ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גטי
  חדשות • 20.11.2017
  הביקור הישראלי בממלכה הסודית
  המדינה המסתורית שהביאה לעולם את מדד האושר מחזקת את יחסיה הדיפלומטיים עם ישראל • ברביעי האחרון יצאה משלחת בכירים מהארץ לביקור בבהוטן הזעירה הממוקמת בין הודו לסין ונועדה שם עם ראש הממשלה וצמרת השלטון
  איתמר אייכנר

  היא מדינה בודהיסטית זעירה החבויה בהרי ההימלאיה. במשך שנים נמנעה מלהיפתח אל העולם הגדול ולא קיימה קשרים דיפלומטיים עם ישראל. ביום רביעי האחרון ביקרה משלחת ישראלית רמת דרג בבהוטן הקסומה, שם נפגשה עם ראש הממשלה, עם שר החקלאות ועם בכירים מקומיים ודנה איתם בהעמקת שיתופי הפעולה.

   

  בהוטן היא מדינה קטנה המונה כ־740 אלף תושבים ובראשה עומד מלך. במשך השנים קיימה ישראל מגעים דיפלומטיים דיסקרטיים עם הממלכה המסתורית שנוהלו על ידי שגרירות ישראל בהודו. אך למרות הרצון הישראלי לחיזוק הקשרים חרטה בהוטן על דגלה הימנעות מיחסים דיפלומטיים למעט שתי מדינות בלבד: הודו ובנגלדש. בחלוף השנים נפתחה למדינות נוספות אך היא עדיין שומרת בקנאות על תרבותה הייחודית ומעריכה את הישגיה על פי מידת האושר של התושבים ולכן גם הביאה לעולם את מדד האושר.

   

  מימין לשמאל: סמנכ"ל אסיה ופסיפיק גלעד כהן, ראש ממשלת בהוטן ושגריר ישראל בהודו דניאל כרמון
  מימין לשמאל: סמנכ"ל אסיה ופסיפיק גלעד כהן, ראש ממשלת בהוטן ושגריר ישראל בהודו דניאל כרמון

   

   

  המשלחת הנוכחית לממלכה הזעירה כללה את סמנכ"ל אסיה ופסיפיק הנכנס במשרד החוץ גלעד כהן ואת שגריר ישראל בהודו דני כרמון. השניים דנו עם מארחיהם על אפשרויות לשיתופי פעולה בנושאי חקלאות ומש"ב (סוכנות הסיוע הלאומית של ישראל).

   

  מדובר במשלחת הישראלית הבכירה ביותר שביקרה אי פעם בממלכה הסודית והיא נועדה עם ראש הממשלה, שר החקלאות, יו"ר הפרלמנט, מנכ"ל משרד החוץ ומנכ"ל הארגון לאושר לאומי וגם התארחה בקבלת פנים שערך משרד החוץ המקומי לקהילה הדיפלומטית. כהן וכרמון השתתפו גם במושב הפתיחה החגיגי של הפרלמנט במקום.

   

  "בחרתי להקדיש את נסיעתי הראשונה בתפקיד למדינה קטנה שרבים מהישראלים לא מכירים אך היא אבן נוספת בפסיפס היחסים המרתקים והמגוונים שיש לנו באסיה", אמר כהן והוסיף: "התרשמתי מכך שבבהוטן מקדישים מחשבה רבה לנושא האושר האישי והלאומי. מדובר בהחלטה נבונה שבוודאי תפעל לשיפור איכות החיים במדינה".

   

  ביוני 2016 ביקר לראשונה שר החקלאות של בהוטן בישראל כדי להשתתף בטקס הסיום של 30 סטודנטים מבהוטן שסיימו קורס השתלמות חקלאות בחברה ישראלית.