yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: יונתן בלום
  המוסף לשבת • 09.11.2017
  נשיא ושפל
  אלכס גלעדי נכח בכל צומת מרכזי בטלוויזיה הישראלית, עם הסיגרים היקרים, הגינונים הג'נטלמניים והחליפות המהודרות עד שצצו העדויות שחשפו מה קרה כשעבר לחלוק משי והסביר לעיתונאיות שהדרך להתקדם בקריירה חייבת לעבור בחדר המיטות שלו עכשיו, אחרי שטענות חמורות לאונס אילצו אותו להיפרד מתפקיד נשיא קשת, הוא מתכוון להילחם על שאריות שמו הטוב: "עולמי חרב עלי, אבל אין לי נקיפות מצפון"
  רז שכניק

  ב־19 בדצמבר אמור אלכס גלעדי לקחת חלק בפתיחת ועידת וינגייט למצוינות בספורט, בהשתתפות בכירי הוועד האולימפי הבינלאומי, כולל נשיא הוועד האולימפי של צרפת. גלעדי, חבר הוועד בעצמו, הוא אחד האנשים המרכזיים בוועידה וכרגע בכלל לא ברור אם יגיע, נוכח מהומת האלוהים שמתרחשת סביבו בארץ. "הבנאדם שבור לגמרי", מעיד אחד מחבריו הקרובים, "הוא מרגיש שנשאר לבד במערכה ואיש מחבריו המפורסמים בישראל לא יוצא להגנתו. אלה אותם חברים שידעו לבקש ממנו הרבה מאוד טובות פעם".

   

  עדותה של העיתונאית אושרת קוטלר ביום חמישי שעבר על ההצעה המגונה שקיבלה מגלעדי תפסה אותו בענייניו בבייג'ין, הקשורים לוועד האולימפי. הוא לא הגיב וחשב שבכך יסתיימו הדברים, אלא שאז סיפרה העיתונאית נרי ליבנה על ההטרדה המינית שחוותה בביתו של גלעדי, ותיארה איך חשף את איבר מינו בפניה. גלעדי מסר בתגובה שדבריה נכונים בעיקרם, אך הוסיף שלא היה אז מנכ"ל קשת. בהמשך טענה אישה נוספת בערוץ 10 שגלעדי אנס אותה בביתו. הוא הכחיש בתוקף.

   

  בין דילוגיו ברחבי העולם, הבין גלעדי שהוא נקלע למערבולת אדירה ושכר את יועץ התקשורת יובל ארד. לאחר מכן הודיע על "עזיבה זמנית" של תפקיד נשיא קשת, כשלמעשה ברור שמדובר בהתפטרות לתמיד. גלעדי לא יחזור יותר לכהן כנשיא קשת, אם כי הוא ממשיך להחזיק בכ־6 אחוזים ממניותיה. "הדלת שם נסגרה", אומר אחד מחבריו. ההודעה על עזיבתו אמנם הורידה לחץ מגלעדי, אבל אחריה הוא נשמע שבור. "עולמי הנוכחי חרב, אצטרך לבנות עולם חדש מעכשיו", אמר אתמול לחבריו הקרובים.

   

  גלעדי, שבחודש הבא יחגוג 75, הוא אחד מאנשי התקשורת המצליחים ביותר בהיסטוריה של התעשייה בישראל. כמו פורסט גאמפ, אין כמעט צומת מרכזי בטלוויזיה הישראלית שהוא לא נכח בו, השפיע, ניווט. מאחוריו קריירה של עשרות שנים שהחלה במדור הספורט של "ידיעות אחרונות" באמצע שנות ה־60 והמשיכה ברשות השידור, שם היה בין מקימי הערוץ הראשון ז"ל, הוביל את שידורי מהפך 77', ושידר את הזכייה הראשונה וההיסטורית של מכבי תל אביב בכדורסל בגביע אירופה. בשנות ה־90 היה בין מקימי ערוץ 2 וניהל את הזכיינית המצליחה קשת, שאליה חזר בתפקיד הנשיא ב־2005.

   

  אושרת קוטלר. "אתבע אותה"
  אושרת קוטלר. "אתבע אותה"

   

   

  שיא הקריירה שלו נרשם בתפקיד סגן נשיא בכיר למבצעים בינלאומיים ברשת אן־בי־סי ספורט והוא מחזיק כיום במניפה רחבה של תפקידים, חבר בוועד האולימפי הבינלאומי כבר כמעט 25 שנה, כשמקומו שם משוריין לפחות עד גיל 80 (אלא אם הפרשה הנוכחית תשנה זאת), יו"ר ועדת הטלוויזיה של התאחדות האתלטיקה הבינלאומית מאז ‭,1985‬ יו"ר ועדת הטלוויזיה של איגוד הכדורסל הבינלאומי פיב"א מאז 2005‬, נשיא כבוד של ספיישל אולימפיקס ישראל וחבר בוועדה הציבורית של פרויקט "אמץ לוחם". "אין איש בעולם שאלכס לא יכול להגיע אליו, כולל נשיא ארה"ב", אומר גורם בתעשייה שעבד לצידו, "אין דלת שהוא לא יכול לפתוח. הקשרים שלו מפליאים בכל פעם מחדש".

   

  גלעדי מונה לתפקידו בקשת אחרי הסכסוך המתוקשר בין המנכ"ל כיום אבי ניר למנכ"ל והנשיא בעבר, אורי שנער. הדירקטוריון בקשת החליט להמר אז על ניר לתפקיד המנכ"ל, שנער עזב ובעלי החברה רצו להקנות לקשת פנים ממלכתיות, וסברו שאפשר יהיה לנצל את קשריו הבינלאומיים של גלעדי לטובת קידום תכנים של קשת בשווקי חו"ל. בפועל, גלעדי כנשיא לא התערב כמעט בתכנים של קשת, וניר קיבל חופש פעולה מלא. "לאלכס הייתה לשכה יפה בבניין, לא רחוק מהחדר של אבי", מספר עובד בקשת, "לבד מישיבות הנהלה תפקידו היה ייצוגי בלבד והתבטא בעיקר בהרמות כוסית בחגים או בנוכחות באירועים מיוחדים, כמו בסגירת השידורים בערוץ 2 ב־31 באוקטובר. מעבר לזה, הוא אדם מאוד אהוב בבניין, לא זכורה שום תקרית שלו על רקע מיני או רקע אחר. הייתה יראת כבוד כשהיה מסתובב במסדרון. הסיפורים סביבו כעת היממו את כולנו".

   

  גם בהנהלת קשת נותרו בהלם. גורמים בערוץ 10 טוענים שקיבלו מסרים מבעלי תפקידים בקשת שרמזו על כך ש"מעניין שאושרת נזכרה בדיוק בשבוע הזה, טיימינג מוצלח מאוד. איפה הייתה עד היום?" אלא שקוטלר עצמה, מספרים בערוץ 10, הפתיעה גם אותם והחליטה לספר על כך רק סמוך למועד השידור. בעקבות טענותיה של העיתונאית נרי ליבנה, בקשת כבר הבינו שיש להם בעיה תדמיתית חמורה בתזמון קריטי, בדיוק עם המעבר לשידורים בערוץ 12 במשך שבעה ימים בשבוע.

   

   

  נרי ליבנה. לא הכחיש
  נרי ליבנה. לא הכחיש

   

   

  "חלק מאותה שיטה"

   

  ברשתות החברתיות היה מי שקראו לחרם צפייה נגד הזכיינית, כמו למשל אשת יחסי הציבור הוותיקה עטרה ישראלי. השרה גילה גמליאל דרשה פומבית לפטר את גלעדי, כמו גם ארגוני הנשים שקראו לפיטוריו. לדירקטוריון קשת לא נותרה ברירה: היו"ר דרורית ורטהיים הודיעה כי תערוך לגלעדי בירור ופירסמה הודעה שמחזקת את "אחיותיי האמיצות באשר הן".

   

  הטענה לאונס, שעלתה בתוכניתם של אורלי וילנאי וגיא מרוז בערוץ 10, כבר טרפה מבחינתו את הקלפים, עד שנאלץ להודיע על פרישתו מהתפקיד. "אם קשת הייתה מפרסמת הודעה תקיפה וחד־משמעית כבר אחרי החשיפה של קוטלר ולא מוציאה קולות שמפקפקים בכוונות של אושרת, לא הייתי נאלצת לספר גם את סיפורי", אמרה אשת התקשורת לשעבר שטענה שנאנסה. בהמשך התפרסמה עדות נוספת נגד גלעדי בעיתון הארץ.

   

  הסיפורים על גלעדי שירטטו מאז ומתמיד דמות של אדם נהנתן עם גינונים של האלפיון העליון. אם זה החליפות המחויטות עם המטפחת והחפתים המוזהבים, מסעדות יוקרה, טיסות במחלקה ראשונה או מלונות פאר בחו"ל, מתוקף תפקידיו הרבים. "בימים האחרונים מתברר שחלק מתמהיל חייו היה גם חיזור סדרתי אחרי נשים הצעירות ממנו בשנים רבות", אומרת אחת מהנשים שהוזמנה על ידי גלעדי ל"פגישת עבודה" שהתבררה כדייט, "הוא מנצל את מעמדו וקשריו כדי לרמוז שאם וכאשר יגיע איתן למיטה, השלב הבא יהיה מציאת עבודה עבורן או משבצת נחשקת כלשהי".

   

  "היום מתברר לי שכולנו היינו חלק מאותה שיטה", מספרת אשת תקשורת, "כשראיתי את אושרת קוטלר נחשפת, הבנתי שנפתחת פה תיבת פנדורה עמוקה. הייתי בת 26 בשנות ה־90, תחילת דרכו של ערוץ 2. הגעתי לתל־אביב, חיפשתי עבודה בתחום. שאלתי מי יכול לעזור. חברים הפנו אותי לאלכס גלעדי, שהיה אז מנכ"ל קשת. הרמתי טלפון ואלכס, בלי לשאול יותר מדי שאלות, קבע איתי במסעדת 'מול ים' בצהריים. נדהמתי שאיש כזה בכיר כבר קובע איתי לצהריים אבל חשבתי לעצמי, הוא איש רציני, מה כבר יכול להיות? אז הגעתי".

   

  במסעדת היוקרה התל־אביבית נהג גלעדי לאכול בעבר כמעט מדי יום. "הוא הציג אותי לכל הנוכחים, שולחנות של פרלמנט העשירון העליון, אנשים בכירים, חשובים, מוכרים", היא ממשיכה, "בדיעבד הבנתי שאני אחת מכל מיני בחורות שהיו מגיעות איתו בדיוק לאותה מסעדה. לא דובר הרבה במהלך השיחה על איך עוזרים לי, אבל הוא היה נעים וג'נטלמני. התעקש להזמין לי מרק סרטנים, משהו מאוד יקר, ואני זוכרת את כל המסעדה והשף מסתכלים עליי אחרי שאמרתי שאני לא אוהבת פירות ים. זו הייתה ארוחה מאוד־מאוד יקרה ובשום אופן לא התנהלה באווירה מקצועית. לקראת סוף הפגישה הוא אמר שכדי שילמד עליי יותר ועל מה שאני יכולה לעשות בתחום, צריך להמשיך להיפגש. אלכס הציע שאבוא אליו כבר באותו ערב כי הוא צריך להישאר בבית כדי לראות תוכנית שעלתה בטלוויזיה, סיפר שיש לו כמה מסכים בבית, ואמר שאני יותר ממוזמנת. הייתי ילדה תמימה ולגמרי בלי כסף, המסעדה נראתה לי כמו חלום, אבל בשלב הזה זה כבר ממש הרגיש לי לא נכון. היום אני שומעת על נשים שכן הלכו אליו הביתה, אבל אני נלחצתי. אמרתי לו, 'אני גרה רחוק ממך ואין לי כסף לנסיעות'. אלכס ענה: 'אני אשלח לך את הנהג שלי. את מפסידה אם לא תבואי'. אמרתי בגמגום שנראה, וביקשתי ללכת. יצאתי מהמסעדה לבד. הרגיש לי שהוא לא באמת מתעניין איך לעזור לי בעבודה. אחר כך סיפרתי לאיש שחיבר בינינו שלא יצאה מהפגישה כלום והוא חזר לאלכס עם שאלה, 'איך לא יצא מזה כלום? הרי ביקשתי שתעזור'. קיבלתי טלפון למחרת עם מספר של פרסומאי בכיר מהמזכירה של גלעדי. אותו פרסומאי אסף אותי מנקודת מפגש ובניגוד לאלכס הוא גם ניסה ממש לגעת. כבר בדרך לבית הקפה גלשה השיחה למקומות אינטימיים ומדי פעם היד שלו נשלחה לירך שלי. התחושה הייתה שהועברתי מיד ליד. כמובן שמעולם לא יצרתי קשר שוב עם מי מהם. הסיפורים שיצאו השבוע גורמים לי להבין שתחושת הבטן שלי הייתה נכונה. משהו בכוונות של אלכס לגמרי לא טהור. מבחינתי, ניצלתי".

   

   

  "חיזור ג'נטלמני"

   

  "אלכס היה שייך לגווארדיה הוותיקה שהייתה מדברת במה שנקרא שפת המיידלע", אומרת אשת תקשורת נוספת, "אלה אנשים שהתברגו בשנות השבעים בעמדות צמרת שפותחות הרבה דלתות. היה ברור שאם את בחברה של אלכס, הוא ידאג לך. נשים תמיד סבבו אותו. אם היום ההתנהגות שלו בחלק מהמקרים נחשבת להטרדה, אז זה נחשב לשגרה. הוא כנראה חשב שאם מישהי הסכימה להגיע אליו הביתה – אחרי מסכת חיזור קבועה שכללה מסעדת יוקרה, יין והענקת הרגשה שרק טוב ייצא לה מזה – היא יודעת שהולכים לסקס. על האשמות שלו באונס מעולם לא שמעתי, ואני מכירה אותו עשרות שנים".

   

  חבריו של גלעדי אומרים שאינו זוכר את הסיפורים הספציפיים, אבל מכחיש בתוקף את האונס ואת טענותיה של קוטלר. "אגיש תביעות נגד שתיהן ואלחם לטיהור שמי", אמר גלעדי לאחד מהחברים, "לא אוותר".

   

  חבר קרוב של גלעדי אומר: "כן, אלכס איש נהנתן. הוא חי בסגנון מסוים. הדברים שעשה עבור ישראלים רבים בתחומים שונים הם יוצאי דופן. באולימפיאדה ראיתי אותו כמה פעמים נלחם להשיג לעיתונאים כניסות ואישורים, ולא ביקש כלום. אדם מאוד פטריוט. נשבר לי הלב לשמוע אותו ככה היום. לעניין של התלונות נגדו, אני מתקשה להאמין. ראיתי ממנו חיזור ג'נטלמני ברמה הכי גבוהה ונדיבה. בחלק מהפרסומים יש טעויות בתאריכים. כדאי לבדוק את אמינות הסיפורים". חבר נוסף של גלעדי מספר: "הוא אמר לנו שהוא הולך להילחם על חפותו. אלכס מאוד נחרץ בנושא התביעות. לי הוא אמר, 'אין לי נקיפות מצפון. תמיד נהגתי בכבוד בבחורות, חיזרתי, כן, אבל זה היה באדיבות ובנימוס. לא הטרדתי".

   

  עד שהעניין הרגיש הזה יגיע, אם בכלל, לבית המשפט בישראל, תיבחן התנהגותו של גלעדי גם בוועד האולימפי הבינלאומי, ושם שומרים בינתיים על עמימות. דובר הוועד מסר אתמול ל"ידיעות אחרונות": "הקצין הראשי לענייני אתיקה והתאמה לתקנות בודק כרגע את המצב, וידווח לוועדה האתית האולימפית הבינלאומית".

   

  razs@yediot.co.il

   

   

  השתתפה בהכנת הכתבה: תמר שבק, פריז

   

   

   

   


  פרסום ראשון: 09.11.17 , 19:20
  yed660100