שבת 20 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Jonathan Bloom
  7 לילות • 16.11.2017
  "ערוץ 10 ירקו לי בפנים"
  12 השנים של גיא לרר בערוץ 10 הסתיימו בפיצוץ מתוקשר, תחושה של הונאה, טענות כי מציגים אותו כחמדן ונלחמים בו בבית המשפט בגלל אגו וכבוד. עכשיו הוא מספר מתי התפרק בבכי ומסביר למה הבייבי המצליח שלו ברשת, 'הצנרת', היא תוכנית מקושקשת וטוב שכך
  רז שכניק

  גיא לרר חשב שספג את כל העלבונות האפשריים מערוץ 10, ביתו המקצועי החם עד לא מזמן, אבל עקיצה נוספת חיכתה לו אחרי לידת בתו השנייה בשבוע שעבר. בערוץ ביקשו לברך את אשתו הדס, מנהלת האולפן בחדשות 10, ולא התאפקו. "הם שלחו סלסילת פירות וכתבו, 'להדס לרר ובן זוגה גיא'. זה היה מצחיק", הוא אומר בלי לצחוק.

    

   

  קצת מרושע, לא?

   

  "מה שבעיניי היה יותר מעליב, זה שלא מעט אנשים בערוץ 10 אמרו לה, 'אה, את לא עוברת בעקבות גיא?' אני לא מבין, למה לפגוע בה? מה, היא חתיכה מהבשר שלי? היא עצמאית ומוכשרת בפני עצמה. היא גם תחזור לערוץ 10 כמובן. לא מאמין שיש סיבה שיתנכלו לה. בסך הכל כולם שם חברים שלי".

   

   

   

   

  * * *

   

  כל הפרידות עצובות, אבל חציית הקווים של לרר מערוץ 10 לערוץ 13 של רשת הפכה לסאגה מלאה בלכלוכים, השמצות והפתעות רעות, כל הדרך לבית המשפט. בערוץ 10 הצטערו להפסיד את לרר לטובת המתחרה, גם אם לא הודו בכך, אבל התחלחלו עוד יותר מהמחשבה שדף הפייסבוק של 'הצינור', על מיליון עוקביו, יישאר ברשותו. לרר לא ויתר על העמוד, ערוץ 10 הגיש תביעה והקרב הלך והסלים. "נפגעתי מאוד ברמה הרגשית", הוא אומר.

   

  למה? זה ביזנס.

   

  "אולי אני נאיבי, אבל אני מתנהל בתוך העסק הזה שנקרא טלוויזיה בצורה אישית לגמרי. זה לא היה חלק מהחיים שלי אלא כל החיים שלי. ואנשים בערוץ 10 יודעים את זה וניצלו את זה".

   

   

   

  כלומר?

   

  "הוליכו אותי שולל. לקראת העזיבה אמרו לי, 'אנחנו מבינים ומחבקים אותך'. נתנו לי להבין שנסגור את זה בפשרה. גם אם אני כביכול הצד הנוטש, הם ידעו שבסופו של דבר נתתי שירות עד הסוף לערוץ 10 במשך 12 שנה ואני לא אחד שעשה סיבוב אחרי שנה כשהציעו לו שקל וחצי יותר. מיוסי ורשבסקי, המנכ"ל, אני פגוע באופן אישי".

   

  מדוע?

   

  "באתי ואמרתי, אני מוותר על הכל, למשל על השם 'הצינור' שאני המצאתי ויש עליו זכויות יוצרים שלי, ועל הפורמט ואנשי הצוות. אמרתי שאצא מערוץ 10 רק עם תחתונים ודף הפייסבוק בידי, וגם הוא לא ייקרא 'הצינור' אלא בשם אחר. ובסוף יוסי ורשבסקי חתם במילים, 'יהיה בסדר, אני רק לוקח לאשר בדירקטוריון', והוריד לי אבן ענקית מהלב. עכשיו, אם מראש היו אומרים, 'שמע, יהיה פה בית משפט', אז סבבה. אבל להוליך אותי שולל, לשבת איתי, לנהל מו"מ ולגרום לי לוותר על המון דברים, לומר 'יהיה בסדר' ואז להתנהג אחרת? להגיע לנייר כתוב ואז לתבוע אותי?"

   

   

   

  למה להערכתך זה קרה?

   

  "אני באמת לא יודע. במקום לבנות תוכנית ברשת, התעסקתי בזה כל היום, ועוד לא הגענו לאיזה יום עבר עליי כשבאה התביעה מהם, שעליה כמובן שמעתי מהתקשורת".

   

  ספר.

   

  "יום ההולדת ה־38 שלי, 19 בספטמבר. אני קם בבוקר, ערב חג, ראש השנה, מתארגן עם אשתי. התחלתי לעבוד על הסיפור של שלמה גרוניך והנשים שטענו שהטריד אותן. היה אדם מסוים שהיה אמור להיות זה שמייעץ לאחת מהמוטרדות של גרוניך אם לחשוף את סיפורה או לא. לא היה לו זמן להיפגש ואז הוא מתקשר, 'הטיסה שלי מתעכבת, תבוא לנתב"ג, לשער יציאה'".

   

   

   

  ואין לך בורדינג פס.

   

  "נכנסתי לאוטו בטרנינג וטסתי לנתב"ג. אנשים לא הבינו מה קורה, לרר בטרנינג רץ בנתב"ג. נכנס פנימה לאחד השערים עם האישור שהשגתי, יושב עם הבנאדם שעה, מתפעל את הסיפור משם ויוצא החוצה. פתאום הטלפון שלי מתחיל לטרטר מהכתבים, 'יש תביעה נגדך'. זה היה כמו אגרוף לפנים. כל כך נפגעתי! הרי סגרתי עם יוסי שיהיה בסדר. חשבתי בהתחלה שזו טעות. החלטתי שאני מטפל בגרוניך ונותן לערוץ 10 להשתולל עם מה שהם רוצים. הרמתי את הסיפור על הדשא מול נתב"ג תחת העץ. בדרך חזרה אמרתי לעצמי, זה יום ההולדת שלך, תראה איך חגגת".

   

  בכית?

   

  "לא באותו יום, אבל במהלך החודשים האחרונים כן, כמה פעמים. בכיתי אולי פעם־פעמיים בעשר השנים האחרונות אבל מאז שקרה כל הדבר הזה, יצא לי לבכות. כשכתבתי את מה שאני הולך לומר לחברים בערוץ 10 לפני הפרידה, פשוט התפרקתי בבכי מול המחשב. הפעם השנייה הייתה בדסק בערוץ, כשעוד חשבתי שנגמור יפה. חשבתי שלא אבכה בפרידה עצמה, אבל איך שפתחתי את הפה פרצתי בבכי מול כולם, כולל ורשבסקי שעמד לצידי. היו עוד רגעים שבהם הייתי על סף דמעות, כשזה מלווה בעיקר בתחושה של בעיטה לבטן שמלווה אותי כל התקופה הזו. אני מסתובב בהרגשה שירקו לי בפנים. מבטיחים לך משהו ואז אתה שומע מהתקשורת שתובעים אותך - איך אפשר שלא להתייחס לזה כאל יריקה בפנים? אני באמת שואל אותך".

   

   

   

  אמרת את זה לאנשים בערוץ 10?

   

  "הם יודעים את זה טוב. כשניהלנו את המשא ומתן לפשרה, התחננתי בפני כל דמות ודמות בערוץ 10, עד אובדן הכבוד העצמי, שנסגור את זה יפה. במקרה כזה אפילו לא הייתי קורא לתוכנית ברשת בשם 'הצנרת'. אנשים אומרים לי שהם פירשו את זה כחולשה, שאם אני מתחנן להסדר אז כנראה אני יודע שאפסיד במשפט. אולי זו הייתה עוד טעות במארג הטעויות שבטח עשיתי".

   

  לרר קיבל את ההצעה מרשת כחלק מהיערכות הזכיינית לפיצול ערוץ 2. "זה קרה במאי, ובאותו זמן הייתה לי גם הצעה מתאגיד 'כאן'. התנהלתי מול ערוץ 10 בשקיפות קיצונית, בניגוד לעצת עורך דיני, סיפרתי להם על שתי ההצעות".

   

  איך הגיב ורשבסקי?

   

  "הוא אמר, 'בוא נראה, נדבר'. ניהלנו שיחות, אבל באיזשהו שלב אני מבין שזה נגמר מבחינתי בערוץ 10, שאני צריך ללכת".

   

  כי?

   

  "הייתה דרישה ממני לשנות את האופי של התוכנית מכזו שעוסקת בתחקירים ובנושאים רציניים וחברתיים, שמייצרת אג'נדות, לתוכנית קלילה ובידורית נטו. יש לפעמים בקשות וגחמות והן עוברות אבל ברגע שמושיבים אותי בחדר הישיבות וכל הנהלת ערוץ 10 אומרת לי, 'תעשה תוכנית אחרת מזו שאתה עושה', אתה מבין שזו לא גחמה".

   

  אבל עובדה שלא עזבת מיד.

   

  "נכון, הרגע המכונן היה כשעשיתי פיילוט לתוכנית החדשה בערוץ 10. אז עוד לא בדקתי לעומק את ההצעות שהיו לי. זרמתי עם ערוץ 10 על התהליך. ישבנו במשרד של יוסי, הראו לו את הפיילוט והוא היה מאוד־מאוד מרוצה ואמר, 'יופי, ככה זה צריך להיראות'".

   

  מה זה אומר, חתולים על פסנתר?

   

  "קצת כמו שהיינו לפני חמש שנים. תרבות רשת, טכנולוגיה קלילה, המון נושאים קלילים ובידוריים. תוכנית במשקל נוצה".

   

  מה הייתה הסיבה לשינוי?

   

  "אמרו שזה לא באשמתי, שהערוץ צריך את זה. לדעתי, הם ידעו בשלב הזה שגיא פינס עוזב ורצו שאביא להם את הסחורה שהוא הביא ברמה הבידורית".

   

  למה לא התחברת לפורמט החדש?

   

  "אני לא יכול להיות בתוכנית כזו. השתניתי, אני לא אותו בנאדם שהייתי לפני שנים. ברגע שנכנסנו לכמה מלחמות, נגד HOT, בעד הקנאביס, הקמפיין בנושא הדואר, הרגשתי חי, ידעתי שזה נכון לי ברמה המקצועית. הרגשתי שאני בכלל לא עובד אלא הפוך, שאני בתוך הרפתקה וחוזר הביתה עם חיוך".

   

  ניסתי להסביר את זה לורשבסקי?

   

  "כן אבל הבנתי שזה גדול ממני. יכול להיות שהוא צודק מבחינתו: בערוץ 10, עם כל הכבוד לגיא לרר, יש ענקי חדשות והם מייצרים חדשות מעולות כל היום. אז למה צריך עוד אחד שחופר ב־22:30? יכול להיות שבאמת צריך שם בידור".

   

  אבל בערוץ טוענים: לרר הוא זה שביקש לעשות תוכנית קלילה יותר. עובדה שהיה שותף לפיילוט.

   

  "אני לא ביקשתי תוכנית קלילה יותר, זה לא נכון. הייתי שותף לפיילוט אבל זה לא אומר שלא התבשלתי בתוכי והחלטתי שאני לא יכול לשאת את זה. שמע, אני יושב בישיבה שמקרינים בה את הפיילוט לתוכנית הקלילה ליוסי ורשבסקי והוא אומר, 'יופי' וכולם אומרים, 'יופי' ואז יוסי מסתכל עליי ואומר, 'מה קרה, למה נפלו פניך?' ואני עונה, 'יהיה בסדר, ננסה'. הוא אומר לי, 'אבל אתה נראה לי מבואס וכולם שמחים'. נראה לי שבשלב הזה גם הוא הבין שאני פשוט לא אצליח לשרוד בתוכנית הזו".

   

  מתי הודעת להם על העזיבה?

   

  "לא הרבה אחרי אותה ישיבה. ברגע שהבנתי שההצעה מרשת טובה ומתאימה לי ושהבוסים שלי ב־10 לא רוצים את התוכנית שאני רוצה, אמרתי שעדיף שאלך".

   

  בערוץ 10 טוענים שהכל כסף. שאצלם קיבלת 40 אלף שקל לחודש וברשת 100 אלף שקל.

   

  "הסכום שהם נוקבים בו הוא דמיוני. נכון שאני מקבל יותר ממה שקיבלתי בערוץ 10, שם באמת קיבלתי 40 אלף שקל - ובניגוד למה שהם ציירו לא הייתי ברף העליון של המשכורות שם. ברור שגם הכסף היה שיקול, וזה עלה באופן גלוי במשא ומתן, אבל זה כמובן לא הכל".

   

  אומר גורם בערוץ 10, לרר דיבר איתנו כל הזמן על זה שיש לו תוכנית בטלוויזיה אבל אין לו דירה. 

   

  "יכול להיות שזה נזרק כחלק מהמשא ומתן. לא הסתרתי באיזשהו שלב שהתנאים הם חלק מהמכלול שגרם לי לעזוב, לא מתכחש לזה".

   

  וגורם אחר מהערוץ טוען, לרר הוא כביכול אדם עם אג'נדות חברתיות אבל בסוף הכל אצלו זה כסף. זו טענה שגם רני רהב טען נגדך בטוויטר, 'עושה גוד טי־וי אבל שלא ישחק את הצנוע. שיגיד, גם אני אוהב כסף והרבה כסף'.

   

  "רני רהב הוא אדם נתעב בעיניי והאחרון שיכול לדבר על בצע כסף. הסיבה שהוא בכלל שם אותי בפיו ומתייחס אליי ועוקץ אותי ומצייץ דברים שקשורים אליי, זה כי אני לא חלק במערך המשומן שלו, של אנשים שהוא משמן אותם במתנות ובהזמנות לאירועים ובאייטמים. קשה לו עם זה. בנאדם שדעותיו נקבעות על פי מי במערך שלו ומי לא הוא נתעב בעיניי ובלי אינטגריטי ומייצר נזק לחברה הישראלית. אני שמח שימיו הגדולים מאחוריו".

   

  אתם לא מתקשרים?

   

  "היו יחסי עבודה בשלב כלשהו. במשך שנים הוא מנסה להשיג את הכתובת שלי כדי לשלוח לי את השימונים האלה ואני כותב לו שאני לא מעוניין וכנראה שזה מטריף אותו. אני לא אלך להצטדק כאן מול חבריי הרבים למקצוע שמקבלים מתנות הביתה מאנשים כמו רני רהב. אבל אם בא לי להיות חריג וזה גורם לבנאדם לצאת נגדי במסע הכפשות על סמך שטויות ושקרים, אז מה אפשר לומר?"

   

  אמרת מספיק.

   

  "יום אחד הוא שלח לי הודעה, 'תראה מה העליתי בנושא שלך ומחקתי כי זה חודש אב'. כאילו הוא מחפש שאכיר לו תודה. לא עניתי לו בכלל. לא סופר אנשים כאלה ואני שמח שאני לא צריך ממנו כלום כעיתונאי. אני קורא לכל עיתונאי בישראל להתנתק מאנשים כמו רני רהב. אנחנו לא צריכים אותם. אפשר להסתדר בלעדיהם, גם אם יהיה קשה".

   

  אם הוא יתקשר אליך עם ידיעה מצוינת, לא תיקח?

   

  "אני לא טהרן אבל אמרתי לחבר'ה בתוכנית, תשתדלו לקחת את הסיפורים מלמטה ולא מאנשים כמו רני. יצא לי להתקשר אליו במהלך השנים ולבקש דברים, מרואיין או משהו. אבל אני כן מנסה לעבוד כך שלא נהיה תלויים ביחצנים. בטח לא בבנאדם שכל הזמן מחפש לנצל את זה".

   

  נפגעת ממנו?

   

  "מרני רהב? ממש לא. ככל שיצייץ נגדי יותר, ככה תהיה לי יותר גאווה".

   

  רני רהב מסר בתגובה: "אם יש משהו שאני מתעב זה אנשים שמשחקים אותה צנועים וענווים, והם הכי לא אמיתיים. גיא לרר קם והלך כי ביקש תוספת אסטרונומית לשכרו ומשערוץ 10 סירב, מכר את עצמו בשביל עוד עשרות אלפי שקלים. אז סוף־סוף כולנו הבנו שהכל היה כלאם פאדי אחד גדול. היה זה גיא לרר שניסה להזמין אותי לתוכנית שלו לפחות 30 פעם במהלך הקריירה ובכל פעם סירבתי באדיקות. פעם אחת, לאחר שהתחנן וביקש שאבוא, כי זה היה מאוד חשוב לו, הסכמתי ובאתי לתוכניתו יחד עם חברי אלדד יניב. אבל זה היה לפי חוקי המשחק שלי, ורק שלי. אני מאוד שמח שבפעם הראשונה גיא לרר הרגיש כווייה רצינית ביותר מהטוויטר ומהפייסבוק שלי כמו שהגיע לו. העוקבים שלי מאוד שמחו לראות אותו חוטף אש כל כך כבדה ללא רחמים כמו שהוא עשה להרבה אנשים אחרים".

   

   

  * * *

   

  בסופו של יום, עמוד הפייסבוק של 'הצינור' עדיין מהווה סלע מחלוקת בין לרר לערוץ 10. הצדדים כבר הגיעו לפשרה שלפיה פייסבוק תשכפל את הדף, כפי שעשתה במקרה של 'האח הגדול' והמעבר של התוכנית מקשת לרשת. אלא שאז הודיעה פייסבוק על ביטול המהלך. הסכסוך, לפיכך, חזר לבית המשפט. לרר בטוח שבסוף העמוד יהיה שלו.

   

  "אני אנצח את המשפט הזה. אם כתוב בחוזה שכל מה שאתה מפתח שייך למעסיק, אז זה שלהם. בחוזה שלי לא היה כתוב דבר כזה, לא היה סעיף כזה. לאורך כל השנים היה ברור שהדף הזה שלי. גם כשהיה נכנס מנהל חדש לערוץ 10, הוא ידע שצריך לקבל אישורים ממני ותמיד שמע את המשפט הזהה, 'אל תטרח, זה לא כלי שיווקי'. זה מה שלא הבנתי מהערוץ: אתם יודעים שפתחתי את העמוד עוד לפני שהייתה תוכנית יומית ולפני שהיו בכלל דפי פייסבוק כאלה. אז למה לתבוע ולעשות משהו שאין בו כנות?"

   

  מה הססטוס כעת?

   

  "הפשרה הייתה שאסור לי לקדם את ענייני 'הצנרת' בדף. אז אמרתי, 'אוקיי, לא אעשה כרגע קמפיין חברתי כלשהו כי אני מחכה לעמוד'".

   

  כלומר, אתה כבול כרגע.

   

  "אני עכשיו בהולד במובן החברתי ואני אומר את זה בכאב רב. אני משתגע מזה ופה בערוץ כן הצליחו לפגוע בי, אם זו המטרה שלהם. אני בכלל הרגשתי שהמטרה היא אגו וכבוד, לפגוע בי".

   

  תסביר.

   

  "המטרה שלהם היא שאנשים בתעשייה יראו שאתה לא יכול לעזוב את ערוץ 10 בלי שיהיה לזה מחיר ובלי שייכנסו בך. זה מאוד טיפשי בעיניי. אני לא חושב שההכנסות שהם יכולים להשיג מהעמוד כל כך משמעותיות עד כדי ללכת וללכלך ולהוציא כל כך הרבה כסף על משרד עורכי דין חיצוני ויוקרתי כמו יגאל ארנון. משקיעים שם הרבה מאוד שעות במלחמה הזו".

   

  בערוץ 10 טוענים גם שאתה, בניגוד לגיא פינס למשל, לא הבאת קהל שלא היה אצלם ממילא. מיליון עוקבים אבל הרייטינג לא היה בשמיים.

   

  "הם כבר ידעו לומר עליי דברים לא נעימים בעיתון אצלך לא מזמן ואתה זוכר מה אמרתי לך, שאני לא מתדרך נגדם מילה, גם אם זה לא לייחוס. זו דוגמה לאיך שני הצדדים תפסו את טיב היחסים ואולי הייתי נאיבי מדי. אף פעם לא היו להם תלונות על הרייטינג. ברור לי שמבחינת ערוץ 10 הרייטינג היה מעולה. ייתכן שהם טוענים משהו כמו, 'למה לא הפכו את מיליון הלייקים לצופים בטלוויזיה'. אבל זה מדע בדיוני. אם מישהו טוען את זה באמת, הוא לא מבין בפייסבוק ובטלוויזיה".

   

  עוד טוענים בערוץ, לרר עוד לא החליט מה הוא רוצה להיות, יכול להיות שהתוכנית מקושקשת קצת? חצי תחקירים, חצי יציאות עם כוכבות אינסטגרם לנוער כמו אנה זק. 

   

  "לגיטימי. התוכנית באמת מקושקשת וזה החן שלה. תמיד הייתה עליי ביקורת, גם פנימית וגם חיצונית, וזה העניין שלי. יש בלגן ובהתחלה באמת חשבתי שאולי צריך איזשהו סדר עם התחלה, אמצע וסוף ועיניתי את עצמי במחשבות כאלה עד שאמרתי, פאק איט. זה מה שיש".

   

  אם אתה מציג את 'הצנרת' כתוכנית תחקירים, למה אתה זקוק לנשים יפות כדי להציג הסרטונים?

   

  צוחק. "אני לא מציג עצמי כתוכנית תחקירים. אנחנו תמיד נרצה גם לבדר. אני תמיד אשתדל לעשות גם סרטונים. אני אוהב את זה ובוחר את הסרטונים בעצמי. למה בחורות? זה לא רעיון שלי אבל זה התקבע מהימים הראשונים של התוכנית. יש בזה משהו חינני, שזה הפך למסורת - בחורה שמגישה סרטונים. לא רואה בזה משהו רע".

   

  עם או בלי עמוד הפייסבוק, לרר הוא אחת ההצלחות הגדולות של רשת מאז הפיצול. כבר בימים הראשונים הוא הצליח לנצח ברוב הפעמים את גורי אלפי של קשת המשודר מולו, למרות שלא תמיד זכה למקפצה טובה יותר מהתוכנית שלפניו. "מוקדם לדבר על הצלחה כי אנחנו יחסית בהתחלה", הוא מתרווח, "אני מאוד מרוצה מהמספרים אבל אני לא חושב שנכנסתי באמת לכושר. זו נשמעת קלישאה מתחסדת אבל אני בוחן את עצמי לפי התפקוד שלנו. יש ימים שהרייטינג היה פנטסטי אבל אנחנו בחשבון נפש למה תיפקדנו בצורה לקויה ויש ימים שהרייטינג בתחת אבל אנחנו עפים על עצמנו".

   

  דעתך על התוכנית שממול?

   

  "אני מאוד אוהב את גורי ואת התוכנית שלו שמצחיקה אותי. לא רוצה לנתח את המתחרים אבל לייצר קומדיה מזוקקת ברמה יומיומית זה דבר מאוד קשה. גם אם היית יכול לקבל את הנבחרת של היוצרים המוכשרים בישראל ולומר להם, 'תן חצי שעה טובה יומית', זה היה מאוד קשה. אני בטח לא הייתי מסוגל".

   

  הופתעת מהניצחונות בשבוע הראשון?

   

  "כן. הייתי מוכן לחתום לפני על הפסד מכובד ולא על תבוסה. זה היה כיף ומאוד הפתיע אותי לטובה".

   

  הליהוק של טל ברמן ל'צינור'?

   

  "אני מאוד אוהב את טל, וזה ליהוק טוב מאוד במקומי ואפילו שמחתי, כי זה עדיין 'הצינור'. זה עדיין חשוב לי בצורה מוזרה. הוא עושה את זה טוב. יש בו צדדים מסוימים יותר נעימים משלי. הוא משדר אמת, מדבר בגובה העיניים. אני פחות מתחבר לתוכן שהוא מציג וזו הסיבה שלא רציתי לעשות את התוכנית בעצמי. לדעתי זה קליל מדי".

   

  רשת נכשלת ברצועה של 19:00 בערב בינתיים עם לוסי אהריש ואודי סגל. תובנות?

   

  "זו רק ההתחלה. אתה יודע מה המכנה המשותף של מי שמתקשה כעת? שאלה תוכניות חדשות. ניב רסקין לא איש סופר־מוכשר, שד חדשות, נורא מתאים לשעה ועדיין לא עושה רייטינג גבוה? אז לוסי ואודי הם שניים שלא צריכים להוכיח כלום. אנשים מעולים. אני מציע שתתנו להם זמן. אתה לא יכול לשפוט עדיין. לי אתה לא יכול לקרוא 'חדש', למרות השם החדש".

   

  'הצנרת' זה שם בעייתי, מזכיר ביוב.

   

  "יש הרבה שלא אוהבים אותו. אולי היה אפשר לבחור שם יותר טוב אבל יש הרבה פעמים שאנחנו יושבים ומקבלים החלטה שטוב לנו איתה וגם אם אומרים שזה לא להיט, אנחנו שם. 'הצנרת' הייתה קבוצת הווטסאפ של 'הצינור'. עורך התוכנית שלנו אדם שפיר חשב על זה".

   

  מה תעשה בתסריט שבו רשת תתאחד עם ערוץ 10 ותצטרך לחזור לעבוד עם אותם אנשים?

   

  "אם רשת תקנה את ערוץ 10 ותהיה הבעלים, אז לא תהיה בעיה. אם ערוץ 10 יהיה הבעלים, כנראה שיבעטו בי ובצדק מבחינתם. אגב, רשת עשו לי קבלת פנים חמה מאוד ואני יכול להיות בטוח שאם פעם יסתיימו יחסינו חלילה, הם לא יגררו אותי לבית משפט".

   

  אחרי הגשת התביעה שלחת לורשבסקי פרחים ושיתפת ברשתות החברתיות. בערוץ 10 אמרו שזה היה צעד ציני ומניפולטיבי. 

   

  "אולי קצת מניפולטיבי אבל אני חושב שיש בזה משהו ממש חמוד. עוד פעם אצא נאיבי, הייתה לי תקווה סמויה שזה ירכך אותו. לא צדקתי. הוא לא ענה לי".

   

  מערוץ 10 נמסר בתגובה: "אנחנו מכבדים מאוד את גיא לרר. לרר לא עזב את ערוץ 10 מפני שלא אהב את הפיילוט. נהפוך הוא: אנחנו רואים שהוא זנח את התחקירים ואימץ את הקלילות בתוכניתו החדשה. לרר עזב משום שקיבל הצעה כספית חסרת תקדים מרשת, הצעה שבגלל ההתנהלות האחראית של הערוץ לא יכולנו להשוות. בנוגע לדף פייסבוק שאנו סבורים ששייך לערוץ, נותיר את ההחלטה בידי בית המשפט. אנחנו מאחלים לגיא לרר הצלחה רבה ברשת".

   

   

  * * *

   

  לרר מביט על הטלטלה שעוברת על שוק התקשורת עם הצפת טענות בדבר הטרדות מיניות ורואה בחשיפת המקרים הללו עניין חשוב ביותר.

   

  "נושא כאוב, כמובן. עמנואל רוזן? נתקלתי בדפוס התנהגות שונה אבל בזעיר אנפין, לא משהו חריג כמו שתואר. בוא נאמר שראיתי שהוא מנסה להתחיל עם כל מה שזז, שהוא מכוון מטרה".

   

  אמרת לו את זה?

   

  "בצחוק כן אבל בטח לא הערה נזפנית. אני לא מתייחס לזה כאל הטרדות, אבל לשבת בבר ולשמוע אותו מתייחס לזו ולזו לזו ולזו, זה נראה לי מוזר ולא לגמרי בריא. היינו בגרמניה במונדיאל, יצאנו בערב והבנאדם התייחס בצורה קצת אובססיבית לנשים. הוא מדבר רק על זה. אבל זו לא הטרדה או תקיפה מינית. באופן כללי אני חושב שהדור שלו היה קצת מקולקל, אנשי תקשורת חזקים שלחלקם זה היה הרגל. כל זה עובר תיקון ענק עכשיו וטוב שכך. זה כבר לא יחזור".

   

  עם שרון גל הלכת מכות במסדרון.

   

  "היו לו שלל בעיות, כולל התנהגות מטרידה באופן כללי, אבל זו לא הטרדה מינית. אני לא ראיתי מקרים ספציפיים כמו שעלו לגביו אבל זה לא אומר שאני לא מאמין למה שנאמר".

   

  בחשיפת פרשת גרוניך הואשמת בכך שהדיווח שלך בחדשות 2 היה על הגשת תלונה במשטרה ולא ציינת מראש שזה מקרה בן למעלה מ־25 שנה ולכן לא ייחקר ממילא עקב התיישנות.

   

  "זו הייתה טעות. הייתי צריך לומר. זה נכון שאלו מקרים ישנים ואחת מתוך שלוש הנשים שמצאנו התלוננה למרות ההתיישנות כי היה חשוב לה להציף את זה. היה חשוב שלא יקבל את פרס משרד החינוך או שלא יגיע לקבל את הפרס, מה שאכן קרה. בסופו של דבר הנושא של ההתיישנות מאוד בעייתי. איך אמרה לי אחת מהן, 'על הטראומה שאני חווה היום אין התיישנות'".

   

  הוא שוחה כמובן ברשתות החברתיות, מזהה מגמות, מקבל אינספור פניות במהלך היום ומחובר ללא הפסקה, עובד גם כשהוא לא בעבודה. לגבי הטענות המתרבות שגופים כמו פייסבוק וגוגל משעבדים אותנו כדי למקסם רווחים בזמן שהם מציגים את עצמם כאבירי דמוקרטיזציה של דעות וידע, הוא סבור ש"הרע גובר על הטוב. צריכים לעצור ולראות את הקולות החדשים שהרשתות החברתיות עזרו לנו לשמוע, את שינויי הגישה שהם עוררו, ע"ע ההטרדות המיניות. זו מהפכה שרשומה ב־99 אחוז על פייסבוק. שנים לפני זה כל אותם סיפורים בכלל לא היו עולים".

   

  ומה לגבי ההתמכרות?

   

  "כן אנחנו מכורים, זו בעיה. אני מכור מדי. זה מתבטא בזה שהדבר הראשון שאני עושה בבוקר זה להושיט יד לטלפון במקום לקום ולתת נשיקה לילדה ולאישה ולשמוע ציפורים. זו תסמונת ההתמכרות הכי ברורה. יש את התופעות האלה והן מדאיגות. מצד שני, אלה עדיין תופעות לוואי".

   

  הן שואבות את כל תקציבי הפרסום ומסכנות את גופי התקשורת המסחרית, מעיתונים ועד גופי טלוויזיה כמו זה שמעסיק אותך.

   

  "מה שזה עושה לשוק התקשורת מבאס. ענף העיתונות נפגע ועדיין זו תופעה שפחותה מכל המשמעויות החיוביות והדמוקרטיזציה ברשת".

   

  הבנות שלך גדלות לעולם אחר לגמרי משלך.

   

  "אני חושב שהילדים שלנו גדלים בעולם הרבה יותר טוב מאשר בעבר. ברור שיבאס אותי אם הבנות יהיו עם הראש כל הזמן בטלפון אבל הן יהיו יותר חכמות ועם נגישות למידע וגם מעמדן כנשים יהיה יותר טוב, לא מעט בזכות הרשתות החברתיות. אולי יהיו פחות טיולים בטבע, משחקי רחוב, מבט של עין בעין, אבל כל דור משתנה. אי־אפשר להסתכל על השינויים האלה ולומר אני נאטם, נחסם, זה רע".

   

  razs@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 16.11.17 , 19:51