שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Getty Images
  חדשות • 30.11.2017
  גנרל של אמא
  גם המפקדים הבכירים ביותר מתגעגעים לאמא • תערוכה חדשה מציגה את מכתביו הפרטיים של אלנבי מהחזית בישראל לאמו הישישה • בכתב ידו הצפוף הוא סיפר לה על הכיבושים והמקומות הקדושים, וכיאה לבריטי טיפוסי — לא חסך בתיאורי מזג האוויר
  יעל פרידסון

  מאה שנה אחרי כיבוש ירושלים על ידי הצבא הבריטי, תערוכה חדשה חושפת את סדרת המכתבים שכתב הגנרל אדמונד אלנבי מהחזית בארץ ישראל לאמו קתרינה במהלך מלחמת העולם הראשונה. "אמא יקרה שלי, שמחתי לקבל היום את המברק שלך, עם דברי האהבה וברכות", כתב לה הגנרל לאחר שנכנס בשערי העיר העתיקה.

   

  "מכל ההודעות שקיבלתי, זו הייתה הטובה ביותר".

   

  אלנבי, מי שפיקד על כיבוש ישראל מידי העות

   

  'מנים, שירת זמן רב רחוק מהבית ולחם בקרבות ברחבי אירופה. אמו בת ה־88 נשארה הרחק מעבר לים, אך הוא לא שכח אותה והקפיד לספר לה במברקים על שדה הקרב והמקומות בהם ביקר.

   

  את המכתבים הגנוזים גילתה ליידי שרה אלנבי, אלמנתו של בן אחיינו של הגנרל, במהלך שיפוץ של בית המשפחה. אלו יוצגו לראשונה במסגרת תערוכה שתיפתח במוזיאון מגדל דוד בירושלים. "אלנבי הפך לדמות סמלית", מספרת נירית שלו־כליפא, אוצרת התערוכה. "הוא היה מודע לתפקידו בהיסטוריה, ולכן שכר חברה בלונדון שתאסוף עבורו את גזירי העיתונות שעסקו בו. את המכתבים לאשתו הוא כתב בטון ממלכתי ומאופק, כך היה גם כשסיפר לה על נפילת בנם הנרי. אולם במכתבים לאמו גילינו פן אישי יותר, דתי יותר, של נוצרי המתרגש להגיע לארץ ישראל".

   

  כך, למשל, נפעם הגנרל כשהגיע לעיר התנ"כית אשדוד ומיד מיהר לספר זאת לקתרינה: "הלכתי לשם, אך לא היה שריד ממקדש דגון או מחלקה של העיר העתיקה". במברק אחר כתב לה: "עניין אותי לשמוע שאת מעיינת בספרי הנביאים אני קראתי בישעיה ועקבתי אחר המערכות של יהושע. נלחמתי על פני חלק גדול מארצו".

   

  על תוכניותיו לכיבוש ירושלים, שהפכו לימים למאורע היסטורי רב חשיבות, כתב לה: "אתמול, לאחר קרב, סילקנו את הטורקים מאמאוס (יישוב קדום בין ירושלים לשפלה). אני לא רוצה שיהיה קרב קרוב לעיר הקדושה. אם הייתי גורם נזק לאתרים הקדושים, כל העולם היה מתנפל עליי! ירושלים היא קדושה למוסלמים כמו שהיא קדושה ליהודים ולנוצרים".

   


  פרסום ראשון: 30.11.17 , 23:45
  ידיעות אחרונות