yed300250
הכי מטוקבקות
  אפי שריר
  חדשות • 02.11.2017
  גזענות באוטופיה
  החופשה הרומנטית שתכננו א' וד' בצימר "אוטופיה בצפון" שבמושב דלתון נהרסה אחרי שמפעילי המקום הבינו שהאוהבים הצעירים שהזמינו את המקום הם ערבי ויהודייה • “בני הזוג סולקו מהצימר מסיבה אחת ויחידה, היותם זוג מעורב” קבע בית המשפט ופסק לזוג פיצויים בגובה 20 אלף שקלים • "כולנו בני אדם", אמר אתמול א', "הכי חשוב שזכינו, הכסף פחות חשוב" • בעלי הצימר יערערו על ההחלטה
  יורם ירקוני

  אין כמו צימר מפנק בגליל כדי לשכוח מהצרות ולהעביר חופשה רומנטי, אבל במקרה של א' וד', ערבי ויהודייה שהזמינו חדר ללילה בצימר "אוטופיה בצפון" שבמושב דלתון, החופשה החלומית הפכה לחוויה משפילה מרגע שבעלי הצימר גילו כי הם זוג מעורב.

   

  בית משפט השלום בנצרת החליט ביום שלישי כי כל אחד מבני הזוג יקבל פיצוי בגובה עשרת אלפים שקלים על העלבון וההשפלה שספגו. טענותיהם של השניים התקבלו באופן מלא - בית המשפט קבע כי בני הזוג ביצעו מראש את ההזמנה לצימר כנדרש וסולקו ממנו דקות ספורות אחרי שהגיעו אליו, אז התברר לבעלי הצימר כי המזמינים הם ערבי ויהודייה. בפסק הדין כתבה השופטת: "בני הזוג סולקו מהצימר מסיבה אחת ויחידה, היותם זוג מעורב ערבי ויהודייה" וחייבה את בעלי הצימר "אוטופיה בצפון", יניב וספיר גרידיש, לשלם גם 8,500 שקלים עבור הוצאות המשפט.

   

  עבור א' הצעיר הערבי וד' הצעירה היהודייה, שניהם בשנות העשרים לחייהם, הייתה זו הפעם הראשונה שתכננו לנסוע יחד לצימר אחרי מספר שנים של זוגיות. בני הזוג הגיעו לצימר בחורף 2015, מספר ימים לפני כן וידא א' שהצימר פנוי. ביום ההגעה הוא מסר לבקשתה של בעלת הצימר ספיר גרידיש את פרטיו, שכללו בין היתר מספר תעודת זהות, מספר כרטיס אשראי לביטחון התשלום עבור ההזמנה ומספר טלפון. רגע לפני שהזוג יצא לדרך, א' התקשר שוב לבעלת הצימר ווידא איתה את תקפות ההזמנה. כאשר הגיעו בני הזוג למושב דלתון, מאושרים ומצפים לבילוי בצימר המפנק, גרידיש הנחתה אותם בשיחת טלפון אל הצימר וככל הנראה במהלך השיחה הבינה לראשונה שד' יהודייה. רוב השיחות בין א' ד' ובעלת הצימר הוקלטו, כי בטלפון של א' מותקנת אפליקציה המקליטה באופן אוטומטי כל שיחה.

   

  א' הוא ערבי מוסלמי שמצהיר שהוא אינו דתי. הוא לא מסתיר את זהותו הערבית וגם מזדהה בשמו הערבי המלא. בילדותו גדל בישוב מעורב של יהודים וערבים ולמד בבית ספר מעורב באזור מגוריו. מהעדויות של א' וד' עולה כי לבעלת הצימר, ספיר גרידיש, אמור היה להיות ברור, שא' הוא ערבי אחרי שזה הזדהה כבר בעת שיחת ההזמנה בשמו הערבי. לטענת ד', היחס של בעלת הצימר כלפיהם השתנה מרגע שבו היא הזדהתה בפני גרידיש בשמה, שהוא שם יהודי ברור. "כשאמרתי לה 'היי אני ד' חברה של א'' היא התחילה לגמגם" העידה ד' בבית המשפט, "אחר כך היא שאלה שוב את מה השם שלי, כשהגענו כבר נפלה החלטה נגדנו".

   

   
  עו"ד רון לוינטל
  עו"ד רון לוינטל

   

   

  א' וד' הספיקו לפרוק את המזוודה מהרכב ולהיכנס אל תוך הצימר, אבל אז הצהירה גרידיש "רגע אני הולכת וכבר חוזרת". בעלת הצימר לא חזרה למקום ומי שהופיע במקומה היה בעלה יניב גרידיש שביקש מא' להתלוות אליו אל מחוץ לחדר. בעדותו בבית המשפט סיפר א' על השיחה עם בעל הצימר "הוא אמר לי שבגלל שאני ערבי עם יהודייה אני לא יכול להיות שם. שאלתי אותו 'למה?' הוא אמר לי שיש להם שותף חרדי ושהוא לא יסכים שנהיה ביחד". יש לציין שאחרי שבני הזוג גורשו מ–"אוטופיה בצפון" הם התקבלו בצימר אחר במושב דלתון, המוכר כמושב עם צימרים רבים.

   

  גרסת "השותף החרדי" לא עלתה בפני בבית המשפט. בעלי הצימר טענו בפני השופט כי בני הזוג לא ביצעו הזמנה על פי הנהלים של הצימר ולמעשה הפתיעו אותם באותו ערב כאשר הגיעו למקום וביקשו להתארח בו ללא הזמנה מראש וללא טפסים כנדרש. לטענת בעלי הצימר הם לא מקבלים אורחים שאינם מבצעים הזמנה מראש. כל הטענות האלו נדחו על ידי בית המשפט כבלתי אמינות.

   

  בעקבות החלטת בית המשפט אמר אתמול א' ל"ידיעות אחרונות": "צריך לכבד כל בן אדם כמו שהוא. כולנו בני אדם וצריך לפעול לפי החוק. הכי חשוב שזכינו במשפט, הכסף פחות חשוב".

   

  "ייצוג בתיקים מהסוג הזה הוא מתגמל את הנפש ואת תחושת הצדק" אמר אתמול פרקליטם של בני הזוג, עורך הדין רון לוינטל המטפל בתיקים רבים של תביעות על רקע אפליה גזעית, "מעבר לכך הייתי מצפה מבית המשפט לפסוק במקרים כאלו פיצויים גבוהים יותר כדי להתוות דרך להציבור".

   

  בני הזוג גרידיש סירבו להגיב, פרקליטם עורך הדין אפי דימרי אמר, כי סביר שיוגש ערעור על פסק הדין לצורך דיון מחדש בתיק בבית משפט מחוזי.

   

  yed660100