חמישי 28 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 26.11.2017
  סקר: עלייה במספר הרפורמים בישראל
  סקר התנועה הרפורמית: 7 אחוזים מהישראלים מגדירים עצמם רפורמים — פי שניים מ־2010 • 58% מהציבור תומכים בזכותם של נשות הכותל להתפלל בכותל המערבי
  איתמר אייכנר

  7% מכלל מהישראלים מגדירים את עצמם רפורמים, ו־11% מהחילונים מגדירים את עצמם רפורמים. כך עולה מסקר שערכה חברת דיאלוג בקרב מדגם מייצג של 700 ישראלים עבור התנועה הרפורמית בישראל.

   

  זהו השיעור הגבוה ביותר של הזדהות עצמית עם הזרם הרפורמי בכל הסקרים שנערכו בשנים האחרונות. בסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה שהתפרסם ב־2010 3.7% מכלל האוכלוסייה הגדירו את עצמם רפורמים.

   

  על פי הסקר — 44% מכלל הישראלים לא מזדהים עם אף זרם דתי; 29% מזהים את עצמם עם הזרם הציוני־דתי; 10% עם הזרם החרדי; 7% עם הרפורמי; 4% עם הקונסרבטיבי ו־5% אחר.

   

  עוד עולה מהסקר ש־56% מהחילונים ו־38% מהמסורתיים השתתפו בשנה האחרונה בטקס חתונה או בר מצווה בהובלה של רב רפורמי או קונסרבטיבי.

   

  מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת (רפורמית), גלעד קריב, אומר כי מבחינתנו הסקר הזה מראה שלמרות ההסתה המתמשכת של הממסד הרבני נגד היהדות הרפורמית והאפליה הקשה בתקציבים ובסמכויות — חלקים גדולים בציבור הישראלי מצביעים ברגליים.

   

  רוב ברור של הציבור הישראלי תומך בזכות של יהודים רפורמים וקונסרבטיבים ושל נשות הכותל להתפלל בכותל המערבי: 58% מול 33% שמתנגדים. רוב בציבור הישראלי מסכים שביטול מתווה הכותל פגע ביחסים עם יהדות התפוצות (49% מול 34%).

   

  רוב ברור בציבור החילוני מעדיף תפילה בבית־כנסת ללא הפרדה בין נשים לגברים (63%). רק 11% מעדיפים בית־כנסת שיש בו מחיצה. שיעור נמוך יחסית בציבור המסורתי מעדיפים ישיבה מעורבת (23%).

   

  רוב גדול בכלל המדגם דוחה את העמדה שהרבנות הראשית תורמת לזהותה של מדינת ישראל ומקרבת את הציבור הישראלי למסורת (58% מול 35%). שיעור גבוה של הסתייגות מהרבנות הראשית בקרב הציבור המסורתי (64%). שיעור הסתייגות משמעותי גם במגזר הציוני־דתי (28%).

   

  תמיכה רחבה בציבור החילוני להענקת שוויון מלא לזרמים הלא אורתודוקסיים (81%) ולראשונה בסקרים גם רוב בקרב הציבור המסורתי (49% מול 40%). תמיכה משמעותית בקרב מצביעי מפלגות ימין־מרכז לא דתיות בשוויון לזרמים (41% בליכוד, 54% בישראל ביתנו, 50% בכולנו). תמיכה מועטה בקרב מצביעי הבית היהודי וש"ס (10%). תמיכה גורפת בקרב המצביעים למפלגות מרכז־שמאל.

   

  רוב קטן בכלל המדגם להכרה בגיורים רפורמיים בישראל (48% מול 45%). רוב מובהק יותר בכלל המדגם מחייב הכרה בנישואים הנערכים על ידי רב רפורמי (51% מול 42%).