שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
רן אופיר וחברי מועדון השייט של עמותת אתגרים
חדשות • 09.10.2017
לנצח בין הגלים
האהבה: השייט הפראלימפי אלי מור היה איש של ים וניצל כל רגע כדי לשוט ולהתחרות • המחלה: כשהודיעו לו הרופאים שאין סיכוי שיחלים מסרטן הלבלב — הביע את משאלתו האחרונה • הצוואה: "כשאמות, אני רוצה לחזור לים", אמר לאשתו ולחבריו מעמותת “אתגרים” • הפרידה: בטקס הקבורה המרגש פוזר אפרו מעל הים, ומצבה לזכרו הוטמנה על קרקעית הים
תלם יהב

סיפורו המרגש של אלי מור ז"ל לא הסתיים עם מותו אלא יימשך לנצח אי שם מתחת לגלים. הספורטאי הפראלימפי המצטיין ביקש לשרוף את גופתו, לפזר את האפר בים שכה אהב ולטמון מצבה קטנה לזכרו אי שם עמוק מתחת לגלים.

 

זוכרים. שבעה עשורים ואהבה גדולה לים
זוכרים. שבעה עשורים ואהבה גדולה לים

אלי, שנפטר בשבוע שעבר בגיל 69, היה שייט, סקיפר, גולש וצוללן ובשנים האחרונות ספורטאי פראלימפי מצטיין שהיה מגיע מדי בוקר אל הים. אלי, שנולד בהונגריה ועלה ארצה בגיל 9, עסק בהנדסת אלקטרוניקה והיה נשוי לאילנה, אב לשלושה ילדים וסב לשישה. כבר בגיל 20 חלה בסרטן והחלים, אולם אחרי 30 שנים הטיפול שעבר בצעירותו הוביל ככל הנראה לפגיעה פיזית קשה בו — והוא הפך לנכה.

  

מפזרים. האפר מעל פני המים
מפזרים. האפר מעל פני המים

אובדן השימוש ברגליו היה עבורו רק מהמורה בדרך. הוא החל לשוט עם עמותת “אתגרים” גם באמצעות יאכטה וגם באמצעות סירות מפרש אחרות. אלי, כך מספרים עליו חבריו ל”אתגרים”, היה מגיע כמעט לכל מפגש ומדי בוקר היה מגיע לים. בינואר האחרון חלה בסרטן הלבלב, והרופאים הודיעו לו שהמחלה סופנית ושממנה לא יחלים. לאחר שחלה, ביקש לשרוף את גופתו ולפזר את האפר מעל הים.

  

מנציחים. המצבה מונחת בקרקעית הים
מנציחים. המצבה מונחת בקרקעית הים

בסוף השבוע האחרון נערך הטקס המרגש בליווי של חבריו ל”אתגרים” ולמועדון השיט, כולל יחידת צוללנים שהגיעה במיוחד לטמון את המצבה מתחת למים. "אלי תמיד היה איש של ים", מספרת אלמנתו, אילנה, ל"ידיעות אחרונות". "מצעירותו היה שחיין מעולה, צוללן, גולש רוח וכשהפך להיות נכה הוא נהיה מאוד פעיל בשיט ובתחרויות. ‘אתגרים’ הייתה הבית שלו. בהרבה תחרויות הוא הגיע למקום הראשון. למרות שהיה נכה הוא היה פעיל יותר מאנשים בריאים".

 

האלבום המשפחתי כמזכרת
האלבום המשפחתי כמזכרת

 

 

אילנה מספרת שכשהודיע לה שהוא רוצה להיקבר בים היא תמכה בצעדו. "כשהוא הבין לפני כמה חודשים שהוא לא ייצא בחיים מסרטן הלבלב הוא הזמין את חברת "עלי שלכת" ואמר להם שהוא רוצה לשרוף את הגופה ולפזר את האפר בים", אמרה. "הוא אמר שהוא רוצה לחזור לים כי מצבה וקבר לא מדברים אליו. מאוד מצא חן בעיניי הרעיון, עכשיו בכל פעם שאני הולכת לים אדע שאני מתחברת אליו הרבה יותר מאשר לשבת על איזו אבן בבית־עלמין שלא תענה לי. מה, אני אדבר אל האבן?"

 

 

נפרדים. הזר הצף על המים
נפרדים. הזר הצף על המים

"אתגרים" תקיים בסוף החודש תערוכת מכירת אמנות ישראלית במוזיאון נחום גוטמן. ההכנסות ישמשו לקיום פעילויות העמותה.

 

 

 

 

 


פרסום ראשון: 09.10.17 , 23:58