בקרוב.

 

מי שעוד מוצאים עצמם בתוך המהומה הם פוליטיקאים דמוקרטים שקיבלו במשך השנים הרבה מאוד תרומות מוויינשטיין. ראשי המפלגה הדמוקרטית כבר הודיעו כי יתרמו את הכספים שקיבלו ממנו לארגוני נשים, והשאלה עכשיו היא האם יישמע קולם של הנשיא לשעבר ברק אובמה ושל המועמדת לנשיאות הילארי קלינטון, שזכו שניהם לתרומות משמעותיות מאוד מוויינשטיין. בתו של אובמה, מאליה, אף שימשה בשנה שעברה מתמחה במשרדו של המפיק בניו־יורק.

 

מריל סטריפ היא עד כה השם הגדול ביותר בהוליווד שפירסם הודעת גינוי חריפה. בהודעה ששלחה אתמול ל"האפינגטון פוסט" כתבה סטריפ: "החדשות המבישות על הארווי ויינשטיין זיעזעו אותי. הנשים האמיצות שחשפו את ההתעללות הזו הן הגיבורות שלנו". סטריפ, שכיכבה בסרטים שהפיק ויינשטיין כמו "אוגוסט: מחוז אוסייג'" ו"גברת הברזל", קראה לוויינשטיין "אלוהים" בטקס גלובוס הזהב ב־2012. היא טענה בהודעה כי לא ידעה דבר על התנהלותו של ויינשטיין. “דבר אחד חייב להיות ברור: לא כולם ידעו. הארווי כיבד אותי תמיד. לא ידעתי על הדברים האלה, לא ידעתי על הפשרות הכספיות שלו עם שחקניות, לא ידעתי על פגישותיו בחדרו במלון, בחדר האמבטיה שלו, או על מעשי הכפייה". סטריפ הוסיפה: "אילו כולם באמת היו יודעים, אני לא מאמינה שהעיתונאים שמסקרים את התעשייה לא היו מפרסמים דבר במשך עשרות שנים. ההתנהגות הזו בלתי נסלחת, אבל התופעה של השחתת כוח מוכרת. כל קול אמיץ שיושמע על ידי כלבי השמירה בתקשורת יעזור לשנות את המשחק".

 

סטריפ היא אחת מכמה שחקנים שהשמיעו קול עד כה. כוכבים בולטים נוספים הם ג'ודי דנץ', ג'סיקה צ'סטיין, מרק רופאלו ומייקל קיטון, שצייץ: "הארווי ויינשטיין, איכס, מגעיל וקריפי. אגב, בדיוק כמו מנהיג העולם החופשי".

 


פרסום ראשון: 09.10.17 , 23:40