ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גל גדות
  7 לילות • 07.11.2017
  אשת חיל
  גל גדות כבר רצתה לוותר על הכל ולחזור לאוניברסיטה בישראל, אבל אז הגיעה ההצעה לגלם את וונדר וומן, שהפכה אותה בן לילה לכוכבת הכי חמה בעולם. רגע לפני שיוצא הסרט החדשה בכיכובה, 'ליגת הצדק', היא מספרת על ההיריון במהלך הצילומים, ההטרדות המיניות בהוליווד, ואיך זה להיות מפורסמת בכל מקום על הפלנטה
  רז שכניק, לונדון

  גם סופרמן לא היה מצליח לחדור את טבעת המאבטחים, יחצנים, אנשי סטודיו, ואלוהים יודע מי אלה כל האנשים האלה שעוטפים כרגע את וונדר וומן. גל גדות, אין דרך אחרת לומר זאת, אינה נגישה. מספר הדקות שמקבל כל עיתונאי, גם מישראל, גם כזה שמכיר אותה, מדוד על הדקה. על עוד כמה שאלות בטלפון או בווטסאפ, אין בכלל מה לדבר. וגם לא לסמס. אם בראיון הקודם שלנו, לפני כשנה, כשעלה 'באטמן נגד סופרמן', עוד היה אפשר להגניב איתה סמול טוק קטן אחרי, עכשיו דקה של גדות נמדדת בזהב. וכ־20 איש לידה דואגים שאף רגע לא יבוזבז על שטויות.

   

  יצא לי להיות באירועים דומים הכרוכים בהשקות סרטים גדולים, אני מתקשה להיזכר במצרפי חומות, תחנות זמן ומוקשי מפיקים־יחצנים־דיילים ודיילות כמו שחוויתי בדרך לגדות. גם לא רוברט דה נירו או סילבסטר סטאלון.

   

  התפקיד שלה גדל. גדות ב'ליגת הצדק'
  התפקיד שלה גדל. גדות ב'ליגת הצדק'

   

  גדות, יש לציין, עדיין מקסימה כשפוגשים אותה פנים אל פנים ואין בה אפילו מידה קלה של התנשאות. אלה הנסיבות. והנסיבות דווקא נעימות. בשנה האחרונה היא הפכה לאחת הכוכבות הכי גדולות בעולם. זו לא איזו הגזמה ישראלית, כזו שהופכת שחקנית שזורקת כמה משפטים לטום קרוז לכוכבת ששרפה את הוליווד. 'וונדר וומן', הסרט שגדות כיכבה בו, עשה, כידוע לכם, היסטוריה. הסרט המכניס ביותר בבימויה של אישה, אחד הסרטים הקופתיים ביותר בארצות־הברית, וגם המפורגנים בביקורות. גדות קיבלה שערים בכל מגזין מכובד, שרפה תוכניות אירוח, הנחתה את סאטרדיי נייט לייב, מרוחה בהבלטה על הפוסטרים, היתה התחפושת המבוקשת בליל כל הקדושים ונמצאת בכל מרצ'נדייז אפשרי. "לביץ' יש את הכל", אמרה עליה קלי קלרקסון, מישהי שב־2003 גדות אולי חלמה להיות במעמד שלה.

   

  גדות, 32, היא היום אולי הנכס הכי גדול של אולפני וורנר, האישה השווה מיליונים. וכשאולפנים הוליוודיים רוצים לשמור עליך בצמר גפן, הם מביאים את החומר המשובח ביותר ועוטפים אותך בחמימות. והכל כשברקע, וונדר וומן, סמל פמיניסטי, צריכה להתמודד עם מלא שאלות בנושא היחיד שמעסיק כרגע את הוליווד ואת העולם המערבי: ההטרדות המיניות. גדות, שבמשך השנים הפכה מכוכבת ישראלית עם פה משוחרר לשועלת ראיונות בטעם אמריקאי, שיחררה את האמירה הבאה: "וונדר וומן לא הייתה מניחה לאיש להפעיל את הכוחות שלו נגד רצונה. כוח הרצון שלה מאוד חזק, וכך גם היא".

   

   

  זו תקופה סימבולית להיות בה וונדר וומן, כשסיפורי הטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע צצים בכל יום.

   

  "כל טיימינג הוא טוב כדי שנראה שינוי רציני בנושא הזה של הטרדות מיניות ואני מקווה שבאמת יש כאן התחלה של תפנית. אני חושבת שכל המנטליות של גברים בעמדות מפתח שמנצלים את כוחם נגד נשים או בכלל, זו התנהגות שצריכים לגנות ושצריכה לחלוף מן העולם. אני חושבת שהיום באמת משהו אחר קורה, יש זרמים תת־קרקעיים של שינוי. כאישה, וכאמא לשתי בנות, אני רק יכולה לצאת לתמיכה ולהגנת אותן נשים - ולקוות שבהיבט הזה העולם באמת יהיה אחרת".

   

  * * *

   

   

  לפני מספר שנים, כשגדות עדיין לא ממש חישבנה להוליווד, סיפרה בראיון ל'ידיעות אחרונות' על חוויה לא נעימה שעברה על סט הצילומים של הסדרה 'הפמליה'. "פשוט לא נהניתי לעבוד איתם", אמרה אז, "אדריאן גרנייה (וינס, כוכב הסדרה) היה פשוט דוחה. זה לא שהיה משהו טראומטי, אבל הייתי באמת מוותרת על זה. גרנייה ניסה להתחיל איתי. כשהסברתי לו שאני נשואה וביקשתי לשמור את היחסים בקו ענייני ומקצועי - בנחמדות ובלי לפגוע לאף אחד באגו - הוא התהפך עליי והתנהג בצורה הכי לא יפה שיש. המעגל נסגר אחר כך, כשפגשתי את מארק וולברג (מפיק 'הפמליה‭('‬ על הסט של הסרט 'דייט לילי‭,'‬ והוא שאל איך היה בצילומים של 'הפמליה‭.'‬ סיפרתי לו על מה שהיה. אחרי זה הוא דאג שישלחו לי פרחים למלון עם התנצלות. איש מדהים‭."‬

   

  וכשאת חושבת בדיעבד על הסיפור הזה היום?

   

  "אני לא חוויתי הטרדה מינית, לא שם ולא על אף סט. היו לי את הרגעים שלי שבהם הרגשתי שגברים מתנהגים בצורה לא הולמת. אלה לא היו 'הטרדות', אבל כן הייתה התנהגות לא ראויה במובן של 'אני גבר ואת אישה'. החיים עבורי לא היו בגוונים של אפרסק או ורדים במה שנקרא 'עולם של גברים'. מאז הכניסה לדמות של וונדר וומן, שואלים אותי אם אני פמיניסטית ואני חושבת תמיד שהשאלה די מוזרה. כל אישה וגבר צריכים להיות פמיניסטים. אחרת הם סתם סקסיסטים".

   

  שותפה לסרט, עזרא מילר, מתערב: "אני מקווה שכל סיפור וינשטיין יחלחל לכל ההיבטים של החברה ושל מקומות העבודה. שהאנרגיות האלה יסולקו מהעולם. אני מקווה שזה לא יהיה בסוף רק האשטג".

   

  זו שעת בוקר מאוחרת בלונדון והכוכבים של 'ליגת הצדק' יוצאים לתמונה קבוצתית מול התקשורת, קהל המעריצים ועולם שלם ומורכב של אדוקי קומיקס שרואים בסרט החדש סוג של פרק נוסף בתנ"ך שלהם ומלקטים כל פרט מידע אפשרי על העלילה. נדמה שאפילו הם התחילו להשלים עם גדות, אחרי שבסיבוב הקודם התלוננו על גודל החזה שלה ואפילו על זה שהישבן שלה קטן מדי. "הסברתי להם שאם כבר הולכים למקור, לוונדר וומן היה רק שד אחד, אז קאם און", היא מזכירה לעיתונאים הבריטים ששוב מקשים באותו נושא.

   

  בנבחרת החלומות של הבמאי זאק סניידר שפרש בנסיבות טרגיות והוחלף על ידי ג'וס וידון, נמצא אחד בשם בן אפלק, שחקן ויוצר עם רקורד בוהק שכולל פרס אוסקר ולצידו הנרי קאביל, סופרמן, אבל הכותרות שאחרי מפמפמות בעיקר את גדות, שזוכה גם לתמונות הבולטות. בזה אחר זה מתחרים הכתבים במניפות של שבחים, וטורי האופנה נהנים לספר על האאוטפיט "המהמם" של וונדר וומן.

   

  הילדה מראש־העין התרגלה למעמדה כאייקון?

   

  "אני באמת לא חושבת על זה, על מילים גדולות כאלה, ורק מנסה להיות אני, עד כמה שזה נשמע קלישאה. אני מנסה לחשוב על זה שאני עושה את מה שאני רוצה ושאני עובדת עם האנשים הטובים. כל התהילה היא בפירוש רק תוצר נלווה. אני לא חושבת על התהילה, לא עבדתי מעולם בשביל פרסום, גם לא בתחילת הדרך".

   

  קשה להתמודד עם הצלחה כזו גורפת?

   

  "השנים שבהן הייתי מפורסמת בישראל הרגילו אותי לכל זה. אני מרגישה עכשיו בארצות־הברית את אותו הדבר שהרגשתי בישראל. קודם הייתי מפורסמת רק בישראל, עכשיו אולי בכל מקום".

   

  את אומרת את זה בנונשלנטיות. זה דבר די גדול. פרטיות כבר אין.

   

  "ברור שהיה נחמד ללכת לכל מקום בלי להתבקש כל הזמן לתמונות ולחתימות אבל אני לא הייתי מוותרת על זה בשום מצב".

   

  מילר, מתערב: "יש לי מקום טוב בשבילך לחופשה בלי כל זה, אלסקה".

   

  גדות: "שלח פרטים".

   

  היום גם באלסקה מכירים אותה, אבל עד 'וונדר וומן', ליקטה תפקידי משנה קטנים, ותפקיד יותר בשרני בסדרת 'מהיר ועצבני'. לא משהו שהספיק לה. "לפני שקיבלתי את וונדר וומן חשבתי שלעולם לא אחזור לאל־איי", סיפרה גדות ל'גלאמור'. "חשבתי שאשאר בישראל, אעבוד כשחקנית פה ושם, אחזור לאוניברסיטה ואעשה משהו אחר. כי היו כל כך הרבה תשובות שליליות. הגעתי לנקודה שבה לא רציתי יותר לעשות את זה. כאילו, למה אני עושה את זה, שומעת לא ועוד פעם לא. שאלתי את עצמי, 'למה אני טובה'. ואז קיבלתי את 'וונדר וומן'.

   

  "זאק סניידר היה הראשון שבאמת האמין בי ונתן לי הזדמנות ענקית", היא מוסיפה. "ממש ברגע האחרון, לפני שזרקתי את המגבת הלבנה, הוא הגיע עם ההצעה להיות וונדר וומן. לעולם לא אשכח את הרגע הזה".

   

  בעולם עדיין מתעניינים בסיפור מלכת היופי של גדות, שהתחיל כשאמא שלה וחברה רשמו אותה לתחרות. "אחרי שהבנתי שאני בפנים, אמרתי לעצמי שאעשה את זה ומה שיהיה יהיה. הם בטח יטיסו אותנו לחו"ל ופעם אספר לנכדים שסבתא השתתפה בתחרות מלכת היופי".

   

  בתחרות מיס תבל היא כבר הייתה פחות קואופרטיבית. "לא רציתי לזכות. חשבתי שזו אחריות גדולה מדי לבחורה בת 18־19. החלטתי שאני לא רוצה להתקדם בתחרות הזו. העמדתי פנים שאני לא יודעת אנגלית ולבשתי בערך את כל הדברים הלא נכונים. ניצחתי בהפסד שלי".

   

  * * *

   

  'ליגת הצדק' שעולה לאקרנים בסוף השבוע הבא, נפתח בנקודת הסיום של 'בטמן נגד סופרמן, צדק השחר', שם סופרמן הלך לעולמו הלא ברור. ברוס ויין, באטמן, חובר לדיאנה פרינס, וונדר וומן, כדי להציל את העולם מכוחות רשע אימתניים. הזוג בעל כוחות־העל (רמיזות רומנטיות דקות נטוות במהלך העלילה) חובר לגיבורים נוספים של חברת DC קומיקס, פלאש (עזרא מילר), אקווהמן (ג'ייסון מומואה) והסייבורג (ריי פישר). ומה קורה עם סופרמן המת? חבל על הספוילרים. דיאלוגים של טרנטינו לא נמצא פה, אבל איש גם לא יחפש. נראה שאחרי הניסיון ליצור סרט גיבורי־על מתוחכם, אפל ומלא הרהורים פילוסופיים מדכדכים ב'בטמן נגד סופרמן, שחר הצדק', חזר סניידר למתכונת בסיסית של איחוד בעלות הברית נגד הרשע הכל־יכול, מהעולם החיצון כמובן. בניגוד לסרט הקודם שבו גדות קיבלה פה ושם דקות מסך, הפעם היא הגיעה על תקן כוכבת ענקית אחרי ההצלחה הגורפת של 'וונדר וומן'. בפורומים השונים ידעו לספר שמפיקי 'ליגת הצדק' נדהמו ממה שקרה עם 'וונדר וומן' וביקשו להגדיל את תפקידה, מה שהצריך צילומים נוספים. גדות באה מוכנה היטב לשאלה. "אני לא חושבת שזה מדויק", היא מגניבה חיוך, "היינו צריכים כולם לעשות צילומים נוספים כדי להרחיב את מה שהיה צריך בעלילה".

   

  עד כמה ההצלחה הכלכלית של 'וונדר וומן' הורידה ממך לחץ להוכיח?

   

  "מעולם לא חשבתי על הקטע הכלכלי של הסרט, אלא על איך להשיג את התוצאות הטובות ביותר. אתה גם לא יכול פחות להילחץ כי הסרט הקודם היה ככה וככה. ברור לך שבעולם של הוליווד אתה למעלה בתקופה מסוימת, שלא תבטיח לך שום דבר בקשר למה שיבוא אחר כך. אני כן יכולה לומר שהתוצאות של הסרט מראות שהעולם היה מוכן לסרט אקשן שיונהג על ידי אישה".

   

  "גל הורידה מאיתנו את הלחץ. בוא נודה בזה", אומר עזרא מילר. "וונדר וומן הצילה את העולם בסרט הקודם ולקחה מאיתנו את הלחץ בסרט הזה. ולחץ לא עושה טוב לשחקנים, אתה יודע".

   

  גדות הייתה בהיריון בחלק מהצילומים לסרט, אבל בסט לא ידעו על כך עד שלב מאוחר. "לא רציתי תשומת לב מיוחדת לכן לא הודעתי שאני בהיריון לחברים אלא כשלא הייתה ברירה. חתכנו את התלבושת באזור הבטן, כך שתהיה לי הקלה. זה היה מאוד מצחיק, וונדר וומן עם בליטה".

   

  הדבר הכי טוב שקרה לי. גדות ובתה אלמה
  הדבר הכי טוב שקרה לי. גדות ובתה אלמה

   

  הבת הגדולה שלה, אלמה, קיבלה תפקיד קטן ב'וונדר וומן' כילדה ענייה. "היא הדבר הכי טוב שקרה לי", סיפרה בעבר גדות. "אבל בכל פעם שמישהו מדבר איתי על 'וונדר וומן' היא משתלטת לגמרי על השיחה. היא אומרת, 'תקשיבו, היינו בלונדון, היה מדהים. עבדתי גם על הסט. אבל הייתי בת ארבע או שלוש, אז לא עשיתי את כל הטייקים. היה קר. לא רציתי לעשות את זה כי לא רציתי להיות מפורסמת".

   

  איזה רגע לא תשכחי מהצילומים?

   

  "כשבפעם הראשונה כולנו צעדנו יחד עם התלבושות שלנו כגיבורי־העל. לא הפסקתי לצחוק כי זה נראה כל כך סוריאליסטי. יכולנו לצלם סצנה מאוד אינטנסיבית והספיקה לי הצצה קלה לעבר תלבושת של מישהו כדי לצחוק שוב".

   

  ומה התלבושת המועדפת עלייך בסרט?

   

  "שלי, ביי פאר".

   

  תיזמנת את ההיריון השני?

   

  "אפשר לומר, כן. רציתי שייצא ככה שלא אהיה בהיריון מתקדם מדי בצילומים של 'ליגת הצדק' וגם לא בקידום של 'וונדר וומן'. היה לי מזל ויצא ככה. חוויתי היריון במהלך הצילומים של הסרט וזה לא היה פשוט, מיגרנות, ההרגשה הרעה בבוקר, דברים כאלה. אבל אתה מתרגל להרגיש חרא ולהצטלם כמו שצריך, אין ברירה בעסק הזה. השותפים שלי לסרט היו נהדרים ורגישים ובכלל, אף פעם לא הרגשתי כל כך מוגנת, מסביבי חבורה כזו מעולה של גברים".

   

  עם יד על מגן החזה, חשבת ש'וונדר וומן' יצליח כל כך?

   

  "לגמרי הרגשתי שפאטי ג'נקינס (במאית הסרט) ואני עושות משהו מיוחד. פאטי הייתה הקפטן שעשה דברים קסומים והחוויה הייתה מאוד מיוחדת. כולם בסרט היו מאוד ממוקדים וזה יצר אווירה מדהימה בצילומים. פיזית זה לא היה פרויקט קל בכלל. עבדנו שישה ימים ארוכים בשבוע למשך חצי שנה וזו הייתה עבודה מאוד תובענית. לא דמיינתי בחלומות הכי פרועים שהסרט יזכה לכזו הצלחה וירכז כזה עניין. כן הרגשתי במהלך הצילומים שקורה פה משהו אחר, מיוחד. כשראיתי חלק מהסרט, כבר הרגשתי גאווה גדולה מאוד להיות וונדר וומן".

   

  razs@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 07.11.17 , 23:04