שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
REUTERS
חדשות • 09.10.2017
נאום גורלי
היום ב־18:00 עתיד נשיא קטלוניה קרלס פוצ'דמונט להודיע אם המחוז הולך לעצמאות או לא • רוב מוחלט של האזרחים מאחוריו, אבל הלחצים עליו כבדים: מנהיגי אירופה, החברות הגדולות וראש עיריית ברצלונה נגדו, והממשל המרכזי מאיים: עצמאות? זה לא יקרה
מאיה מאהלר | כתבתנו בברצלונה

העולם מחכה למוצא פיו של קרלס פוצ'דמונט. הנשיא הקטלאני אמור להכריז היום בשש בערב על הצעד הבא של ממשלתו, וההערכה הרווחת היא הכרזה חד־צדדית על עצמאות המחוז.

 

פוצ'דמונט, השבוע. המחאה עיכבה את ההכרזה | צילום: אי־אף־פי
פוצ'דמונט, השבוע. המחאה עיכבה את ההכרזה | צילום: אי־אף־פי

 

הוא הבטיח זאת לשני מיליון האזרחים שהצביעו במשאל העם האחרון בעד התנתקות מספרד, אך מאורעות השבוע האחרון צבעו בשחור את חלומם הוורוד של הבדלנים. בנקים קטלאניים וחברות ענק מקומיות החליטו להעביר את בסיסם הרשום מחוץ לקטלוניה מחשש להשלכות כלכליות הרסניות שיגרום הניתוק.

 

מדובר בעוד נדבך בשורת אירועים שהתרחשו מאז ש־90% מהמצביעים בחרו בהתנתקות מספרד: התבטאויות חריפות מצד הממשל במדריד, העימותים האלימים עם השוטרים הספרדים ביום המשאל, שיתוק המשק והשביתה הכללית שהוכרזה במחוז, האי־שקט במערכת הבנקאית, איום של חברות עסקיות כי התנתקות תביא ל"פצצה על כלכלת קטלוניה" והפגנת ענק של מאות אלפי אזרחים אשר דרשו לשמור על ספרד המאוחדת.

 

 

כל אלה גרמו לכך שפוצ'דמונט לא הכריז עדיין על עצמאות, אלא ניסה להרוויח עוד מעט זמן ובימים האחרונים הוא בעיקר מקשיב. אלא שמול האיומים ממדריד והפילוג בדעת הקהל במחוז עצמו, עומדת הבטחתו להמוני האזרחים שהאמינו ביכולתו להוביל אותם למדינה עצמאית, ויש גם לחץ לא מבוטל מצד חברי מפלגת השמאל הקיצונית CUP שדורשים הכרזת עצמאות חד־צדדית, ובכל מחיר.

 

 

ג'ורדי סאנצ'ז, נשיא האסיפה הלאומית של קטלוניה (ANC) וממובילי משאל העם, אמר אתמול: "העם אמר את שלו ואמר כן לעצמאות". הוא ביקש מהאזרחים להתאסף הערב מול בניין הפרלמנט בברצלונה ולתמוך בדרישה לעצמאות.

 

מריאנו ראחוי. צרפת וגרמניה לצידו | צילום: איי־פי
מריאנו ראחוי. צרפת וגרמניה לצידו | צילום: איי־פי
 

 

ממשלת ספרד העבירה אתמול מסר ברור: "נמנע את הצעד בכל מחיר, גם באמצעות הקוד הפלילי". ממשלתו של מריאנו ראחוי קיבלה אתמול את תמיכתה של צרפת, שהודיעה כי "קטלוניה עצמאית תישאר מחוץ לאיחוד האירופי". גם אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה, הביעה בסוף השבוע האחרון את תמיכתה בספרד מאוחדת.

 

אל תוך הבלגן הצטרפה ראשת העיר של ברצלונה, אדה קולאו, שהודיעה כי "תוצאות משאל העם אינן יכולות לשמש בסיס להכרזת עצמאות". היא האשימה את פוצ'דמונט במשבר, קראה "להימנע מהחלטות שיבעירו את השטח" וביקשה מהצדדים "להפחית את המתיחות ולפתור את המשבר החוקתי הגדול ביותר מאז כינונה של הדמוקרטיה בספרד".

 

 


פרסום ראשון: 09.10.17 , 23:46