שבת 15 בדצמבר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  24 שעות • 18.11.2017
  "לא קל לגדול כילדה שמנה, לכולנו מגיע ליהנות מבגדים יפים"
  לא פשוט להיות נער או נערה עם עודף משקל בישראל. מלבד ההצקות, העלבונות והלעג — אי־אפשר למצוא ברשתות בגדים יפים במידה 44 ומעלה. 15 נערות שישתתפו כדוגמניות בשבוע האופנה למידות גדולות רוצות להעביר את המסר הפשוט: לא חייבים להיות רזים בשביל להיראות טוב
  נעם ברקן

  כשוונדר וומן היא גל גדות, כשמנחות תוכניות הריאליטי הן רותם סלע ובר רפאלי וכשמכל עבר מביטות אלינו דוגמניות רזות — קל להבין כמה קשה לגדול כילדה וכנערה שמנה. הקושי מתעצם כשהן רוצות ללבוש בגדים יפים — כמו כולן. הן נכנסות לחנויות המותגים המובילים ומגלות שאין בגדים שמתאימים להן. שהן חריגות ולא שייכות. השבוע יחגגו נערות ונשים במידות גדולות את שבוע האופנה שמשיקה גאלה רחמילביץ', סטייליסטית למידות גדולות. על המסלול יצעדו בגאווה גם נערות שמאתגרות את המונח המקובל בחברה שלנו ליופי ולדוגמנות.

    

  "זה בסדר להיות מי שאת". ניצן שייר על המסלול
  "זה בסדר להיות מי שאת". ניצן שייר על המסלול

  עדי מנוח בת 15 מגן יבנה אף פעם לא הצליחה למצוא בגדים יפים במידה שלה. כשהייתה בת 12 הגיעה במקרה עם אמה, לתערוכת שבוע האופנה למידות גדולות של גאלה רחמילביץ'. בעיניים מלאות פליאה והתרגשות, כך היא מתארת, הביטה בנשים היפות שצעדו על המסלול. כשתצוגת האופנה הסתיימה ביקשה מאמה לפגוש את גאלה מאחורי הקלעים. "לעדי יש מבנה גוף עגלגל", אומרת בירנית מנוח, אמה. "כל השנים אמרו לה שהיא צריכה לרזות. בהתחלה היא נכנעה לתכתיבים החברתיים — ניסתה, והתייאשה. תמיד היא הלכה עם שקים, כי גם במידה 44 לא היו בגדים שמתאימים לגזרת הגוף שלה. בשבוע האופנה קיבלו אותה בחום ובאהבה. היא שיתפה את המעצבות בתחושות הקשות שלה והן נתנו לה תמיכה מדהימה, אפשרו לה לראות שהיא לא היחידה בעולם במידה גדולה ושגם היא יכולה להיות יפה".

    

  "מלכות הכיתה לא לובשות אוהל". גאלה רחמילביץ'
  "מלכות הכיתה לא לובשות אוהל". גאלה רחמילביץ'

  השבוע תצעד עדי בפעם השנייה על המסלול ותדגמן בגדים במידות גדולות. "על המסלול אני מעבירה מסר לנערות כמוני. תצוגות האופנה נותנות לי את הביטחון בלוק שלי, שזה משהו שהיה לי מאוד חסר. רוב הבגדים במידות גדולות לא מתאימים לנערות. כשאת ילדה מלאה תמיד אומרים לך תעשי ספורט, תהיי חטובה ויפה. המון שנים עשיתי ספורט, רצתי והתאמנתי למרות ששנאתי את זה ועדיין לא השתניתי. זה מבנה הגוף שלי. כילדה מלאה היה לי מאוד קשה להבין שזה בסדר, שיש אנשים שבנויים כך. אני חושבת שזו הבעיה הכי גדולה עבור נערות — להבין שזה בסדר. כילדה היה לי קשה מאוד להבין שזה בסדר להיות כמו שאני. שאפשר לא להיות רזה ועדיין להיות יפה".

   

  קיבלת תגובות קשות מהסביבה בגלל המשקל?

   

  "ברור, תמיד יש תגובות. אני מנסה לא לקחת אף אחת באופן אישי. זאת נורמה של החברה להעיר הערות לאנשים שמנים. הייתי רוצה שלצד אידיאל היופי של נשים מלאות ודוגמניות, שזכותן להיות רזות — זה בסדר שיהיו גם דוגמניות מלאות. שכל אחת תהיה עם מבנה הגוף שלה ושלא ישפטו אף אחת אם היא לא נראית רזה. אפשר להיות מלאה ובריאה. מפריע לי שאומרים לנערות שמנות לרזות. גם מדוגמניות רזות מאוד החברה מבקשת לרזות עוד".

   

  האם בירנית, גאה בבתה. "אני מכירה הרבה בנות בגיל של עדי שהן מלאות ואין להן את הביטחון העצמי והקבלה העצמית שיש בעדי כיום" היא אומרת. "אני לא מעודדת אכילת יתר, אבל זה מאוד עצוב שבחברה לא מקבלים אנשים כמו שהם. שואלים, 'למה את לא הולכת לחדר כושר? למה את לא יורדת במשקל?' צריך לקבל כל אחד כמו שהוא. זו נקודה מאוד רגישה אצלי. לא משנה כמה אני אגיד לילדה שלי שהיא הכי יפה — אני אמא שלה. כשהיא הולכת על המסלול ורואה שיש אפשרויות כל כך רבות להתלבש ולהרגיש יפה זה מגדל נפש בריאה".

   

  את שווה בין שוות

  שבוע האופנה למידות גדולות יחל ביום שלישי הקרוב ויימשך עד שישי. האירוע יתקיים ביד חרוצים 11 בתל־אביב. הוא מתקיים ביוזמתה ובהפקתה של הסטייליסטית גאלה רחמילביץ'. בערב לצד עדי מנוח תצעדנה על המסלול גם אסתי זקהיים, אמירה בוזגלו, מרסל מוסרי ומאיה בצלאל בעיצובים מיוחדים של מיטב המעצבים כמו ירון מינקובסקי, מיכל נגרין, אדם ברודי, יואב מאיר, סו שרה יהנסבורג ועוד.

   

  "אני נולדתי שמנה, גדלתי כילדה וכנערה שמנה", אומרת רחמילביץ'. "חייתי כנערה בחברה ששופטת אנשים לפי המראה שלהן ולא היו לי אפשרויות להתלבש כמו כולן. גם ככה הגודל שלי היה חריג. עולם האופנה גרם לי להרגיש עוד יותר חריגה. מה שהוביל אותי לקיים את שבוע האופנה זה הרצון להנגיש את האופנה לנערות ולנשים במידות גדולות. את שווה בין שוות. את יכולה ללבוש את כל מה שהחברות הרזות שלך לובשות. אין סיבה שהמשקל ישפיע על הערך העצמי שלך בעיני עצמך או בעיני החברות שלך בכיתה. דימוי גוף זה משהו שכולן מתמודדות איתו אבל נערות מלאות או שמנות מתמודדות איתו בצורה יותר קיצונית, את לא יכולה ללכת עם החברות לסיבוב שופינג בקניון. את כל הזמן צריכה להתפשר. כאילו אומרים לך, 'זה עולה עליך? טוב. תלבשי ותסתמי'. זה לא ככה. לבגדים יש כוח. כשאת במידה גדולה ובקושי יכולה להיכנס לאיזה חולצת רשת, כשתופרת עשתה לך טובה ותפרה עבורך שק שחור עם איזה פץ' עם פייאטים בצורה של טווס — את מרגישה חריגה. וזה עוד יותר מעצים את השונות שלך כי גם ככה את גדולה מכל השאר".

   

  בסרטון שיצרה רחמילביץ' שהושק בפורטל "עשר פלוס", מגזין אינטרנט להורים לילדים בגיל ההתבגרות, היא משתפת את הצופים בחוויות הקשות שעברה כנערה מלאה. "אני לא רוצה שאחרות יעברו את מה שאני עברתי. זה נמצא בכל מקום ובכל דבר, באיך שהמורה מתייחסת אליך, במעמד החברתי שלך, בזה שבסוף את מרגישה מנודה. את לא יכולה להיות הכי יפה, את לא יכולה להיות המגניבה, את לא יכולה להיות מלכת הכיתה כי מלכת הכיתה לא לובשת אוהל. למלכת הכיתה לא בא למות כשהיא מתלבשת בבוקר. את לא יכולה ללכת עם חבורת המלכות לשופינג בקניון אפילו אם את במידה 42. להיות במידה 42 זה ממש לא שמנה, ועדיין את עדיין לא יכולה להיות חלק".

   

  כך הרגשת? שבא לך למות בבוקר?

   

  "כן. את עומדת מול הארון ובאמת אין לך מה ללבוש. את צריכה להיכנס לחנויות שמוכרים בגדים לבנות 60 ו־70. בתור נערה בת 14 לא בא לך לראות את החולצה שאת לובשת על מישהי בת 70 בקניון. אלה חוויות שאני מכירה. גדלתי ככה. אין שום סיבה ביקום שלא תוכלי ללבוש משהו בגלל המידה שלך".

   

  נירית צוק
  נירית צוק

   

   

  על המסלול תעלה גם ניצן שייר, הזמרת בת ה־19 שהתגלתה בתוכנית "דה וויס ועובדת בימים אלה על אלבום הבכורה שלה. היא אמנם לא תצעד, אבל תלבש בגד שעוצב במיוחד עבורה ותשיר על הבמה. "זה לא קל לגדול כילדה שמנה", הוא מספרת. "תמיד אופנה ובגדים זה חלום בלתי מושג שהיה לי. לקנות בגדים היה עבורי סבל. תמיד הכל קטן ולא עולה עלייך. לכולנו מגיע ליהנות מבגדים יפים ומאופנה. זה משפיע המון על הביטחון העצמי, כיף לאהוב את מה שאת לובשת. כך את יכולה להציג את הפנימיות שלך. זה צריך להיות נגיש בכל חנות. זה עצוב שלא עושים בגדים במידות גדולות גם ברשתות האופנה המובילות. הרבה מנכ"לים של חברות אופנה חושבים שנשים שמנות לא יהיו יפות בבגדים שלהם".

   

  יש לך מסר להעביר?

   

  "זה בסדר להיות מי שאת".

   

  גזענות נגד שמנים

  סיוון (שם בדוי), אם לנערה עם עודף משקל שתצפה בשבוע האופנה, מספרת בכאב לב כמה קשה לה לראות את הילדה שלה נשברת כל פעם מחדש בחנויות הבגדים. "עבורי ועבור הבת שלי מסע שופינג הופך תמיד לעוגמת נפש. דווקא אחד הדברים המלהיבים שיכולים להיות לאם ובתה הופך לפצצה שעלולה להתפוצץ כל רגע. בגלל הכעס שלי והכעס שלה. לפני חודשיים יצאנו ליום כיף וקניות. מסע שהפך מיום כיף ליום מאוד עצוב. עברנו מחנות לחנות והבגדים לא עולים. פעם זה כפתור שלא נסגר, פעם זו חולצה שצמודה מדי. אחרי יום ארוך יצאנו עייפות ומותשות ובעיקר מתוסכלות ללא שקית קניות אחת. זה רגע שאת כאם כועסת על כולם. על חנויות האופנה שלא השכילו להבין שנערה רוצה להיות טרנדית ועדכנית גם אם היא במידה 46. הכאב של אותו יום מלווה אותי זמן רב. הרגע שבו הבגדים בתא המדידה לא עולים על הבת שלך, ומאחוריי משתרך תור ארוך של נערות צנומות כי את המלאות לא רואים — זה מרגיש הכי לבד בעולם".

   

  חן ממרכז הארץ, נערה בעלת עודף משקל שתצפה גם היא בשבוע האופנה למידות גדולות, לא מסתירה את הכעס שלה על תעשיית האופנה: "כואב לי שאנו חיים בעולם שמחשיב את עצמו פתוח לשונות, אבל כשזה מגיע למשקל זה הופך לגזענות של ממש. לא יגידו את זה במפורש אבל אפשר להרגיש את זה. כאילו משקל עודף זה משהו שהחברה לא סולחת עליו".

   

  פורטל עשר פלוס יפתח מחר בקמפיין להעלאת מודעות לנושא בשיתוף עם גאלה רחמילביץ'. נירית צוק, מנכ"לית פורטל עשר פלוס, ומומחית למחקר תרבות הנוער מסבירה למה שבוע האופנה למידות גדולות כל כך חשוב בעיניה. "תמיד כשמדברים על תופעת ההשמנה מדברים על בעיה. קוראים לזה מגפה. תמיד המושגים מאוד שליליים. 56% מבני הנוער חשים חוסר ביטחון לגבי הגוף שלהם, ילדים עם משקל עודף סובלים מהצקות. ויש גם את הלחץ של ההורים לטפל ב'בעיה', להכניס את הילד לדיאטה. הילד הופך שקוף, הוא חווה את עצמו בכל מקום כלא בסדר, כאחד שצריך 'לתקן' אותו. מאוד חשוב שהורים ידגישו בפני הילדים שלהם, שהאהבה לא תלויה במשקל ובמראה של הילד, שאין לו במה להתבייש". •

   

   


  פרסום ראשון: 18.11.17 , 20:43