yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  24 שעות • 21.11.2017
  דיבור נגוע
  אתמול חשפנו כאן את שיטות הפעולה האגרסיביות של ארגון "הידברות" למניעת התבוללות והפלות. אבל לא רק איומים, הטרדות וסחיטות נפשיות נמצאים בארגז הכלים של הארגון, אלא גם המון כסף. אז איך הפך "הידברות" לתאגיד רב זרועות שמגלגל עשרות מיליונים, מחזיק בין היתר גם בערוץ טלוויזיה, ונהנה מתמיכה נדיבה של משרד החינוך — כל זאת בזמן שהוא מתדרך נשים כיצד להוציא במרמה כספים מהמדינה
  ליאור אילתי, יהודה שוחט

  זה התחיל כעמותה להחזרה בתשובה, מה שמכונה "קירוב לבבות", במשכנו של הרב אליעזר כהן בירושלים. 15 שנים אחר כך "הידברות" הוא כנראה ארגון ההחזרה בתשובה הגדול בישראל, עם חברות־בנות, ערוץ טלוויזיה, שלל מוצרים ומחזור שנתי של 47 מיליון שקלים, נכון לשנה שעברה. על ההצלחה המסחררת הזאת אחראי בעיקר הרב זמיר כהן, בנו של אליעזר וכוכב עולה בעולם המחזירים בתשובה.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בחלק הראשון בתחקיר על העמותה, שפורסם כאן אתמול, עסקנו בהרחבה בשני הפרויקטים החדשים והמצליחים של העמותה: אמ"א — למניעת הפלות; ושבויות — למאבק בהתבוללות. באמצעות תחקירניות שהתחזו למועמדת להתנדבות בארגון ולצעירה בהיריון הראינו את ההתנהלות האגרסיבית, את הלחץ הפסיכולוגי שמופעל על הנשים שמגיעות להתייעצות ואת מסע ההפחדה והאיומים עליהן ועל בני זוגן. בחלק השני של התחקיר נתמקד באחורי הקלעים של הארגון, בהתפתחותו הכלכלית המטאורית שמאפשרת לו לנהל את המיזמים למניעת הפלות ולמאבק בהתבוללות.

   

  קראו עוד: "לגדל אותו את לא יכולה ולהרוג את יכולה?" | ליאור אילתי, נועה טל, אדיר ינקו

   

   

   

  על פי המסמכים שהוגשו לרשם העמותות, המטרה המקורית של הידברות הייתה "לפעול למען קירוב לבבות וקירוב רחוקים. לנהל ולייסד ישיבות וכוללים לאברכים. לייסד ולנהל מוסדות חינוך, גני ילדים, תלמודי תורה ובתי ספר. להקים ולנהל מכוני מחקר תורניים ומדעיים תורניים. לסייע ולתמוך בנזקקים".

   

  בשנים הראשונות חיה העמותה בעיקר על הקצבות מקרנות שונות להפצת יהדות, עם מחזור שנע סביב מיליון שקל, וכמנכ"ל שימש מאז ועד היום דוד תופיק. ב־2009, אחרי שנה גרועה במיוחד, עם גירעון תפעולי של יותר מחצי מיליון שקל, שונתה מטרת העמותה ונוספו סעיפים של "פעילות חסד" ותמיכה במשפחות נזקקות. מדובר בפרקטיקת החזרה בתשובה ידועה: לא רק שיעורי תורה אלא גם תמיכה כלכלית בנזקקים, שמייצרת תלות בינם לבין החזרה בתשובה. בפועל, אגב, חלפו עוד שנים עד שהארגון אכן תמך בנזקקים, וגם אז בסכומים זניחים יחסית להיקף הפעילות. הייתה זו דרך לגייס כסף שיממן את המשך הפעילות.

   

  אחרי כמה שנים מתחת לרדאר החל מחזור העסקים של הארגון לקפוץ פעם אחר פעם; מ־3 מיליון שקל ב־2007 עד ל־47 מיליון שקל ב־2016 — סכום עתק בכל מה שנוגע לעמותות בישראל. חלק ניכר מהסכום הזה הולך לתשלום משכורתם של 466 העובדים (לעומת 50 לפני עשור). הבכירים שבהם, על פי הדיווח לרשם העמותות, מרוויחים כ־250 אלף שקלים (מנהלת ערוץ הידברות); כ־200 אלף (המנכ"ל הוותיק ומנהלת הכספים), ועוד מספר בכירים המשתכרים סכומים פחותים במקצת.

   

  ביטוח לאומי והחוזה הפיקטיבי

   

  מלבד הלחץ הפסיכולוגי שבו נגענו אתמול, האמצעי העיקרי שמסייע להידברות להיאבק בהפלות, כמו גם ב"התבוללות", הוא הכסף. בזכות עשרות מיליוני השקלים שזורמים להידברות יכולה העמותה לממן דירות מסתור לנשים בהיריון או לכאלו שנמלטות מ"זוגיות אסורה" עם מי שאינו יהודי.

   

  כך הציעה קלינה שוורץ, מנהלת אמ"א ו"שבויות", לאדוה — התחקירנית ששלחנו להידברות במסווה של צעירה בהיריון — דירה, כסף ביד, תמיכה בשם אגודת "אפרת", ועוד. אבל קלינה לא הסתפקה בכך, וגם לימדה את התחקירנית כיצד לפעול מול הביטוח הלאומי ומול האבא של התינוק, כדי למקסם רווחים. "לכל אם חד־הורית מגיע 1,180 שקל השתתפות בשכירות מהמדינה", היא הסבירה לאדוה. "את מביאה להם אישור שאת בהיריון, חודש חמישי, ומקבלת. חוץ מזה, את יכולה בכל התשעה חודשים האלה לגור אצל חברה".

   

  הכסף מגיע לי גם אם אני לא שוכרת?

   

  "לא. את יכולה לעשות חוזה עם בעל הדירה — חברה שלך".

   

  גם אם היא לא משכירה לי?

   

  "כן. דבר נוסף, כשהוא נולד יש לך מזונות של 2,500־2,000 שקל מביטוח לאומי. את אומרת שאת לא יודעת מי האבא. קורה. אפשר גם להגיע איתו להסכם שהוא ייתן לך כסף מהצד, ואנחנו וארגון אפרת עוזרים לך".

   

  אבל ביטוח לאומי יעלו על זה.

   

  "לא יעלו".

   

  כשאדוה מעלה ספקות, קלינה מחדדת: "אני נותנת לך לגור בדירה משלנו, את מקבלת כל חודש 1,200 שקל סיוע בשכר דירה מהמדינה".

   

  אבל זה רק אם אני שוכרת דירה.

   

  "אני נותנת לך דירה חינם, מחזירה לך את הכסף. תראי מה ריבונו של עולם אומר לך: נותן לך פתח לקבל דירה חינם מעמידר".

   

  הרב זמיר כהן
  הרב זמיר כהן
   

   

  הרב הכוכב

   

  בחודש מאי 2014, המחזור השנתי של הידברות זינק פעם נוספת, אושר תשלום גמול לחברי הוועד המנהל, והושקו שני פרויקטים חדשים: אמ"א ו"מניעת התבוללות". הראשון, ראשי תיבות של "אימא מצילה אותי", הושק באחד הכנסים הגדולים על ידי הרב זמיר כהן. על הפרויקט השני נכתב באתר הידברות בשם הרב כהן: "התבוללות היא סוג של שואה שקטה לעם ישראל. בעבר הייתה שואה נוראה, כשרצחו וטבחו יהודים. היום יש שואה שקטה, כשיהודים מתבוללים ונעלמים".

   

  אחת הפרזנטוריות של פרויקט ה"שבויות" היא הסלבריטאית החוזרת בתשובה עדן הראל. בסרטון שזמין לצפייה באתר האינטרנט של הידברות הראל מיישירה מבט למצלמה ומסבירה שלפעמים בעקבות האהבה נשים עושות בחירות לא נכונות. היא מציגה לצופות את סיפורה של אישה שהאהבה גרמה לה לעזוב את משפחתה לטובת גבר אלים שאינו יהודי, ובזכות מבצע מיוחד של עמותת הידברות אותה אישה שבה הביתה.

   

  כאמור, הרב זמיר כהן עומד בלב העשייה של הידברות. הוא מככב באתר ובערוץ, וספריו והרצאותיו נמכרים דרך האתר של הארגון. גם קלינה שוורץ, מנהלת פרויקט אמ"א ופרויקט שבויות, שאיתה שוחחו התחקירניות שלנו, משתמשת לעיתים תכופות בשמו. הוא נחשב לידען עצום ואדם מבריק, שמרבה להשתמש בהרצאותיו בפרשנות מודרנית יחסית לסיפורי המקרא. הוא הצליח לסחוף אחריו עוד ועוד מאמינים, שרבים מהם גם תורמים כספים לארגון.

   

  עיקר תקציבה של הידברות מגיע מתרומות. קרן "מרומים" של יצחק מיראלשווילי, הבעלים של ערוץ 20, תרמה ב־2015 חצי מיליון שקל לעמותה. קרן "משאת משה" — בשם קרן "וולפסון" שמקדמת החזרה בתשובה ותורמת גם לארגון "יד לאחים", שנחשב לקיצוני יותר — תרמה אף היא מאות אלפי שקלים במהלך השנים.

   

  אבל הכסף מגיע גם ממקורות אחרים. בין השאר הקימו בארגון חברות־בנות וחברות מקבילות, שמייצרות הכנסות ויכולות לתמוך בעצמן בחברה־האם באמצעות שלל מוצרים ושירותים: אתר לשידוכים, אתר קניות מקוון, ואפילו ייצור ושיווק של ממיר טלוויזיוני בשם "צופיה", שמסנן תכנים. או כלשונם: "הסכר לשצף הטומאה שמתחולל במדיה הכללית".

   

  עיון בדוחות השונים מלמד שהארגון מרוויח לא רע בכלל. עד כדי כך שהחברה־הבת "הידברות קורפ" יכולה הייתה לתרום בשנה שעברה לחברה־האם כמיליון וחצי שקל. לצד החברות "החברה לשידורי יהדות", "הידברות קורפ" ו"יהדות שופס", היהלום שבכתר הוא "ערוץ הידברות בע"מ", לב־ליבהּ של פעילות העמותה: ערוץ הידברות, שמשודר באפיק 97 ב־yes, בהוט ובפרטנר טי־וי. לפני כשנתיים נקנסו יס והוט על ידי מועצת הכבלים והלוויין, לאחר שבניגוד לתנאי הרישיון שידר ערוץ הידברות פרסומות — כלומר יצר עוד הכנסות. מאז מסתפקים בערוץ בשידור חסויות.

   

  בין התורמים: משרד החינוך

   

  בשנתיים החולפות, מתברר, נוסף עוד מקור הכנסה מפתיע: משרד החינוך. בשנים 2015־2016 אישר האגף לתרבות יהודית במשרד להעביר 450 אלף שקל להידברות, לצורך הפצת עלוני שבת, ימי עיון וסמינרים וגם עבור אתר האינטרנט. מתוך הסכום הזה הועברו עד כה 230 אלף שקלים.

   

  מדוע שמשרד החינוך יתקצב ארגון שמטרתו המובהקת היא החזרה בתשובה, ובין שאר מטרותיו גם מניעת הפלות והתבוללות? ולמה שהכסף שלנו יממן עלוני שבת מאותו ז'אנר? ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), שחשפה את העברת הכספים, אמרה אתמול: "אסור להתבלבל: אין מדובר בתרבות יהודית או בהדתה, כי אם בשטיפת מוח פוליטית ואסורה בתוך מוסדות החינוך של צעירי ישראל. שוב מתגלה שמשרד החינוך משקיע חלק מתקציביו בחיזוקן של עמותות דתיות ומקושרות פוליטית, כולל כאלה הפועלות גם נגד הערכים היסודיים של מדינת ישראל. כדאי שבמשרד יזכרו שהכסף הזה שייך לאזרחי ישראל ולא לפוליטיקאים אינטרסנטיים. אפנה בדחיפות ליועמ"ש לברר כיצד אושרה העברת הכספים הזו ולדאוג להסירה, כדי שכספי המסים שלנו יועברו לחינוך אמיתי של ילדינו".

   

  במשרד החינוך השיבו: "משרד החינוך מתקצב את התקנה למפעלי תרבות יהודית מעל עשור (מאז שנת 2002), ותומך בארגונים העוסקים בנושאי יהדות על פי מבחני תמיכה שקיבלו את אישור היועץ המשפטי לממשלה. במסגרת תקנה זו נתמכים עשרות גופים שונים ומגוונים".

   

  תרומה נוספת מכספי ציבור ניתנה על ידי עיריית פתח־תקווה, על סך 86 אלף שקל במצטבר. משם נמסר: "ארגון 'הידברות' מקבל תמיכות מעיריית פתח־תקווה החל משנת 2014, על פי קריטריונים שוויוניים לעמותות המעניקות שיעורי יהדות בתרבות תורנית".

   

  מהידברות נמסר בתגובה: ״עמותת 'הידברות — אירגון לקירוב לבבות' מתנהלת זה שנים בליווי משפטי צמוד של עורכי הדין שלומית משה ויגאל דנינו, ושל פירמת רו"ח BDO זיו האפט. בידי העמותה אישור ניהול תקין מרשם העמותות שנה אחר שנה, העמותה פועלת כחוק ומקפידה לקיים את נהלי רשם העמותות. במסגרת פעילותה מסייעת העמותה לאורך שנות קיומה למשפחות נזקקות, לחיילים בודדים, במקרים רפואיים סבוכים וגם לנשים שמפאת מצבן הכלכלי חשבו לבצע חלילה הפלה. אם הייתה חריגה נקודתית ממדיניות הארגון, היא תיבדק ותתוקן״.

   

  מחלקת תחקירים - הכתובת לחשיפות: ytahkirim@gmail.com

   


  פרסום ראשון: 21.11.17 , 19:54
  yed660100