רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מאיר שלו
  המוסף לשבת • 10.10.2017
  משבר אמונה
  מאיר שלו

  אין מנוחה. אדם יוצא לרחוב ומכל עבר מתנפלים עליו ומבהילים אותו. והיה כאשר ינוס מפני הליצן, ופגעו חב"דניק עם תפילין. ובא הביתה, והנה עיתונאי - תוחב אל פיו קיסם, נוטל דגימת רוק, ומודיע לו ולציבור שהוא 43% יהודי עיראקי, 37% יהודי פולני, 31% פולני לא יהודי, ו־31% כל מיני עדות אחרות, שאחת מהן, לא חשוב איזו, תרמה את הטעות החשבונית שזה עתה טעיתי.

   

  וכך, בכמה ימים בלבד, זכינו לשתי אנליזות. ערוץ 10 ערך בדיקות רוק יהודי לכמה פוליטיקאים, כדי להוכיח שאבותיהם חיו כאן בעבר הרחוק, ו"ידיעות אחרונות" בדק את הרוק של כמה סלבריטאים, ודיווח לנו מי הם העמים והעדות שמאכלסים להם את הגנום.

   

  לכאורה מבקשים מבחני הגזע של ערוץ 10 להעיד על הקשר שלנו לארץ שהובטחה לאבותינו. אבל למעשה הם מעידים על חוסר ביטחון פשוט. מתברר שעל אף החינוך הלאומני, ההדתה, ואפילו טקס היובל להתנחלויות – שוב איננו מסתפקים בגרסת התנ"ך ואנחנו זקוקים למבדקים דוחים מהסוג הנ"ל כדי לאשש את זכותנו ואת קיומנו כאן. פעם היה מספיק לקרוא את ספרי בראשית ויהושע, היום צריך גם אישור של לבורנטית. איזו שחיחות קומה. מילא סמולנים וחילונים פקפקנים כמוני, אך האם גם שלומי אמוני ישראל התחילו מטילים ספקות? ואחר כך אומרים שהשמאל שכחו מה זה להיות יהודים...

   

  אם תרצו, החקירה הגנטית הזאת מזכירה את תפיסתה של הארכיאולוגיה ככלי להגשמת מטרות מדיניות. מבחינת ערוץ 10 כל יהודי הוא תל שאפשר לחפור בשכבות החומר הגנטי שלו, לחשוף, לסנן, להדביק, ואין הבדל לאומי עקרוני בין סלילי הדנ"א לבין שרידי המקדש והמגילות הגנוזות. לא ייפלא אם בזמן קצר תבין גם הרבנות הראשית איזה אוצר הפיל המדע לידיה, תקים ותפעיל צבא של משגיחי כשרות הגזע: מי שיימצא יהודי כשר יקבל תעודת כשרות ויוכל לתלות אותה על חזהו.

   

  כולנו איטלקים

   

  הפשפושים שפישפש "ידיעות אחרונות" בכרומוזומיהם של כמה ידוענים – לא פוליטיקאים, תודה לאל – גילו שיש בהם כמה חומצות אמיניות של עמים אחרים. לא נורא ולא מפתיע. די לתת מבט בכל קבוצה ישראלית מעורבת ומקרית, בשוק, ברכבת, בתור במשרד הרישוי, כדי לגלות שיש בה שחורי וזהובי שיער, תכולי וחומי עיניים, ורודי ושחומי עור, המעידים על כך שהעם היהודי לא שקט על שמריו, והתערבב ברצון או שלא ברצון עם ערלים וערלות.

   

  אכן, טוב לדעת שאל הדנ"א של אברהם ושרה סיפחנו לנו במרחבי הזמן והעולם גם כמה תרומות תורשתיות זרות. אבל הפעם דווח על הישג נוסף: לא רק צלבנים, יוונים, אנגלים, מואביות (פלא שדוד המלך יצא כל כך מוצלח?) ערבים, אתיופים, רוסים וחיתים תרמו לנו זרע וביציות. במבחן הזה התגלה לשניים מהנבדקים שיש בהם גם כמעט 20% של חומר תורשתי איטלקי!

   

  הזוכים לא ידעו את נפשם, ואני משער שגם הקוראים כך. בצדק: האיטלקים הם אנשים מעולים ומיוחדים ואין כמו גנום איטלקי כדי לשפר את הבלילה הרגילה שלנו. מדובר בכרומוזומים שלמים של מיכלאנג'לו, של דוקאטי, של מוסוליני, של צ'יצ'ולינה, של איטאלו קאלווינו ושל פליני. אולי זה פרובינציאלי, אבל נעים לגלות שבמזרח התיכון המיוזע והמאובק הזה, מפכה לה בכמה עורקים תורשה איטלקית זכה. לפתע, המראה הכללי של ישראל – אשר למען האמת אינה וילה בג'ונגל אלא שטעטל בקסבה – שוב לא מזיז לנו. עמוק בפנים אנחנו איטלקים. לא מהדרום, חס וחלילה. לא אנחנו. אנחנו פלורנטינים, אנחנו מילאנזים, אנחנו ונציאנים ופאדובנים. אנחנו מביטים בראי ורואים יהודים מעוצבים, אלגנטיים. כל אבוטבול לדנטה ייחשב וכל ברקוביץ' מסטרויאני. והתרבות, והשירה, והבישול, והאופנה, והלשון... אפילו המילים העבריות הכי קשות להגייה - "מגחיך" או "מכחילים" או "יברכך ויחונך" – היו בפינו כדבש למתוק, משל היו "למבורגיני", "רוסיני" ו"טליאטלי". מוזיקה.

   

  בלב אנשים כמוני, בְּרָרָה גנטית, מתעוררת קנאה מיידית: בין הסבים, הדודים ובני הדודים שלי יש אנשים שמבחינת המראה היו יכולים להתקבל בקלות למחלקה הגרמנית של הפלמ"ח, ואילו אחיהם יכלו להצטרף as is למחלקה הערבית. לו הייתי יודע שמאחורי השונות הפנוטיפית הזאת עומד רוזן ג'נובזי שהתרועע עם רועות צאן סארדיות, ניחא. אבל ליבי אומר לי שמדובר במגעים כפויים עם טטרים ועם קוזאקים. אגב, אצל כמה מקרובי המשפחה שלי ניכר הדבר לא רק במראה אלא גם בהתנהגות, אבל בזה אמשיך לדון בפורום יותר דיסקרטי.

   

  ויש גם הסבר מדעי

   

  התחקירן הראשי של החברה שערכה את הבדיקות האלה הסביר את זיקתנו לאיטליה כך: "המטען הגנטי של האיטלקים הכי דומה לזה של היהודים". אני, אמנם, אינני תחקירן ראשי וגם גנטיקאי אינני, אבל אני מעז לשער שאין בנמצא משהו שאפשר להגדירו כ"המטען הגנטי של האיטלקים", מהסיבה הפשוטה שהמילה "איטלקים" אינה מגדירה ישות אתנית ובוודאי לא גנטית, אלא ישות מדינית שנוצרה, אגב, רק במאה ה־19. עד אז היו בארץ שהיום נקראת "איטליה" הרבה מדינות ודוכסויות ונסיכויות, שבמשך מאות שנים כבשו אותן או את מקצתן צרפתים, ביזנטים, יוונים, רומאים, ספרדים, גרמנים, אוסטרים, ערבים, שתרמו גם הם את תרומותיהם. ואולי בזה הדמיון האמיתי ביניהם ובינינו.

   

  ועוד הודעה משמחת

   

  נזכרתי: לפני כתריסר שנים התפרסם מחקר גנטי משמעותי לא פחות מבדיקות הגזע היהודיות שתיארתי כאן. על פי אותו מחקר יש בין השימפנזה ובין האדם - לא חשוב מאיזה עם - זהות גנטית של יותר מ־98%! יותר מכל התאמה של איזשהו שר ישראלי עם אברהם אבינו או של סלב מקומי עם לאונרדו דה וינצ'י.

   

  בידיעה מאלפת זו אסיים. לידיעתכם, זמן הדלקת בננות הערב קצת לפני שש.

   

  שבת שלום. ¿

   


  פרסום ראשון: 10.10.17 , 21:38