שישי 23 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
טל שחר
24 שעות • 11.11.2017
מוריסי: "יורדים על ישראל כי מקנאים בה"
הזמר, שידוע בחיבתו לישראל, עולה שלב עם שיר אהבה שמוקדש למדינה. וזה לא הכל: באלבומו החדש יש גם התייחסות לשואה
אמיר שוורץ

"במקומות אחרים הם בוכים ומייללים, רק משום שאתם לא כמוהם - ישראל, ישראל. ומי שיורדים עליכם, גם הם פשוט מקנאים בכם". הדובר הוא לא נציג משרד החוץ לאחר דיון סוער נגד ישראל באו"ם או כמענה מהיר של חבר כנסת למתקיף התורן מה־BDS. על הבעת התמיכה הזו חתום מוריסי, סולן הסמית'ס לשעבר וממוזיקאי הרוק החשובים ב־30 השנים האחרונות, שההצהרה הזו מופיעה בשירו "Israel", החותם את אלבומו החדש שייצא בסוף השבוע הקרוב.

 

זו לא ההתייחסות היחידה של מוריסי לישראל או ליהודים ב־Low in High School, אלבומו החדש והמסקרן. בשיר " The Girl From Tel Aviv Who Wouldn't Kneel" הוא חוזר ליומניה של אתי הילסום שנרצחה באושוויץ ב־1943. בניגוד ליוצרים אחרים שמקפידים לשמור על עמימות פוליטית כדי לא להרגיז חלק מהקהל שלהם — או להסתכסך עם רוג'ר ווטרס — למוריסי תמיד היה פה גדול, והוא תמיד אהב להכות בעזרתו.

 

כצמחוני אדוק הוא תקף את תעשיית המזון וביטל הופעות במקומות שבהם הוגש בשר. גם את דעותיו על הפוליטיקה העולמית הוא מקפיד לשלב בשיריו. בסינגל הראשון מהאלבום החדש, "Spent the Day in Bed" הוא ממליץ לכם להפסיק לצרוך חדשות כי הן רק יפחידו אתכם. לצד האהבה לישראל, שבה לככב באלבום החדש השנאה היוקדת לבית המלוכה הבריטי. על העטיפה מתנוסס נער המחזיק שלט שעליו כתוב "Axe the Monarchy" ("לגדוע את המלוכה"). השירים "עלינו" טרם שוחררו, אך מהאזנה לשיר נוסף מהאלבום, "I Wish You Lonely", המעריצים יכולים להיות רגועים מהשילוב בין הגיטרות שזורקות לימי הסמית'ס לבין מהלכי הקלידים האייטיזיים.

 

הרומן של מוריסי עם ישראל, שהופך באלבום החדש לסיפור אהבה, לא החל היום. הסמית'ס אמנם לא הגיעו לכאן, אך בהמשך היו כמה ניסיונות להביא את מוריסי להופעות. ב־2008 זה הצליח ומוריסי פיצה על ההמתנה הארוכה עם הופעה נפלאה שכללה מינון גבוה מהרגיל של להיטי הסמית'ס. מאז הוא הפך כאן כמעט לבן בית. בהופעתו בגני התערוכה בתל אביב ב־2012 הוא התעטף בדגל ישראל וקיבל מידי רון חולדאי את מפתח העיר תל־אביב. בקיץ שעבר הוא חזר לשתי הופעות מלאות בהיכל התרבות ובקיסריה.

 

כמעט כל מוזיקאי בינלאומי שמגיע אלינו מצהיר עד כמה הוא נרגש לבקר בארץ הקודש ושהקהל הישראלי הוא הטוב בעולם. לא מדובר בפרובינציאליות, גם הקהל הישראלי — כמו כל קהל אחר — אוהב שמוזיקאים שהוא אוהב אוהבים אותו בחזרה. ובכל פעם מישהו אחר מתאהב בנו: בשנות ה־70 ליאונרד כהן הופיע בהתנדבות במלחמת יום הכיפורים ובוב דילן שקל להפוך לחבר קיבוץ, בשנות ה־90 ניק קייב בילה בתל־אביב, ובשנים האחרונות התואר הזה שייך למוריסי.

 

בשבוע שעבר מוריסי ביטל הופעה בארה"ב כי מזג האוויר היה קר מדי לטעמו. בפעם הבאה שמוריסי יופיע בישראל - והוא יגיע - מזג האוויר יהיה מהביל כרגיל.

 


פרסום ראשון: 11.11.17 , 19:53