שבת 15 בדצמבר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 21.11.2017
  שוברים שתיקה: זה הפלסטיני שהוכה
  סרטון חדש שפורסם אמש על ידי שוברים שתיקה מציג את הדובר דין יששכרוף מוביל פלסטיני למעצר • בארגון טוענים: הפרקליטות חקרה את האדם הלא נכון, ולכן הוא הכחיש שהוכה • הפרקליטות: "הסרטון לא מוכר לנו"
  אלישע בן קימון וטובה צימוקי

  ארגון שוברים שתיקה נלחם בימים אלה על אמינותו ומנסה בכל דרך לחזק אותה. אמש פירסם הארגון סרטון מעצר בחברון שבו נראה דובר הארגון, דין יששכרוף, כשהוא מוביל פלסטיני אזוק לנקודת מעצר. אנשי הארגון טוענים כי הסרטון מראה את האירוע שבו היכה יששכרוף פלסטיני ‑ ושבסרטון שפורסם מצולם הפלסטיני שעליו העיד הדובר.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בארגון הוסיפו וטענו כי הפלסטיני הותקף על ידי יששכרוף רגעים לפני הצילום שפורסם, שבו לא רואים את יששכרוף מכה את הפלסטיני. אנשי הארגון טוענים כי בסרטון נראה יששכרוף עם הפלסטיני והקשר רובן סילברסטון ‑ שלטענת הארגון אישר את עדותו של יששכרוף ‑ אך כלל לא נחקר. את הסרטון מצאו תחקירני שוברים שתיקה ו"בצלם" בארכיון הווידאו של "בצלם".

   

  שאדי סידר, מתנדב בפרויקט המצלמות של "בצלם", צילם את האירוע המדובר וגם את האירוע בו צולם דין עוצר את חסן ג'ולאני הפלסטיני שנחקר, אך לפי טענת הארגון אינו הפלסטיני עליו העיד יששכרוף.

   

  עוד טענו בארגון כי בהחלטה לסגור את תיק החקירה כתבה הפרקליטות באופן נחרץ ותמוה, כי היה רק אירוע אחד, ואולם בחיפוש זריז בארכיון "בצלם" נמצא תיעוד של יותר מעשרה אירועים.

   

  בתגובה לסרטון אמר מנכ"ל שוברים שתיקה, אבנר גבריהו, כי "על הפרקליטות לתת את הדין על הצטרפותה לרדיפה פוליטית שיזמה השרה הממונה עליה".

   

  בתגובה אמרה השרה שקד כי "הפרקליטות קבעה שדובר שוברים שתיקה שיקר. אלף סרטונים לא ישנו את העובדה: שוברים שתיקה הוא ארגון שמוציא את דיבתם של חיילי צה"ל בעולם ומבוסס על סילוף עובדות ושקרים".

   

  כזכור, הדובר נחקר לאחר שטען כי במהלך שרותו הצבאי בחברון היכה פלסטיני. במהלך החקירה איתרה המשטרה פלסטיני בשם חסן ג'ולאני, כזה שאותו היכה יששכרוף. בשבוע שעבר החליטה הפרקליטות על סגירת התיק וטענה כי האירוע כלל לא התרחש. בתגובה לכך טענו בארגון כי המשטרה לא חקרה את הפלסטיני הנכון, ומצאו את הסרטון מהאירוע ממנו עולה לכאורה כי המשטרה חקרה מקרה אחר ולא את המקרה הנכון.

   

  בתגובה לפרסום סרטון שוברים שתיקה פרסם אורי ברכיה, מי שהיה הסמל של יששכרוף בחברון, כי הוא זיהה את עצמו בתיעוד שפרסם יששכרוף, אך דבריו של דין ולפיהם הוא היכה פלסטיני הם שקר גמור. מהפרקליטות נמסר: "האירוע נחקר על־פי התיאור שהחשוד עצמו מסר ביחס לזמן, למקום ולנסיבות האירוע. הסרטונים ששודרו אמש בתקשורת אינם מוכרים לנו. ככל שגורם כלשהו סבור כי נעברה עבירת אלימות במועד אחר, הרי שעומדת בפניו האפשרות להביא את טענותיו בפני הגורמים הרלוונטיים".

   

  דובר שוברים שתיקה סירב לבדיקת פוליגרף

  אלישע בן קימון

   

  בעקבות סגירת התיק נגד דובר ארגון שוברים שתיקה, דין יששכרוף, בטענה כי אירוע "הכאת הפלסטיני" כלל לא התרחש ‑ הציע "ידיעות אחרונות" לדובר הארגון להוכיח את אמיתות טענותיו באמצעות בדיקת פוליגרף.

   

  בניסיון לברר את הדברים והמחלוקת, פנה "ידיעות אחרונות" ליששכרוף בעצמו וגם למנכ"ל הארגון אבנר גבריהו. לשניים הוצע כי יששכרוף יעבור בדיקת פוליגרף לצורך אימות הסיפור. בארגון סירבו לתת לתשובה ברורה. בתחילה טענו המעורבים כי יחשבו על ההצעה, אך ככל שחלפו השעות התחמקו בארגון ונמנעו מלהשיב ‑ וזאת למרות פניות חוזרות ונשנות.

   

  דובר הארגון טען כי הדבר קשור לחקירה, וכי יש לקבל תשובה בעניין מעורכת דינו של יששכרוף.

   

  עורכת דינו של יששכרוף, גבי לסקי, כתבה תגובה לפיה "מכיוון שהתברר שהחקירה רצופת כשלים עמוקים שחשפנו ויש סיכוי שתיפתח מחדש, כל דבר שקשור ויכול להשפיע על החקירה צריך להיעשות במסגרתה ובמסגרת המשטרה, שם דין ישתף פעולה ויסכים לכל בדיקה שתתבקש".