שישי 23 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
צילום : ידיעות אחרונות
חדשות • 12.11.2017
האיראנים על הגדרות
חדירות של כלי טיס לא מאוישים, בסיס קבע איראני שהוקם בסוריה והמתיחות הגוברת בין סעודיה ללבנון • על רקע האירועים שמטרידים את ישראל בזירה הצפונית מזהיר שר הביטחון ליברמן: "לא נאפשר התבססות של הציר השיעי בסוריה" • לפני כחודשיים, לאחר אזהרה דומה שלו, השמיד חיל האוויר הישראלי - על פי פרסומים זרים - מפעל טילים איראני במדינה
יוסי יהושוע

מערך ההגנה האווירית של צה"ל יירט אתמול בצהריים כלי טיס בלתי מאויש שחדר מסוריה לאזור המפורז בגולן. שוב היה זה טיל פטריוט מהסוללה הסמוכה לצפת שהפיל אותו, אלא שהפעם מדובר היה בכלי ששייך למשטר אסד ולא לחיזבאללה והוא נועד לצורכי איסוף.

 

יירוט הפטריוט אתמול — שאליו נלוו על פי הנוהל גם מטוסי קרב שחגו באזור — היה החמישי בשנים האחרונות והוא מתרחש על רקע כמה אירועים בזירה הצפונית שמטרידים מאוד את ישראל.

 

הראשון שבהם הוא הדיווח אתמול בבי־בי־סי שלפיו בשנה האחרונה מקימה איראן בסיס קבע בסוריה. מתמונות לוויין שצולמו 14 קילומטרים מהבירה דמשק — מרחק של 50 קילומטרים מרמת הגולן — עולה שבאתר נבנו יותר מ־24 מבנים. לפי הדיווח, כמה מהמבנים הוקמו בחודשים האחרונים.

 

גורמי מודיעין מערביים אמרו שצבא איראן הקים את הבסיס באתר ששימש בעבר את הצבא הסורי סמוך לעיר אל־כיסווה. התצלומים הראשונים מהמקום הציגו פעולות בנייה בין החודשים ינואר לאוקטובר שבסיומן תועדו 24 מבנים נמוכים שמיועדים כל הנראה לאכלס חיילים ולאחסן כלי רכב. מומחים שונים העריכו שניתן יהיה להציב כ־500 חיילים במקום. עוד נאמר בדיווח שייתכן שהבסיס ישמש בפועל לוחמים שיעים ממדינות שנטען שפועלות בסוריה, בהן פקיסטן ואפגניסטן.

 

כדאי לשים לב להודעת שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לאחר הפרסום על הבסיס שהאיראנים מקימים בסוריה. "ישראל לא תאפשר התבססות של הציר השיעי בסוריה כבסיס פעולה קדמי", אמר ליברמן בהודעתו, שמזכירה מאוד את הדברים שנשא לגבי מפעל הטילים המדויקים שהקימו האיראנים בסוריה. אז אמר ליברמן שישראל לא תאפשר אל הקמתו, ולבסוף — לפי פרסומים זרים — צה"ל תקף והשמיד אותו לפני כחודשיים.

 

במקביל, בסוף השבוע נרשמה מתיחות שיא בין סעודיה ללבנון עם הודעה של הראשונה שקוראת לאנשיה לעזוב את לבנון באופן מיידי. זאת שבוע אחרי שראש הממשלה הלבנוני סעד אל־חרירי התפטר באופן מפתיע בהודעה מיוחדת מסעודיה.

 

העימות בין איראן לסעודיה, שעבר כעת באופן גלוי לשכנה מצפון, מטריד מאוד את ישראל על רקע הניסיונות האיראניים להתבסס בסוריה ודרך חיזבאללה גם בלבנון.

 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, בנאום מיוחד שנשא שלשום, אמר שסעודיה מסיתה את ישראל לתקוף בלבנון והזהיר את ישראל מפני ניצול המצב במדינה. עם זאת נסראללה ציין שלהערכתו ישראל לא תפתח במלחמה. "ההערכה שלנו היא שישראל לא תתקוף בלבנון ולא תוביל לעימות, כי היא יודעת שהיא תשלם על כך מחיר כבד מאוד", אמר.

 

במתיחות הזו שבין איראן לסעודיה צריכה ישראל לנהוג בזהירות ולשמור על האינטרסים שלה.