{ }
שבת 14 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  ממון • 25.11.2017
  קטנים ומרוויחים
  קשיים? לא אצלם • כ–30% מהעסקים הקטנים והבינוניים דיווחו על שיפור ברווחיות • התוצר של העסקים הקטנים ומספר העובדים בהם המשיכו לצמוח בקצב מהיר יותר מהממוצע ב–OECD
  נווית זומר

  למרות הקשיים שעומדים בפני עסקים קטנים, מתברר כי יש עלייה ניכרת במספר העסקים הקטנים שדיווחו על שיפור ברווחיות.

   

  על פי הדוח השנתי של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה ב־2016 נרשמה עלייה של 28% במספר העסקים הקטנים שדיווחו על שיפור ברווחיות (במסגרת הסקרים התקופתיים של הסוכנות נשאלים בעלי העסקים בכל שנה לגבי שינוי ברווחיות עסקיהם לעומת השנה הקודמת).

   

   

  דיווחי הרווחיות של העסקים שמעסיקים עד 19 עובדים היו החיוביים ביותר מבין כלל קבוצות העסקים הקטנים. בענף התעשייה היו הכי הרבה עסקים שדיווחו על שיפור ברווחיות (32%), בענף המסחר 28% דיווחו על עלייה ברווחיות, ובענף השירותים דיווחו 23% על עלייה ברווחיות.

   

  עוד עולה מהדוח כי בשנים האחרונות הגדילו העסקים הקטנים והבינוניים את התוצר שלהם בכ־40 מיליארד שקל (17% גידול). התוצר של העסקים הקטנים, המעסיקים עד 19 עובדים, ומספר העובדים בעסקים הקטנים המשיכו לצמוח בקצב מהיר בעוד שהתוצר של העסקים הגדולים נשאר זהה.

   

  אלי כהן | צילום: אוראל כהן
  אלי כהן | צילום: אוראל כהן

   

   

  על פי נתוני הדוח, מספר העסקים בישראל ב־2016 היה 532 אלף, לעומת 518 אלף עסקים ב־2015 (גידול שנתי של 2.6%).

   

  נתון נוסף במסגרת המגמה החיובית מצביע על כך ששיעור העסקים מהירי הצמיחה בישראל גבוה מהממוצע במדינות ה־OECD. מדובר בעסקים שחוו צמיחה של לפחות 10% במספר המועסקים על פני תקופה של לפחות 3 שנים.

   

  ענף הבינוי חווה את התנודתיות הגבוהה ביותר במספר המועסקים, כאשר 20% מהעסקים בענף סבלו מצמצום נרחב במספר המועסקים (בהשוואה ל־12% ול־8% בענפי השירותים והתעשייה).

   

  "ישראל היא בין המדינות המובילות בפתיחת עסקים עצמאיים ועם שיעור פתיחת עסקים מהגבוהים ביותר במדינות ה־OECD", אמר שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, בתגובה לדוח.

   

  לדבריו, "הנתונים מצביעים על גידול משמעותי ברווחיות ובתוצר של העסקים הקטנים והבינוניים בשנים האחרונות ובתרומתם לתוצר הלאומי. העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי".

   

  העסקים הקטנים והבינוניים אחראים ל־53% מהתוצר העסקי ומעסיקים יותר מ־60% מכלל המועסקים במגזר העסקי.

   


  פרסום ראשון: 25.11.17 , 20:05
  ידיעות אחרונות