ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  ממון • 22.10.2017
  התואר שלנו לא רלוונטי
  האמונה כי תואר הוא שלב בדרך למשרת החלומות הולכת ונסדקת • 24% מהנשאלים בסקר שנערך אמרו כי התואר לא עזר להם במציאת עבודה • 42% חושבים כי ניסיון תעסוקתי היה מועיל יותר
  תלם יהב

  סקר שמתפרסם לקראת שנת הלימודים האקדמית החדשה, מצא כי הישראלים לא מאמינים כל כך בקשר שבין אקדמיה לשוק התעסוקה.

   

  על פי הסקר, שנערך על ידי מחלקת המחקר של אתר ALLJOBS, כמעט חצי מהנשאלים (43%) הצהירו כי העבודה שלהם כיום, קשורה במידה מועטה לתחום אותו למדו באקדמיה, ורק 18% אמרו כי העבודה שלהם דווקא קשורה במידה רבה לתחום. הנסקרים נשאלו גם עד כמה תואר אקדמי יכול לעזור להם למצוא עבודה מ־1 (במידה מועטה) עד 5 (במידה רבה). כמעט רבע (24%) מהנשאלים בחרו במידה המועטה, ורק 17% האמינו במידה היתרה.

   

   

   

  עוד נשאלו הנסקרים תוך כמה זמן מצאו עבודה בתחום שלמדו. 31% אמנם דיווחו כי מצאו עבודה בתוך חצי שנה, אך 38% אמרו כי עדיין לא מצאו עבודה ו-19% אמרו כי מצאו עבודה בתחום אחר.

   

  לדברי עינב בוימפלד, מנהלת התוכן והמחקר ב־AllJobs: "במצב הנוכחי יש נתק בין שוק העבודה לאקדמיה. רבים מהתארים כיום הם תארים כלליים שאין בינם לבין קריירה תעסוקתית יותר מאשר חיבור קלוש. תואר במנהל עסקים זה אמנם טייטל מרשים, אך מה עושים איתו בפועל כשמסיימים את הלימודים? הפער הוא כפול: מצד אחד המוסדות מציעים תארים שלא נותנים יתרון אחר כך בשוק, ומהצד השני, השוק זקוק למקצועות שהאקדמיה לא מכשירה עבורם, או שאינה מכשירה במידה מספקת".

   

  הנשאלים גם נשאלו האם שם המוסד בו למדו סייע להם כשחיפשו עבודה. 54% אמרו כי שם המוסד לא היה רלוונטי, לעומת 14% בלבד שאמרו שהשם סייע להם מאוד. 42%, אגב, אומרים כי ניסיון תעסוקתי היה מסייע להם למצוא עבודה הרבה יותר מאשר ניסיון אקדמי. רק 22% סבורים כי תואר אקדמי מסייע למצוא עבודה ו־36% סבורים כי הכשרה מקצועית חשובה יותר מהשכלה אקדמית.

   

  50% מהנשאלים אמרו כי לא המשיכו ללימודים לתואר שני או לימודי המשך, 4% אמרו כי עשו תואר ראשון נוסף, 21% אמרו כי ביצעו קורס הכשרה, ורבע מהנשאלים המשיכו לתואר שני. 68%, אגב, אמרו כי מקום הלימודים שלהם לא תמך בהם בכלל במציאת עבודה אחרי סיום התואר.

   

  התוצאות של הסקר מראות תמונת מצב עגומה למדי, שבה מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל כמעט מנותקת משוק התעסוקה בכל מה שקשור למציאת עבודה אחרי התואר.

   


  פרסום ראשון: 22.10.17 , 21:03