yed300250
הכי מטוקבקות
  יאיא פינק
  חדשות • 27.11.2017
  צבא העם, לא צבא הגברים
  יאיא פינק

  הקמפיין המתוזמן נגד שילוב חיילות בצה"ל הוא קמפיין לא רק נגד נשים, אלא גם נגד קדמה ושוויון, נגד ההחלטות המקצועיות של צה"ל, ובעיקר נגד ישראל כפי שאנו רוצים שתהיה. צה"ל הוא צבא העם, לא צבא הגברים. צבא העם, שבא מתוך העם ולמענו, שמשלב בין מקצועיות ומצוינות ובין בניית היסודות החברתיים בישראל. אין ולא יכול להיות צבא ללא 51% מהאוכלוסייה.

   

  דף המסרים המתחלף תדיר של המתנגדים לשירות המשותף רק מוכיח זאת: יום אחד הם חוששים שהחיילות יוטרדו מינית, למחרת הם חוששים שהחיילים יתפתו כשחיילות ישכבו לצידם בשוחות; יום אחד הם חוששים לבריאותן של החיילות, ולמחרת לרמה המבצעית של צה"ל.

   

  קמפיין ההתנגדות לשילובן של נשים בצה"ל לא מגיע מתוך דאגה למבצעיות, למקצועיות של הצבא, או לשברי המאמץ של האחיינית שלי המשרתת באחד הגדודים הקרביים המעורבים. מטרתו אחת: לפגוע בגידול החד של החיילות המשרתות בצבא בכלל ובמערך הקרבי בפרט – עלייה של 400% במספר המתגייסות לתפקידי לחימה בשנים האחרונות. וכל זאת מתוך שוביניזם טהור והקצנה דתית הרואה בעיה בנוכחות נשים הן במרחב הצבאי והן ובמרחב האזרחי.

   

  גם בארה"ב התנגדו שנים רבות לשירות משותף בין לבנים לשחורים מתוך "דאגה עמוקה" לכאורה לרמת המבצעיות של הצבא. האמת מאחורי דאגה זו הייתה מרוחה באותיות של קידוש לבנה: הדרה, אפליה וחשש מפגיעה בהגמוניה השלטת. בארה"ב של היום, אגב, 90% מתפקידי הלחימה פתוחים גם לנשים.

   

  הפיילוט שיצא בימים אלה לדרך לשילובן של לוחמות בחיל השריון הוא בדיוק הדרך הנכונה: צה"ל בודק כל הזמן את הדרך הטובה ביותר לשילוב נשים בתפקידי לוחמה, עד עתה בהצלחה גדולה. ההתנגדות העצומה של רבנים שונים לפיילוט הזה רק מאירה את הסיבה האמיתית למאבקם: החשש מהעובדה שנשים צוברות עוד ועוד מקום במוקדי הכוח בחברה הישראלית – כוח שמאיים על סולם הערכים שלהם. הם לא רוצים את הנשים לא רק בתפקידי לחימה, הם לא רוצים אותן גם כמדריכות וכחיילות במרחב המשותף בצבא. מבחינתם חיילות מהוות בעיית צניעות, גם כשהן במדים מלאים, גם כשהן לובשות חרמונית.

   

  אני, קצין בצנחנים המשרת עשרות ימי מילואים בשנה, ועוד מאות קציני וקצינות מערך המילואים, קוראים לדרג המקצועי להמשיך לשלב נשים בכל תפקיד על בסיס החלטות מקצועיות ומבצעיות בלבד, כפי שנעשה כיום. אל תחששו, יש לכם תמיכה ציבורית רחבה. אל תיכנעו לקולות הקיצונים המנסים להחזיר אותנו אחורה.

   

  בבה"ד 1 חינכו אותנו כקצינים: "ממני תראו, וכן תעשו". אסור לנו לשבת היום בצד ולתת רק לנשים להיאבק על הנושא החשוב הזה. שדולת הנשים בישראל מובילה את המאבק בשנה האחרונה, אבל אין להשאיר אותה לבד.

   

  זהו מאבק משותף לכל הגברים והנשים הרוצים לראות כאן חברה שפויה, ברוח האבות והאמהות של היהדות והציונות. די אם נזכיר את גיבורות עמנו: דבורה, יעל, חנה סנש, שרה אהרונסון, חביבה רייק ועוד רבות, וכמובן לא נשכח ששליש מהכוח הלוחם של הפלמ"ח היה נשים. צה"ל, למי שמנסה לשכוח ולהשכיח, היה הצבא הראשון בעולם עם גיוס חובה לנשים. היינו פורצי דרך בתחום, ולא ניתן שיחזירו אותנו לתקופות חשוכות.

   

  זהו קרב על דמותה של ישראל, ואנחנו חייבים להתגייס לימי מילואים נוספים, הפעם על אזרחי. √

   

  יאיא פינק, סרן במילואים ויוזם מכתב הקצינים והקצינות בעד שירות משותף

   


  פרסום ראשון: 27.11.17 , 23:22
  yed660100